Rosyjskie zegarki Sturmanskie – stworzone z myślą o podboju kosmosu
Rosyjskie zegarki Sturmanskie – stworzone z myślą o podboju kosmosu
19-04-2021
Ludzkość od zawsze fascynowało latanie. Po opanowaniu przestworzy przyszła pora na podbój kosmosu. Z racji ogromnych kosztów eksploracji kosmosu, prym w jego odkrywaniu wiodły dwa supermocarstwa: U.S.A i Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich. Właśnie w tym drugim kraju, w Pierwszej Moskiewskiej Fabryce Zegarków, powstał zegarek marki Sturmanskie.
Zegarki Sturmanskie, jak sama nazwa wskazuje (zegarek nawigatora), powstawały wyłącznie na zamówienie armii, dlatego zegarki te musiały być bardzo dokładne, łatwe w konserwacji i niezwykle wytrzymałe. Biorąc pod uwagę wszystkie powyższe cechy, wybór zegarka, który miał się jako pierwszy znaleźć w przestrzeni kosmicznej był prosty.To dlatego 12 kwietnia 1961, w ramach lotu Wostok 1, Jurij Gagarin – pierwszy człowiek w kosmosie -miał na nadgarstku zegarek Sturmanskie.
Zegarek Sturmanskie miała na swoim nadgarstku także pierwsza kobieta w kosmosie – Walentina Tierieszkowa. Lata sześćdziesiąte XX wieku to złota era dla sowieckiego programu kosmicznego. Mimo zaawansowanych technologii elektronicznych, rosyjskie zegarki Sturmanskie były jednymi z najważniejszych urządzeń na pokładzie statku kosmicznego.
Sputnik, Gagarin, Hermaszewski, czyli niezwykła historia zegarków Sturmanskie
Powojenny świat z uwagą przyglądał się rywalizacji dwóch największych mocarstw na podłożu nie tylko gospodarczym i militarnym, ale także technologicznym. Wyznacznikiem wyższości technologii miała być eksploracja kosmosu. Amerykanie z niemałą zazdrością spoglądaliw niebo w październiku 1957 roku, obserwując pierwszego sztucznego, przelatującego nad ich głowami satelitę. Wydarzenie to dało początek wyścigowi kosmicznemu. Oba państwa miały na celu bycie pierwszym w każdej dziedzinie, stąd kolejnym etapem było wysłanie pierwszego człowieka w przestrzeń kosmiczną.
12 kwietnia 1961 roku pilot myśliwca Jurij Gagarin stał się pierwszym astronautą w historii. Został wyniesiony w przestrzeń kosmiczną za pomocą rakiety Wostok, a na jego nadgarstku czas odliczał wówczas zegarek Sturmanskie. Był to model zegarka, którego szerokość koperty wynosiła raptem 33 mm, co dziś wydaje się niewielką wartością, lecz w latach sześćdziesiątych było standardem. Wewnątrz pracował mechanizm łożyskowany na 17 kamieniach rubinowych. Posiadał on również system antywstrząsowy, który świetnie spisał się w stanie nieważkości. Tarcza pierwszego zegarka w przestrzeni kosmicznej była prosta i czytelna. Również pierwsza kobieta w kosmosie – Walentina Tierieszkowa – w czasie swej misji miała na nadgarstku niezawodny zegarek Sturmanskie.
Rakieta Wostok 1
Gen. Mirosław Hermaszewski
Zegarki Sturmanskie przez lata stały się nieodłącznym elementem wyposażenia radzieckich astronautów, a także obiektem pożądania ludzi, nie tylko z Bloku Wschodniego.27 czerwca 1978 roku to jedna z najważniejszych dat dla Polaków. Tego dnia pierwszy i jedyny do tej pory Polak zawitał w kosmosie. Mirosław Hermaszewski posiadał na wyposażeniu dwa zegarki. Jednym z nich był Sturmanskie, a drugim zegarek rodzimej produkcji Unitra-Warel, będący jedynym polskim kwarcowym zegarkiem. O zegarku Sturmanskie mówił tak: Zegar pokładowy, który decydował o życiu na pokładzie statku kosmicznego „miał prawo robić różnicę 3 sekund na dobę, a my nasze czynności musieliśmy wykonywać z dokładnością do 1,5 sekundy!”. To pokazuje, jak dokładnymi zegarkami były modele zegarków naręcznych biorących udział w misjach kosmicznych.
Zegarki, które brały udział w misjach kosmicznych zmieniały się i przyjmowały również formę chronografu. Sercem zegarka był niezawodny, ręcznie nakręcany mechanizm Poljot 3133, który do dziś jest produkowany w tej samej fabryce i stanowi bazę dla nowych modeli zegarków Sturmanskie. Do dziś marka rosyjskich zegarków Sturmanskie cieszy się niezwykłą popularnością ze względu na swoje kosmiczne DNA, a także jakość wykonania i niezawodność.
Zegarki Sturmanskie – najciekawsze propozycje rosyjskiej marki
Niezwykle ciekawą propozycją dla fanów kosmicznych eksploracji będzie bez wątpienia reedycja zegarka, który znalazł się na nadgarstku, a raczej skafandrze, pierwszego w historii kosmonauty. Zegarek Sturmanskie Gagarin jest niemal identyczny jak jego protoplasta. Tarcza została stworzona niemal w niezmienionej formie, przez co nie pomylimy tego modelu z żadnym innym. Koperta zegarka została powiększona do 40 mm, co jest współczesnym standardem, jeśli chodzi o wielkość zegarków.Kopertę od spodu zamyka dekiel z rzeźbioną postacią pierwszego człowieka w kosmosie. Do wyboru mamy 4 odcienie tarczy. Każdy model Sturmanskie Gagarin jest limitowany, co niewątpliwie dodaje prestiżu.
Producent zadbał również o zegarek, na widok któregokażdemu Polakowi szybciej zabije serce. Mowa o zegarku Sturmanskie Open Space Limited Edition Mirosław Hermaszewski.Powstawanie projektu nadzorował nasz kosmonauta. Zegarek Sturmanskie Hermaszewski jest chronografem, za którego pracę odpowiada niezwykle solidny mechanizm Seiko NE86. Na tarczy, typowej dla chronografu, znajdują się dwie subtarcze chronografu, skala telemetryczna, a także odznaka polskich pilotów wojskowych oraz podpis generała Hermaszewskiego. Zegarek został limitowany do 190 sztuk. Liczba ta nie jest przypadkowa i określa liczbę godzin, którą Mirosław Hermaszewski spędził w przestrzeni kosmicznej. Informację o tym, wraz z wyfrezowaną podobizną gen. Hermaszewskiego, znajdziemy na dekielku. Do każdego zegarka dostarczany jest certyfikat, wraz z oryginalnym podpisem naszego pierwszego kosmonauty.
Zegarki Sturmanskie Open Space to linia, która zawiera w swej ofercie modele klasyczne,chronografy i wreszcie zegarki z tarczą 24h. Sturmanskie jest jedną z niewielu firm na rynku, które produkują zegarki z tarczą 24-godzinną.To niezwykle przydatna funkcja w lotnictwie, gdzie często przekracza się strefy czasowe. Również ludzie, którzy wiele podróżują docenią ten sposób odliczania czasu.
SturmanskieVintage to linia dla osób ceniących sobie klasykę w najczystszej postaci. Rosyjskie zegarki SturmanskieVintage charakteryzuje niewielka średnica koperty, rzadko przekraczająca 35mm i piękny styl retro, dzięki czemu możemy cieszyć się zegarkami wyglądającymi na te z epoki zdobywania kosmosu, lecz posiadającymi nowoczesne mechanizmy i lepszą substancjęfluorescencyjną na indeksach i wskazówkach. Zegarki te idealnie spełnią swoją rolę również jako zegarek garniturowy.