Jesienna Wyprzedaż 2024
tel. 753 753 300

Jak czyścić pasek do zegarka?

03-03-2020

Właściwie trudno powiedzieć, które zegarki cieszą się większą popularnością – na pasku, czy na bransolecie? A jeśli na pasku, to na jakim – skórzanym, czy z tworzywa sztucznego? Być może kiedyś przeprowadzimy szczegółowe statystyki na ten temat, a tymczasem ważniejsza wydaje się inna kwestia: Jak dbać o pasek do zegarka, kiedy już wybierzemy taką opcję? Paski, przez wzgląd na swoją elastyczność, są wygodniejsze w użytkowaniu, ale też mniej trwałe niż bransolety. Dlatego wymagają szczególnego traktowania. Odpowiednie czyszczenie paska do zegarka zapobiega jego szybkiemu zużyciu. Istotna jest także jego konserwacja, która zapewni mu długowieczność.


Paski do zegarków oraz dbanie o nie



Jak dbać o skórzany pasek do zegarka?

Klasyczne zegarki na skórzanym pasku cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem od czasów, gdy tylko się pojawiły. Niestety pasek, jako najbardziej eksploatowany element czasomierza, z upływem lat traci swój pierwotny urok i właściwości. Tego procesu oczywiście nie da się zatrzymać, ale można wpłynąć na jego spowolnienie. 


O pasek można w łatwy sposób zadbać w warunkach domowych i przy użyciu ogólnie dostępnych środków.
jak wyczyścić pasek do zegarka aby był długo w dobrym stanie 



Kilka praktycznych porad, jak dbać o skórzany pasek do zegarka:

  • Podobnie jak w utrzymaniu dobrego zdrowia, tak w utrzymaniu dobrej kondycji skórzanego paska najważniejsze jest zapobieganie. Należy zatem o niego regularnie dbać i przestrzegać kilku zasad eksploatacji wyrobów skórzanych.
  • Należy pamiętać, że paski skórzane źle znoszą wodę i w ogóle wilgoć. Większą tolerancję na mokre warunki wykazują paski impregnowane, jednak odradzamy pływania z zegarkiem na skórzanym pasku. 
  • Szczególnie niszczycielski wpływ na skórę naturalną ma woda morska. Sól skutecznie uszkadza wewnętrzną strukturę paska, przez co staje się on bardziej podatny na załamania, pęknięcia, a także odbarwienia.
  • Zamoczonego paska nie należy suszyć w bezpośrednim sąsiedztwie źródła ciepła, czyli np. na kaloryferze. To spowoduje przesuszenie skóry i zwiększy jej podatność na pęknięcia. Pasek suszymy w temperaturze pokojowej, najlepiej na ręczniku papierowym, lub innym, chłonnym materiale.
  • Destrukcyjny wpływ na skórzany pasek ma również pot w połączeniu ze złuszczającym się naskórkiem. Takie warunki sprzyjają pojawianiu się bakterii, które często są przyczyną nieprzyjemnego zapachu naszego paska. Między innymi dlatego sugerujemy zdejmowanie zegarka na noc, by ograniczyć kontakt paska z naszą skórą.



Czyszczenie skórzanego paska paska do zegarka

Regularne czyszczenie paska do zegarka zapewni mu dłuższy żywot, a nam pozwoli dłużej cieszyć się doskonałym wyglądem naszego czasomierza. Najważniejsze jest mycie. Nic tak dobrze się nie sprawdza przy usuwaniu zabrudzeń oraz likwidowaniu bakterii, jak zwykłe, szare mydło. Należy przy tym pamiętać, że nie rozprowadzamy mydła bezpośrednio na pasku, tylko nakładamy na niego gęstą, mydlaną pianę i pozwalamy jej wsiąknąć w materiał. Następnie przecieramy delikatnie pasek wilgotną, miękką ściereczką (bawełna, flanela, mikrofibra). Zamiast szarego mydła można użyć sody oczyszczonej, rozrobionej z wodą w proporcjach 1:1. Po zabiegu pielęgnacyjnym należy zostawić pasek do wyschnięcia w temperaturze pokojowej.



Konserwacja paska do zegarka

Następstwem czyszczenia skórzanego paska do zegarka powinna być jego konserwacja, czyli impregnowanie. Konserwacja paska do zegarka teoretycznie wymaga specjalistycznych preparatów, jednak są one trudno dostępne. Do tego celu równie dobrze możemy użyć wazeliny, lub oliwy spożywczej (nie oleju!). Po nasmarowaniu paska wazeliną lub oliwą pozostawiamy go na kilka godzin – najlepiej na noc - żeby skóra mogła nasiąknąć substancją. Następnie należy wytrzeć pasek do sucha papierowym ręcznikiem. Zabieg powinno się powtarzać co 2-3 miesiące. Warto jednak pamiętać, że może to spowodować przyciemnienie pierwotnego odcienia paska.



Jak czyścić paski z tworzywa sztucznego?

Skuteczne sposoby na czyszczenie zegarka w trosce o jego jakość 
Większość zegarków sportowych wyposażonych jest w pasek z tworzywa sztucznego. Zwykle jest to silikon. To elastyczny, miękki i wygodny materiał.

Zarówno silikon, jak i guma, czy plastik są łatwe w utrzymaniu, nie boją się wody, ani działania potu, dlatego idealnie nadają się do pływania lub uprawiania wszelkich sportów.

Umożliwiają również łatwe czyszczenie, którego można dokonywać nawet po każdym treningu. Zazwyczaj silikonowy pasek idzie w parze z dużą wodoszczelnością koperty zegarka. Jeśli wynosi ona minimum 10 bar - pasek możemy bez obaw spłukać pod bieżącą wodą

Kilka praktycznych sugestii, dotyczących pielęgnacji pasków z tworzywa sztucznego:

  • Regularnie zdejmuj zegarek z nadgarstka i myj kopertę oraz pasek pod bieżącą wodą, używając mydła do rąk lub płynu do naczyń. Chodzi o dokładne odtłuszczenie mytych powierzchni. Zegarki z tworzywa sztucznego łatwo zniosą taką pielęgnację. Po zabiegu po prostu osusz zegarek ręcznikiem.
  • W przypadku zegarka sportowego zaleca się mycie koperty i paska po każdym treningu.
  • Miejsca trudno dostępne można czyścić wilgotną szczoteczką do zębów z miękkim włosiem.

Mamy nadzieję, że udało nam się pomóc w kwestii pielęgnacji pasków. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą zegarków wyposażonych w taką właśnie opcję mocowania na nadgarstku: