Grawerowanie 2024
tel. 753 753 300

60 rocznica lotu Jurija Gagarina z zegarkami Sturmanskie!

15-01-2022

Choć dziś wydaje się to niesamowite, jeszcze do niedawana zwykłe zegarki naręczne były niezbędnymi narzędziami podczas wielu skomplikowanych misji. Pomimo powszechnego dostępu do nowoczesnych technologii, ich prostota i niezawodność nadal wykorzystywane są we wszystkich armiach świata. 60 lat temu, kiedy Jurij Gagarin jako pierwszy człowiek wylatywał w przestrzeń kosmiczną, na jego nadgarstku również znajdował się czasomierz i to nie byle jaki, bo legendarny radziecki zegarek Sturmanskie. W tym roku ciesząca się sporą popularnością rosyjska marka postanowiła przypomnieć o tym fakcie, tworząc specjalną edycję zegarka upamiętniającą lot Gagarina w kosmos. 


Jak zegarki Sturmanskie poleciały w kosmos

Zanim przyjrzymy się bliżej detalom rocznicowych modeli warto przypomnieć, dlaczego to właśnie zegarek Sturmanskie znalazł się na nadgarstku pierwszego człowieka w kosmosie. W latach przedwojennych, kiedy powstawał Związek Radziecki, jego izolacjonistyczna polityka nie służyła rozwojowi gospodarki. Przez to brakowało wielu podstawowych rzeczy, w tym zegarków dla cywilów, a także tych odpowiednich dla wojsk lądowych i marynarki. Aby rozwiązać ten problem, Rada Pracy i Obrony uchwaliła rezolucję o organizacji produkcji zegarków na terenie ZSRR, w roku 1927. Ze względu na priorytetowy charakter, pierwsza fabryka zegarków rozpoczęła produkcję już w 1930, a władze nieustannie ściągały do kraju znanych zegarmistrzów. Dzięki temu w zaledwie kilka lat linia produkcyjna wyspecjalizowała się do tego stopnia, że przygotowane modele zegarków dorównywały tym wytwarzanym w krajach zachodnich. Po wojnie radziecki przemysł zegarmistrzowski znów mógł zająć się ulepszaniem swoich czasomierzy, rozpoczynając pracę nad specjalnymi modelami przeznaczonymi wyłącznie dla armii. W ten właśnie sposób w roku 1949 pojawiły się zegarki Sturmanskie, które wówczas były niedostępne w sprzedaży dla przeciętnego człowieka. Produkowano je bowiem na wyłączne zamówienie lotnictwa ZSRR specjalnie dla pilotów, którzy otrzymywali je wraz z dyplomem zakończenia szkolenia bojowego. Co ciekawe, po odbyciu służby zbierała się specjalna komisja decydująca o tym, czy dany pilot zasługuje na zachowanie zegarka Sturmanskie jako orderu zasług. Jako pilot wojskowy Jurij Gagarin również otrzymał ten wyjątkowy czasomierz, zabierając go ze sobą w przestrzeń kosmiczną podczas dziewiczego lotu w 1961 roku. Jak się szybko okazało zegarek Sturmanskie znakomicie radził sobie w warunkach zerowej grawitacji i z czasem został przekazany do muzeum rosyjskiej manufaktury. 


Jak zegarki Sturmanskie poleciały w kosmos


Limitowane zegarki Sturmanskie Gagarin Heritage Collection

Limitowane zegarki Sturmanskie Gagarin Heritage Collection
Przechodząc już do czasów współczesnych i rocznicowych zegarków, marka Sturmanskie postanowiła przygotować aż 2 modele, oczywiście inspirowane tym samym czasomierzem, który Gagarin zabrał ze sobą w kosmos. Ich koperta ma średnicę 40 mm i swoją prostotą doskonale oddaje stylistykę ówczesnych zegarków. Dzięki prostej konstrukcji i delikatnemu zagięciu uszu do środka, leżą one na nadgarstku w sposób idealny, zapewniając pełną wygodę przy długotrwałym noszeniu. Dość surowa i militarna prezencja koperty została przy tym wygładzona, dzięki zastosowaniu sferycznego szkiełka. Co ciekawe, za niezwykły wygląd zegarków Sturmanskie Gagarin odpowiada pozornie nieskomplikowana tarcza, która została wygięta pod tym samym kątem co szkiełko, dając naprawdę niesamowity efekt. Naniesione na niej arabskie indeksy wykonano przy tym dokładnie tą samą czcionką co w oryginalnym zegarku Gagarina i pokryto je masą luminescencyjną wraz z zagiętymi do krzywizny tarczy wskazówkami. Tym co łączy oba zegarki Sturmanskie na 60-lecie lotu Gagarina w kosmos jest również srebrny kolor tarczy, na której znajdziemy indywidualny numer limitacji. Warto podkreślić, że modele te są ograniczone do zaledwie 60 sztuk, co czyni z nich idealne zegarki kolekcjonerskie. 

Sturmanskie Gagarin Heritage Collection - ręcznie nakręcane zegarki z rosyjskim mechanizmem

Związek Radziecki bardzo dużo uwagi skupiał niezależności, dlatego zegarki Sturmanskie od początku składane są wyłącznie z rosyjskich podzespołów, co tyczy się także mechanizmu limitowanych modeli. W przypadku zegarków Strumanskie na 60-tą rocznicę lotu Jurija Gagarina w kosmos, jest to ręcznie nakręcany mechanizm Poljot 2609, będący dziełem rosyjskiej sztuki zegarmistrzowskiej. Ten wyjątkowy napęd to produkt w 100% made in Russia, co prezentuje jak kompletną marką jest rosyjski producent i jak rzetelnie podchodzi do kultywowania swoich własnych zegarmistrzowskich tradycji. Dzięki łożyskowaniu na 17 kamieniach, mechanizm Poljot 2609 zapewnia niewielkie dzienne odchylenia, pracując w częstotliwości 18000A/h. Jako napęd mechaniczny, wymaga on także ręcznego nakręcania, z rezerwą chodu wynoszącą aż 40 godzin. Trzeba przyznać, że wyposażenie zegarków Sturmanskie Gagarin Heritage Collection właśnie w taki tradycyjny werk, dodaje im mnóstwo uroku i pozwala zasmakować kunsztu pierwszych zegarmistrzów. 

Sturmanskie Gagarin Heritage Collection - ręcznie nakręcane zegarki z rosyjskim mechanizmem

Różne kolory i różne metale – wybierz swój wariant zegarka Sturmanskie Gagarin Heritage Collection

Choć oba limitowane zegarki Sturmanskie na 60-lecie wysłania pierwszego człowieka w kosmos mają tą samą konstrukcję i upamiętniają to samo wydarzenie, jest pomiędzy nimi kilka istotnych różnić. Pierwsza z nich widoczna jest na pierwszy rzut oka i dotyczy oczywiście kolorystyki. Zegarek Sturmanskie 2609-3798060 posiada brązową kopertę i brązowe indeksy, a model Sturmanskie 2609-3797960 wykonany jest w srebrze ze wskazówkami i indeksami w charakterystycznej dla lat 60-tych zieleni. Druga różnica natomiast wynika z tej pierwszej, co oznacza po prostu, że oba modele posiadają naturalny kolor metalu, z którego zostały wykonane. Zegarek Sturmanskie 2609-3797960 w kolorze srebrnym wykonany jest z tytanu, co świetnie nawiązuje do jego kosmicznych inspiracji. Tytan to metal bardzo popularny w świecie astronautów ze względu na swoją niezwykłą wytrzymałość pomimo niskiej wagi, a także całkowitą odporność na procesy korozyjne. Z kolei model Sturmanskie 2609-3797960 wykonany jest z brązu czemu zawdzięcza swoją unikatową barwę. Cechą charakterystyczną czasomierzy wykonanych z tego metalu jest również fakt pokrywania się patyną, co z czasem potrafi dać naprawdę ciekawy efekt i podkreśla unikatowość każdego egzemplarza.  


Zegarek Sturmanskie Gagarin Heritage Collection
Zegarek Sturmanskie Gagarin Heritage Collection ze srebrną kopertą

Niezwykłe detale w zegarkach Sturmanskie  

Zegarki Sturmanskie Gagarin Heritage Collection tarcza wykonana ze  srebra próby 925 wraz z warstwą przezroczystego lakieru zabezpieczającego cyferblat

Tym co najbardziej imponuje jednak w limitowanych zegarkach Sturmanskie Gagarin Heritage Collection, jest niewątpliwie przywiązanie do detali wykończenia. Tarcza w obu modelach wykonana jest bowiem z pionowo polerowanego srebra próby 925, co świadczy o szlachetności i zapewnia niesamowity wygląd. Producent zadbał nawet o zabezpieczenie tarczy przed naturalnym czernieniem srebra, poprzez pokrycie cyferblatu przezroczystym lakierem. W obu modelach na powierzchni tarczy znajdziemy również unikalny numer naszego egzemplarza, co jest rozwiązaniem nad wyraz rzadko spotykanym i ciekawym. Jak we wszystkich zegarkach Sturmanskie Gagarin, na ich deklu ujrzymy wytłoczony portret Jurija Gagarina, który w rocznicowych modelach został dodatkowo pozłocony. Ne deklu nie mogło zabraknąć również odpowiednich grawerów, informujących o ich jubileuszowym charakterze. 


Unikatowe opakowanie zegarków Sturmanskie na 60 rocznicę podboju kosmosu

Na koniec warto wspomnieć o niezwykłym opakowaniu, jakie marka Sturmanskie przygotowała specjalnie dla rocznicowych modeli. Inspiracja do jego opracowania również ma podłoże kosmiczne i nawiązuje do sprzętu używanego przez astronautów. Na zdjęciach śmiałków wsiadających do rakiety, zawsze widać niesione przez nich charakterystyczne skrzynki, które podłączone są bezpośrednio do skafandrów. Tajemnicze urządzenia służą w rzeczywistości do dostarczania tlenu, zapewnienia wentylacji i odpowiedniego ciśnienia w skafandrze, bez czego idealnie szczelny kombinezon kosmiczny szybko stał by się komorą śmierci. Opakowanie zegarków Sturmanskie na 60 rocznicę lotu Gagarina w przestrzeń kosmiczną stylizowane jest na podobieństwo właśnie tych urządzeń i poza samym czasomierzem posiada jeszcze dwa ciekawe dodatki. Pierwszym z nich jest wymienny pasek, a drugim model rakiety Vostok-1, która wyniosła Gagarina w kosmos. 

Unikatowe opakowanie zegarków Sturmanskie na 60 rocznicę podboju kosmosu