Zegarek na komunię 2024
tel. 753 753 300

Wielka reedycja zegarka Tissot Telemeter 1938

12-09-2022

Jesteś miłośnikiem szwajcarskich zegarków? Sprawdź, czym zaskoczy Cię najnowsza premiera od marki Tissot. Szwajcarska marka Tissot po raz kolejny sięga do swojego archiwum! Tym razem przypominając swój pierwszy udział w sportowych zawodach, odtwarza historyczny zegarek z 1938 roku. Dostępny w dwóch wariantach kolorystycznych Tissot Telemeter 1938 z pewnością zaskoczy niejednego z Was


Oficjalny chronometrażysta zawodów sportowych

Marka Tissot od dawna zajmuje się zegarkami sportowymi i chronografami. Korzystając z ponad 150-letniego dorobku, wypuścił wiele atrakcyjnych modeli „Heritage” wzorowanych na zegarkach z przeszłości. Dziś zagląda głęboko do swoich archiwów i przywraca projekt z końca lat 30. To właśnie w 1938 roku brand po raz pierwszy zaangażował się jako oficjalny chronometrażysta zawodów sportowych. Wówczas w pobliżu rodzinnego miasta firmy w górach Jura odmierzył on serię wyścigów narciarskich w Villar. Typowy dla epoki 37-milimetrowy chronograf ze złoconą lub czarną tarczą i dużymi cyframi arabskimi, stał się źródłem inspiracji dla reedycji Tissot Telemeter 1938.

Tissot Telemeter 1938 zawody narciarskie

Reedycja kultowych modeli w kolekcji Tissot Heritage

Reedycja Modeli Tissot Telemeter 1938

Tissot Telemeter 1938 podobnie jak poprzednie reedycje, należy do kolekcji zegarków Tissot Heritage. Czerpiąca inspiracje z zegarmistrzowskiego dziedzictwa seria, przypomina dawne modele w nowych odsłonach. Wśród nich znaleźć można stworzony na podstawie projektu z 1916 roku Tissot Heritage Banana Centenary Edition o długiej prostokątnej kopercie, białej tarczy i nieco zakrzywionych indeksach godzinowych. Różnorodność wzornictwa pozwala powrócić dawnym zegarmistrzowskim dziełom sztuki w nowym wydaniu. Wykonane są one bowiem z nowoczesnych materiałów oraz wyposażone w zaawansowane mechanizmy. Takie zegarki szwajcarskie męskie pozostają nie tylko eleganckim dodatkiem, ale także praktycznym urządzeniem goszczącym na nadgarstku kolekcjonerów i miłośników stylu vintage.


Zegarki Tissot Telemetr 1938 w stylu retro

Na pierwszy rzut oka podobieństwo Tissot Telemeter 1938 do zabytkowego zegarka z końca lat 30. jest oczywiste. Mimo to nowy Tissot Heritage zawiera kilka godnych uwagi aktualizacji. Nowy model to dobrze wyposażony zegarek szwajcarski męski z chronografem o niepowtarzalnym stylu retro. Wykonana ze stali szlachetnej obudowa zachwyca kombinacją polerowanych powierzchni w górnej części i szczotkowanymi akcentami po bokach. Pierwotna koperta o średnicy 37 mm została poszerzona do 42 mm. To uniwersalny rozmiar, który o wiele bardziej przypadnie do gustu współczesnym użytkownikom. Po prawej stronie obudowy znajduje się para elegancko zaprojektowanych owalnych przycisków służąca do uruchamiania funkcji chronografu. Wraz z ponadwymiarową koronką o karbowanej krawędzi inspirowane są one bezpośrednio wzornictwem chronografów z przeszłości.

Tissot Telemeter 1938

2 wersje kolorystyczne zegarka Tissot Telemetr 1938

Zegarki Tissot Telemeter 1938 w 2 wersjach kolorystycznych

Płynne, eleganckie linie obudowy przechodzą zwinnie w tarczę. Tutaj trzeba przyznać, że Tissot wykonał świetną robotę, odtwarzając wszystkie szczegóły oryginalnych modeli z lat 30. XX wieku. Zegarki szwajcarskie Tissot Telemeter 1938 występują w dwóch wersjach kolorystycznych - srebrnym i czarnym. W obu przypadkach wzornictwo cyferblatów pozostaje takie same.

