Zdecydowana większość firm oferujących wysokiej jakości, a jednocześnie dostępne cenowo zegarki, jest dziś zrzeszona w grupach kapitałowych. Szwajcarski Epos to wyjątek, który warto poznać bliżej.
Zegarki EPOS - niezależny producent szwajcarskich zegarków
W dzisiejszych czasach coraz mniej jest niezależnych producentów zegarków. Firmy zawierają umowy o współpracy lub tworzą duże grupy kapitałowe. Pomaga im to rozszerzać działalność, zwiększać produkcję, wymieniać się posiadaną technologią lub zwyczajnie przetrwać w trudnych dla biznesu warunkach. Często wiąże się to także z tym, że wewnątrz takiej grupy powstaje podział, według którego jedna z firm należących do grupy skupia się na zegarkach klasycznych, druga na damskich, a głównym produktem trzeciej stają się zegarki sportowe. Z jednej strony ogranicza to wewnętrzną konkurencję, jednak z drugiej może też skutkować ograniczeniami w sferze kreatywności u poszczególnych członków grupy.
Epos jako producent niezależny nie ma żadnych ograniczeń. Dzięki temu może produkować zegarki dla pasjonatów i realizować nawet najśmielsze projekty. Doskonale widać to w historii marki i aktualnie tworzonych modelach. Podstawą do powstania funkcjonującej współcześnie marki Epos było wydarzenie z 1925 roku, gdy James Aubert założył firmę. Warsztat otworzył w miejscowości Vallée de Joux, leżącej w górach Jury - zegarmistrzowskim zagłębiu Szwajcarii. James Aubert był utalentowanym zegarmistrzem, który szlifował swoje umiejętności w znanych firmach Landeron i Valjoux. Był inżynierem, ale także pasjonatem, chcącym tworzyć nowe mechanizmy. Ogromną wagę przywiązywał też do estetyki i piękna przedmiotów.
Warsztat nosił nazwę Fabrication de Mecanismes Chronographes, i skupiał się głównie na produkcji części do mechanizmów z komplikacją stopera. Aubert dobrze radził sobie jako przedsiębiorca, co spowodowało, że szybko zdobył renomę, a firmy chętnie się u niego zaopatrywały. W tamtym czasie zegarki naręczne zyskiwały na popularności, więc rósł też popyt na produkowane w Fabrication de Mecanismes Chronographes podzespoły.
Po 1937 roku, do produktów oferowanych przez firmę dołączyły części do mechanizmu Landeron 48 ze zintegrowanym stoperem. James Aubert brał czynny udział przy powstaniu tego kalibru. Ręcznie nakręcany werk był bardzo nowoczesny i udany, a jego produkcja trwała do lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Kaliber Landeron 48 napędzał różne zegarki szwajcarskie, między innymi takie jak Bovet, Titus czy Chronographe Suisse. Obecnie, niektóre z tych historycznych produktów potrafią osiągać wysokie ceny na aukcjach zegarków używanych. Źródła podają, że łącznie wyprodukowano ponad 3 500 000 egzemplarzy wszystkich wariantów Landerona 48.
James Aubert zaangażował się także w projektowanie i produkcję podzespołów do zegarkowych mechanizmów dźwiękowej sygnalizacji godziny - czyli między innymi repetierów. Repetycja uznawana jest za jedną z trzech Wielkich Komplikacji mechanizmów do zegarków, a także najtrudniejszą do skompletowania, obok mechanicznego stopera z funkcją pomiaru międzyczasów.
Gdy przyszedł dla Jamesa Auberta czas emerytury, przekazał swoje dzieło siostrzeńcowi Jeanowi Aubertowi oraz zięciowi Jeanowi Fillonowi. Kontynuowali oni dzieło twórcy, rozwijając produkcję części i oferując kompletne zegarki artystyczne, przygotowywane na specjalne zamówienia. W tym okresie nowi szefowie, przy współpracy z doświadczonymi i zdolnymi zegarmistrzami zatrudnionymi w firmie, opracowali liczne nieoferowane wcześniej komplikacje. Były to na przykład:
- wskaźnik rezerwy naciągu,
- wskazanie faz księżyca,
- skaczącą godzinę (od ang.: Jumping hour),
- wskazanie retrograde - powracające - godzin i minut,
- mechanizm łączący wskazanie typu Regulator - godziny, minuty i sekundy oraz dzień miesiąca prezentowane na oddzielnych osiach - z kalendarzem księżycowym,
- duży datownik do mechanizmu Unitas z małym sekundnikiem i ręcznym naciągiem.
Część z tych dodatkowych funkcji można spotkać w oferowanych współcześnie zegarkach Epos.
Kolejny etap w historii firmy Fabrication de Mecanismes Chronographes to lata osiemdziesiąte ubiegłego wieku. Wtedy szwajcarski biznes zegarkowy borykał się olbrzymimi trudnościami spowodowanymi “kryzysem kwarcowym”. Kryzys, będący efektem zmiany jaką przyniosło wprowadzenie do sprzedaży i szybka popularyzacja zegarków kwarcowych, sprawił, że wiele szwajcarskich firm o bogatej tradycji zostało zamkniętych. W takich warunkach Peter Hofer wraz z żoną Erną byli jednymi z niewielu osób, które uważały, że w przyszłości nadal jest miejsce dla zegarków mechanicznych. Podjęli trudną decyzję, by przekształcić rodzinne przedsiębiorstwo w Montres EPOS SA. To właśnie w tej firmie powstają szwajcarskie zegarki Epos.
Ponieważ Peter Hofer był osobą od lat związaną z przemysłem zegarkowym, posiadał liczne kontakty, co zdecydowanie ułatwiło start nowej marki. Nie bez znaczenia było także wsparcie Jeana Fillona, który zajął stanowisko głównego inżyniera w nowej marce. Razem utworzyli firmę, której celem stało się oferowanie pięknych, artystycznych zegarków, produkowanych ręcznie, w których główną rolę odgrywa jakość i nadzwyczajna stylistyka.
Po 2000 roku Peter Hofer postanowił odpocząć po wielu latach pracy. Rozpoczął poszukiwania swoich następców, którzy będą rozwijać markę. Chciał by osoby, które przejmą Montres EPOS SA, podzielały jego pasję do klasycznego zegarmistrzostwa oraz kontynuowały produkcję zegarków o wspaniałych wykończeniach i doskonałej jakości. Trafił na rodzinę Ursulę i Tamdiego Chonge-Forster. Oboje doskonale znali szwajcarski przemysł zegarkowy. Pani Ursula wywodzi się z rodziny o wielopokoleniowej tradycji zegarmistrzowskiej. Z kolei pan Tamdi od początku lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku pracował w znaczących firmach z branży zegarmistrzowskiej.
Od 2002 roku rozpoczął się nowy, aktualnie trwający, etap w historii marki. Zegarki Epos nadal produkowane są z uwzględnieniem wartości twórców, którzy w poprzednich dekadach poświęcali swoją energię na tworzenie wyjątkowych, pięknie wykończonych zegarków. Wieloletnie motto marki “Artistry in Watchmaking”, czyli artyzm w zegarmistrzostwie, nie jest pustym sloganem!
Co wyróżnia zegarki Epos?
Oglądając katalog lub stronę internetową prezentującą zegarki Epos, można szybko zauważyć, że wiele z oferowanych modeli bardzo różni się od “typowego zegarka”, jakiego obraz każdy ma w swojej głowie. Taki stan rzeczy możliwy jest dzięki temu, że Epos jest producentem niezależnym. W związku z tym, zatrudnieni w firmie zegarmistrzowie i projektanci mają znacznie szersze pole do popisu, niż w konkurencyjnych firmach z segmentu zegarków luksusowych, jednak będących częścią grup. Także dzięki tej niezależności, w ofercie marki obecne są zarówno modele klasyczne, jak i zupełnie sportowe.
Dla ludzi tworzących dzisiejszą markę Epos istotne jest też filozoficzne ujęcie czasu - dokładają starań, by za pomocą cudownie wykończonych mechanicznych przedmiotów pozwolić klientom obserwować i przeżywać czas w najlepszy sposób. Zatrudnieni w firmie zegarmistrzowie odpowiedzialni za tworzenie kolejnych modeli kompletują ręcznie każdy egzemplarz, zachowując przy tym najwyższe branżowe standardy. W ich ręce nie trafiają gotowe mechanizmy, a surowe części, tak zwane ebauche (z franc.: szkic). Są one następnie zdobione, by zyskały indywidualny charakter, pozwalający łatwo zidentyfikować, że wykończone zostały w Eposie. Do najczęściej stosowanych metod zdobienia zaliczają się perłowania i Pasy Genewskie, jednak w wielu modelach znaleźć można także ręcznie wygrawerowane motywy.
W portfolio marki są zegarki wykorzystujące najlepsze szwajcarskie mechanizmy, pochodzące z firm ETA i Sellita. Wśród stosowanych kalibrów są znane i doceniane przez klientów ręcznie nakręcane Unitas i Peseux oraz mechanizmy automatyczne, między innymi Valjoux 7750 z komplikacją stopera. Do tych mechanizmów zegarmistrzowie dodają liczne ciekawe komplikacje, zmieniając w ten sposób zakres oferowanych funkcji. Doskonałymi przykładami takich stworzonych wewnątrz firmy modułów są komplikacja skaczącej sekundy przygotowana do werku ETA 2892-A2 oraz powiększony datownik, dodawany do wywodzącego się z zegarków kieszonkowych Unitasa.
Epos wyróżnia się jeszcze jednym - jest producentem, który oferuje bogaty wybór zegarków szkieletowych. Powstają one od początku do końca w siedzibie firmy. Tworzą je wykwalifikowani i doświadczeni specjaliści. To właśnie dzięki know-how zgromadzonym przez lata pracy, najpierw z częściami, a później z kompletnymi zegarkami, zegarmistrzowie Eposa potrafią przygotować tak unikatowe zegarki, jak na przykład Oeuvre D’Art, Verso i Verso II. To prawdziwe unikaty na skalę światową, ponieważ zastosowane w nich mechanizmy Unitas nie tylko zostały poddane precyzyjnej operacji szkieletowania, ale także zamontowane są “do góry nogami”. Normalnie mechanizm Unitas po jednej stronie ma osie wskazówek, zaś po przeciwnej koło balansowe. Specjalnie z myślą o modelach Verso został on przerobiony tak, by koło balansowe i oś wskazówek godzinowej i minutowej znajdowały się po jednej stronie. W ten sposób sprawdzając godzinę można przy okazji podziwiać ciągłą pracę koła balansowego i wychwytu.
Kolekcjonerzy docenią też fakt, że Epos regularnie przygotowuje edycje limitowane, które potrafią być zaskakujące. W przeszłości dostępne były edycje z mechanizmami wyposażonymi w repetycję pięciominutową, tourbillon, powracające wskazanie godzin i minut. Te specjalne zegarki zawsze powstają w krótkich seriach, dzięki czemu mogą być fantastycznym uzupełnieniem niejednej kolekcji. Powstały też trzy edycje limitowane dedykowane na rynek polski. Były to różne warianty modeli z komplikacją kalendarza day-date, w których nazwa dnia tygodnia zapisana została w języku polskim!
Produkty marki otrzymały liczne wyróżnienia i nagrody. W 2004 roku model Epos 3340 został wyróżniony Złotym Balansem w kategorii najlepszego zegarka do 2500 Euro. Ten plebiscyt organizowany jest przez niemieckojęzyczną prasę, między innymi poświęcony zegarkom Uhren Magazin. To wyróżnienie uznawane jest za wyjątkowo prestiżowe, a jego wyniki są ważnym drogowskazem dla klientów z Europy Zachodniej. Z kolei model 3429, czyli zegarek skonstruowany tak, by można było go wykorzystywać jako zegarek naręczny, kieszonkowy i podróżny, wybrano Zegarkiem Roku 2015 przez Watch Magazine. W Polsce, w 2008 roku, magazyn Gentleman przyznał Eposowi tytuł Luksusowej Marki Gentlemana.
Czy warto kupić zegarek Epos?
Odpowiedź na to pytanie jest zaskakująco łatwa - tak, zdecydowanie warto! Jest to rodzinna firma o bogatej historii, tworzona przez ludzi doskonale rozumiejących potrzeby klientów i błyskawicznie reagujących na nie. W ten sposób, marka oferuje zegarki zgodne z najnowszymi trendami, lepiej trafiając w gusta kupujących. Wszystkie tworzone w Eposie zegarki są mechaniczne. Wszystkie opuszczające fabrykę czasomierze bez trudu spełniają kryteria uprawniające do stosowania nazwy “Swiss Made”. Od dekad symbol “Swiss Made” nie bez powodu kojarzony jest z najlepszymi zegarkami świata.
Epos oferuje odważne, niespotykane u innych producentów wzory oraz coraz rzadziej spotykane w tym segmencie ręczne wykonanie i wspaniałe zdobienie części mechanizmów. Kolekcja tej marki może być szczególnie atrakcyjna dla osób ceniących pracę ludzkich rąk i stosowanie nieszablonowych rozwiązań. Mężczyźni i kobiety szanujący tradycję będą czerpać radość z używania wysmakowanych wyrobów, stworzonych tradycyjnymi metodami. Oferta marki jest bardzo bogata. Są w niej zarówno klasyczne modele o wzornictwie przywodzącym na myśl produkty z połowy ubiegłego wieku jak i nowoczesne, codzienne zegarki o świetnych parametrach.
Klienci rozglądający się za zegarkiem o sportowej stylistyce również znajdą coś interesującego. Epos oferuje nawet rzadko spotykane zegarki sportowe ze szkieletowymi mechanizmami, wykonane zgodnie z mottem “Artyzm w zegarmistrzostwie”. Do ich produkcji firma wykorzystuje doskonałe i sprawdzone materiały, takie jak stal szlachetna, szkło szafirowe, wysokogatunkowa guma czy naturalna skóra. Dzięki temu, wyroby przez bardzo długi czas prezentują się wspaniale, zachowując swój oryginalny wygląd. Stalowe koperty w naturalnym dla tego stopu, srebrnym kolorze, można odświeżyć w procesie polerowania. Usuwa on powstałe w codziennym użytkowaniu zarysowania i przywraca pierwotny blask.
Wszystkie złocenia powstają w nowoczesnym i trwałym procesie PVD. Ta technologia jest gwarancją wieloletniej trwałości złotej powłoki. Liczne spośród dostępnych referencji, produkowane są w trzech wariantach kolorystycznych: stalowym, stalowo-złotym oraz całkowicie pozłacanym. Mogłoby się wydawać, że w związku z wymienionymi zaletami, zegarki Epos są bardzo drogie. Są to oczywiście kosztowne zegarki szwajcarskie - artyzm zawsze wiąże się z wyższą ceną. Jednak jeśli porównać ofertę Eposa z innymi luksusowymi markami, to okaże się ona bardzo atrakcyjnie wyceniona, zwłaszcza jeśli wziąć pod uwagę wszystkie elementy, którymi wyróżnia się spośród innych firm. Za równie dobrze wykonane modele o artystycznych wykończeniach, konkurencyjni producenci nierzadko żądają prawie dwukrotnej ceny.
Odkryj wszystkie kolekcje marki Epos
Kolekcja podzielona jest na rodziny, które w bardzo czytelny sposób różnią się między sobą. Podział jest czytelny i pozwala z łatwością zidentyfikować przeznaczenie oferowanych modeli. W obrębie każdej rodziny oferowane są zegarki o różnym stopniu skomplikowania - od modeli dwu i trzy wskazówkowych, po oferujące komplikacje jak stoper, wskazanie fazy księżyca lub potrójny kalendarz.
Zegarki Epos Oeuvre D'Art
Oeuvre D'Art oznacza w języku francuskim dzieło sztuki. Zdecydowanie wiele zegarków z tej linii w pełni zasługuje na to miano. Wśród tych modeli znaleźć można męskie zegarki Epos z komplikacjami, często zaprezentowanymi w daleki od standardów sposób oraz fascynujące modele typu skeleton. Cechuje je wysublimowane wzornictwo oraz duch zegarmistrzostwa sprzed stu, a nawet więcej lat. Najbardziej zaawansowane modele są limitowane, a z koperty lub tarczy można odczytać kolejny numer egzemplarza z ograniczonej puli.
Gwiazdami kolekcji są modele Epos 3435 Verso i Verso 2. To ręcznie nakręcane zegarki wykorzystujące mechanizm Unitas, który został zmodyfikowany w warsztatach marki. Od pierwszej chwili rzuca się w oczy to, że mostki zostały poddane ażurowaniu, a balans widoczny jest przez wierzchnie szkło. Stało się to możliwe, ponieważ mechanizm został odwrócony, a wskazówki godzinowa i minutowa przeniesione na spodnią stronę werku. Wskazówki prezentują czas na małej, umieszczonej niecentralnie tarczce, która będzie doskonale widoczna spod mankietu koszuli. Modele Verso to oszałamiająco ozdobione zegarki. Możliwość obserwowania pracy balansu może cieszyć przy każdym zerknięciu na tarczę.
Klasyczna komplikacja potrójnego kalendarza z fazami księżyca (ang.: triple calendar moonphase) czyli prezentacja nazwy miesiąca, dnia tygodnia oraz dnia miesiąca oraz kalendarza księżycowego, przez dekady była drugim, najbardziej skomplikowanym sposobem prezentacji daty w zegarkach naręcznych. Do momentu stworzenia przez Patek Philippe, w połowie lat dziewięćdziesiątych, rocznego kalendarza jedynie Wieczny Kalendarz był bardziej zaawansowany. W portfolio Eposa, komplikacja potrójnego kalendarza ma dwa oblicza. Bardziej klasyczne w modelu 3439 Classic z okienkami nazwy miesiąca, dnia tygodnia i fazy księżyca w wewnętrznej części tarczy oraz nowoczesne w referencji 3439 V-Style, gdzie czas prezentowany jest we wnętrzu tarczy, a dodatkowe wskazania bliżej zewnętrznej krawędzi. W obu dzień miesiąca prezentowany jest za pomocą wskazówki.
Bez wątpienia modele 3439 North Star i 3440 Big Moon są jednymi z najlepiej rozpoznawalnych modeli tego producenta. Dostępne z miłymi dla oka tarczami w niebieskim lub antracytowym kolorze, również prezentują funkcje potrójnego kalendarza z fazami księżyca, jednak przykuwają uwagę tym, jak komplikacje są rozmieszczone na tarczy. Fazy księżyca sprawdzić można w otwarciu między godziną 12 a 1 - czyli w miejscu w którym rzadko prezentowane są wskazania dodatkowe. Nazwa dnia miesiąca i tygodnia pojawiają się w ukośnych okienkach blisko centrum tarczy.
Właśnie w tej rodzinie oferowany był limitowany model z pięciominutową repetycją (referencja 3373 LE) oraz nagrodzony przez Watch Magazine - 3429 LE. Wiele referencji z tej linii oferuje szafirowe szkła w przejrzystych deklach. Za sprawą ekscytującego wykonania, każdy zegarek Epos Oeuvre D'Art będzie ozdobą kolekcji. To wyroby dla prawdziwych koneserów, którzy otaczają się przedmiotami wyjątkowymi, pełnymi niuansów, które łatwo przeoczyć.
Zegarki Epos Originale
Linia Originale to przede wszystkim elegancja i szyk dla prawdziwych mężczyzn. Łatwo w niej wybrać zegarek do garnituru, który świetnie sprawdzi się pod mankietem koszuli zapinanej na spinki. Oferowane wzory mają uniwersalny rozmiar i subtelną stylistykę. Dla klientów lubiących przełamywać konwenanse dostępne są też zegarki w duchu retro, z wygodną bransoletką typu mesh.
Referencja 3437 to zegarki wyglądające jakby powstały w latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku. Mają minimalistyczną kopertę zamkniętą wypukłym szafirowym szkłem, otoczonym wąskim bezelem. Wygięte przy brzegu tarcze w różnych kolorach, przedzielone liniami na cztery sektory wyglądają fantastycznie. Duże, cebulaste koronki przywodzą na myśl dawne zegarki z ręcznym naciągiem. Zegarki Epos 3437 są jednak nowoczesne - mają mechanizm z automatycznym naciągiem, który widoczny jest przez dekiel. Na bazie tego modelu przygotowano także zegarek szkieletowy, stanowiący doskonałą propozycję w kategorii relacji ceny do jakości.
