Choć dziś wydaje się to niesamowite, jeszcze do niedawana zwykłe zegarki naręczne były niezbędnymi narzędziami podczas wielu skomplikowanych misji. Pomimo powszechnego dostępu do nowoczesnych technologii, ich prostota i niezawodność nadal wykorzystywane są we wszystkich armiach świata. 60 lat temu, kiedy Jurij Gagarin jako pierwszy człowiek wylatywał w przestrzeń kosmiczną, na jego nadgarstku również znajdował się czasomierz i to nie byle jaki, bo legendarny radziecki zegarek Sturmanskie. W tym roku ciesząca się sporą popularnością rosyjska marka postanowiła przypomnieć o tym fakcie, tworząc specjalną edycję zegarka upamiętniającą lot Gagarina w kosmos.
Jak zegarki Sturmanskie poleciały w kosmos
Zanim przyjrzymy się bliżej detalom rocznicowych modeli warto przypomnieć, dlaczego to właśnie zegarek Sturmanskie znalazł się na nadgarstku pierwszego człowieka w kosmosie. W latach przedwojennych, kiedy powstawał Związek Radziecki, jego izolacjonistyczna polityka nie służyła rozwojowi gospodarki. Przez to brakowało wielu podstawowych rzeczy, w tym zegarków dla cywilów, a także tych odpowiednich dla wojsk lądowych i marynarki. Aby rozwiązać ten problem, Rada Pracy i Obrony uchwaliła rezolucję o organizacji produkcji zegarków na terenie ZSRR, w roku 1927. Ze względu na priorytetowy charakter, pierwsza fabryka zegarków rozpoczęła produkcję już w 1930, a władze nieustannie ściągały do kraju znanych zegarmistrzów. Dzięki temu w zaledwie kilka lat linia produkcyjna wyspecjalizowała się do tego stopnia, że przygotowane modele zegarków dorównywały tym wytwarzanym w krajach zachodnich. Po wojnie radziecki przemysł zegarmistrzowski znów mógł zająć się ulepszaniem swoich czasomierzy, rozpoczynając pracę nad specjalnymi modelami przeznaczonymi wyłącznie dla armii. W ten właśnie sposób w roku 1949 pojawiły się zegarki Sturmanskie, które wówczas były niedostępne w sprzedaży dla przeciętnego człowieka. Produkowano je bowiem na wyłączne zamówienie lotnictwa ZSRR specjalnie dla pilotów, którzy otrzymywali je wraz z dyplomem zakończenia szkolenia bojowego. Co ciekawe, po odbyciu służby zbierała się specjalna komisja decydująca o tym, czy dany pilot zasługuje na zachowanie zegarka Sturmanskie jako orderu zasług. Jako pilot wojskowy Jurij Gagarin również otrzymał ten wyjątkowy czasomierz, zabierając go ze sobą w przestrzeń kosmiczną podczas dziewiczego lotu w 1961 roku. Jak się szybko okazało zegarek Sturmanskie znakomicie radził sobie w warunkach zerowej grawitacji i z czasem został przekazany do muzeum rosyjskiej manufaktury.
Limitowane zegarki Sturmanskie Gagarin Heritage Collection
Sturmanskie Gagarin Heritage Collection - ręcznie nakręcane zegarki z rosyjskim mechanizmem
Związek Radziecki bardzo dużo uwagi skupiał niezależności, dlatego zegarki Sturmanskie od początku składane są wyłącznie z rosyjskich podzespołów, co tyczy się także mechanizmu limitowanych modeli. W przypadku zegarków Strumanskie na 60-tą rocznicę lotu Jurija Gagarina w kosmos, jest to ręcznie nakręcany mechanizm Poljot 2609, będący dziełem rosyjskiej sztuki zegarmistrzowskiej. Ten wyjątkowy napęd to produkt w 100% made in Russia, co prezentuje jak kompletną marką jest rosyjski producent i jak rzetelnie podchodzi do kultywowania swoich własnych zegarmistrzowskich tradycji. Dzięki łożyskowaniu na 17 kamieniach, mechanizm Poljot 2609 zapewnia niewielkie dzienne odchylenia, pracując w częstotliwości 18000A/h. Jako napęd mechaniczny, wymaga on także ręcznego nakręcania, z rezerwą chodu wynoszącą aż 40 godzin. Trzeba przyznać, że wyposażenie zegarków Sturmanskie Gagarin Heritage Collection właśnie w taki tradycyjny werk, dodaje im mnóstwo uroku i pozwala zasmakować kunsztu pierwszych zegarmistrzów.
