Pamiętacie zegarek Bulova Computron z lat 70. i jego odświeżoną wersję z 2019 roku? Teraz przyszedł czas na zupełnie nową odsłonę tego modelu. Bulova we współpracy z D-CAVE stworzyła dwa zegarki, których retro styl miesza się z cyfrowymi inspiracjami. Co więcej, każdy użytkownik będzie mógł wejść w posiadanie nie tylko fizycznego egzemplarza, ale także jego digitalnej wersji!
Legendarny kształt zegarków Bulova Computron z lat 70.
Zegarki elektroniczne i kwarcowe zaczęły zyskiwać popularność na przełomie lat 70-tych i 80-tych. Marka Bulova odpowiadając na rosnące zapotrzebowanie na cyfrowe modele zaoferowała egzemplarz Accuquartz z wyświetlaczem LCD. Jego rozwinięciem stał się zegarek z cyfrową diodą Computron LED. Niekonwencjonalna trapezowa obudowa z wyświetlaczem po boku sprawiła, że model szybko zaczął być nazywany “zegarkiem dla kierowcy” - pozwalał on na sprawdzenie godziny bez odrywania ręki od kierownicy. Dziś znów jesteśmy u szczytu kolejnej poważnej zmiany w technologiach i projektach produktów. Bulova chce stanąć na czele tej rewolucji, dzięki specjalnym dwóm wersjom zegarka Computron.

Współpraca Bulova Computron z wirtualną społecznością D-CAVE

Historyczne zegarki z lat 70. zostały ponownie zinterpretowane we współpracy marki z D-CAVE. To miejsce społeczności osób doświadczonych w kulturze cyfrowej, które promują styl życia w przestrzeni dla odbiorców określanych jako Web 3.0. D-Cave świadczy również usługi agencji łączącej metaverse, gaming, światy mody i rozrywki. Jej założyciel i dyrektor generalny Stefano Rosso powiedział na temat nowych modeli Bulova Computron:
"Jesteśmy bardzo podekscytowani możliwością pracy nad tak kultowym przedmiotem, jak Computron firmy Bulova i reinterpretacją go w futurystyczny sposób, łącząc oryginalny fizyczny przedmiot z jego nową wirtualną wersją. Metaverse to nie trend, to nowy sposób życia. Nasze życie fizyczne jest i będzie coraz bardziej zintegrowane z naszym życiem cyfrowym. I tak jak w prawdziwym życiu chcemy wyrazić to, kim jesteśmy - również poprzez marki, które kochamy — to samo stanie się w metawersie"

2 nowe odsłony zegarka Bulova Computron D-Cave

Efektem współpracy Bulova z D-Cave jest powstanie dwóch zegarków, które na nowo interpretują kultowy zegarek Bulova Computron. Bulova Computron D-Cave 98C141 i 98C140 Special Edition zachowują kształt i układ swojego historycznego poprzednika, stanowiąc niejako rozwinięcie kultowej koncepcji. Nowe wersje mają czarną kopertę ze stali szlachetnej pokrytą powłoką IP (powlekanej jonowo) i te same elementy konstrukcyjne, co oprawa Computron z 1976 roku. Wzornictwo wykorzystujące stylistykę retro, łączy się z detalami inspirowanymi grami komputerowymi. Szerokość obudowy modeli wynosi 31 mm, a wysokość 40 mm.
Zegarek Bulova Computron D-Cave 98C141 w stylistyce retro
W pierwszym zegarku Bulova Computron D-Cave 98C141 na uwagę zasługują zielone akcenty w postaci ozdobnej linii na górnej części koperty, które współgrają z zielonym wyświetlaczem LCD. Nowa wersja zyskała w porównaniu do oryginału także dodatkowe funkcje w postaci wyświetlania czasu dla drugiej strefy czasowej oraz daty. Te drobne elementy w istotny sposób wpływają na funkcjonalność modelu, podwyższając jego użytkowość w codziennych warunkach. Bardzo dobrze prezentuje się także pasek z tworzywa sztucznego, tworzącego wraz z kopertą spójną całość. Ryflowana powierzchnia nawiązuje do ozdobnych linii na górnej części koperty, a znajdujący się po wewnętrznej stronie zielony pas świetnie koresponduje z wyświetlaczem. Widać, że mamy tu do czynienia z bardzo przemyślanym projektem, w którym każdy element ma swoje uzasadnienie i zastosowanie.

Bulova Computron D-Cave Special Edition 98C140 inspirowany kulturą gier

Bardzo interesującą jest specjalna edycja zegarka Bulova Computron D-Cave Special Edition 98C140, którego niecodzienne wzornictwo docenią miłośnicy gier komputerowych i technologii. Podobnie jak w poprzednim modelu, mamy tu również do czynienia z trapezowatym kształtem koperty. Prawdziwa rewelacja nadchodzi, jednak gdy spojrzymy na górną część obudowy. Przez transparentne szkło możemy zajrzeć do wnętrza zegarka i obserwować procesor, odpowiadający za prawidłowe wyświetlanie aktualnego czasu. Projekt przywodzi tym samym na myśl marki gamingowe, takie jak Razer i Alienware, do czego prawdopodobnie dążyli projektanci Bulova i D-CAVE.
Na bocznych powierzchniach koperty widnieją wzory wytrawione kwasem i wypełnione fluorescencyjnym kolorem. Tej samej barwy jest również ramka otaczającą kwadratowe szkło. Wygląd zegarka wieńczy bransoleta, której środkowe ogniwa zostały poddane ryflowaniu. Taki sposób wykończenia stanowi ukłon projektantów w kierunku lat 70. XX wieku, gdzie modele posiadały właśnie tego typu bransolety.

Zegarek Bulova Computron w “digitalnej” wersji

Oba zegarki dostarczane są w niestandardowym pudełku z kodem QR, który poprowadzi użytkowników do dedykowanej im wirtualnej przestrzeni Bulova D-CAVE na Decentraland. Poprzez unikalny drop NFT będą mieli dostęp do digitalnej wersji zegarka na swoich awatarach w Decentraland, a także do wszystkich przyszłych dropów NFT D-CAVE. Otrzymują oni również możliwość skorzystania z wirtualnego sklepu z cyfrowymi towarami za które zapłacą specjalnym tokenem. Umieszczenie zegarka w wirtualnej przestrzeni pokazuje tym samym, jak rzeczywisty świat coraz bardziej integruje się z tym cyfrowym. To niezaprzeczalnie wielki krok dla samej marki Bulova, a może i nowa droga dla całego zegarmistrzostwa?