Super cienki i niezwykle szykowny zegarek o numerze referencyjnym 3408 będzie idealnym dodatkiem dla panów, nie gustujących w masywnych kopertach. To najcieńszy na rynku zegarek z ręcznie nakręcanym mechanizmem ETA 7001 Peseux - grubość obudowy to zaledwie 5,9 milimetra. To mniej niż w większości obecnych na rynku zegarków kwarcowych. W połączeniu ze średnicą wynoszącą 39 milimetrów, tworzą one dress watch z prawdziwego zdarzenia - idealny zegarek do garnituru. Model 3408 pozbawiony jest komplikacji - brak w nim nawet datownika - więc może zostać z powodzeniem wykorzystany również jako zegarek do smokingu. Model oferowany jest w stalowych i pozłacanych kopertach.
Także zegarek Epos Originale 3500 SK Limited Edition wyróżnia się kompaktowymi rozmiarami. To męski zegarek skeleton z nowocześnie ozdobionym werkiem Unitas. Koperta tego modelu ma 41 średnicy i 9,5 milimetra grubości, co czyni go jednym z najmniejszych aktualnie dostępnych do kupienia zegarków z tym mechanizmem, wywodzącym się wprost z zegarków kieszonkowych. Każda z wersji kolorystycznych powstała w limitowanej serii 888 egzemplarzy, co czyni 3500 SK ciekawą lokatą kapitału. Na boku koperty umieszczona jest płytka z wygrawerowanym numerem z puli limitacji. Przygotowano warianty ze srebrną i niebieską tarczą w stalowej obudowie, oraz z czarną w obudowie wykończonej powłoką PVD w czarnym lub złotym odcieniu. Zegarek dostępny jest także z bransoletą, która podkreśla jego mocny charakter.
Męskie zegarki Epos Originale to propozycja dla panów, którzy w codziennym życiu najczęściej wybierają klasyczną elegancję opartą o wysokiej jakości garnitury i koszule. Zegarki z tej linii są perfekcyjnie skrojonym dodatkiem, jak piękna poszetka i drogocenne spinki do mankietów.
Zegarki Epos Passion
Tę grupę stworzono z myślą o mężczyznach, którzy chcieliby posiadać wszechstronny zegarek, by używać go w najróżniejszych sytuacjach. Proponowane w serii Passion czasomierze są uniwersalne - zarówno w kwestii rozmiaru, charakteru jak i stylistyki. Nawet modele z ręcznym naciągiem mają lepszą niż przeciętna wartość wodoszczelności.
Taką powiększoną wodoszczelnością legitymuje się limitowany do 999 egzemplarzy model 3434. Koperta o rozmiarze 43 milimetrów skrywa srebrną tarczę z fakturą i wycięciem pozwalającym obejrzeć pracujące pod tarczą koło balansowe. Zegarek sprzedawany jest w pudełku prezentowym, a do zestawu dołączony jest certyfikat potwierdzający oryginalność i przynależność do krótkiej serii 999 sztuk.
W aż trzech różnych opcjach dostępny jest model 3501. Można nabyć go w wersji z datownikiem typu day-date lub z prezentacją wyłącznie numeru dnia miesiąca. Trzecia opcja to model którego automatyczny mechanizm został poddany procesowi szkieletowania - kolejna doskonała cenowo propozycja ażurowego szwajcarskiego zegarka.
Model day-date prezentuje dzień miesiąca w okienku między godzinami 11, a 1. Mimo, umieszczenia datownika w tym miejscu, na tarczy nałożone zostały indeksy dla godzin 11, 12 i 1. Są one wypełnione substancją świecącą w ciemnościach, co pozwala odczytać dokładny czas po zmroku.
Koperty referencji 3501 mogą być wykończone na trzy sposoby - w kolorze stali, łącząc kolor srebrny ze złotym oraz całe pozłacane. Oferowane są z paskami skórzanymi lub pięciorzędowymi bransoletkami o polerowanych wewnętrznych elementach. Bransolety, dopasowane do wszystkich trzech wariantów kolorystycznych kopert, zapina się sportowym zapięciem z mikroregulacją. Zaprojektowano klasyczne czarne i srebrne tarcze, a także zgodne z najnowszymi trendami zielone i niebieskie z gradientem. Koperta tych zegarków ma 41 milimetrów średnicy i grubość 10,5 milimetra. Jest wodoszczelna do 100 metrów, co sprawia, że można z nią pływać.
