Grawerowanie 2024
tel. 753 753 300

G-SHOCK przedstawia pierwsze modele G-SQUAD z kwadratową obudową - Poznaj G-SHOCK GBD-200

12-10-2022

Premiera pierwszego zegarka G-SHOCK DW-5000C, która miała miejsce w 1983 roku, zapoczątkowała nową erę w świecie zegarków. Z jednej strony na przestrzeni lat można zaobserwować pomysłowość i innowacyjne podejście inżynierów Casio do tworzenia zegarków. Nowe kształty, nowe sensory i bardzo zróżnicowana kolorystyka to elementy, do których przyzwyczaił nas G-SHOCK. Z drugiej strony to ciągłe odwoływanie się do korzeni - modelu DW-5000C, na bazie którego w dalszym ciągu powstają mniej lub bardziej zaawansowane projekty popularnych kostek. Jedną z najnowszych propozycji, która łączy elementy ponadczasowego designu z nowoczesną technologią jest seria G-Squad GBD-200.


G-SHOCK G-Squad - seria dedykowana aktywnym sportowo

Seria G-SHOCK G-Squad jest odpowiedzią Casio na rozwijający się trend do uprawiania aktywności fizycznej. Co za tym idzie, jest również odpowiedzią dla osób trenujących, których zapotrzebowanie na dedykowane zegarki sportowe ciągle rośnie. Są to G-SHOCKi stworzone w taki sposób, aby zapewnić doskonałą obsługę nawet podczas intensywnych treningów - specjalnie zaprojektowane przyciski zapewniają komfort użytkowania nawet przy spoconych dłoniach. Specjalne skrzydełka łączące pasek z kopertą gwarantują idealne dopasowanie do nadgarstka zwiększając jednocześnie wentylację tak niezbędną przy intensywnych ćwiczeniach. Do tego funkcjonalność oparta na systemie Bluetooth oraz dedykowanej aplikacji G-SHOCK Move dostarczają funkcjonalnych rozwiązań, gwarantując jednocześnie aktualne wskazywanie czasu.

Zegarek G-SHOCK GBD-100


Zegarek G-SHOCK GBD-H1000

Pierwszymi modelami z tej sportowej serii były GBD-100 oraz pierwszy w historii niezniszczalnych zegarków model z optycznym czujnikiem tętna, który stanowił jeden z pięciu sensorów zegarka o numerze referencyjnym GBD-H1000. Z uwagi na owe sensory, GBD-H1000 dostarcza zdecydowanie więcej funkcjonalnych rozwiązań od GBD-100. Jednak jest zdecydowanie droższym i większym zegarkiem. Cechą wspólną obydwóch nowości jest interwałowy timer, funkcja wibracji oraz kształt koperty. Zarówno GBD-100 jak i GBD-H1000 posiadają okrągłą kopertę.G-Squad GBD-100

58,2 mm x 49,3 mm x 17 mm / 69 g

G-Squad GBD-H1000

54,6 mm x 55 mm x 20,4 mm / 101 gKwadratowy G-SHOCK G-Squad GBD-200

Modele z serii G-Squad bardzo szybko zdobyły popularność użytkowników. Bardzo sportowy, wręcz dynamiczny design i charakterystyczna kolorystyka sprawiły, że w połączeniu z funkcją RUN oraz interwałowym timerem, umożliwiającym zaprogramowanie aż 5 niezależnych timerów z maksymalnym pomiarem obwodowym do 60 minut, owe zegarki stały się niezbędnikiem osób uprawiających bieganie, spacerujących, jeżdżących na rowerze oraz wykonujących treningi interwałowe. Producent zadbał również o zbliżenie marki japońskich zegarków do segmentu smartwatchy. Oczywiście żaden z modeli G-Squad nie ma statusu smartwatcha (wyjątek stanowi G-SHOCK G-Squad PRO GSW-H1000), jednak posiadają pewne cechy charakterystyczne właśnie dla takich zegarków.

Zegarek G-SHOCK G-Squad PRO GSW-H1000
 Zegarek G-SHOCK DW-5600

Jest to możliwość korzystania z powiadomień o połączeniach i wiadomościach, wyświetlanych na ekranie zegarka. Dodatkowo funkcja wibracji oraz możliwość pełnej obsługi z poziomu aplikacji G-SHOCK Move spowodowały, iż modele G-Squad stały się swoistymi narzędziami wspomagającymi trening. Jednak z punktu widzenia użytkowników, zarówno GBD-100 jak i GBD-H1000 nie wypełniły do końca przestrzeni oczekiwań fanów marki. I tu wracamy do korzeni i ponadczasowej bryły kostki. Należy zwrócić uwagę, iż od 1983 roku charakterystyczny kształt prostokąta zarezerwowany był generalnie dla dwóch wielkości - jedną z nich były wszystkie mniej lub bardziej zaawansowane odsłony modelu DW-5600, z drugiej strony mieliśmy do czynienia z jednym z największych cyfrowych G-SHOCKów jakim był KING GX-56/GXW-56. Owa przestrzeń oczekiwań to “coś” pomiędzy kostką a Kingiem.DW-5600

48,9 mm x 42,8 mm x 13,4 mm / 53 g

GX-56 KING

55,5 mm x 53,6 mm x 17,5 mm / 88 gLata 2020- 2021 okazały się być  przełomowymi dla fanów prostokątnych zegarków G-SHOCK. W maju 2020 Casio zaprezentowało pierwszą nowość, którą była seria G-LIDE GBX-100. W czerwcu 2021 natomiast pojawiły się pierwsze informacje o nowym G-Squadzie GBD-200. Zegarki posiadały bardzo zbliżony design i funkcjonalność, jednak cechą charakterystyczną GBX-100 było stalowe wykończenie bezela w postaci górnej ramki. GBD-200 natomiast to bardzo zwarta i jednolita konstrukcja, której żadne sportowe niespodzianki nie są straszne.

Czarny zegarek G-SHOCK GBX-100


GBX-100

50,9 mm x 46 mm x 14,7 mm / 66 g

GBD-200

49,4 mm x 45,9 mm x 15 mm / 58 g

Zegarek G-SHOCK GBD-200

Jak widać z powyższych zestawień wynika, iż zarówno GBX-100 jak i GBD-200 wypełniły lukę, stając się idealnym rozwiązaniem dla osób, które uwielbiają ponadczasowy kształt kostki, a dla których DW-5600 był odrobinę zbyt małym zegarkiem, a KING - zbyt dużym.


Funkcjonalność G-SHOCK GBD-200

G-SHOCK G-Squad GBD-200 stanowi alternatywę dla GBD-100. Modułowo jest to 1:1, a priorytet stanowi tutaj system Bluetooth oraz darmowa dedykowana aplikacja G-SHOCK Move. Warto również zaznaczyć, iż wszystkie modele z serii G-Squad posiadają negatywowe wyświetlacze, które jednak charakteryzują się najwyższą czytelnością. To zasługa rozwiązania określanego jako MIP - Memory In Pixel, które gwarantuje idealny kontrast oraz wręcz błyskawiczną zmianę wyświetlanych wartości. G-SHOCK GBD-200 to oczywiście zegarek sportowy. Posiada bardzo dynamiczny kształt oraz szeroką gamę dostępnych kolorów. Jednak warto zaznaczyć, iż stał się on priorytetem nie tylko dla osób uprawiających sport. Bardzo często sięgają po niego osoby, które cenią sobie wygodę i komfort użytkowania oraz możliwość korzystania z systemu powiadomień i wibracji. Oczywiście jak każdy G-Squad, GBD-200 może być użytkowany bez konieczności używania systemu Bluetooth. Naturalnym jest, iż odpadają wtedy powiadomienia i możliwość sterowania zegarka z aplikacji, a co za tym idzie automatyczna kalibracja czasu, jednak nadal użytkownik ma dostęp do podstawowej funkcjonalności:

 NIebieski zegarek G-SHOCK GBD-200


Funkcje zegarka G-SHOCK GBD-200
  • czas światowy World Time oferujący sprawdzanie czasu w jednym z 38 miast znajdujących się w 38 strefach czasowych.
  • 100 godzinny stoper, z dokładnością pomiaru do 1 sekundy.
  • interwałowy timer - dający możliwość ustawienia do 5 timerów z powtarzaniem do 20 razy w łącznym zakresie do 60 minut i dokładnością pomiaru 1 sekundy.
  • 4 alarmy dzienne z możliwością ustawienia drzemki - niestety żadnej G-Squad nie posiada sygnalizacji pełnej godziny SIG.


Zegarek posiada fenomenalne podświetlenie LED Backlight Super Illuminator i zasilany jest baterią, której żywotność producent określa na ok. 2 lata. Jednak w tym modelu, który nie jest zasilany ogniwem słonecznym, producent zastosował nowy system oszczędzania energii - wyświetlacz wygasza się codziennie na 3 godziny. GBD-200 G-Squad posiada oczywiście wibrację, która również działa bez konieczności korzystania z aplikacji oraz krokomierz. Dzięki wbudowanemu czujnikowy przyspieszenia - 3 osiowemu akcelerometrowi, zegarek liczy kroki wyświetlając dane na jednym z ekranów głównych.

GBD-200 G-SHOCK

Czy warto korzystać z aplikacji G-SHOCK Move?

Aplikacja G-SHOCK MOVE 

Aplikacja G-SHOCK Move jest niewątpliwie atutem dla zegarków G-SHOCK G-Squad. Jest darmowa, więc wystarczy ją tylko pobrać - oczywiście dla odpowiedniego systemu operacyjnego smartphona - i zainstalować. Następnie postępując zgodnie z informacjami wyświetlanymi na telefonie  należy zarejestrować się / lub zalogować na stronie Casio i sparować urządzenia. Po tym etapie najprawdopodobniej nastąpi aktualizacja zegarka, po której będziemy mogli przejść do wszelkich ustawień.

Założeniem stworzenia G-SHOCK Move było nie tylko wsparcie aktywności użytkownika, ale ułatwienie obsługi zegarka przy zachowaniu automatycznej kalibracji czasu. Co prawda GBD-200 wyposażono w baterię, lecz producent zapewnia, że G-Squad współpracuje z wysoce energooszczędnym systemem Bluetooth, który umożliwia korzystanie z nowoczesnych rozwiązań nawet do dwóch lat na jednej baterii. Warto pamiętać, iż koszt wymiany takiej baterii jest znikomy, biorąc pod uwagę zalety i czas pracy zegarka na takim standardowym rozwiązaniu.

Łączenie zegarka G-SHOCK GBD-200 z aplikacją G-SHOCK MOVE


Kompatybilność smartfona z zegarkiem G-SHOCK GBD-200

Sportowy charakter GBD-200 podkreślony został możliwością utworzenia profilu użytkownika, w którym precyzuje się dane osobiste takie jak płeć, wiek, wzrost, wagę oraz nadgarstek, na którym będzie użytkowany zegarek. Tak szczegółowa analiza jest niezbędna dla prawidłowego obliczania zużytych kalorii. G-SHOCK Move udziela dostępu do analizowania aktywności i ustawiania jej celów. Dla aktywnych biegaczy istnieje możliwość utworzenie planu treningowego, którego postępy będą wyświetlane w aplikacji. Bardzo istotnym elementem GBD-200 i systemu Bluetooth jest możliwość rysowania i wyświetlania map w aplikacji. Mając zegarek i telefon przy sobie po zakończonym treningu można przesłać dane do aplikacji i sprawdzić takie informacje jak pokonany dystans, spalone kalorie, średnie tempo oraz jaka wysokość została pokonana. Nowoczesne G-Squady, jakim niewątpliwie jest GBD-200 zapewniają wyjątkową wygodę użytkowania, czytelność i funkcjonalność. Ich kompaktowa koperta pozwala jednocześnie na użytkowanie przez bardzo szerokie grono osób.


Najbardziej pożądana kolorystyka G-SHOCK G-Squad GBD-200

Jak w każdym modelu, w GBD-200 powtarza się pewna niezmienna analogia - bez względu na to, jaką kolorystykę zastosowano, a co za tym idzie jak wygląda końcowe oznaczenie danego modelu - funkcjonalność jest zawsze identyczna. Na przestrzeni ostatniego roku ukazało się sporo wersji kolorystycznych tego modelu. Wykorzystywano kolor biały, zielony, fioletowy, niebieski oraz czarny. Pojawiła się nawet nowoczesna - nawiązująca do mody ulicznej seria Utility Urban, którą można było rozpoznać po dodatkowym oznaczeniu przy numerze referencyjnym GBD-200UU. Utility Urban to kolor beżowy oraz czarny z ciemno zielonymi skrzydełkami. Jednak tak naprawdę ze wszystkich wersji kolorystycznych, które pojawiły się w oficjalnej dystrybucji, tylko dwie budziły największe zainteresowanie i emocje:

G-SHOCK GBD-200UU 
 Zegarek G-SHOCK Casio Digital Bluetooth Step Tracker GBD-200-1ER

Zegarek G-SHOCK Casio Digital Bluetooth Step Tracker GBD-200-1ER

Najbardziej klasyczna odsłona tego G-Squada, zdominowana przez kolor czarny. Na bezelu znajdziemy napisy G-SHOCK i PROTECTION, które wykonane zostały w delikatnym odcieniu szarości. Ten projekt to ponadczasowy look, nadający się absolutnie do każdej stylizacji.


Zegarek G-SHOCK Casio Digital Bluetooth Step Tracker GBD-200-9ER

Z uwagi na limonkową kolorystykę zyskał miano “Kermita”. To HIT ostatnich lat w zakresie zegarków sportowych. Absolutnie sportowa kolorystyka idealnie komponuje się z czarnymi napisami i negatywowym wyświetlaczem w bardzo przystępnej cenie oscylującej w granicach 800 PLN. Jest to idealna propozycja sportowego zegarka, który stanowi perfekcyjne uzupełnienie sportowej stylizacji.

Zegarek G-SHOCK Casio Digital Bluetooth Step Tracker GBD-200-9ER ,,Kermit''

Dla kogo G-SHOCK G-Squad GBD-200?

Sportowy zegarek G-SHOCK GBD-200

G-SHOCK G-Squad to seria zaprojektowana głównie dla potrzeb osób uprawiających bieganie i lubiących spacerować. Sprawdzi się również przy amatorskiej jeździe na rowerze i interwałowych treningach na siłowni. Dzięki aplikacji i możliwości kreowania planu treningowego, GBD-200 staje się narzędziem mobilizującym do aktywności, którą użytkownik może analizować. To część sportowych zalet tego modelu. Niemniej jednak GBD-200 to bardzo wygodny zegarek o bardzo kompaktowej wielkości koperty. W połączeniu z możliwością odczytywania powiadomień na ekranie zegarka oraz dyskretną funkcją wibracji, jest idealnym rozwiązaniem dla osób ceniących sobie komfort i funkcjonalność, które jednak uprawiają sport od czasu do czasu. Jednym słowem, GBD-200 to zegarek absolutnie dla każdego. Oczywiście najlepiej byłoby przymierzyć go przed zakupem, jednak jeżeli tylko nie jest się dzieckiem o bardzo wątłym nadgarstku lub mężczyzną o nadgarstku z obwodem powyżej 21 cm, w zasadzie nie ma się o co martwić. GBD-200 G-Squad zapewne dość szybko stanie się zegarkiem Nr 1.