Zegarek na komunię 2024
tel. 753 753 300

Dlaczego smartwatch nie łączy się z telefonem i jak smartwatch liczy kroki? Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania o smartwatche

03-08-2021

Zamierzasz kupić smartwatch, ale w głowie pojawiają się wątpliwości? A może masz już inteligentny zegarek, ale czujesz, że nie wykorzystujesz jego potencjału w 100%? W artykule odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania o smartwatche. Czym się różni smartwatch od smartbanda? Jak zegarek mierzy ciśnienie? Jakim smartwatchem można płacić? Przeczytaj, a Twój inteligentny zegarek nie będzie miał przed Tobą tajemnic.


Dlaczego smartwatch nie łączy się z telefonem?

Przyczyną braku połączenia między telefonem, a smartwatchem bywa niekompatybilność obu urządzeń. Po pierwsze, smartwatch może nie obsługiwać systemu, który napędza Twój smartfon. Po drugie, oprogramowanie telefonu może nie być wystarczająco aktualne. Poza tym sparowanie obu urządzeń bardzo często uniemożliwia: brak połączenia z Internetem, włączony tryb samolotowy lub wyłączony Bluetooth.

Smartwtach Garmin sparowanie zegarka z telefonemSmartwatch Garett męski na niebieskim pasku wielofunkcyjny, zegarek dla ludzi lubiących aktywności fizyczne

Powodem tego, dlaczego smartwatch nie łączy się z telefonem, może być również zbyt duża odległość między urządzeniami. Dlatego najlepiej maksymalnie zbliżyć je do siebie w czasie parowania, pamiętając o uruchomieniu obu akcesoriów. Wreszcie może się okazać, że zegarek jest już połączony z innym telefonem, a nie ma możliwości, aby smartwatch współgrał z kilkoma urządzeniami jednocześnie.


Czemu smartwatch rozłącza się z telefonem?

Przyczyn rozłączania się smartwatcha ze smartfonem może być kilka. Możliwe, że odległość pomiędzy urządzeniami jest zbyt duża lub pojawiają się przeszkody mechaniczne w połączeniu Bluetooth. Często powodem tego, czemu smartwatch rozłącza się z telefonem, są ustawienia aplikacji. Aby połączenie się nie zrywało, należy pozwolić na działanie aplikacji w tle.

Zegarek Marea B58004/2 Smartwatch męski smartwatch na czarnej bransolecie wielofunkcyjny

Czy smartwatch działa z każdym telefonem?

Damski smartwatch Garmin na pasku w kolorze różowym

Nie zawsze. O kompatybilności obu urządzeń decydują kwestie systemowe. Przeszkodą, aby z sukcesem sparować urządzenia, może być np. zbyt stare oprogramowanie.

O tym, czy smartwatch działa z każdym telefonem, decyduje również sam rodzaj systemu. Dla przykładu inteligentne zegarki napędzane przez WearOS współgrają przede wszystkim z Androidem, ale też iOS. Ale już Watch OS został zaprojektowany specjalnie do zegarków Apple (iOS). Wreszcie niektóre marki opracowują własne systemy (takie jak Tizen Samsunga). Dlatego przed każdym zakupem warto dokładnie sprawdzić parametry systemowe urządzenia.


Czy smartwatch działa bez karty SIM?

Każdy smartwatch z technologią Bluetooth, bez względu na to, czy ma slot na kartę SIM, czy nie - w pełni bez niej działa.

Różnica w pracy obu typów urządzeń jest jednak zasadnicza. Smartwatch bez slotu na kartę SIM pełni rolę uzupełniającą dla smartfona. Musi być z nim połączony i znajdować się w niedalekiej odległości od niego. Zegarek z kartą SIM funkcjonuje natomiast zupełnie niezależnie, jak mały smartfon na rękę.

Zegarek Garett 5903246287400 SMARTWATCH GARETT KIDS FLY RT RÓŻOWY w trzech wersjach kolorystycznych ze slotem na kartę SIM

Czy smartwatch działa bez telefonu?

Zegarek Rubicon Smartwatch RNBE37RIBX05AX różowe złoto wielofunkcyjny smartwatch damski w dwoch wersjach kolorystycznych

Bez smartfona w pełni może funkcjonować wyposażony w kartę SIM smartwatch. Czy działa bez telefonu również zegarek, który łączy się z siecią tylko poprzez Bluetooth? Tak, ale bez sparowania ze smartfonem obsługuje jedynie wybrane funkcje.

To, czy smartwatch działa bez telefonu i w jakim zakresie, zależy od modelu. Zwykle po rozłączeniu ze smartfonem zegarek mierzy: kroki, dystans, spalone kalorie, puls i inne funkcje zdrowotne, ale najczęściej bez możliwości zapisu danych. Czasem aktywny pozostaje również moduł GPS.


Czy smartwatch działa z iPhonem?

Smartfon marki Apple należy do najpopularniejszych na rynku. Nic więc dziwnego, że wiele osób zadaje sobie pytanie, czy smartwatch działa z iPhonem. Z telefonem popularnego brandu współgra przede wszystkim inteligentny zegarek Apple Watch. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby sparować z iPhonem każdy inny smartwatch, który jest kompatybilny z systemem iOS.

Smartwatch Garett męski na niebieskim pasku wielofunkcyjny, zegarek dla ludzi lubiących aktywności fizyczne

Czym się różni smartwatch od smartband?

Pojęcia smartwatch i smartband czasem stosuje się zamiennie. Jednak mimo wielu podobieństw między oboma urządzeniami, nie można ich ze sobą utożsamiać. Mają bowiem różny zakres funkcji, a co za tym idzie - są przystosowane do innych celów.

Garett Smartband wielofunkcyjna opaska sportowa w kolorze białym na pasku

Czym różni się smartwatch od smartband opaski? Smartband powstał wyłącznie do celów treningowych. Oferuje zaawansowane oprogramowanie sportowe. Czasem jest też wyposażony w dodatkowe funkcje, jak przekazywanie powiadomień z telefonu czy sterowanie muzyką.Inteligentny zegarek może mieścić w sobie możliwości opaski fitness. Czasem bywa nawet lepiej przystosowany do profesjonalnych treningów w plenerze, czego przykładem są bezkonkurencyjne smartwatche Suunto. A poza tym czym się różni smartwatch od smartbanda? Smart czasomierz, w przeciwieństwie do opaski fitness, służy jako przedłużenie smartfona i przejmuje jego wybrane zadania, oferując szeroką funkcjonalność. W zależności od modelu powiadamia o połączeniach i wiadomościach. Umożliwia prowadzenie rozmów. Obsługuje płatności zbliżeniowe. Pozwala na sterowanie migawką aparatu.

Smartwatch Suunto wielofunkcyjna opaska sportowa

Czy smartwatch mierzy ciśnienie?

Zegarek Marea B59001/4 smartwatch zna różowym pasku z ciśnieniomierzem

Tak, smartwatch może wskazywać wysokość ciśnienia tętniczego. Nie oznacza to jednak, że każdy model spełnia to zadanie. Chcąc się dowiedzieć, czy smartwatch mierzy ciśnienie, trzeba się zatem upewnić, że w zakres jego działania wchodzi ciśnieniomierz, czyli specjalny czujnik i oprogramowanie do pomiaru.

Smartwatche z ciśnieniomierzem nie są jeszcze na rynku standardem. Ich oferta stale się jednak powiększa. Zegarek, który mierzy ciśnienie, można znaleźć m.in. w portfolio marek Garett, Rubicon i Marea.


Jak smartwatch mierzy ciśnienie krwi?

A jak mierzy ciśnienie smartwatch? Pomiar najczęściej odbywa się metodą optyczną. Dioda LED podświetla skórę, dzięki czemu naczynia krwionośne stają się dobrze widoczne. Wtedy czujnik światła odnotowuje zmiany w odbiciu światła, które występują w wyniku różnic w przepływie krwi. W czasie, jak smartwatch mierzy ciśnienie, specjalny algorytm analizuje dane i zestawia je z wcześniej wprowadzonymi informacjami o naturalnym ciśnieniu użytkownika. Na tej podstawie smartwatch z ciśnieniomierzem wskazuje aktualną wysokość ciśnienia tętniczego.

W niektórych przypadkach smartwatch mierzy ciśnienie metodą oscylometryczną. Ma wtedy samopompujący się pasek. Zmiany ciśnienia w pasku są podstawą do obliczenia aktualnego ciśnienia krwi.

Zegarek Rubicon SMARUB056 Smartwatch Rubicon RNBE66 srebrny damski wielofunkcyjny smartwatch

Jak smartwatch mierzy sen?

Zegarek Rubicon SMARUB063 RNCE68 Black męski smartwatch z funkcją monitoringu snu

Monitoring snu należy do podstawowych funkcji współczesnych smart zegarków. Za jego działanie odpowiadają dwa czujniki: akcelerometr i pulsometr. Jak smartwatch mierzy sen za ich pomocą? Akcelerometr odnotowuje poruszenia zegarka. Natomiast pulsometr bada puls podczas nocnego odpoczynku. Wiedząc, że w głębokim śnie ruchy ciała są słabe, a tętno zwalnia, natomiast w fazie płytkiej zwiększa się intensywność ruchów i przyspiesza puls - monitor snu określa jego jakość. Podaje dane na temat długości całego odpoczynku i jego faz.


Jak smartwatch liczy kroki?

Krokomierz znajduje się wśród podstawowych możliwości smartwatcha. Działa dzięki współpracy niewielkiego wahadła i mikroprocesora. Jak smartwatch liczy kroki? Ruch ręką sprawia, że zawieszone na sprężynie wahadło przesuwa się na skrajne pozycje. Wyznacza to punkty styczne układu wejściowego mikroprocesora. W oparciu o te dane algorytm oblicza liczbę wykonanych kroków. Pomiar jest precyzyjny - najlepszy smartwatch z krokomierzem ma granicę błędu zaledwie 5%.

Zegarek Marea B58006/7 Smartwatch damski smartwatch z funkcją krokomierza

Jakim smartwatchem można płacić?

Do wykonywania płatności jest przystosowany smartwatch z funkcją płacenia NFC. To specjalny moduł oparty na komunikacji radiowej, który bezprzewodowo łączy zegarek z terminalem płatniczym. Do tego umożliwia przesył danych między nimi poprzez Bluetooth.

Poza czujnikiem NFC smartwatch z możliwością płacenia zbliżeniowo musi mieć również przeznaczoną do tego aplikację. Dla urządzeń kompatybilnych z systemami Android powstał cyfrowy portfel Google Pay, dla iOS - Apple Pay. Którym smartwatchem można płacić? Taką funkcję oferują produkty kultowych marek, takich jak: Diesel, Garmin, Puma, Fossil.


Po co GPS w smartwatchu?

Wiele dostępnych na rynku inteligentnych zegarków, zwłaszcza sportowych, jest wyposażonych w moduł GPS. Po co GPS w smartwatchu? Może on służyć różnym celom. Za jego pomocą łatwo i precyzyjnie sprawdzisz swoją aktualną lokalizację, np. podczas treningu czy wycieczki w nieznanym terenie. Jego obecność szczególnie doceniają osoby trenujące w plenerze, np. bieganie lub jazdę na rowerze. Smartwatch z GPS zapisuje przebytą trasę i jej długość. Na tej podstawie można zmierzyć np. prędkość biegu i porównać ją z innymi wynikami. To bardzo pomocne narzędzie do mierzenia sportowej aktywności.

Smartwatch Suunto z funkcją GPS, zegarek idealny dla ludzi aktywnych fizycznie, lubiących sportZegarek Garett Smartwatch Garett Kids Sweet 2 różowy, niebieski i czarny, smartwatch dla dzieci z funkcja GPS

Nieco innym celom służy zegarek z GPS dla dziecka. Jego zadaniem jest przede wszystkim kontrola dziecka pod nieobecność rodzica i zwiększenie jego bezpieczeństwa. Moduł GPS odczytuje bieżącą lokalizację użytkownika, którą rodzic może sprawdzić na swoim telefonie. W oparciu o tę funkcjonalność często działają dodatkowe aplikacje, np. GEOogrodzenie w smartwatchach Garett, które alarmuje rodzica w przypadku przekroczenia przez dziecko wyznaczonej wcześniej granicy.


Gdzie kupić dobry smartwatch w korzystanej cenie? Wybierz ZEGAREK.NET!

Zamierzasz kupić smartwatchdla siebie lub dziecka? W ZEGAREK.NET znajdziesz propozycje markowych smart zegarków dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Naszą ofertę tworzą smartwatche znanych brandów zegarmistrzowskich: Fossil, Lotus, Festina; producentów specjalizujących się w smart zegarkach: Garrett, Suunto; a także modele największych domów mody: Michael Kors, Emporio Armani, Diesel. ZEGAREK.NET to autoryzowany sklep, dlatego wszystkie produkty są w 100% oryginalne i mają potwierdzoną jakość.

Sprawdź całą kolekcję ZEGARKÓW SMARTWATCHw dobrych cenach!

FILTRY0