Dzień Kobiet 2024 Zegarek.net
tel. 753 753 300

Zegarek Epos Oeuvre D’Art 3429 - jedyny w swoim rodzaju

05-04-2022

Producenci mają bardzo zróżnicowane podejście do zegarków limitowanych - jedne firmy ograniczają się do zaproponowania nowej tarczy. Drudzy natomiast skupiają się głównie na ograniczonej ilości dostępnych zegarków. Ludzie tworzący niezależną markę Epos niejednokrotnie podchodzą do sprawy w sposób holistyczny - tworząc calkowicie nowe, limitowane modele od podstaw. W efekcie powstają prawdziwe zegarki kolekcjonerskie, takie jak model 3429.


Epos Oeuvre D’Art - kolekcja prawdziwych dzieł sztuki

Linia Oeuvre D’Art to rodzina wewnątrz której nie brakuje wyjątkowych okazów. W standardowej ofercie dostępne są naprawdę interesujące modele limitowane.


Mowa między innymi o zegarku, o referencji 3373 Répétition, z pięciominutową repetycją czyli komplikacją, sygnalizująca aktualną godzinę i każde minione po niej pięć minut dźwiękami. Jego wyjątkowość podkreśla fakt, że skompletowano zaledwie 200 egzemplarzy tego modelu.

Epos 3373 Répétition


Epos Verso II

Epos Verso oraz jego brat bliźniak Verso II, mają z kolei mechanizmy zamontowane "na odwrót" wewnątrz koperty. Wymagało to ogromnego wysiłku, ponieważ wskazówki godzinowa i minutowa musiały powędrować na spód kalibru, zaś sekundowa pozostała tam gdzie zwykle, tworząc zegarek z sekundnikiem na który można spojrzeć przez dekiel.Obie referencje cechowują się artystycznie szkieletowanymi tarczami, odsłaniającymi istotne elementy ich mechanizmów. W Verso można w każdej chwili podziwiać pracę balansu, niewidocznego normalnie przez wierzchnie szkło.


Przygotowywanie ażurowych tarcz to jedna ze specjalności tego niezależnego producenta. Odwołuje się ona do bogatej tradycji zegarmistrzowskiej. Bohater tego artykułu - model 3429 korzysta z tego dziedzictwa, a także wskrzesza wyroby dziś już zapomniane - zegarek kieszonkowy i zegarek podróżny.

Epos Oeuvre D’Art

Zegarek Epos 3429 Limited Edition dla gentlemana, podróżnika i fascynata

Zegarek Epos 3429 Limited Edition

Główną składową wyjątkowości tego wyrobu jest jego wielofunkcyjność. Doskonały projekt i przemyślane, sprytnie ukryte elementy składają się na całość dającą się dopasować wielu sytuacji. Patrząc en face, szybko można odgadnąć, że referencja Epos 3429 skrywa więcej niż można się spodziewać.


Korona z prawej strony, przy godzinie 3, ma tu trzy funkcje. Dwie są najzupełniej zwyczajne, czyli nakręcanie sprężyny w bębnie i regulacja wskazania czasu. Trzecia, która jest jednocześnie jedyną funkcją koronki z przeciwległej strony obudowy, jest zdecydowanie rzadsza. Zwolnienie obu koronek pozwala odblokować i uwolnić wewnętrzny cylinder z objęć elementu z paskiem.

Epos 3429


Zegarek Epos

Tak, ten zegarek ma dwuczęściową kopertę, pozwalającą używać go na kilka sposobów. Wspomniany cylinder kryjący w swoim wnętrzu ręcznie nakręcany mechanizm połączony z zewnętrzną “powłoką” ze skórzanym paskiem i motylkowym zapięciem, tworzą zegarek naręczny. Ten naręczny Epos ma średnicę 45 i grubość 13 milimetrów. Dzięki skórzanemu paskowi ma elegancki charakter, mimo sporych rozmiarów.


By wydobyć kieszonkowca z jego pancerza trzeba najpierw odkręcić lewą koronkę, później tę z prawej strony i delikatnie wyciągnąć cylinder z jego gniazda. Po zakręceniu obu koronek powstaje, zależnie od potrzeby, zegarek kieszonkowy lub zegarek na biurko.

Zegarek Epos 3 w 1


Zegarek Epos naręczny, kieszonkowy, na biurko 3w1

Producent dodał do zestawu stalowy łańcuszek, który zapina się na kółeczko wieńczące koronkę, błyskawicznie zmieniając całość w zegarek kieszonkowy. W tej formie doskonale nadaje się do noszenia w kieszonce kamizelki lub spodni.


Miłośnicy stylu vintage będą zachwyceni - zegarki Epos 3429, dzięki swej wielofunkcyjności obalają argument przeciwko zakupowi kieszonkowca. Jeśli właścicielowi znudzi się noszenie zegarka na łańcuszku, włoży go do gniazda i założy na nadgarstek.

zegarki Epos 3429


Ten limitowany Epos sprawdzi się także w roli towarzysza podróży. Cylindryczna obudowa wyposażona została w dyskretną nóżkę, która po rozłożeniu pozwala wykorzystać całość jako elegancki zegarek na biurko lub szafkę nocną. Przed wyjściem z hotelu trzeba tylko pamiętać o tym, by włożyć go z powrotem do obudowy, zabezpieczyć obie koronki i zapiąć pasek wokół nadgarstka.


Serce zegarków Epos

Szwajcarski producent pozostał wierny ideałom swojego założyciela - Jamesa Auberta. W 1925 roku, gdy otwierał swój warsztat miał prosty cel: doskonalić mechanizmy zegarkowe, by były trwałe i bezproblemowe w użyciu. Ewolucją tej tezy są produkowane obecnie, widowiskowo zdobione mechanizmy, skompletowane z pieczołowicie wykończonych elementów. Przygotowanie ażurowego werku jest trudniejsze niż mogłoby się wydawać. Należy dokładnie zaplanować wszystkie modyfikacje, by całość wyglądała atrakcyjnie, a jednocześnie nie straciła swej wytrzymałości i trwałości. Idealnie przygotowany mechanizm ma delikatne mosty, odsłania najwięcej jak to możliwe, a jednocześnie pozostaje długowieczny. W modelu 3429 widać doskonale te założenia. Jego duszą jest produkowany nieprzerwanie od 1950 roku kaliber Unitas 6498, zmieniony na potrzeby tego konkretnego wyrobu.

 kaliber Unitas 6498


Zegarmistrzowie pracujący przy procesie szkieletowania, mieli duże pole do popisu, ponieważ mechanizm ten oryginalnie przygotowano z myślą o zegarkach kieszonkowych. Po zakończeniu procesu zdobienia, odmieniony Unitas jest pełnym przestrzeni i drobnych zdobień sercem. Bez najmniejszego kłopotu można obejrzeć nie tylko pracujący po spodniej stronie balans, ale także widoczny z wierzchu bęben sprężyny. Powierzchnie wykończono pasami Genewskimi oraz grawerowaniem, a w oczy rzucają się rubiny, służące do łożyskowania. Większy rozmiar całości, to także więcej miejsca na bęben i dłuższą sprężynę. Rezerwa naciągu w tym zegarku to około 48 godzin. Dwa dni zapasu energii są dużą wygodą dla właściciela - jeśli używa on dwóch zegarków na zmianę, to Epos będzie w gotowości czekał na swoją kolej.


Kiedy mniej znaczy więcej

Niespotykana koperta i unikalne wykończenie werku są najdoskonalszymi ozdobami tego limitowanego wyrobu. Designerzy zdawali sobie z tego doskonale sprawę i pozwolili im grać pierwsze skrzypce. Zaproponowali oszczędną w formie tarczę i prostą kopertę. Zestaw wskazań to absolutna klasyka - godziny, minuty i sekundy prezentowane nie centralną wskazówką. Główne strzałki otrzymały aplikację z substancji luminescencyjnej Super-LumiNova. Dzięki temu aktualną godzinę bez problemu odczytamy nawet w całkowitej ciemności.

 Super-LumiNova w Epos

Dla kogo ten “multi-zegarek”?

Epos 3429 Limited Edition

To oferta dla osoby pewnej siebie, silnej i nie bojącej się pokazać swojego zamiłowania do przedmiotów nietuzinkowych. Ten wielofunkcyjny zegarek może być także doskonałym uzupełnieniem kolekcji, której kluczem jest odnajdywanie i zbieranie “osobliwości”. Na pewno doskonale pasowałby do zestawu z zegarkami typu bullhead - model ze stoperem, z przyciskami u góry, oraz lefty - z koronką po lewej stronie. Z pełnym przekonaniem możemy napisać, że Epos 3429 Limited Edition to wyrób dający wiele radości, dzięki czemu sprawdzi się doskonale jako pamiątka lub prezent związany z ważnym wydarzeniem.