Chronograf i chronometr to dwa zupełnie odmienne określenia w nazewnictwie zegarków, które warto rozróżnić. Chronograf to po prostu funkcja stopera, który odmierza czas z dokładnością do setnych części sekundy. W tym przypadku, na tarczy zegarka rozmieszczone są osobne wskaźniki pokazujące obliczenia manualnego stopera. Chronometr natomiast to bardzo dokładny, certyfikowany zegarek, który może być również wyposażony w chronograf.
Czym jest chronometr?
Mianem chronometru określany jest bardzo precyzyjny zegarek, który został uprzednio poddany testom laboratoryjnym w odpowiednich warunkach atmosferycznych i temperaturze. Certyfikat dokładności chodu wydaje szwajcarski instytut COSC (Controle Officiel Suisse de Chronometres). Każdy zegarek pretendujący do miana chronometru musi przejść kilkudniowe próby, dzięki którym wiadomo, czy spełnia bardzo wysokie standardy dokładności i niezawodności.
Chronometry oferowane są głównie przez szwajcarskie marki zegarków jak Tissot czy Certina.
Uzyskanie statusu chronometru wymaga sprawdzenia kryteriów takich jak:
- średni dzienny chód zegarka
- średnia zmiana chodu dziennego
- wariacja dziennej dokładności chodu
- różnica wariacji w pozycji pionowej i poziomej
- różnice chodu w różnych temperaturach
- powtarzalność chodu
Jak poznać chronometr?
Na każdym chronometrze wygrawerowany jest jego unikatowy numer oraz indywidualnie numerowany certyfikat nadawany przez COSC. Oznaczenia te znajdziemy na dekielku lub kopercie zegarka. Dodatkowo producenci umieszczają na tarczy zegarka napis Chronometer lub Certified Chronometer. Do zegarka dołączane są oryginalne dokumenty potwierdzające autentyczność.
Jaki zegarek chronometryczny?
Chronometry znajdziemy w ofercie wiodących marek branży zegarkowej jak Tissot czy Certina. Należą do nich między innymi takie modele jak Certina C034.453.36.057.10 DS Podium Chronograph LapTimer, Certina C033.251.11.031.00 DS-8 Lady czy Tissot T006.408.11.037.00 LE LOCLE AUTOMATIC COSC.