Jurij Gagarin był pierwszym człowiekiem, który poleciał w kosmos. Historyczna podróż odbyła się 12 kwietnia 1961 r. i trwała 108 minut. Nawet dzisiaj, ponad sześć dekad po tym historycznym wydarzeniu, wciąż rozbudza ono wyobraźnię i marzenia o eksplorowaniu wszechświata. Przypomnienie tych wydarzeń znajdziemy wśród rosyjskich zegarków Sturmanskie.
Jurij Gagarin - pierwszy człowiek w kosmosie
Lot Gagarina nastąpił w czasie, gdy Stany Zjednoczone i Związek Radziecki rywalizowały o przewagę technologiczną w kosmosie. Związek Radziecki wysłał w kosmos pierwszego sztucznego satelitę o nazwie Sputnik już w październiku 1957 roku. Wtedy też w kosmos udał się manekin naturalnej wielkości imieniem Iwan Iwanowicz i psa o imieniu Zvezdochka. Po locie próbnym Sowieci uznali statek za nadający się do zabrania człowieka. Na kandydatów na kosmonautę wybrano ponad 200 pilotów myśliwców rosyjskich sił powietrznych. Tacy piloci zostali uznani za optymalnych, ponieważ byli narażeni na siły przyspieszenia i proces wyrzutu, a także mieli doświadczenie w sytuacjach silnego stresu. Wśród wybranych pilotów znalazł się Gagarin, wówczas 27-letni starszy porucznik.
Jak wygląda pierwszy lot w kosmos?
12 kwietnia 1961 roku o godzinie 9:07 czasu moskiewskiego statek kosmiczny Wostok 1 wystrzelił z miejsca startu. Ponieważ nikt nie był pewien, jak nieważkość wpłynie na pilota, sferyczna kapsuła miała niewiele elementów sterujących na pokładzie. W sytuacji awaryjnej Gagarin miał otrzymać kod nadpisujący, który pozwoliłby mu na ręczne przejęcie kontroli, ale Siergiej Korolew, główny projektant radzieckiego programu kosmicznego, zlekceważył protokół i przekazał kod pilotowi przed lotem.
Uczczenie pierwszego lotu w kosmos z zegarkami Sturmanskie
Kiedy Jurij Gagarin został pierwszym człowiekiem w kosmosie na nadgarstku miał wyjątkowy zegarek. Model wykonany został specjalnie do lotów kosmicznych przez markę Sturmanskie. Zegarek stał się legendarny, ponieważ działał bez zarzutu w stanie nieważkości. Od 1961 roku zegarki Sturmanskie są oficjalnym zegarkiem kosmonautów radzieckich i rosyjskich. Stworzono dedykowaną Jurijowi Gagarinowi linię czasomierzy, inspirowaną wysoką jakością wykonania. Każdy model nie tylko wytrzymuje surowe testy, ale także zachowuje ducha lat 60.
Sygnowane nazwiskiem kosmonauty czasomierze występują w dwóch typach - bardziej klasycznym lub nowoczesnym. Pierwsze z nich utrzymane w stylu vintage mają naniesione na tarczach wyraźne, charakterystyczne oznaczenia godzinowe w formie cyfr arabskich. Pod osią wskazówek widnieje logo Wojskowej Szkoły Lotniczej, w której Gagarin pobierał nauki. Zawieszone na skórzanych paskach modele o wodoszczelności 5 ATM świetnie oddają stylistykę lat 60., zachwycając tym samym swoim retro wyglądem. Drugi typ zegarków z kolekcji Sturmanskie Gagarin to bardziej nowoczesne modele, w których tarcze zbudowane są z nakładających się na siebie pierścieni. Minimalistyczne indeksy, funkcja wskazania czasu w dwóch strefach czasowych i wodoszczelność na poziomie 10 ATM - zapewnia komfort użytkowania zegarka. Na dekielku tych egzemplarzy znajduje się wytłoczony obraz Ziemi widzianej z kosmosu i numer limitacji zegarka.
Polski akcent w kosmonautyce - Sturmanskie Mirosław Hermaszewski Limited Edition
O tym, że Polska również ma swój wkład w rozwój kosmonautyki przypomina również limitowany zegarek Sturmanskie Open Space Mirosław Hermaszewski Limited Edition NE86-1855017H. Powstał on we współpracy z pierwszym Polakiem, który odbył lot w kosmos w 1978 rok. Model stworzony jedynie w ilości 190 sztuk na cały świat, odnosi się do 90-godzinnej wyprawy lotnika. Wyposażony w kopertę o szerokości 44 mm zegarek posiada kremową tarczę, na której znajduje się cyfry arabskie, subtarcze chronografu, datownik, a także tachymetr. Całość przykryta została szafirowym szkłem. Zawieszony na brązowym, skórzanym pasku NE86-1855017H prezentuje się niezwykle elegancko. Za jego działanie odpowiada Seiko NE86 oparty na 34 kamieniach i 45-godzinną rezerwą chodu. Do egzemplarza dołączony jest certyfikat z podpisem Hermaszewskiego, potwierdzający autentyczność modelu.