POWRÓT03-11-2017

Obaku Denmark - duński design i japońska filozofia

Zegarki firmy Obaku są połączeniem dwóch pozornie różnych dziedzin - japońskiej filozofii ZEN i duńskiego designu. Ich twórcy wykorzystali jednak to, co najlepsze z obu kultur i stworzyli niezwykle oryginalne modele. Nazwa Obaku wskazuje na japońską szkołę ZEN. Zakłada ona oczyszczenie umysłu i odrzucenie tego co zbędne. Duński design wpisuje się doskonale w te zasady. Cechuje go prostota, ponadczasowość, harmonijna stylistyka i funkcjonalność.


Klasyczny zegarek Obaku Denmark na złotek bransolecie tupy mesh z datownikiem na granatowej tarczy.


Skandynawska szkoła projektowania ma bogatą tradycję. Jako przykład można podać słynną operę w Sydney, którą zaprojektowali Duńczycy Jørn Utzon i Ove Arup. Inny ciekawy przykład duńskiej szkoły wzornictwa, to krzesło nazwane The Egg (jajko), wymyślone przez Arne Jacobsena w 1958 roku dla hotelu Radisson SAS w Kopenhadze. Twórcy marki, którymi są Christian Mikkelsen i Lau Ruge Liengard, garściami korzystają z tego dziedzictwa i umiejętnie łączą ją z japońską filozofią Zen. Orientalne inspiracje widać choćby po logo firmy, które wzorowane jest na znaku kaligraficznym ZEN znanym jako Enso. Symbolizuje on siłę, elegancję oraz wolność umysłu.

 

Modne zegarki Obaku Denmark na brązowym pasku z białą tarczą oraz na szarej bransolecie z szarą tarczą.


Cristian Mikkelsen i Lau Ruge Liengard zegarki Obaku Denmark produkują od 2007 roku. Ich misją jest tworzenie ponadczasowych zegarków fashion dla pań i panów o prostej, stonowanej i eleganckiej stylistyce. Co ciekawe każdy zegarek oznaczony jest nazwiskiem projektanta, który go stworzył. By przekonać się jak filozofia Obaku i duńskiego designu przekłada się na wygląd zegarków, wystarczy przyjrzeć się kilku modelom. Tarcza pozbawiona jest niepotrzebnych ozdobników. Paski wykonano z naturalnej skóry, natomiast koperty, bransolety i klamry z wytrzymałej stali nierdzewnej. Polerowana ręcznie stal wytwarzana jest w Japonii.
Ciekawy zegarek Obaku Denmark w granatowym kolorze z datownikiem i chronografem.

  

Delikatny i funkcjonalny zegarek Obaku Denmark na bransolecie w kolorze różowego złota z białą tarczą.
Zegarki ładnie prezentują się zarówno z garniturem czy suknią wieczorową, jak i nieco bardziej casualowym strojem. Harmonijne wzornictwo i  subtelne kolory sprawią, że miłośnicy eleganckich, zrównoważonych i stylowych przedmiotów będą naprawdę zadowoleni z takiego wyboru. Producent zapewnia, że każdy zegarek po 10 latach użytkowania będzie nadal cieszyć tak samo, jak w dniu zakupu.

 

Podobne strony