Dzień Kobiet 2024 Zegarek.net
tel. 753 753 300

Historia marki Certina

28-09-2022

Poszukując szwajcarskich zegarków na pewno natrafili Państwo na ofertę marki Certina. Być może wielu z Państwa zadało sobie pytania "czy jest to producent godny zaufania?" lub "czy to marka z prawdziwą historią, czy powstała na potrzeby marketingu?". Poniższy artykuł pomoże rozwiać te wszystkie wątpliwości.


Rodzinny biznes - zanim użyto nazwy Certina

Ojczyzną firmy jest miasto Grenchen, leżące w Szwajcarii u podnóży gór Jury, w niemieckojęzycznym kantonie Solura. Z Grenchen blisko jest do najbardziej znanych miłośnikom zegarmistrzostwa miejscowości takich jak Biel, Neuchatel czy Le Locle.


Kurt Freres

Podobnie jak w przypadku wielu konkurencyjnych producentów, tak i Certina miała swój początek pod tym samym adresem, pod którym wychowali się jej twórcy. Zegarki szwajcarskie leżą więc w korzeniach marki. Bracia Adolf i Alfred Kurth, w 1888 roku, w dobudowanym do rodzinnego domu budynku, otworzyli warsztat pod szyldem Kurt Freres. Tam, wraz z trzema pracownikami, tworzyli mechanizmy zegarkowe i dostarczali je na zamówienia innych, znajdujących się w okolicy przedsiębiorstw produkujących szwajcarskie zegarki. Dzięki zachowaniu wysokiej jakości produkowanych części i utrzymywaniu rozsądnych cen, zapotrzebowanie na elementy wytwarzane w Kurt Freres szybko rosło. Wraz z nim, systematycznie powiększane były personel i powierzchnia warsztatów. Niezmiernie ważnym wydarzeniem była premiera pierwszego zegarka szwajcarskiego wyprodukowanego przez firmę na własny koszt.


Osiemnaście lat po założeniu warsztatu, w 1906 roku, zaoferowano klientom pierwszy, kompletny kieszonkowy zegarek szwajcarski Certina. Na jego tarczy zadebiutowała wtedy nazwa Grana, której używano przez ponad dwadzieścia następnych lat. Słowo to będące skrótem łacińskiego Granacus, oznacza Grenchen. Kieszonka szybko zdobyła uznanie klientów, doceniających precyzję jej działania i ponadprzeciętną trwałość. Nie tylko klienci, ale także jury targów i konkursów w Milanie, Bernie i Brukseli byli pod wrażeniem pierwszego zegarka Grana.

Zegarek Grana


Damski zegarek Certina

Firma Kurthów jako jeden z pierwszych szwajcarskich producentów rozszerzyła swoją ofertę o zegarki naręczne. Były to zegarki damskie, ponieważ w ówczesnym kanonie męskiej elegancji nie było miejsca dla zegarków zapinanych wokół nadgarstków. Decyzja o rozpoczęciu produkcji damskich zegarków była jednym z przejawów innowacyjnego myślenia, które nadal obecne jest w działaniach producenta.


Innym takim przejawem był stworzony w latach trzydziestych ubiegłego wieku damski model, prezentujący czas bez wykorzystania wskazówek. Prostokątna, artystycznie ukształtowana koperta nie miała z wierzchu dużego szkła odsłaniającego tarczę, a jedynie dwa niewielkie okienka. W górnym prezentowany był numer aktualnej godziny, a w dolnym to ile minęło minut. Z taką formą prezentacji czasu najczęściej kojarzą się aktualnie zegarki na baterie, jednak w tym przypadku werk jaki znajdował się we wnętrzu koperty był całkowicie mechaniczny. Takich unikatowych modeli powstało znacznie więcej, a część z nich zyskała już renomę wśród kolekcjonerów.


Certina - marka o globalnym zasięgu

Nazwa Certina nie jest przypadkowa. Pochodzi od łacińskiego słowa certus, oznaczającego pewny lub taki, na którym można polegać. Zostało ono zarejestrowane przez rodzinę Kurthów w federalnym urzędzie zajmującym się własnością intelektualną już w 1924 roku. Na większą skalę zaczęto stosować ją dopiero w 1939 roku. Słowo wybrano spośród wielu propozycji, ponieważ niemal w każdym języku wymawia się je tak samo. Dodatkowo, w tamtym okresie, jego znaczenie było zrozumiałe dla znacznie większej ilości osób niż dziś. Wybór “uniwersalnego imienia” był jednym ze sposobów w jaki przedsiębiorstwo szykowało sobie grunt pod międzynarodową ekspansję.

Certina szwajcarskie zegarki


Mimo pojawienia się nazwy Certina na coraz większej liczbie zegarków, fabrykę w Grenchen nadal opuszczały wyroby sygnowane logiem Grana. Taka sytuacja trwała całą dekadę. Dopiero w 1949 roku zaprzestano produkcji pod innymi markami niż Certina. Mimo to, fabryka wciąż używała oryginalnej nazwy. Zmiana miała miejsce w 1955 roku, czyli aż 67 lat po utworzeniu pierwszego warsztatu. Pierwsze zagraniczne biuro zostało otwarte w Niemczech w 1948 roku, w sześćdziesiątą rocznicę założenia firmy, zatrudniającej wówczas 300 pracowników.


Innowacyjny system Certina DS

Rozrastająca się fabryka zegarków była nie tylko zdolna przygotowywać kompletne wyroby, lecz także dostarczać nowe, niejednokrotnie rewolucyjne, rozwiązania. Niektóre z nich stosowane są nawet dziś.


Epokowym osiągnięciem okazał się DS Concept, który zaprezentowano światu w 1959 roku. Skrót DS pochodzi od angielskich słów Double Security, co na język polski można przełożyć jako "podwójne zabezpieczenie". Prace rozpoczęto w połowie lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku, a przewodził nimi Philipp Kurth. Celem było, przy wykorzystaniu całego potencjału firmy, przygotować najbardziej trwały zegarek na rynku. Taki, który mógłby być wykorzystywany w każdej sytuacji, nawet do uprawiania sportów.

 system Certina DS


system antywstrząsowy Incabloc

Pomysłowi inżynierowie przygotowali bardzo ciekawe, a przede wszystkim skuteczne rozwiązania. Dotyczyły one konstrukcji koperty chroniącej mechanizm o oznaczeniu 25-45, wyposażony w system antywstrząsowy Incabloc. Werk "był zawieszony" we wnętrzu koperty i zabezpieczony pierścieniem z elastycznych tworzyw sztucznych, o właściwościach minimalizujących wpływ upadków lub silnych drgań na pracę mechanizmu. Dzięki dwóm rozwiązaniom antywstrząsowym, mechanizm stawał się bardziej odporny na uszkodzenia.Zmiany poczyniono też w sposobie zamontowania tarczy. W rozwiązaniu Certiny między tarczą a mechanizmem pozostawiono pustą przestrzeń. W efekcie mechanizm mógł się poruszać pod tarczą nie niszcząc jej.


Plexiglasowe szkiełko stosowane w modelach DS było znacznie grubsze niż te, jakich używano kiedykolwiek wcześniej. Ono oraz wzmocniony dekiel zostały dodatkowo uszczelnione, by zabezpieczyć zegarek przed zalaniem wnętrza wodą i zniszczeniem mechanizmu. Certina zamawiała obudowy w firmie Huguenin Frères. Pierwsze egzemplarze zamykano gładkimi deklami z grawerowanym numerem patentu dotyczącego pierścienia antywstrząsowego, a od końca 1960 roku dekle zdobiono wizerunkiem żółwia. Modele z ręcznym naciągiem miały płaski dekiel, a te z automatycznym oprócz morskiego gada zdobił falisty wzór.

Certina dekiel zdobiony wizerunkiem żółwia


Każdy zegarek Certina DS posiada wodoszczelność minimum 10 bar. Dzięki temu nie straszny im kontakt z wodą. Aktualnie niemalże każdy damski i męski zegarek Certina wyposażony jest w system DS.


1960 - Certina DS przetestowana w praktyce

Max Eiselin

Jak wspaniale nie brzmiałyby wyniki testów wykonanych przez producenta w fabryce, to nie mogą się one w żaden sposób równać z trudami prawdziwego życia. Okazji do sprawdzenia dowolnych technologii nie brakowało w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych ubiegłego wieku. To właśnie wtedy ludzkość zaczęła docierać coraz dalej, we wszystkich kierunkach, zarówno na lądzie, w wodzie jak i na niebie. W maju 1960 roku, zespół himalaistów z Maxem Eiselinem na czele podjął wyzwanie, któremu nie sprostało wcześniej siedem innych zespołów. Celem wyprawy było zdobycie szczytu Dhaulagiri - jednego z czternastu ośmiotysięczników świata, do początku dziewiętnastego wieku uznawanego za najwyższą górę świata.


