Grawerowanie 2024
tel. 753 753 300

Chronograf czy chronometr?

04-06-2019

Chronograf i chronometr to dwa zupełnie odmienne określenia w nazewnictwie zegarków, które warto rozróżnić. Chronograf to po prostu funkcja stopera, który odmierza czas z dokładnością do setnych części sekundy. W tym przypadku, na tarczy zegarka rozmieszczone są osobne wskaźniki pokazujące obliczenia manualnego stopera. Chronometr natomiast to bardzo dokładny, certyfikowany zegarek, który może być również wyposażony w chronograf.

Napis chronometr w zegarku Certina


Czym jest chronometr?

Mianem chronometru określany jest bardzo precyzyjny zegarek, który został uprzednio poddany testom laboratoryjnym w odpowiednich warunkach atmosferycznych i temperaturze. Certyfikat dokładności chodu wydaje szwajcarski instytut COSC (Controle Officiel Suisse de Chronometres). Każdy zegarek pretendujący do miana chronometru musi przejść kilkudniowe próby, dzięki którym wiadomo, czy spełnia bardzo wysokie standardy dokładności i niezawodności.
Chronometry oferowane są głównie przez szwajcarskie marki zegarków jak Tissot czy Certina.

Szwajcarski instytut COSC wydający certyfikaty dokładności chodu.Uzyskanie statusu chronometru wymaga sprawdzenia kryteriów takich jak:


Damski chronometr od marki Certina
  • średni dzienny chód zegarka
  • średnia zmiana chodu dziennego
  • wariacja dziennej dokładności chodu
  • różnica wariacji w pozycji pionowej i poziomej
  • różnice chodu w różnych temperaturach
  • powtarzalność choduJak poznać chronometr?

Na każdym chronometrze wygrawerowany jest jego unikatowy numer oraz indywidualnie numerowany certyfikat nadawany przez COSC. Oznaczenia te znajdziemy na dekielku lub kopercie zegarka. Dodatkowo producenci umieszczają na tarczy zegarka napis Chronometer lub Certified Chronometer. Do zegarka dołączane są oryginalne dokumenty potwierdzające autentyczność.

Chronometr od marki BallJaki zegarek chronometryczny?

Chronometry znajdziemy w ofercie wiodących marek branży zegarkowej jak Tissot czy Certina. Należą do nich między innymi takie modele jak Certina C034.453.36.057.10 DS Podium Chronograph LapTimer, Certina C033.251.11.031.00 DS-8 Lady czy Tissot T006.408.11.037.00 LE LOCLE AUTOMATIC COSC.


Sportowy, męski zegarek Certina C034.453.36.057.10 DS Podium Chronograph Lap Timer na skórzanym pasku w czarnym kolorze z żółtymi akcentami oraz z kopertą wykonaną ze stali w czarnym kolorze. Analogowa, czarna tarcza zegarka posiada trzy subtarcze oraz datownik na czwartej godzinie. Indeksy jak i wskazówki są w żółtym kolorze. Na tarczy są również napisy oraz wskazówka sekundnika w kolorze czerwonym.Klasyczny, damski zegarek C033.251.11.031.00 DS-8 Lady na bransolecie oraz kopercie ze stali w srebrnym kolorze. Analogowa tarcza zegarka Certina jest w srebrnym kolorze z datownikiem na godzinie trzeciej. Wskazówki jak i indeksy są w srebrnym kolorze.Elegancki, damski zegarek Tissot T006.408.11.037.00 LE LOCLE AUTOMATIC COSC na bransolecie oraz kopercie wykonanych ze stali w srebrnym kolorze. Giloszowana tarcza zegarka jest analogowa w srebrnym kolorze z datownikiem na godzinie trzeciej. Indeksy są w czarnym kolorze podczas gdy wskazówki w srebrnym.