Salon Harf x Zegarek.net we Wrocławiu
tel. 753 753 300

Limitowany zegarek z manufaktury EPOS - zobacz jak powstał.

31-03-2020

Epos to wyjątkowa, pochodząca ze Szwajcarii rodzinna manufaktura. Jej charakter idealnie oddaje motto: Artistry in watchmaking , które towarzyszy marce od początku istnienia. W tłumaczeniu oznacza "artyzm w sztuce w zegarmistrzowskiej". Filozofię marki w idealny sposób odzwierciedla innowacyjny, ściśle limitowany model Epos Verso 3435.313.20.15.25. Właśnie uchylamy rąbka tajemnicy o jego powstaniu.

Elegancki zegarek Epos jako manufaktura słynąca z tradycji zegarmistrzowskich



Ręcznie tworzone zegarki Epos

Epos to manufaktura, która założona została w 1925 roku w Vallée de Joux, czyli słynącym z tradycji zegarmistrzowskich rejonie Szwajcarii. Jej założyciel James Aubert to wyjątkowa postać, którego innowacyjne projekty zrewolucjonizowały światowy rynek zegarmistrzowski. Jest on m.i.n. twórcą aparatu, który wyposażono w funkcję sygnalizacji dźwiękowej czasu, czy wyjątkowego i kultowego mechanizmu Landeron 48 z funkcją stopera.

To właśnie inżynieryjne doświadczenie założyciela przedsiębiorstwa sprawia, że zegarki Epos charakteryzuje najwyższa jakość wykonania połączona z niesłychaną precyzją wyświetlanych na tarczy wskazań. Cechą która wyróżnia produkty marki Epos na rynku jest fakt, że w dobie automatyzacji i przenoszenia wszelkich procesów produkcyjnych na taśmy, szwajcarska manufaktura wciąż oferuje tworzone i przyozdabiane ręcznie zegarki, za których wykonanie odpowiadają najwybitniejsi szwajcarscy zegarmistrzowie i artyści.
Sztuka rękodzieła w szwajcarskich zegarkach Epos




Verso czyli odwrócony mechanizm

Epos Verso 3435.313.20.15.25 to niezwykle wyjątkowy model zegarka, który idealnie obrazuje towarzyszącą przedsiębiorstwu filozofię. Fundamentów dla jego stworzenia należy szukać już u pierwszych lat istnienia manufaktury na rynku. Pierwsze z modeli sygnowanych logiem Epos wyposażane były w mechanizmy automatyczne Unitas 6497, których pracę obserwować można było za pomocą transparentnego dekielka. Pracujący w szwajcarskim przedsiębiorstwie inżynierowie zastanawiali się nad tym, jak w bardziej spektakularny sposób wyeksponować ten wyjątkowy mechanizm.

Wyjątkowe modele Epos z kolekcji Verso dla najbardziej wymagających miłośników zegarków
Główną inspiracją dla stworzenia modelu Epos Verso 3435.313.20.15.25 stanowi zaprezentowany w 1993 roku zegarek kieszonkowy Epos, stworzony we współpracy z austriackim malarzem Friedensreichem Hundertwasserem, którego zaprojektowanie trwało ponad 7 lat. Na jego tarczach, z tyłu i przodu koperty, na których umieszczone zostały dwie pary dłoni, czas upływał w przeciwnych kierunkach.


Rozwiązane to natchnęło głównego inżyniera przedsiębiorstwa z Vallée de Joux. Postanowiono, aby całkowicie odwrócić mechanizm w zegarku naręcznym i dać możliwość bezpośredniej obserwacji pracy koła balansu poprzez transparentną tarczę. Aby umożliwić odczyt aktualnych danych z cyferblatu, należało przenieść wskazówki na tylną część mechanizmu Unitas 6497 oraz odwrócić kierunek ich działania. Ten spektakularny efekt udało się uzyskać dzięki zastosowaniu dodatkowego koła zębatego, które umieszczono na głównym mostku.
Specjalne rozwiązania mechanizmów w szwajcarskich zegarkach Epos 





Zegarek Epos Verso 3435.313.20.15.25 - dbałość o każdy detal

Detale w zegarkach Epos z dbałością o każdy szczegół
Kolejnym wyzwaniem jakie postawiono przed szwajcarskimi inżynierami, było prawidłowe zaprojektowanie i zamontowanie tarczy. Zdecydowano, aby umieścić ją po prawej stronie odwróconego mechanizmu, tuż na trójstykowym mocowaniu. Z racji ograniczonego miejsca, zastosować można było jedynie 2 śruby, przez co projektanci zdecydowali się na zastosowanie dodatkowej warstwy stabilizującej i zabezpieczającej przed wpływem drgań zewnętrznych tuż na wysokości godziny drugiej.

Takie ulokowanie tarczy, które połączone zostało z subtelnymi indeksami w postaci wygrawerowanych markerów, nie odwraca uwagi od serca zegarka, czyli ręcznie zdobionego mechanizmu automatycznego.



Na jego deklu, czyli "odwróconym froncie", tuż obok numeru limitacji, postanowiono zostawić charakterystyczne dla oryginału szklane okienko, w którym zamiast sekundnika umieszczony został praktyczny i funkcjonalny pulsometr. Całość zawieszono na zapewniającym komfort użytkowania skórzanym pasku i przykryto pomocą szkiełka szafirowego, które zarysowane może być wyłącznie za pomocą diamentu.
Niezwykle funkcjonalny zegarek Epos z pulsometrem na deklu 


Zobacz wszystkie odsłony zegarka Epos Verso:

FILTRY0