Zegarek na komunię 2024
tel. 753 753 300

Vostok Europe wyrusza na podbój wszechświata z nową kolekcją zegarków VE Space Race!

14-02-2022

Niedawno cały świat obiegła informacja o wystrzeleniu w kosmos teleskopu Jamesa Webba, który ma zastąpić wysłużony, acz legendarny teleskop Hubble’a. Naukowcy z całego świata wiążą z tym wydarzeniem ogromne nadzieje, wskazując na kluczową rolę teleskopu Webba w dalszej eksploracji kosmosu. Jego misja nie mogłaby się jednak rozpocząć, gdyby nie wydarzenia z lat 57-75 ubiegłego wieku, o których przypomina nam marka Vostok Europe. Przy okazji startu rakiety z nowym teleskopem, zaprezentowała bowiem całkowicie nową kolekcję odwołującą się do wyścigu kosmicznego, składając hołd pionierom współczesnej astronautyki.


Od Sputnika-1 do teleskopu Jamesa Webba – jak rozpoczął się podbój kosmosu

Zegarki z nowej kolekcji Vostok Europe Space Race samą swoją nazwą wskazują na źródło inspiracji. Warto podkreślić, że wyścig kosmiczny nie jest luźnym określeniem pierwszych prób podboju kosmosu, lecz fachowym terminem opisującym szereg wydarzeń z lat 1957-1975. To właśnie wtedy w ramach zimnej wojny, zaczęły konkurować pomiędzy sobą dwa największe ówczesne mocarstwa, dzięki czemu współczesna eksploracja kosmosu jest w ogóle możliwa.


Mocny start Związku Radzieckiego

Pierwsze eksperymenty z podbojem kosmosu ruszyły tuż po wojnie, ale sam wyścig kosmiczny rozpoczął się od wystrzelenia przez ZSRR Sputnika-1 – pierwszego sztucznego satelity w historii. Niedługo potem udało im się również wynieść w przestrzeń kosmiczną pierwszą żywą istotę, którą była niewielka suczka o imieniu Łajka, a której pomniki po dziś dzień znajdują się na terenie współczesnej Rosji. Niedługo później Stany Zjednoczone z sukcesem wysłały w kosmos dwa szympansy, co ostatecznie pokazało, że ludzkość jest gotowa na pierwsze kroki w kosmosie.

Źródło: https://wydarzenia.interia.pl


Źródło: https://www.bbc.co.uk/newsround/49251998

Początki komunikacji satelitarnej i zdjęcie planety

W trakcie wyścigu kosmicznego ludzkość po raz pierwszy zetknęła się z komunikacją satelitarną. To dzięki tym wydarzeniom wszyscy korzystamy dzisiaj z transmisji GPS oraz natychmiastowej komunikacji pomiędzy całym światem. Wystrzelony przez Amerykanów w grudniu 1958 satelita telekomunikacyjny Score, został użyty do transmisji życzeń noworocznych prezydenta Eisenhowera skierowane do całej planety. Rok później wysłany również przez USA satelita Explorer 6, wykonał pierwsze w historii zdjęcie Ziemi widzianej z przestrzeni kosmicznej


Wostok-1 i pierwszy człowiek w kosmosie

Następnym krokiem było oczywiście wystrzelenie w kosmos pierwszego człowieka w historii, co również udało się Związkowi Radzieckiemu. W trakcie misji Wostok-1 udało się wysłać Jurija Gagarina na orbitę okołoziemską wyprzedzając Amerykanów o zaledwie 23 dni. W trakcie lotu Gagarin wykonał pełne okrążenie Ziemi w niecałe 2 godziny, a data jego misji - 12 kwietnia - znana jest dzisiaj jako Międzynarodowy Dzień Kosmonautyki.

Źródło: https://www.newsweek.pl/wiedza/historia/kim-byl-jurij-gagarin-gwiazda-zsrr-jurij-gagarin-jak-traktowala-go-radziecka-wladza/b38fj5s#articleGallery


Źródło: https://www.urania.edu.pl/wiadomosci/zmarl-aleksiej-leonow

Pierwszy spacer kosmiczny

18 marca 1965 radziecki kosmonauta Aleksiej Leonow stał się pierwszym człowiekiem, który opuścił statek, aby osobiście znaleźć się w bezkresie kosmosu. Jego spacer kosmiczny trwał aż 12 minut, ale nie obyło się bez drobnych komplikacji. W wyniku wejścia w próżnię skafander Leonowa spuchł do tak dużych rozmiarów, że nie mógł początkowo wrócić na pokład statku Woschod 2.


Lądowanie na księżycu

Misja Apollo 11 i lądowanie na księżycu to historia, którą każdy poznał jeszcze w dzieciństwie. Neil Armstrong jako pierwszy stanął na powierzchni pozaziemskiego ciała niebieskiego wypowiadając słynne słowa “To jest mały krok dla człowieka, ale wielki skok dla ludzkości.”

