Tissot działa w mieście Le Locle od 1853 roku i może szczycić się tym, że należy do jednych z największych producentów szwajcarskich zegarków na świecie. W zeszłym roku Tissot sięgnął do swoich archiwów i zaprezentował remake chronografu Navigator z lat 70. Po sukcesie limitowanej edycji Heritage 1973 Tissot pokazuje model drugiej generacji, czyli Tissot Heritage 1973 Chronograph.
Sportowe zaangażowanie marki Tissot
Było jasne, że marka Tissot znalazła lukratywne narzędzie marketingowe i w 1973 roku sponsorowała Alpine podczas rajdu Monte Carlo. Na fali sukcesu Tissot kontynuował współpracę z Team Renault Alpine w latach 1977-1982 w 24-godzinnych wyścigach Le Mans i Formuły 1. Szwajcarski kierowca Loris Kessel stał się nową nadzieją firmy dla Formuły 1 w 1976 roku. Ścigając się w pięciu wyścigach Grand Prix w niebiesko-białym Brabham BT44 z angielskim zespołem RAM, samochód Kessela nosił nowe logo Tissot zaprojektowane specjalnie do wyścigów samochodowych. Co ważniejsze, Kessel na nadgarstku miał chronograf Navigatora.
Pierwsze spotkanie marki Tissot ze sportami motorowymi datuje się na rok 1958, kiedy szwajcarski kierowca Harry Zweifel wysłał szwajcarskiemu brandowi podpisane zdjęcie samego siebie za kierownicą i przesłanie: „Mój Tissot jest po mojej stronie podczas każdego wyścigu”. W 1965 roku marka wprowadziła na rynek inspirowany wyścigami zegarek Tissot PR 516, czyli stalowy czasomierz z otworami w bransoletce, przypominającymi otwory w kierownicy samochodów. Dzięki bocznej ochronie przed wstrząsami osiowymi i bocznymi model oznaczał się szczególna odpornością. Pilot rajdowy Henry Bradley tak polubił swój egzemplarz, że napisał jego nazwę na swoim Ferrari.
Nowy Tissot Navigator Chrono Auto 1973
Co pozostaje z oryginalnego Nawigatora? Wskazówki godzinowa i minutowa o tępych końcówkach są bardzo podobne do swoich przodków i podkreślone zielonymi wstawkami z substancji Super-LumiNova. Na licznikach sekund, minut i godzin chronografu widnieją jaskrawo pomarańczowe akcenty, nadające zegarkowi nieco klimatu retro. Oznaczenia od 0 do 5 minut mają kolor niebieski, w przeciwieństwie do reszty licznika. Ta gra kolorem nadaje Navigatorowi 1973 charakterystyczną wizualną tożsamość.
Kiedy w zeszłym roku Tissot zdecydował się na ponowne wprowadzenie na rynek swojego klasycznego chronografu wyścigowego, marka skontaktowała się z synem Lorisa, Ronniem Kesselem. W wyniku tych kontaktów powstała limitowaną edycja Navigator Chrono Auto 1973. Nowy Tissot nieco różni się od swojego oryginału. Pierwowzór miał 39 mm szerokości, a Heritage mierzy 43 mm. Następną znaczącą zmianą jest układ tarczy. Okienko daty, pierwotnie umieszczone w oryginale na godzinie 3, znajduje się teraz między znacznikami godziny 4 i 5.
Mnóstwo szczegółów w Tissot Heritage Navigator Chrono Auto 1973
Krawędź tarczy Tissot Heritage Navigator Chrono Auto 1973 jest stopniowana ze skalą tachometryczną do 500 km/h. Połączone są one przyciskami chronografu w typowym dla lat 60/70 XX wieku kształcie. Ważnym wykończeniem pozostaje pasek wyścigowy, wynaleziony przez Tissot w 1965 roku i rozpoznawalny dzięki dużym perforacją. Został zaprojektowany tak, aby umożliwić skórze oddychanie w stresujących sytuacjach pilotażowych lub w znacznym upale jednomiejscowego kokpitu. Dostępne są trzy odcienie, każdy skoordynowany z kolorem tarczy: czarny, brązowy i koniakowy. Wszystkie ujawniają kontrastowe przeszycia w kolorze ecru.
Tissot Heritage Navigator Chrono Auto 1973 - doskonała budowa
Tissot Heritage Navigator Chrono Auto 1973 wyposażony został w mechanizm z automatycznym naciągiem o kalibrze Valjoux A05.H31. Zachowując częstotliwość 4 Hz mechanizm, uzyskuje pełną precyzję działa, oferując jednocześnie 60-godzinną rezerwę chodu. Należy wspomnieć, że taka cecha jest spotykana w chronografach dość rzadko. Nie mniej pozwala ona odłożyć zegarek na weekend na półkę, aby na początku tygodnia znów go założyć z gwarancją sprawnego działania. Zegarek jest duży, ale dobrze leży na nadgarstku, dzięki krótkim występom, pochyłej lunecie i profilowanej kopercie. Wypukłe szkło szafirowe z powłoką antyrefleksyjną chroni tarczę przed zarysowaniami. Dobrą wiadomością pozostaje także wodoszczelność Tissot Heritage Navigator Chrono Auto 1973 ma 10 ATM, dzięki czemu nie straszny mu nawet dłuższy kontakt z woda.