Dzień Kobiet 2024 Zegarek.net
tel. 753 753 300

Zegarek do garnituru ślubnego. Jak dobrać zegarek garniturowy?

07-09-2021

Organizacja ślubu jest nie lada wyzwaniem. Wybór sali, weselnej, orkiestry, kościoła czy kreacji to tylko kropla w morzu decyzji, które trzeba podjąć podczas przygotowań. Okazuje się, że ważnym elementem jest również zegarek do garnituru ślubnego. Zazwyczaj na nadgarstku Pana Młodego widnieje elegancki czasomierz, dopełniający wieczorową stylizację. W celu uniknięcia niepotrzebnej gafy w wyborze zegarka ślubnego warto zapoznać się z informacjami dotyczącymi zegarków garniturowych.  


Jak dobrać zegarek do garnituru - zasady doboru zegarka garniturowego  

Podstawowym elementem, na który należy zwrócić uwagę przy wyborze zegarka garniturowego, jest jego wielkość. Czasomierz musi być proporcjonalny do ciała. Koperty o średnicy 30-35 mm uważane są dziś za modele średnich rozmiarów, przeznaczone przede wszystkim dla kobiet. Męskie zegarki mają średnicę 35-40 mm. Mimo że od kilku sezonów króluje trend na duże koperty, zegarek garniturowy powinien bez problemu chować się pod mankietem koszuli. Do oficjalnych stylizacji warto więc wybrać modele z mniejszymi kopertami, które nie będą zaczepiać się podczas ruszania ręką.  

Festina zegarek męski
Zegarek Certina C033.450.16.031.00 DS-8 Chronograph Moon Phase zegarek męski na brązowym pasku z chronografem do garnituru

Choć czasomierz na bransolecie nosił sam James Bond, dziś do garnituru poleca się czasomierze na paskach ze skóry naturalnej. Proste, klasyczne rozwiązania mają w sobie niebywałą elegancję i doskonale pasują do garnituru. Najlepiej, jeśli pasek posiada niewidoczne przeszycie i zapina się na klamerkę. Niedopuszczalne są modele na syntetycznych, gumowych paskach. Należy pamiętać, że im więcej funkcjonalności posiada czasomierz, tym staje się mniej elegancki. Dlatego do oficjalnych outfitów powinno się wybierać zegarki pozbawione fantazyjnych kształtów i wielu funkcji 


 
Jaki zegarek do garnituru ślubnego będzie najbardziej odpowiedni?  

Garnitur ślubny jest stylizacją elegancką i wieczorową, dlatego zegarek powinien być jak najbardziej klasyczny. Najlepiej, jeśli model charakteryzuje się minimalistycznym designem, posiada prostą tarczę z indeksami w formie kresek lub cyfr rzymskich. Jedyną dodatkową funkcją, jaką może zawierać zegarek męski garniturowy, jest kalendarz. Koperta powinna być okrągła lub ewentualnie posiadać kształt “kostki”. Zegarek ślubny męski musi dobrze leżeć na nadgarstku, niedopuszczalne jest, by czasomierz zsuwał się podczas tańca.  


 
Jaki zegarek do granatowego garnituru warto wybrać?  

Dobierając zegarek do garnituru, należy wziąć pod uwagę wszystkie kolory występujące na czasomierzu (pasku, kopercie, tarczy, bransolecie). Za najbardziej klasyczny model uważa się zegarek ze srebrną kopertą, białą tarczą i czarnym skórzanym paskiem. Taki zegarek świetnie pasuje do czarnego outfitu. Idealnym zegarkiem do granatowego garnituru jest model ze złotą tarczą i kopertą umocowaną na brązowym pasku ze skóry naturalnej.  


Zegarek Orient RA-AC0003S10B zegarek męski na czarnym pasku z datownikiem
Zegarek Atlantic 51752.45.35G Worldmaster Automatic zegarek męski ze złota tarczą na brązowym pasku


Warto jednak pamiętać o kilku ogólnych zasadach doboru kolorystyki czasomierza. Zegarki ze srebrną kopertą i bransoletą najlepiej jest łączyć z innymi srebrnymi akcesoriami, takimi jak spinki i sprzączki od paska do spodni. Kolor paska w czasomierzu powinien mieć taki sam odcień jak pozostałe elementy skórzane w stylizacji. Elegancki zegarek męski do garnituru musi mieć także dopasowane do siebie kolorystycznie części zegarka (tarcza nie może kontrastować z kopertą).  


 
Zegarek ślubny - propozycje zegarków męskich garniturowych do ślubu  

Zegarek Atlantic 95743.65.31  Automatic Classic Sapphire

Przykładem eleganckiego zegarka do garnituru jest model 95743.65.31 marki Atlantic. Czasomierz posiada okrągłą złotą kopertę o szerokości 38 mm i grubości 9 mm. Tarcza, podobnie jak indeksy, współgra kolorystycznie z kopertą. Widnieje na niej jedynie funkcja kalendarza i ozdobne logo marki. Mechanizm umocowany jest na brązowym pasku ze skóry naturalnej. Zegarek idealnie pasuje do granatowego garnituru ślubnego. W podobnym tonie utrzymany jest czasomierz Orient RA-AC0E03S10B. Klasyczne kolory, delikatna tarcza i kalendarz, jako jedyna dodatkowa funkcja, są elementami idealnie określającymi zegarek męski do ślubu.  


Doskonałą alternatywą jest model Fosil FS5380. Zegarek posiada okrągłą kopertę w kolorze srebra, z którą świetnie komponuje się beżowa tarcza. Indeksy przedstawione są w formie srebrnych kresek, jedynie godzinę 12 i 6 reprezentują cyfry rzymskie. Model wygląda bardzo elegancko i klasycznie. Stonowany design świetnie łączy się z eleganckimi stylizacjami. Mechanizm ulokowany jest na brązowym pasku ze skóry naturalnej.  

Zegarek Fossil FS5380 zegarek męski na brązowym pasku


Zegarek Citizen Classic BI5000-01A zegarek męski na czarnym skórzanym pasku i ze srebrną kopertą

Klasycznym zegarkiem męskim do garnituru z pewnością jest Citizen BI5000-01A. Czasomierz posiada srebrną kopertę o szerokości 39 mm. Na białej tarczy znajdują się indeksy w formie kresek i kalendarz. Całość umocowana jest na czarnym skórzanym pasku zapinanym na sprzączkę. Bardzo podobny design charakteryzuje zegarek Tissot T063.610.16.037.00 - stonowane barwy, dominujące srebro i biel oraz ciemny brąz skórzanego paska.  Wybór zegarków męskich do garnituru jest naprawdę szeroki. Do wspomnianych marek, oferujących wysokiej jakości klasyczne czasomierze, należy dodać Adriaticę i Zeppelin. Mogłoby się wydawać, że zegarek męski ślubny nie jest istotną częścią stylizacji. Okazuje się jednak, że wybór modelu ma ogromne znaczenie, dlatego warto przed podjęciem decyzji poznać zasady doboru czasomierza garniturowego.