Różne kolory i różne metale – wybierz swój wariant zegarka Sturmanskie Gagarin Heritage Collection
Choć oba limitowane zegarki Sturmanskie na 60-lecie wysłania pierwszego człowieka w kosmos mają tą samą konstrukcję i upamiętniają to samo wydarzenie, jest pomiędzy nimi kilka istotnych różnić. Pierwsza z nich widoczna jest na pierwszy rzut oka i dotyczy oczywiście kolorystyki. Zegarek Sturmanskie 2609-3798060 posiada brązową kopertę i brązowe indeksy, a model Sturmanskie 2609-3797960 wykonany jest w srebrze ze wskazówkami i indeksami w charakterystycznej dla lat 60-tych zieleni. Druga różnica natomiast wynika z tej pierwszej, co oznacza po prostu, że oba modele posiadają naturalny kolor metalu, z którego zostały wykonane. Zegarek Sturmanskie 2609-3797960 w kolorze srebrnym wykonany jest z tytanu, co świetnie nawiązuje do jego kosmicznych inspiracji. Tytan to metal bardzo popularny w świecie astronautów ze względu na swoją niezwykłą wytrzymałość pomimo niskiej wagi, a także całkowitą odporność na procesy korozyjne. Z kolei model Sturmanskie 2609-3797960 wykonany jest z brązu czemu zawdzięcza swoją unikatową barwę. Cechą charakterystyczną czasomierzy wykonanych z tego metalu jest również fakt pokrywania się patyną, co z czasem potrafi dać naprawdę ciekawy efekt i podkreśla unikatowość każdego egzemplarza.
Niezwykłe detale w zegarkach Sturmanskie
Tym co najbardziej imponuje jednak w limitowanych zegarkach Sturmanskie Gagarin Heritage Collection, jest niewątpliwie przywiązanie do detali wykończenia. Tarcza w obu modelach wykonana jest bowiem z pionowo polerowanego srebra próby 925, co świadczy o szlachetności i zapewnia niesamowity wygląd. Producent zadbał nawet o zabezpieczenie tarczy przed naturalnym czernieniem srebra, poprzez pokrycie cyferblatu przezroczystym lakierem. W obu modelach na powierzchni tarczy znajdziemy również unikalny numer naszego egzemplarza, co jest rozwiązaniem nad wyraz rzadko spotykanym i ciekawym. Jak we wszystkich zegarkach Sturmanskie Gagarin, na ich deklu ujrzymy wytłoczony portret Jurija Gagarina, który w rocznicowych modelach został dodatkowo pozłocony. Ne deklu nie mogło zabraknąć również odpowiednich grawerów, informujących o ich jubileuszowym charakterze.
Unikatowe opakowanie zegarków Sturmanskie na 60 rocznicę podboju kosmosu
Na koniec warto wspomnieć o niezwykłym opakowaniu, jakie marka Sturmanskie przygotowała specjalnie dla rocznicowych modeli. Inspiracja do jego opracowania również ma podłoże kosmiczne i nawiązuje do sprzętu używanego przez astronautów. Na zdjęciach śmiałków wsiadających do rakiety, zawsze widać niesione przez nich charakterystyczne skrzynki, które podłączone są bezpośrednio do skafandrów. Tajemnicze urządzenia służą w rzeczywistości do dostarczania tlenu, zapewnienia wentylacji i odpowiedniego ciśnienia w skafandrze, bez czego idealnie szczelny kombinezon kosmiczny szybko stał by się komorą śmierci. Opakowanie zegarków Sturmanskie na 60 rocznicę lotu Gagarina w przestrzeń kosmiczną stylizowane jest na podobieństwo właśnie tych urządzeń i poza samym czasomierzem posiada jeszcze dwa ciekawe dodatki. Pierwszym z nich jest wymienny pasek, a drugim model rakiety Vostok-1, która wyniosła Gagarina w kosmos.