Limitowany do zaledwie 100 sztuk model 3501.142.90.96.25.V2BS to zegarek typu day-date, w którym nazwy dni tygodnia prezentowane są w języku polskim. Dodatkowo ten specjalny zegarek wyróżnia się czerwoną wskazówką sekundnika i ciemnym tłem dysków datownika. To prawdziwa perełka - datownik dni tygodnia w językach innych niż angielski, niemiecki i francuski to rzadkość. Powstają one na specjalne zamówienia, najczęściej w krótkich seriach.
Wszystkie modele Passion to doskonałe zegarkowe EDC - every day carry. Dzięki wysokiej odporności na wodę i wysokiej jakości materiałom, można tych zegarków z powodzeniem używać w codziennym życiu. Prostota i doskonałe wymiary zegarków z rodziny Passion pozwolą z powodzeniem założyć je do koszuli i materiałowych spodni, a także do t-shirtu, jeansów i swetra.
Zegarki Epos Sportive
Jak łatwo wywnioskować z nazwy, w tej rodzinie oferowane są zegarki sportowe i casualowe. Nie są one jednak typowe i wtórne. Mają swój unikalny charakter i rozwiązania, które dostępne są jedynie w ofercie znacznie droższych producentów.
Marka oferuje luksusowy zegarek sportowy w stalowej kopercie ze zintegrowaną bransoletą. Można go znaleźć pod numerem referencyjnym 3443. Zegarek ma kopertę o średnicy 43,8 milimetra i jest wodoszczelny do 100 metrów. Tarczę zdobi wzór Clous de Paris oraz szlif słoneczny. Indeksy są ręcznie nakładane i wypełniane substancją świecącą. Wieloczęściowy bezel został wspaniale wykończony przy wykorzystaniu techniki polerowania i matowienia. Zegarek ten oferowany jest z bransoletką lub paskiem skórzanym. Można wybrać wariant cały stalowy lub stalowy z pozłacanymi elementami.
Rasowy zegarek do nurkowania w artystycznym wydaniu - model 3441 - wyróżnia się ceramicznym pierścieniem lunety, wodoszczelnością do 500 metrów i automatycznym zaworem helowym. Krótkie uszy koperty sprawiają, że wygodnie układa się na każdym nadgarstku. Do wyboru oddano różne zestawy kolorystyczne i komplikacje. Zegarek może prezentować jedynie dzień miesiąca lub dzień miesiąca i dzień tygodnia. Dostępny jest również wariant ze szkieletowaną tarczą i mechanizmem, który wyposażono w datownik.
Ciekawe zestawienia kolorystyczne przygotowano w modelu 3442 - drugim w ofercie modelu ze zintegrowaną branosletką. Producent oddał klientom do wyboru aż dwadzieścia osiem wariantów tej referencji. Wybierać można spośród kilku wykończeń tarcz i kopert. Niezwykle widowiskowy jest wariant ze szkieletowanym mechanizmem, czarnym bezelem i białym gumowym paskiem.
Dla osób wiernych tradycyjnym typom zegarków powstał luksusowy diver o numerze referencyjnym 3504. Ma on ponadczasowy kształt, z bezelem z polerowanej cerami i masywną osłoną koronki. Nowość dostępna jest w trzech kolorach - czarnym, zielonym i niebieskim. Tarcze we wszystkich otrzymały szlif słoneczny, sprawiający, że światło pięknie rozjaśnia powierzchnię tarczy przy każdym poruszeniu zegarkiem. Wskazówki i indeksy zostały wypełnione najwyższej klasy substancją luminescencyjną Super-LumiNova. Sportowa, trójrzędowa bransoleta łączy matowe i polerowane ogniwa. Zapinana jest nowym zapięciem z mikroregulacją i logo marki. Obudowa tego zegarka jest wodoszczelna do 500 metrów, a mimo to ma świetny rozmiar 41,5 milimetra.
Zegarki Epos Sportive to wyrób, który zadowoli klientów oczekujących od zegarka sportowego najwyższej jakości oraz unikalnego temperamentu. Zegarki typu diver ze szkieletowanymi tarczami, to domena high-endowych producentów, którzy swoje wyroby sprzedają za pięciocyfrowe sumy. W Eposie, który specjalizuje się w zegarkach z ażurowymi tarczami, są one zdecydowanie bardziej przystępne cenowo.