Zegarki Certina zbudowane zgodnie z założeniami DS Concept znalazły się na wyposażeniu szwajcarsko-austriacko-nepalskiego zespołu alpinistów. Uczestnicy nosili zegarki Certina DS Automatic, wyposażone w metalowe bransolety i okazjonalny grawer na deklach: "Schweizer Himalaya Expedition 1960". Czasomierze przetrwały w ekstremalnie niskich temperaturach i ciśnieniu atmosferycznym. Max Eiselin korzystał z wyrobów Certiny także podczas wyprawy w masywie Hindukusz, leżącym na terenach Pakistanu i Afganistanu.

Certina DS AutomaticŹródło: www.vintagecertinas.ch


 Certina DS-1 Himalaya

Upamiętnieniem tych wysokogórskich osiągnięć jest oferowana współcześnie edycja modelu Certina DS-1 Himalaya.


Certina DS Automatic i DS-2

Firma rozwijała się prężnie - w 1963 roku na stałe zatrudniała ponad 800 osób, a roczna produkcja wynosiła 500 000 sztuk. Wartość ta może nie wzbudzać zachwytu, jednak ówcześnie była to liczba ogromna.


Wzmocniona konstrukcja oraz sława zegarka zdolnego przetrwać w ekstremalnych warunkach napędzały sprzedaż modeli DS. W 1964 roku do oferty dołączyła wersja ze zwiększoną odpornością na działanie pól magnetycznych - DS Automatic Amagnetic. Mechanizm z automatycznym naciągiem sprężyny osłonięto ferromagnetyczną klatką, i dopiero w niej włożono go do koperty. Zabezpieczenie gwarantowało ochronę przed działaniem pola o maksymalnej sile 800 Gaussów. Nawet dziś, po pięćdziesięciu ośmiu latach, taka wartość nie jest branżowym standardem.

DS Automatic Amagnetic
Źródło: www.vintagecertinas.ch


System podwójnych zabezpieczeń stosowano także w zegarkach męskich Certina tworzonych z myślą o nurkowaniu. Pierwsze egzemplarze opuściły fabrykę w Grenchen już w 1960 roku. Pierwotnie oferowano dwa modele - wodoszczelne do 200 i 500 metrów.


podwodny habitat
Źródło: www.vintagecertinas.ch

W połowie dekady szwajcarska marka zaangażowała się w badania prowadzone w morzach i oceanach. Wraz z Amerykańską Marynarką Wojenną, Certina uczestniczyła w eksperymencie Sealab II. Pod tą nazwą krył się podwodny habitat, czyli mieszkanie, które pozwoliło zbadać jak zachowuje się ludzki organizm w warunkach długotrwałego przebywania na znacznej głębokości w atmosferze wzbogaconej helem. W czasie trwania badania testowano też nowoczesny sprzęt i metody nurkowania. Jednym z uczestników był astronauta Scott Carpenter, który brał udział w misji kosmicznej Mercury 7. Cztery lata później zaprezentowano model będący następcą produkowanego od 9 lat modelu. Ówczesna nowość - Certina DS-2 - została ciepło przyjęta przez Klientów, wszędzie tam, gdzie oferowano produkty marki Certina.


W 1969 i 1970 nurkowe odmiany linii DS-2 - czyli modele Super PH 500M wzięły udział w innych podwodnych eksperymentach Tektite I i II. W kolejnym projekcie Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych uczestniczył też Departament Zasobów Wewnętrznych USA, NASA i General Electric. Podobnie jak w przypadku Sealab, tak i tu badano zachowania ludzi w podwodnym habitacie. W morzu Karaibskim, na głębokości 15 metrów, zainstalowano bazy, w których naukowcy spędzili 60 dni. Następne tak długo trwające badanie w warunkach podwodnych przeprowadzono dopiero 23 lata później. W czasie trwania prób Tektite I i II zrobiono wiele kolorowych zdjęć, które można z łatwością wyszukać i przekonać się, że zegarki Certina nie stanowiły wyposażenia nurków jedynie na papierze.

Podwodne eksperymenty Tektite I i II
Źródło: www.vintagecertinas.ch


Popularność super-wytrzymałych Certin była tak duża, że na całym świecie sprzedano ponad 300 000 egzemplarzy modeli DS w pierwszych dziewięciu latach produkcji.


Zegarki Certina - niezawodne w każdych warunkach

zegarek Biostar Certina
Źródło: www.vintagecertinas.ch

Na początku dwudziestego wieku, austriacki psycholog Herman Swoboda i niemiecki lekarz Wilhelm Fliess niezależnie od siebie opracowali teorie biorytmów. Według nich, w życiu każdego człowieka występują specjalne rytmy biologiczne, które opisują sprawność fizyczną i emocjonalną, które mogą przybierać właściwości dodatnie - wtedy sprawność jest największa lub ujemne, gdy organizm musi zregenerować energię życiową. Z czasem rozszerzono teorię o rytm intelektualny. Biorytm stał się popularny, a ludzie chętnie go sprawdzali, by zaplanować swoje działania. Certina od 1965 roku oferowała im specjalny zegarek Biostar, pozwalający na sprawdzenie aktualnego stanu każdego z trzech rytmów, jedynym wymogiem było właściwe początkowe zaprogramowanie daty urodzenia właściciela w mechanizmie zegarka. Pierwotnie w zegarku działał mechanizm nakręcany ręcznie, później do sprzedaży trafiła wersja na baterię. Prawdopodobnie Certina Biostar był jedynym kiedykolwiek wyprodukowanym zegarkiem pozwalającym odczytać aktualny biorytm.


Fani nurkowania, które rozwijało się ówcześnie bardzo prężnie, mogli sięgnąć po DS-2 Super PH 1000M lub jego następcę DS-3 Super PH 1000M. Zwłaszcza ten drugi, produkowany od 1976 roku zegarek, wart jest wspomnienia. Stał się on częścią wyposażenia marynarzy z Australijskiej Marynarki Wojennej. Dzięki ogromnej odporności na ciśnienie wody i specyficznemu kształtowi obudowy z wyraźnie zwężającym się pierścieniem do nurkowania, zyskał uznanie nie tylko wojskowych, ale także klientów cywilnych. W późniejszych latach model DS-3 wodoszczelny do tysiąca metrów powrócił, jako edycja limitowana do 1888 egzemplarzy.

DS-2 Super PH 1000M
Źródło: www.vintagecertinas.ch


 Certina Chronolympic
Źródło: www.vintagecertinas.ch

Zainteresowani górami i alpinizmem mogli sięgnąć po któryś z wariantów Chronolympic, będących świadkami zdobycia Mount Everest przez japońską ekspedycję. W drodze na dół, japoński narciarz Yuichiro Miura zjechał na nartach 2000 metrów w czasie 2 minut i 20 sekund, po czym przewrócił się i pokonał kolejne 400 metrów. Ten niezwykle niebezpieczny wyczyn został udokumentowany, a film “The Man Who Skied Down Everest” zdobył Oscara w kategorii filmów dokumentalnych. Certina Chronolympic to rodzina zegarków z komplikacją stopera, oferowanych zarówno w wersji z ręcznym, jak i automatycznym naciągiem sprężyn w bębnach. Większość z nich miało okrągłe tarcze zamknięte w kopertach o kształce nazywanym czasem UFO.


W tym czasie rozpoczęła się też inna przygoda, z którą marka związana była bardzo mocno - po raz pierwszy wyroby Certina brały udział w zawodach sportów motorowych. W 1973 roku Belg Roger de Coster wygrał zawody motocrossowe motocykli o pojemności 500 cc, po raz trzeci w karierze. Podczas zmagań o trzecie trofeum Mistrza Świata, na nadgarstku Rogera jechała Certina DS 288, czyli model mający planowo zastąpić serię DS-2. Wibracje jakie działają na zegarek podczas jazdy na motocyklu są wystarczająco duże, by uszkodzić jego mechanizm. DS 288 wyróżniał się na tle innych zegarków mechanizmem o zwiększonej do 4 Hz częstotliwości pracy, a przez to także lepszej niż dotychczasowe modele dokładności.

Certina DS 288
Źródło: www.vintagecertinas.ch


Certina Diamaster
Źródło: www.vintagecertinas.ch

Innym przełomowym i deklasującym konkurencję modelem była Certina Diamaster, powstała przy współpracy z marką Rado. W momencie premiery - w 1975 - koperta powstała z węglika wolframu zdawała się być niezniszczalna. Powstający w piecu w temperaturze około 1400 stopni Celsjusza, materiał w połączeniu z szafirowym szkłem, owocowały obudową zegarka niemal całkowicie odporną na zarysowania. Węglik wolframu w skali twardości Mohs’a uzyskuje wynik aż 9 punktów, czyli jest niemal tak twardy jak diament. Oferowano blisko trzydzieści różnych wariantów - do wyboru były kolory tarcz, w tym cyferblat z minerału Tygrysie Oko, a także różne mechanizmy: kwarcowe lub automatyczne.Ambasadorem tego modelu stał się Muhammad Ali, mistrz świata wagi ciężkiej w boksie.


Nietypowe zamówienie złożył szwedzki producent samochodów Volvo. Na przypadającą w 1977 roku pięćdziesiątą rocznicę założenia, Volvo zamówiło ponad 60 000 sztuk zegarków Certina, dla każdego ze swoich pracowników. Wszystkie egzemplarze były opatrzone okazjonalnym grawerunkiem. Musiało być to nie lada wyzwanie - w 1972 roku Certina zatrudniała 900 pracowników i rocznie wytwarzała 600 000 zegarków. Jak łatwo policzyć zamówienie szwedów to około 10 procent rocznej produkcji.


Volvo zegarki Certina 1977Źródło: www.catawiki.com


Na koniec dekady w 1979 roku, dwadzieścia lat po premierze DS Concept, sprzedano milionowy egzemplarz zegarka wyposażonego w podwójne zabezpieczenia.


1980 - Zegarki Certina w trakcie kryzysu kwarcowego

W latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku, Certina dołączyła do grupy SMH, powstałej z połączenia dwóch dużych, istniejących wcześniej grup - ASUAG i SSIH.

ASUAG, do którego Certina należała już wcześniej, to założona w 1931 roku grupa szwajcarskich, niezależnych producentów zegarków i części do nich. Jej celem była ochrona zrzeszonych przed skutkami kryzysu gospodarczego. Uczestniczące w ASUAG marki miały dość duże swobody - grupa nie ingerowała w ceny oferowanych wyrobów. W latach siedemdziesiątych dwudziestego wieku ASUAG był największym producentem mechanizmów do zegarków.

Zegarki Certina w trakcie kryzysu kwarcowego


Zegarki Certina

Po tym jak przemysł zegarkowy w Szwajcarii ucierpiał w wyniku kryzysu kwarcowego - błyskawicznej popularyzacji zegarków z mechanizmami wykorzystującymi technologię kwarcową i zasilanych bateriami - ASUAG zreorganizowano i połączono z SSIH, którego celem również była pomoc zrzeszonym producentom. W 1985 roku połączono obie grupy tworząc SMH. SMH stało się podstawą największej na świecie grupy produkującej zegarki i części do nich. Będąc w składzie tej organizacji, Certina zagwarantowała sobie stabilność i pewną przyszłość.


Efektem zmian jakie przyniosły lata osiemdziesiąte było rozdzielenie produkcji mechanizmów i kompletnych zegarków. Od tego momentu wiele firm produkujących wcześniej zarówno jedne jak i drugie, skupiło się wyłącznie na projektowaniu tarcz i kopert do których jedynie wkładało kupione w firmie zewnętrznej mechanizmy. Taka organizacja pracy pozwoliła na odrodzenie przemysłu zegarkowego w kraju Helwetów.


Certina w Swatch Group

W 1998 roku grupa SMH zmieniła nazwę na Swatch Group, która z pewnością znana jest miłośnikom zegarków. Wśród jej członków są jedne z najważniejszych szwajcarskich domów zegarmistrzostwa - Omega, Longines i Tissot.


Lata 2000 - Certina i świat wyścigów

Po dwutysięcznym roku zacieśniły się związki Certiny z motorsportem, czego odzwierciedleniem są liczne edycje specjalne. W 2002 roku odbyła się premiera kolejnej generacji linii Cascadeur, o bransoletach stylizowanych tak, by przypominały motocyklowe łańcuchy. Drugą ich cechą charakterystyczną były dwie metalowe cięciwy, znajdujące się nad szkłem, dodatkowo chroniące wyrób przed uszkodzeniem szafirowego szkła.

Certina Cascadeur


Certina i Colin McRae

W sezonie 2004 zegarek Certina towarzyszył Colinowi McRae - wybitnemu kierowcy rajdowemu, zwycięzcy 25 rajdów serii WRC. McRae uczestniczył wtedy w Rajdzie Dakar - mierzącej ponad 9000 kilometrów próbie, która jest sprawdzianem wytrzymałości kierowców i sprzętu. Co ciekawe, logo zegarków Certina pojawiało się też w wyścigowej grze komputerowej Colin McRae 2.0


Od początku sezonu 2005 Certina była jednym z oficjalnych sponsorów Sauber Petronas - zespołu ścigającego się w Formule 1, królowej motorsportu. Była to współpraca trwająca wiele lat, a jednym z jej owoców były ciekawe limitowane edycje zegarków i wzrost rozpoznawalności marki. Pod koniec roku - 1 grudnia - zespół podpisał kontrakt z polskim kierowcą Robertem Kubicą. Polak zadebiutował na torze Hungaroring podczas Grand Prix Węgier. Czerwono-białe logo Certiny było widoczne na kasku Roberta. Powstały trzy promodele Certiny, poświęcone Robertowi - wszystkie ze stoperami, z czego jeden był mechanicznym chronografem, a dwa pozostałe modelami kwarcowymi z serii DS Action.

Jednocześnie, marka była sponsorem Thomasa Lüthi - szwajcara ścigającego się na motocyklach, triumfatora sezonu 2005 w klasie 125 cc.

Certina i Robert KubicaŹródło: zegarki.info.pl


Certina DS Podium

W tym samym czasie do portfolio marki dołączyła linia DS Podium - inspirowana motorsportem. Do butików dostarczane były one w przeróżnych konfiguracjach wskazań i kolorystycznych, dzięki czemu klienci mogli wybrać opcję najbardziej trafiającą w indywidualne gusta. Przez następne kilkanaście lat była to wiodąca rodzina, a koperty tych zegarków - zawsze skonstruowane zgodnie z zasadami DS Concept - powstawały ze stali, tytanu, a nawet z aluminium.

Inne partnerstwa ze świata szybkich samochodów, rozpoczęły się w 2015, 2017 i 2018 roku, gdy szwajcarski producent angażował się w kolejne serie wyścigowe. Certina stała się oficjalnym partnerem zespołu rajdowego Abu Dhabi Total World Rally Team oraz organizacji SRO Motorsports Group - promotora motorsportu. Szwajcarzy podjęli się roli chronometrażysty w czasie wyścigów serii ADAC GT Masters, GT4 European Series i FFSA GT G4 France. Następnym zawodnikiem, któremu marka postanowiła pomóc w karierze był szwajcarski motocrossowiec - Jeremy Seewer, startujący z teamem Wilvo Yamaha MXGP Team.

Abu Dhabi Total World i Certina


Zaangażowanie marki nie dotyczyło wyłącznie sportów związanych z rywalizacją kierowców i ich bolidów. Ambasadorem marki został także Ole Einar Bjørndalen. To najbardziej utytułowany biatlonista w historii - ośmiokrotnie triumfował w zimowych Igrzyskach Olimpijskich, dwadzieścia razy w Mistrzostwach Świata i sześciokrotnie wygrał klasyfikację Pucharu Świata.


125 rocznica zegarków Certina- zmiany i premiery

Sto dwudziesta piąta rocznica założenia pierwszego warsztatu - Kurt Freres - była okazją do odświeżenia wizerunku marki. Wyroby dostały także wiele nowych, przełomowych rozwiązań technicznych, sprawiających, że zegarki Certina stały się jeszcze lepszymi kompanami w codziennym życiu.


Zaprezentowano odświeżone logo - zrezygnowano z koloru czerwonego, zmieniono liternictwo, włączono do niego charakterystyczne podwójne “C” i skorupę żółwia. Obracające się, jedno w drugim, litery “C” były wykorzystywane przez Certinę od 1958 roku. Była to zwycięska praca w konkursie dla projektantów graficznych. Z kolei żółwia skorupa towarzyszyła zegarkom Certina od początku istnienia systemu DS stając się jego znakiem rozpoznawczym. Symbolizuje wytrzymałość i trwałość wszystkich zegarków opuszczających zakłady marki.

Logo żółwia w zegarkach Certina


Szwajcarskie zegarki Certina

Oczywiście wszystkie zegarki Certina to wyroby szwajcarskie, czego poświadczeniem jest widniejący na ich tarczach napis “Swiss Made”. Aby można było opisywać zegarki tym terminem, muszą one spełnić liczne kryteria dotyczące metod produkcji i faktycznie powstawać na terenie Szwajcarii. Certina mająca obecnie swą siedzibę w miejscowości Le Locle, jest producentem związanym z tradycyjnym rzemiosłem, dbającym o każdy szczegół oferowanych przedmiotów.


Filozofia i cele marki Certina

Filozofia “Count On Me”, powstała z nieustannego dążenia do ulepszania produktów, jest tym, co wyróżnia zegarki Certina na tle konkurencji. Przez ponad trzynaście dekad istnienia firmy, zatrudnieni w niej ludzie opracowywali nowe rozwiązania, by oferowane zegarki były nie tylko ładne, lecz także niezawodne. Marka stawia na solidność i ciągły rozwój. Dziś, wszystkie modele wykonane z metali nieszlachetnych konstruowane są z zachowaniem zasad Double Security.

Filozofia “Count On Me” Certina


Złote zegarki Certina

Oznacza to, że mają grubsze szkiełka i wzmocnione dekle, oba uszczelnione znacznie lepszymi niż u konkurencji uszczelkami, a także dodatkowe uszczelki na wałku koronki. W efekcie, nawet najbardziej klasyczne modele z linii Caimano są wodoszczelne do 100 metrów. Do produkcji wykorzystywane są tylko najlepsze materiały - stal szlachetna, tytan, szkło szafirowe, spieki ceramiczne czy osiemnasto-karatowe złoto.


Marka stawia nie tylko na rozwój, ale też angażuje się w działania na rzecz zachowania środowiska naturalnego. Jednym z takich działań jest wspieranie projektu organizacji Sea Turtle Conservancy, mającego na celu ochronę żółwi morskich. W ostatnich latach klienci mogli nabyć specjalne zegarki DS Action Diver i DS Super PH 500M poświęcone tej współpracy. DS Action Diver to doskonałe wyroby spełniające wymagania normy ISO zegarków dla nurków. Dostępne są warianty o średnicy kopert 38 i 43 milimetrów.

Zegarek Certina C032.807.22.041.10


Opakowania Certina z recyklingu

Opakowania zegarków produkowane są z materiałów, które w całości mogą zostać poddane recyklingowi. Pudełka można usunąć wraz z papierowymi odpadami, a poduszka na zegarek powstała z ponownie wykorzystanych włókien poliestru i bawełny.


Wiele z zegarków - sportowych, ale i klasycznych - sprzedawana jest z paskami z materiału #Tide Ocean Material. To stworzony przez naukowców z Uniwersytetu Nauk Stosowanych Wschodniej Szwajcarii OST materiał powstający z odpadów z tworzyw sztucznych, wyłowionych z oceanów. Tak przygotowane paski są trwalsze niż skórzane i przyczyniają się do zmniejszenia zanieczyszczenia mórz.

#Tide Ocean Material

Innowacyjne szwajcarskie mechanizmy

Kolejne premiery przygotowane z okazji jubileuszu to trzy nowe mechanizmy - trójwskazówkowy Powermatic 80, super-dokładny Precidrive i C01.21 z komplikacją stopera.

certyfikat COSC

Pod terminem Precidrive kryją się nowej generacji mechanizmy zasilane bateriami, charakteryzujące się zwiększoną dokładnością chodu. Są one tak precyzyjne, że bez najmniejszego problemu radzą sobie w rygorystycznych testach Szwajcarskiego Instytutu Testowania Chronometru, zyskując certyfikat COSC. Podczas 13 dni testów, mechanizmy badane są w różnych warunkach - 3 różnych temperaturach, przy 4 różnych poziomach wilgotności. Pozytywnie zdany test COSC to gwarancja najwyższej jakości, dlatego też Certina rozszerza gwarancję na wszystkie modele z certyfikatem chronometru do 3 lat.


Powermatic 80 to mechaniczny werk z automatycznym naciągiem sprężyny w bębnie i aż trzydniową rezerwą chodu. To wygodne rozwiązanie, pozwalające odłożyć zegarek w piątek po południu, a w poniedziałek rano założyć go, bez konieczności ponownego ustawiania. Aktualnie nowe modele wprowadzone do oferty otrzymują sprężynę balansu - jeden z najważniejszych elementów mechanicznego kalibru zegarka - wykonaną z materiału Nivachron. Został on stworzony, aby zabezpieczyć mechanizmy przed działaniem pól magnetycznych, z którymi stykamy się niemal na każdym kroku, a które mogą negatywnie wpłynąć na dokładną pracę werków. Niezabezpieczony przed polami magnetycznymi zegarek, poddany ich działaniu, zaczyna zazwyczaj znacznie spieszyć, a różnica może wynieść nawet kilka minut w ciągu doby. Na szczęście proces “naprawy” takiego problemu jest stosunkowo łatwy, jednak wiąże się z wizytą w serwisie zegarmistrzowskim. Dla wygody i w trosce o punktualność swoich klientów Certina wyposaża nowe modele w innowacyjną sprężynę Nivachron, zupełnie niewrażliwą na magnetyzm.

Sprężyna balansu Nivachron


Z kolei automatyczny chronograph C01.21 to trwały kaliber, pozwalający mierzyć czas na żądanie. Funkcja ta była szczególnie przydatna dla pionierów sportów motorowych. Zegarki Certina z tą funkcją na pewno będą idealnym prezentem dla miłośników samochodów.


Certina współcześnie

Certina DS-1

Aktualna oferta daje kupującym ogromny wybór. Miłośnicy klasycznych linii mogą sięgnąć po modele DS-1, upamiętniające oryginał z 1959 roku. Jeśli ktoś preferuje bardziej owalne koperty, to być może współczesna wersja modelu DS-2 będzie dla niego dobrym wyborem. Obie wyglądają ponadczasowo, korzystają z najnowszych technologii takich jak Nivachron i są wodoszczelne do 100 metrów.


Linia DS Action, a szczególnie jej odmiana DS Action Diver powstały z myślą o ludziach kochających aktywnie spędzać czas. Podwyższona do 200 metrów wodoszczelność, pozwoli wykorzystać je podczas nurkowania.

Certina DS Action Diver


Certina DS Podium

DS Podium od samego początku jest kolekcją zorientowaną wokół sportów motorowych. Zegarki ze stoperem pozwalają mierzyć czas z dokładnością do 1/10 sekundy, a podziałka prędkości na bezelach umożliwia odczytanie przybliżonej prędkości z jaką porusza się bolid na dystansie jednego kilometra.


Zaprojektowana z myślą o noszeniu w każdych warunkach seria DS-8 to wyroby na każdą okazję, o ciekawej, odrobinę bardziej formalnej stylistyce. Wszystkie modele kwarcowe DS-8 przeszły testy kontrolne i uzyskały certyfikat chronometru COSC. Mają także rozszerzoną do trzech lat gwarancję.

Certina DS-8


Certina  Heritage

Modele Heritage dają dzisiejszym kolekcjonerom szansę posiadania przedmiotów tworzących historię, nie tylko marki. Miłośnicy eksploracji oceanów dadzą wyraz swojemu hobby nosząc na przykład model PH 200M, nawiązujący do pierwszego zegarka Certina stworzonego z myślą o nurkowaniu.


Certina - najlepszy wybór w klasie?

Historia marki obfituje w wydarzenia dowodzące najwyższej jakości zegarków Certina. Poza bogatą historią, przy tworzeniu zegarków wykorzystywane są najlepsze materiały i technologie. Z kolei przynależność do The Swatch Group, największego producenta branży zegarmistrzowskiej, daje gwarancję, że marka nie zniknie, a jej klienci nie zostaną pozbawieni możliwości serwisowania zegarków lub dokupienia pasków.

Najwyzsza jakośc zegarków Certina


Podwójne c w logo Certina

W segmencie szwajcarskich zegarków do 5000 złotych Certina jest liderem. Oferuje najwięcej rozwiązań gwarantujących długowieczność wyrobów z podwójnym "C" w logo. Dodatkowym atutem jest też wodoszczelność wszystkich zegarków - nawet te najbardziej klasyczne można zabrać na basen. Nie bez znaczenia jest też fakt wykorzystywania materiałów z recyklingu do produkcji pasków i opakowań. Właśnie teraz jest najlepszy moment, by zadbać o planetę.


Certina zegarki to pewny wybór zarówno dla kobiet szukających zegarkowej biżuterii, jak i dla mężczyzn chcących posiadać długowieczny zegarek odnoszący się do ich hobby.

Zegarki męskie Certina i zegarki damskie Certina