Przezenty na Dzień Dziecka 2024
tel. 753 753 300

Pierwszy analogowo-cyfrowy G-SHOCK w nowej odsłonie - AWM-500D

19-01-2021

W dobie zegarków określanych mianem smartwatchy, które posiadają ogrom funkcji mających przede wszystkim ułatwić realizację codziennych zadań, Casio ponownie zaskakuje. Nie chodzi tutaj o zaprezentowanie przełomowego GBD-H1000 z pięcioma sensorami, tylko o powrót do korzeni. W zasadzie chyba nikt nie spodziewał się reaktywacji jednego z pierwszych modeli G-SHOCK, który nadał kierunek rozwojowi analogowo-cyfrowych G.AW-500 pierwszy analogowo-cyfrowy G-SHOCK

AW-500 pierwszy analogowo-cyfrowy G-SHOCK

W 1989 roku Casio zaprezentowało pierwszy w historii marki analogowo-cyfrowy model zegarka G-SHOCK.Zaprezentowanie inauguracyjnej konstrukcji modelu AW-500, w której po raz pierwszy połączono wskazówki z wyświetlaczem, zaowocowało dalszym rozwojem takich zegarków w kolejnych latach. Casio G-SHOCK AW-500 stanowił również przełamanie konwencjonalnego myślenia, w którym G-SHOCK kojarzył się do tej pory wyłącznie z zegarkami stricte cyfrowymi. Kazuyo Kawashima był projektantem odpowiedzialnym za stworzenie całego konceptu. Kierował się kilkoma zasadami, które po latach okazały się uniwersalne:


  • Prostota i minimalizm - AW-500 wykorzystał sposób zabezpieczenia modułu przed uszkodzeniami SHOCK Resist łącząc go z ponadczasowym prostym wyglądem.

  • Okrągła koperta - na przestrzeni lat okazało się, że AW-500 nadał po raz kolejny kierunek w projektowaniu zegarków. Koperta wygląda jak wyrzeźbiona z bloku żywicy, a sam zegarek przyjmuje idealny motyw koła. Dodatkowo osłony przycisków zostały zaprojektowane w taki sposób, aby podczas oglądania zegarka od przodu zostały maksymalnie ukryte.

  • Różne wskazówki - wskazówki godzinowa i minutowa różnią się od siebie kształtem. Wskazówka godzinowa jest pełna, a minutowa posiada kształt strzały z otworami. Takie rozwiązanie zapewnia poprawny odczyt każdej godziny i nadaje charakteru całemu projektowi.

  • Wodoszczelność na poziomie 200 metrów przedstawiona została w oznaczeniu indeksów na tarczy. Wskazanie wyłącznie trzech indeksów godzin w formie liczb kojarzone jest głównie z zegarkami dla nurków - Diver’s watch. Pozostałe wartości na tarczy posiadają jedynie znaczniki.

AW-500 pierwszy analogowo-cyfrowy G-SHOCK- budowaAW-500E i AWM-500D - powrót do korzeni marki G-SHOCK

AW-500E i AWM-500D - powrót do korzeni marki G-SHOCK

W listopadzie 2020 Casio zaprezentowało nowe modele AW-500E oraz AWM-500D, które tak naprawdę są odzwierciedleniem pierwszego analogowo-cyfrowego G.O ile AW-500E stanowi niemalże idealne odzwierciedlenie pierwowzoru, o tyle AWM-500D stanowi jego prawdziwą ewolucję. Model Casio G-SHOCK AW-500E ukazuje oryginalny styl pierwowzoru. Wiernie odwzorowano tutaj kształty wskazówek, trójkątny marker godziny 12, indeksy, kształt liter i cyfr. Nowy model spełnia założenia projektanta wypełniając misję idealnego koła. Powiew świeżości można odnaleźć w dwóch pozostałych odsłonach tych G-SHOCKów, oznaczonych jako AW-500BB-1ER i AW-500BB-4ER. Są to zegarki zaprezentowane w dwóch wariantach kolorystycznych, które można określić jako “pełne projekty”. Takie elementy jak bezel, pasek, negatywowy wyświetlacz posiadają jednolity kolor. Wyjątek stanowią wskazówki, w których końcówki dla zwiększenia czytelność pokryte zostały jasną farbą. Wyjątkowo zastosowano tutaj również indeks słupkowy, przez co te dwa warianty wydają się mieć jeszcze bardziej prosty wygląd.Dodatkowo AW-500E/BB wyposażone zostały w funkcję elektro-luminescencyjnego podświetlenia oraz baterię, której żywotność producent określa aż na 7 lat.Prawdziwa ewolucja G-SHOCK w modelach AWM-500

Casio G-SHOCK AWM-500 to nowe, okute stalą, analogowo-cyfrowe zegarki G-SHOCK, które stanowią odpowiedź producenta na ogromne zainteresowanie fanów marki serią GMW-B5000. Jak na prawdziwego stalowego twardziela przystało, AWM-500 posiada stalową bransoletę oraz bezel, a także jest zegarkiem typu screwback, który charakteryzuje się zakręcanym deklem. Jest to dość rzadko spotykane rozwiązanie u tego producenta, dlatego nie można dziwić się wzmożonemu zainteresowaniu ze strony fanów marki. To, co nadaje dodatkowego charakteru tym modelom, to trójwymiarowe znaczniki godzin, które w każdej z trzech zaprezentowanych wersji stanowią idealne uzupełnienie całości.

Prawdziwa ewolucja G-SHOCK w modelach AWM-500Dlaczego seria AWM-500 jest tak wyjątkowa?

Dlaczego seria AWM-500 jest tak wyjątkowa?

Obok zakręcanego dekla znajdziemy tutaj bowiem zasilanie ogniwem słonecznym Tough Solar, które wraz z funkcją oszczędzania energii stanowi stabilne i funkcjonalne źródło zasilania. Multiband 6 wykorzystujący radiową kalibrację czasu zapewnia absolutną dokładność wskazań. Dodatkowo AWM-500 wyposażono w Neobrite oraz podświetlenie typu Full Auto-Led, które zapewni swobodę odczytu danych w każdych warunkach. Zgodnie z najnowszymi rozwiązaniami w zegarkach Casio, AWM-500 wyposażone zostały w funkcję Hand Shift - przesunięcia wskazówek, które ma zapewnić niczym niezakłócony widok zawartości wyświetlacza cyfrowego.Użytkownicy docenią zapewne wskaźnik poziomu naładowania baterii, natomiast niedosyt może stanowić zastosowanie szkiełka mineralnego.


Niewątpliwie najbardziej zaawansowana reedycja serii AW-500, zaprezentowana została w trzech wariantach kolorystycznych:

  • AWM-500D-1AER - jest to wersja, którą można określić jako flagową dla całej serii. Jest najbardziej podstawowa i wyglądem nawiązuje do GMW-B5000D-1. Charakteryzuje się ciemną tarczą, na której umieszczono srebrne wskazówki i indeksy. Całość okala stalowy bezel i bransoleta w kolorze srebrnym.

  • AWM-500D-1A8ER - w tym modelu zmieniona została tylko tarcza, która jest również w srebrnym kolorze. Jest to najbardziej jednolita odsłona AWM-500.

  • AWM-500GD-9AER - bransoleta, bezel, indeksy oraz wskazówka minutowa są w kolorze złotym. Ta wersja posiada czarną tarczę, którą przełamuje czerwona (z delikatnym akcentem szarości) wskazówka godzinowa oraz czerwony napis SHOCK Resist.

Niewątpliwie najbardziej zaawansowana reedycja serii AW-500


To, co łączy wszystkie wersje kolorystyczne serii AWM-500, jest pozytywowy wyświetlacz. Znajdziemy go w każdej z trzech odsłon tego zaawansowanego czasomierza. Być może na pierwszy rzut oka jest to element, który “gryzie się” z całością, lecz po wielopłaszczyznowej analizie można dostrzec, że pozytywowy wyświetlacz stanowi hołd dla prostoty i minimalizmu.