Epos zegarek dla wymagających
Tworzone w firmie Epos zegarki to naprawdę luksusowe wyroby, które będą cieszyły właściciela przez długie lata. Powstają dzięki pasji ludzi tworzących firmę, dla których wartościami jest piękno wytwarzanych przedmiotów oraz ich ręczne, rzemieślnicze wykonanie. We współczesnym świecie, gdzie dla firm ważny ciągły wzrost i zwiększenie produkcji, takie cechy mogą się wydawać archaiczne. Jednak tylko dzięki nim możliwe jest zaoferowanie klientom dopracowanych modeli, które będą towarzyszyły im we wszystkich chwilach, nie tylko tych najważniejszych.
Zegarki Epos oferują świetną jakość wykonania, nietuzinkową, często bardzo odważną stylistykę oraz artystyczne wykończenia mechanizmów i tarcz.
Najwyższą jakość zapewnia proces produkcji i kontrola jakości na każdym jego etapie. Marka nie wykorzystuje gotowych mechanizmów - zatrudnieni zegarmistrzowie kompletują je na miejscu. Wszystkie elementy są dokładnie sprawdzane, ponieważ tylko w ten sposób możliwe jest wyselekcjonowanie najlepszych elementów, jakie posłużą do konstrukcji pięknie zdobionych modeli szkieletowych. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę internetową hasło “zegarek epos opinie “, by przekonać się, że klienci są zachwyceni tymi wspaniałymi zegarkami. Produkcja odbywa się w zakładach na na terenie Lengnau, w kantonie Berno, wyłącznie z wykorzystaniem najlepszych części pochodzących od szwajcarskich dostawców jak ETA i Sellita. Każdy opuszczający zakład egzemplarz nosi na tarczy napis “Swiss Made”, którego możliwość stosowania mają wyłącznie producenci spełniający rygorystyczne kryteria.
Kolejną cechą wyróżniającą tworzone w Epos zegarki jest ich stylistyka. Wśród produkowanych wzorów można znaleźć różne rodzaje zegarków. Firma wytwarza modele przeznaczone do codziennego noszenia, jak na przykład Passion 3501, a także eleganckie i ponadczasowe jak zegarek do garnituru z linii Originale, oznaczony numerem referencyjnym 3437. Zegarki sportowe, a w szczególności te ze zintegrowaną bransoletą, korzystają ze sprawdzonych i lubianych przez kupujących elementów - jak chociażby krótkie, wygodne mocowanie bransolety do koperty, zdobiona tarcza, naprzemienne matowe i polerowane wykończenia - które wzbogacane są detalami nadającymi całości unikalnego charakteru. W efekcie powstają intrygujące wzory jak Sportive 3442 i 3443, pełne smaczków nieoferowanych przez inne firmy. Ponadto nabywcy mogą wybierać między wieloma wariantami tarcz, pasków i bransolet. Większość modeli dostępna jest zarówno z paskiem, jak i bransoletą, a liczne modele Sportive można połączyć też z paskami gumowymi.
Prawdziwe dzieła sztuki o szkieletowanych mechanizmach i tarczach oraz poszukiwane komplikacje w klasycznym i nowoczesnym wydaniu - takie są bez wątpienia zegarki Epos Oeuvre D'Art. Te imponujące modele otrzymują dodatkowo fantastycznie wykończone koperty o idealnych proporcjach. Oferowane są tu też autorskie komplikacje, takie jak na przykład prezentacja faz księżyca w modelu typu Regulator czy mechanizm Unitas odwrócony “do góry nogami”. W segmencie szwajcarskich marek luksusowych do 15 000 złotych, żadna konkurencyjna firma nie oferuje takich ciekawych wskazań i kunsztownego wykonania swoich produktów jak Epos.
Męskie zegarki Epos to wspaniały prezent, pomagający uczcić wyjątkową okazję, jak na przykład zdobycie dyplomu ukończenia studiów lub zakończenie praktyki zawodowej. W pracy wymagającej odpowiedniego, eleganckiego stroju, zegarek do garnituru będzie często wybieranym dodatkiem, który przypomni o najbliższych.