Źródło: https://www.komputerswiat.pl/artykuly/redakcyjne/oto-wszyscy-ludzie-ktorzy-chodzili-po-ksiezycu-nie-tylko-armstrong-i-aldrin/x26bmpm


Źródło: https://www.britannica.com/topic/Apollo-Soyuz-Test-Project

Zakończenie wyścigu

Zakończenie wyścigu kosmicznego to koniec walki i początek współpracy, który wspaniale symbolizuje logotyp widoczny na tarczach zegarków Vostok Europe Space Race. Widoczne na nim dwie rakiety okrążające planetę, symbolizują wspólną misję USA i ZSRR nazwaną Sojuz-Apollo. W ramach tej misji oba mocarstwa wystrzeliły w przestrzeń swoich kosmonautów, aby połączyli swoje statki w jeden na orbicie okołoziemskiej. 17 lipca 1975 przedstawiciele obu potęg uścisnęli sobie dłoń na pokładzie połączonych statków i wymienili się sadzonkami drzew, które po powrocie zostały zasadzone w ich krajach.


Zegarki Vostok Europe Space Race – unikalne odniesienia

Jeśli chodzi o stylistykę najnowszej kolekcji Vostok Europe, jak zwykle nie można się do niczego przyczepić. Zegarki Vostok Europe Space Race posiadają mnóstwo, czasem nieoczywistych odniesień do wyścigu kosmicznego, które z łatwością przyciągną do nich wymagających koneserów. 


Tarcza wzorowana na wysokościomierzu

Ewidentną inspiracją tarcz najnowszych modeli, jest niewątpliwie wysokościomierz, który stosowano w pierwszych statkach kosmicznych. Oznacza to nie tylko ich ciekawy wygląd, ale również doskonałą czytelność, co jest obowiązkowym elementem każdego dobrego czasomierza. Zegarki Vostok Europe Space Race posiadają duże arabskie indeksy, połączone z nietypowymi wskazówkami w kształcie spłaszczonego rombu. Taki kształt gwarantuje intuicyjny odczyt w każdej sytuacji, pozostawiając przy tym sporo miejsca dla masy luminescencyjnej. 

Logotyp na tarczy oraz deklu

Wszystkie zegarki Vostok Europe Space Race posiadają na tarczy charakterystyczny logotyp, będący symbolem zakończenia wyścigu kosmicznego. Po odwróceniu zegarka możemy ujrzeć jego wygrawerowaną wersję, z dodatkowym opisem i zakresem dat. 


Podświetlenie Super-Luminova

Choć marka Vostok Europe lubi korzystać z podświetlenia trytowego, tym razem wybór padł na Super-Luminovę. Ta odmiana masy luminescencyjnej daje bowiem delikatną poświatę, która wspaniale nawiązuje do naszego podświadomego rozumienia ciał niebieskich. Oczywiście poza aspektem wizualnym, Super-Luminova zapewnia także czytelność w nocy, co przyda się podczas przedłużających się obserwacji nieba.


Kosmiczna jakość zegarków Vostok Europe Space Race

Wspaniała historia to jedno, ale bez względu na dedykację, zegarki powinny prezentować przede wszystkim wysoką wartość zegarmistrzowską. Kolekcja Vostok Europe Space Race ma w tym aspekcie naprawdę wiele do zaoferowania, co widać po zastosowanych materiałach oraz parametrach. 


Stalowa koperta

Koperty zegarków Vostok Europe Space Race wykonane są w całości ze stali szlachetnej. Dzięki temu są one bardzo odporne na uszkodzenia mechaniczne i nie poddają się procesom korozyjnym. Stal szlachetna nie reaguje przy tym w kontaktach ze skórą, a polerowane powierzchnie koperty mogą pochwalić się lustrzanym połyskiem.


Szkiełko K1

Szkło K1 to w gruncie rzeczy utwardzone szkiełko mineralne. Dzięki dodatkowej obróbce, zachowuje ono elastyczność szkła mineralnego, ale znacznie lepiej radzi sobie z zarysowaniami. Dzięki temu zegarki z tej kolekcji są bardziej wszechstronne, jeśli idzie o odporność na uszkodzenia, co okaże się nieocenione przy częstym zakładaniu. 


200 m wodoszczelności

Nietypowa stylistyka zegarków Vostok Europe Space Race znajduje się na pograniczu klasyki i zegarków typu pilot, co nie kojarzy się z wysoką wodoszczelnością. W tych zegarkach określa się ją jednak aż na 200 m, przekładając się na możliwość nurkowania z ich wykorzystaniem.


