Zegarki na Dzień Mamy 2024
tel. 753 753 300

Limitowana edycja Atlantic Moonphase Chronograph Universal!

12-11-2019
Coraz częściej producenci zegarków decydują się na reaktywowanie kultowych modeli. I słusznie! Czasomierze retro zachwycają swoim ponadczasowym designem oraz mistrzowskim rzemiosłem.

Wśród nich znajduje się absolutna perełka, czyli limitowana reedycja Atlantic Moonphase Chronograph Universal.
limitowana reedycja Atlantic Moonphase Chronograph UniversalAtlantic Chronograph Universal - zegarek "wszystkomający"

Limitowana seria zegarków nawiązuje do legendarnego Atlantic Chronograph Universal z 1956 roku, zwanego także "wszystkomającym". Model ten zawdzięcza swój przydomek niezwykłej funkcjonalności. W legendarnym czasomierzu mieliśmy do czynienia z mechanizmem Landeron 186. Na tarczy zegarka znajdowały się dwie subtarcze – pierwsza to sekundnik, a druga stoper. Finezyjnie nałożone wskazówki wyznaczały kolejne sekundy i godziny. Po długich miesiącach wnikliwych analiz, została stworzona  współczesna wersja legendarnego chronografu. Atlantic Moonphase - podobnie jak jego poprzednik, posiada charakterystyczną, pozłacaną metodą PVD kopertę. Klasyczny kształt i nieco zwiększona szerokość (42 mm), odzwierciedla unikalny design lat 50. Nawiązanie do wyglądu prototypu widoczne jest nawet w najmniejszych elementach urządzenia. Po prawej stronie umieszczono koronkę z logotypem firmy oraz dwa charakterystyczne przyciski. Służą one do sterowania chronografem, fazami księżyca i kalendarzem.


klasyczny zegarek Atlantic Moonphase Chronograph Universal

Klasyczny wygląd
W Atlantic Moonphase Universal mamy do czynienia z wypukłą białą tarczą, na której zastosowano dekoracyjne giloszowanie. Umieszczono na nim tłoczone indeksy w formie cyfr arabskich. Na zewnętrznym krawędzi cyferblatu zobaczymy nadrukowane niebieską czcionką kolejne dni miesiąca. Nieco niżej znajdują się gęsto nałożone, czarne kreseczki – to przedziałka sekundowa. Współdziała ona z telemetrem, którego wskazania oznaczono kolorem czerwonym. Funkcja służy do określania czasu pomiędzy kolejnymi wyładowaniami atmosferycznymi, a co się z tym wiąże - dzięki tej funckjonalności jesteśmy w stanie zmierzyć naszą odległość np. od burzy.

Mechanizm z automatycznym naciągiem
We współczesnej wersji chronografu znajduje się mechanizm z automatycznym naciągiem. Mamy tu do czynienia z napędem ETA Valijoux o kalibrze 7751. Pracuje on na 25 rubinowych kamieniach łożyskujących z częstotliwością 28800 uderzeń na godzinę. Rezerwa chodu w Atlantic Moonphase wynosi 44h. Mechanizm ETA Valijoux 7751 to legenda na skalę światową! Stosunkowo drogi w produkcji ze względu na ilość komplikacji, które posiada. Produkowany od 1979 roku po dziś dzień ,co czyni go jednym z najbardziej niezawodnych i trwałych werków w historii. Wskazania zegarka Atlantic Moonphase

Przyjrzyjmy się wskazaniom zegarka, które z całą pewnością stanowiły największe wyzwanie dla współczesnych projektantów. Zastosowany w modelu kaliber ETA pozwolił w przybliżeniu odwzorować wygląd protoplasty zegarka. W wyglądzie prezentowanego modelu występują jednak minimalne zmiany, m.in. mamy do czynienia z nieco odmiennym układem subtarcz.

Na godzinie 12. znajdują się dwa prostokątne okienka datownika odpowiedzialne ze wskazanie nazwy aktualnego miesiąca oraz nazwy dnia tygodnia. Tutaj też zauważymy małą różnicę pomiędzy nowym, a oryginalnym modelem – pierwotnie subtarcza stopera, która otacza datownik, znajdowała się na godzinie 3. Niezwykle ciekawym elementem pozostaje tutaj złota wskazówka, z ostrym trójkątnym zakończeniem. Idealnie wpisuje się ona w styl retro.

niesamowite detale w zegarku Atlantic Moonphase Chronograph Universal


Z kolei na godzinie 6. widzimy wskazanie aktualnej fazy księżyca. Umieszczono na nim stoper, umożliwiający odczyt w dwudziestogodzinnej skali. Pierwotnie zegarek nie posiadał, jednak w tym miejscu takiego dodatku. Podobnie rzecz ma się ze wskazówką na subtarczy, zlokalizowanej na godzinie 9, pokazującej czas w trybie 24 h.

W centralnej części tarczy zamocowano stylizowane wskazówki. Pokazują one godzinę oraz sekundę. Czwarte oznaczenie zakończone jest czerwonym grotem, który prezentuje dzień miesiąca. Co ciekawe, Atlantic Moonphase posiada największą liczbę wskazań wśród wszystkich modeli od tej marki.

Szafirowe szkło
Tarczę zegarka przykryto ultra-wytrzymałym szafirowym szkłem, które cechuje się niezwykłą odpornością na zarysowania. Zostało ono od wewnątrz pokryte warstwą antyrefleksyjną, zapewniającą wygodny odczyt godziny w słońcu. Warto także wspomnieć o podzielonej na dwa pierścienie lunecie. Fazowana krawędź szkła, powiększa optycznie umieszczony po okręgu tarczy kalendarz.

Transparentny dekiel
Dodatkową niespodziankę skrywa w sobie dekiel zegarka. Jest on przeszkolony, dzięki czemu możemy podziwiać pracę mechanizmu. Zobaczymy tutaj opatrzone pasami genewskimi elementy czasomierza, a także charakterystyczny wachnik z wygrawerowaną nazwą marki pokrytą kolorem złotym.
Ze względu na mały rozmiar poszczególnych części mechanizmu, tego typu dekoracje wykonywane są wyłącznie przez najlepszych specjalistów. Zdobienia podkreślają wysoką jakość serca zegarka.


Skórzany pasek
Całości wyglądu zegarka dopełnia brązowy, skórzany pasek. Pozłacana klamra idealnie harmonizuje ze stylistyką modelu. Motylkowe zapięcie gwarantuje bezpieczne trzymanie się czasomierza na nadgarstku oraz zapewnia dłuższą żywotność paska. Wodoszczelność na poziomie 5 ATM sprawdzi się podczas codziennego użytkowania.
Niepowtarzalny wygląd limitowanego zegarka Atlantic Moonphase Chronograph Universal 


Wyjątkowe pudełko - oryginalny rotomat Atlantic 

Rotomat dołączony do zegarka Atlantic Moonphase Chronograph Universal
Każdy model Atlantic Moonphase pakowany jest w specjalne pudełko, które pełni jednocześnie funkcję rotomatu. Będzie on przydatny w momentach, kiedy aktualnie nie nosimy zegarka na nadgarstku.

Urządzenie wspomaga zachowanie ciągłej pracy czasomierza.Limitowana seria Atlantic Moonphase Chronograph Automatic

Wyjątkowa reedycja zegarków Atlantic Moonphase Automatic Chronograph w z precyzyjnym mechanizmem
Atlantic Moonphase wydany został w limitowanej edycji 188 sztuk. To prawdziwa gratka dla wszystkich kolekcjonerów klasycznych czasomierzy. Zwłaszcza, że Atlantic Chronograph Universal należy do jednych z najbardziej poszukiwanych modeli na rynku. Trzeba wspomnieć, że na świecie jest tylko 5 egzemplarzy Atlantic Chronograph Universal z '56 roku!

Reedycja zegarków wzbudzi także zachwyt wśród pozostałych miłośników zegarków. Ponadczasowe wzornictwo w połączeniu z niezwykle precyzyjnym mechanizmem tworzy zapierający dech w piersiach efekt. To prawdziwe dzieło sztuki zegarmistrzowskiej!


Zobacz wyjątkową reedycję Atlantic Moonphase Automatic Chronograph: