<<   POWRÓT 03-11-2017

Obaku Denmark - duński design i japońska filozofia

Zegarki firmy Obaku są połączeniem dwóch pozornie różnych dziedzin - japońskiej filozofii ZEN i duńskiego designu. Ich twórcy wykorzystali jednak to, co najlepsze z obu kultur i stworzyli niezwykle oryginalne modele. Nazwa Obaku wskazuje na japońską szkołę ZEN. Zakłada ona oczyszczenie umysłu i odrzucenie tego co zbędne. Duński design wpisuje się doskonale w te zasady. Cechuje go prostota, ponadczasowość, harmonijna stylistyka i funkcjonalność.
Skandynawska szkoła projektowania ma bogatą tradycję. Jako przykład można podać słynną operę w Sydney, którą zaprojektowali Duńczycy Jørn Utzon i Ove Arup. Inny ciekawy przykład duńskiej szkoły wzornictwa, to krzesło nazwane The Egg (jajko), wymyślone przez Arne Jacobsena w 1958 roku dla hotelu Radisson SAS w Kopenhadze. Twórcy marki, którymi są Christian Mikkelsen i Lau Ruge Liengard, garściami korzystają z tego dziedzictwa i umiejętnie łączą ją z japońską filozofią Zen. Orientalne inspiracje widać choćby po logo firmy, które wzorowane jest na znaku kaligraficznym ZEN znanym jako Enso. Symbolizuje on siłę, elegancję oraz wolność umysłu.

 Cristian Mikkelsen i Lau Ruge Liengard zegarki Obaku Denmark produkują od 2007 roku. Ich misją jest tworzenie ponadczasowych zegarków fashion dla pań i panów o prostej, stonowanej i eleganckiej stylistyce. Co ciekawe każdy zegarek oznaczony jest nazwiskiem projektanta, który go stworzył. By przekonać się jak filozofia Obaku i duńskiego designu przekłada się na wygląd zegarków, wystarczy przyjrzeć się kilku modelom. Tarcza pozbawiona jest niepotrzebnych ozdobników. Paski wykonano z naturalnej skóry, natomiast koperty, bransolety i klamry z wytrzymałej stali nierdzewnej. Polerowana ręcznie stal wytwarzana jest w Japonii.

  

Zegarki ładnie prezentują się zarówno z garniturem czy suknią wieczorową, jak i nieco bardziej casualowym strojem. Harmonijne wzornictwo i  subtelne kolory sprawią, że miłośnicy eleganckich, zrównoważonych i stylowych przedmiotów będą naprawdę zadowoleni z takiego wyboru. Producent zapewnia, że każdy zegarek po 10 latach użytkowania będzie nadal cieszyć tak samo, jak w dniu zakupu.