Srebrny model to nowoczesny, łączący sportowo-elegancki styl zegarek. Jego tarcza jest dwutonowa, z matowym środkiem i szczotkowanym ringiem godzinowym. Na powierzchni widnieją oznaczenia godzinowe w formie cyfr arabskich otoczone czarną podziałką sekundową dokładną do 1/4 sekundy. Bardzo ciekawie prezentuje się nadrukowana ślimakowa skala tachometryczna w kolorze czerwonym. Wskazówki i skala telemetryczne przyjmują natomiast niebieską barwę, tworząc spójnie stylistyczną całość. Zegarek noszony jest na ciemnobrązowym, gładkim skórzanym pasku z ozdobnymi przeszyciami po boku. Podkreśla on elegancki charakter modelu, gwarantując jednocześnie wygodę noszenia.

Tissot Telemeter z białą tarczą
Tissot Telemeter w stylu Vintage

Drugi wariant zegarka Tissot Telemeter zanurzony jest w typowej w estetyce vintage, przez co może wydawać się bliższy oryginałowi. Mamy tu do czynienia z czarną tarczą ze złotymi wypukłymi cyframi arabskimi, wskazówkami i znacznikami. Wszystkie wskazania umieszczone są niej tak samo, jak w przypadku pierwszego wariantu. Dopełnieniem ciemnego cyferblatu pozostaje jasnobrązowy skórzany pasek z ozdobnymi przeszyciami. Kontrastujące barwy tworzą spektakularny wygląd, urzeczywistniając w ten sposób historyczny model.


Robiące wrażenie staranne wykończenia

Zegarki Tissot męskie mogą pochwalić się wysoką jakością wykonania, ze schludnymi połączeniami i eleganckim wyglądem. Okrągła koperta oraz polerowana ramka dają wyraz przywiązania do szczegółów. Mocna konstrukcja ze stali szlachetnej zapewnia wodoszczelność na poziomie 10 ATM, co sprawdza się w codziennym użytkowaniu modelu i pozwala na pływanie z zegarkiem.Zegarki szwajcarskie są zwieńczone wypukłym szafirowym szkłem, gwarantującym przejrzysty i estetyczny odczyt wskazań. Mocna powłoka pozostaje odporna na zarysowania, dzięki czemu zegarek zachowa estetyczny wygląd przez długie lata.

Wodoszczelność w zegarku Tissot Telemeter 1938

Udoskonalony historyczny mechanizm

Mechanizm w zegarku Tissot Telemeter

Pod przezroczystym deklem kryje się mechanizm, który składa hołd przeszłości marki, ale także wprowadza znaczące zmiany. Kaliber Valjoux A05.231 jest ściśle powiązany z zamontowanym w historycznym modelu werkiem 7750. Nowa wersja opiera się na bardziej eleganckim układzie bi-compax, z sekundami na godzinie 9 i licznikiem 30-minutowym na godzinie 3. Mechanizm przeszedł szereg optymalizacji, z których pierwszą była wydłużona rezerwa chodu wynosząca 68 godzin (w porównaniu do 48 godzin w standardowym 7750). Zegarki Tissot męskie są wyposażone w antymagnetyczną sprężynę włosową Nivachron, zapewniającą precyzję mierzenia czasu. Posiadają one także zmienną równowagę bezwładności, bez wskaźnika regulacji. Przez dekiel Tissot Telemeter 1938 istnieje możliwość podejrzenia pracy mechanizmu. Widać tu specjalnie zdobione koła zębate i mostki, nad którymi czuwa sygnowany przez Tissot rotor.


Zegarki szwajcarskie Tissot Telemetr 1938

Oba warianty Tissot Heritage Telemeter 1938 dedykowane są osobom uwielbiającym dawne zegarmistrzowskie projekty. Egzemplarze spełnią tym samym funkcję oryginalnego dodatku w codziennych lub okazjonalnych sytuacjach. Zwłaszcza, jeśli będą one jedyną formą noszonej biżuterii. Eleganckie zegarki szwajcarskie o klasycznej szerokości kopert pozwalają bowiem na zestawianie ich zarówno z formalnymi koszulami, jak i codziennymi ubraniami. Srebrna wersja w szczególny sposób spodoba się fanom modeli utrzymanych w elegancko-sportowej stylistyce, natomiast ciemny wariant będzie idealnym wyborem dla panów stawiających na klasyczne, pełne wyrafinowania wzornictwo.

Elegancki zegarek Tissot Telemeter


Premiera obydwu modeli zaplanowana jest na ten miesiąc. Nie znamy jednak jeszcze dokładnego dnia. Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera i obserwacji naszych social media, na których w pierwszej kolejności poinformujemy o dostępności modeli.