Zegarek na komunię 2024
tel. 753 753 300

Jak działa zegarek binarny i jak odczytać na nim godzinę?

26-03-2021

Szybki rozwój technologiczny przyzwyczaił nas do tego, że rozwiązania będące kiedyś jedynie w sferze marzeń i idei, dzisiaj mogą być rzeczywistością. Twórcy w mgnieniu oka starają się implementować swoje wynalazki. Możemy to zaobserwować choćby na przykładzie zegarków. Przez wieki jedynym znanym rodzajem czasomierza był model ze wskazówkami umieszczonymi na tarczy. Później rozwój technologii pozwolił na zdigitalizowanie wyświetlacza i finalnie połączenie go z telefonem komórkowym. Jeszcze innym przykładem innowacyjnego czasomierza jest zegarek binarny, wskazujący czas w systemie zero-jedynkowym. Brzmi skomplikowanie? Czy zegarki binarne są przeznaczone wyłącznie na miłośników i znawców matematyki? 

 


Co to jest zegarek binarny?  

Zegarek BinarnyZegarek Binarny

Zegarek w systemie binarnym bez wątpienia przeznaczony jest dla osób, które w zwykłym sprawdzaniu czasu chcą znaleźć krótki trening dla umysłu. W takim modelu prezentacja godziny jest diametralnie inna niż w przypadku zegarów ze wskazówkami. Czasomierz binarny pokazuje godziny za pomocą diod LED, dlatego można spotkać się z nazwą - zegarek diodowy. Pierwszy model binarny pojawił się w 2008 roku. Anelace zaprezentował światu swój innowacyjny produkt, który był owocem wieloletnich prób i doświadczeń. Zegarek binarny na rękę traktowany jest jak nowoczesny gadżet pozwalający wyróżnić się z tłumu. Niepowtarzalny design sprawia, że nie da się przejść obok takiego czasomierza obojętnie. Jak więc odczytać zegarek binarny?  

 


Jak działa zegarek binarny?  

Tarcza większości zegarków binarnych składa się z dwóch rzędów diod. Pierwszy z nich odpowiada za wskazanie godziny, a drugi minut. Dodając i odejmując pozycje aktywne i nieaktywne, użytkownik określa obecny czas. Niektóre modele posiadają również tradycyjne odczytywanie godzin i minut, co ułatwia właścicielom początkowe odczytywanie czasu. Zegarek binarny męski stał się nowinką, która przykuwa uwagę swoim nietuzinkowym wyglądem. Początkowo entuzjastami takiego modelu byli głównie przedstawiciele branży IT, którzy znali kod binarny. Obecnie czasomierz diodowy wrócił do łask i wybierają go osoby chcące podkreślić swój indywidualny i charakterystyczny styl. 

Zegarek z czasem binarnymZegarek z czasem binarnymJak odczytać zegarek binarny?  

Zegarki binarne dzieli się na trzy grupy ze względu na sposób wyznaczania czasu. Pierwszy typ czasomierzy posiada rozmieszczenie diod podobne do ułożenia cyfr na tradycyjnej tarczy. Na obwodzie zegara znajdują się dwa podziały diod - zewnętrzny z małymi kółkami i wewnętrzny z dużymi. Diody wewnętrzne pokazują godziny, a zewnętrzne - minuty.  


Działanie zegarka binarnegoDziałanie zegarka binarnego
 

Istnieje model 12-5-9, który posiada trzy rzędy diod. Pierwszy pasek ma 12 diod i wskazuje godziny od 1 do 12. Drugi posiada 5 światełek odpowiadających dziesięciu minutom od 10 do 50. Ostatni rząd zawiera 9 diod i pokazuje minuty od 1 do 9.  

Trzecia grupa zegarków binarnych ma dwa paski z diodami. Pierwsza linia posiada podział: 1, 2, 4 i 8. W celu odczytania godziny należy dodać do siebie zapalone światełka. Drugi wiersz z podziałem 1, 2, 4, 8, 16 i 32 służy do wyznaczania minut. W tym przypadku również należy dodać do siebie świecące diody. Odczytywanie czasu na zegarze binarnym wymaga wprawy. Jest to jednak proste do nauczenia i po chwili staje się nawykiem.  


Zegarek binarny damski może być oryginalnym prezentem. Z pewnością zaskoczy i zaintryguje obdarowaną. Fani nowych technologii i zagadek matematycznych na pewno będą zachwyceni. Czy zegar binarny na ścianę byłby równie dobrym pomysłem? Awangardowy dodatek z pewnością doda wnętrzu uroku!