Pasek skórzany, silikonowy, czy bransoleta? Automat czy kwarc? Wybierz swój model w kolekcji VE Space Race

Bardzo miłym walorem najnowszej kolekcji marki Vostok Europe, jest szeroka gama możliwości przygotowanych na samą premierę. Spośród 8 unikalnych modeli, możemy wyróżnić 4 z automatycznym mechanizmem oraz 4 wyposażone w chronograf i kwarcowy mechanizm. Co niezwykle istotne, każdy z nich dostępny jest w kilku wariantach – na pasku skórzanym lub silikonowym oraz na stalowej bransolecie typu mesh.


Zegarki Vostok Europe Space Race z automatycznym mechanizmem

Modele wyposażone w automatyczny mechanizm, oparte są o sprawdzony napęd Seiko Epson YN55. Wysoką dokładność zapewniają tu 22 kamienie łożyskujące oraz częstotliwość pracy wynosząca 21 600 bph. Mechanizm ten posiada przy tym 40 godzinną rezerwę chodu, z dodatkową możliwością ręcznego dokręcania koronką. Nie mogło tu zabraknąć także prostego datownika, znajdującego się w tych modelach na godzinie 6. Warto również wspomnieć o zabezpieczeniu Seiko Diashock, które skutecznie chroni przed uszkodzeniem napędu na wypadek nieprzewidzianego upadku lub wstrząsów. Do wyboru mamy tutaj 4 kolory tarcz o następujących referencjach: 

Vostok Europe YN55-325A661

Srebrna koperta połączona z kobaltową tarczą to bardzo klasyczne i niezwykle wszechstronne połączenie. Noszony na skórzanym pasku, świetnie sprawdzi się w roli dodatku do koszuli i eleganckiego stroju. 


Vostok Europe YN55-325A662

Zegarek VE Space Race z czarną tarczą i na czarnym pasku, wręcz prosi się, aby założyć go do garnituru. To zestawienie jest zdecydowanie najbardziej ponadczasowe i z pewnością przyciągnie niejednego kolekcjonera. 


Vostok Europe YN55-325A663

Nie da się ukryć, że połączenie beżowej tarczy z niebieskimi detalami, to prawdziwa esencja kolekcji Vostok Europe Space Race. Dzięki niej zegarek zyskuje nieco bardziej odlschool-owego wyglądu, który dobrze nawiązuje do epoki wyścigu kosmicznego.


Vostok Europe YN55-325B664

Ten model jako jedyny z całej serii otrzymał białą tarczę i jako jedyny spośród automatów, może pochwalić się kopertą w kolorze różowego złota. Ostateczny efekt przemawia sam za siebie, prezentując się naprawdę przejrzyście i elegancko. Zegarki Vostok Europe Space Race z chronografem

Zwolennicy kwarcowych mechanizmów również nie będą zawiedzeni nową kolekcją. Wśród zegarków Vostok Europe Space Race znalazło się miejsce dla 4 chronografów, wykorzystujących mechanizm Miyota 6S21. Co ważne, wskazówka sekundowa przeniesiona została tutaj na subtarczę na godzinie 3, gdzie swoje miejsce znalazł także prosty datownik z numerem dnia miesiąca. Oznacza to, że pomiary wykonywane stoperem odbywają się zatem na głównej tarczy, co jest niewątpliwie ciekawym urozmaiceniem. 


Vostok Europe 6S21-325A665

Niniejszy model to jedyna propozycja wykorzystująca brązową tarczę, która przełamana jest beżowymi subtarczami stopera. Dzięki temu łatwo odnaleźć się na jej powierzchni, przeskakując wzrokiem pomiędzy kontrastującymi kolorami. 


Vostok Europe 6S21-325A666

Wykorzystanie zmatowionej szarej tarczy skutecznie uwydatnia wspaniały srebrny połysk koperty oraz detali. Choć może to wydawać się nieintuicyjne, zegarek dzięki temu skutecznie przyciąga wzrok, koncentrując go na walorach konstrukcyjnych. 


Vostok Europe 6S21-325A667

Chronograf z niebieską tarczą, posiada najwięcej detali w kolorze beżowym. Mowa tu nie tylko o jego subtarczach, ale również pierścieniu dystansującym. Dzięki temu cyferblat zyskuje dodatkowej głębi i wspaniale współgra z brązowym paskiem.


Vostok Europe 6S21-325B668

Ostatni model to absolutnie genialne połączenie czerni oraz różowego złota. Dzięki niemu zegarek zyskuje nadzwyczajnej powagi i nieco mrocznego charakteru. Nie zabrakło tu jednak detali wykonanych w kolorze beżowym, które świetnie uwydatniają logotyp i subtarcze. Zobacz wszystkie dostępne modele z kolekcji Vostok Europe Space Race: