Grawerowanie 2024
tel. 753 753 300

Zegarki dla leworęcznych

03-11-2017

Kupując zegarek po raz pierwszy, każdy z nas zastanawia się zapewne, na której ręce powinno się zegarek nosić. Obserwując innych, łatwo zauważyć, że tradycyjnie zegarek zakłada się na lewy nadgarstek. Dlaczego? Z praktycznych względów. Dzięki temu dominująca prawa ręka nie jest obciążona podczas codziennych czynności. Co jednak z osobami leworęcznych? Jak one powinny nosić zegarek? A może potrzebują produktu specjalnie dostosowanego do swoich potrzeb? Odpowiedzi na te i inne pytania zamieściliśmy poniżej.


Zegarki dla leworęcznychCzemu nie każdy zegarek dla osoby leworęcznej?


Tradycyjny zegarek przystosowany jest dla osób posługujących się prawą ręką. Koronka do nakręcania i dodatkowe przyciski umieszczane są więc po prawej stronie. W ten sposób obsługiwane zegarka założonego na lewą rękę i korzystanie z jego funkcji jest po prostu wygodne.

Osoba leworęczna próbując symetrycznego rozwiązania, szybko napotka kilka drobnych trudności. Przede wszystkim sięgając do koronki po prawej stronie zasłoni dłonią tarczę, przez co ustawienie zegarka nie będzie już tak łatwe. Właściwie prościej było by ściągnąć go z nadgarstka. Jest jednak pewne rozwiązanie, które pokaże, że wcale nie zawsze musi być pod górkę.
Czemu nie każdy zegarek dla osoby leworęcznej? Czy istnieją zegarki dla leworęcznych?

Nie ma oczywiście producenta, który tworzyłby wyłącznie zegarki dla leworęcznych. Są jednak marki, które uwzględniły w swojej ofercie tą grupę i jej wyjątkowe potrzeby. Dodatkowo wiele typów zegarków nadaje się zarówno dla osób prawo- jak i leworęcznych. Poznaj je wszystkie: 


Czy istnieją zegarki dla leworęcznych?

Jaki zegarek dla osoby leworęcznej? 

Istnieją 3 typy zegarków, które mogą być idealnym rozwiązaniem dla osób leworęcznych. Zastosowane w nich rozwiązania ułatwią ich codzienną obsługę.

  • zegarki z koronką i przyciskami chronografu po lewej stronie
  • zegarki z przyciskami rozmieszczonymi po dwóch stronach koperty
  • zegarki sportowe i smartwatche z dotykowym ekranemZegarek z koronką po lewej stronie

Ważną kwestią jest to, że we współczesnych zegarkach kwarcowych nie ma konieczności częstych regulacji. Mechanizm jest tak dokładny, że zegarek reguluje się jedynie podczas zmiany czasu. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja z zegarkami wyposażonymi w chronograf, czyli manualny stoper. To właśnie w nich często sięga się do przycisków i tutaj umiejscowienie ich po lewej stronie, jest bardzo ważne. W szerokiej ofercie zegarkowej można trafić na takie modele.

Jedną z marek, która wyszła naprzeciw oczekiwaniom osób posługujących się głównie lewą ręką jest Diesel. Proponuje modele MS9 z niezbędnymi przyciskami pozostawionymi do dyspozycji po lewej stronie koperty. Seria ta skupia zegarki będące odpowiedzią na potrzeby każdego mężczyzny, który poszukuje połączenia funkcjonalności, precyzji i wyjątkowego designu.

Koperty zostały wykonane z wysokiej jakości stali szlachetnej, a w ramach kolekcji producent daje możliwość wyboru między paskiem, czy bransoletą. Funkcja chronografu pozwala na dokładne odmierzanie czasu. Co ciekawe, datownik umieszczono po lewej stronie, tak by całość wpisała się w przeznaczenie zegarka. Projekt stworzony z myślą o osobach leworęcznych zwraca uwagę i podkreśla wyjątkowość takiego właśnie zegarka.
Zegarek z koronką po lewej stronieZegarek na prawą rękę

Zegarek na prawą rękę
Drugim typem zegarków przystosowanym również dla osób leworęcznych są modele, w których przyciski rozmieszczone są po obu stronach koperty. Takie zegarki może nosić osoba, która na co dzień posługuje się lewą ręką oraz ta, u której dominuje ręka prawa. Opisane rozwiązanie można znaleźć w kultowej serii Casio Vintage.

Górny przycisk po lewej stronie odpowiedzialny jest za włączenie panelu z podświetleniem na tarczy zegarka, dolny natomiast ułatwia włączanie poszczególnych funkcji takich jak stoper czy alarm. Elektroniczne zegarki o modowym charakterze wyposażono w bransolety, lub paski z tworzywa sztucznego. Dostępne są zarówno męskie, jak i damskie warianty w mniejszych rozmiarach, a wszystkie okroszone nutką retro.Zegarek sportowy dla osoby leworęcznej

Warto zwrócić uwagę na to, że także wiele zegarków sportowych nadaje się zarówno na lewą, jak i na prawą rękę. Są to na przykład modele z serii Timex Ironman. W tych wytrzymałych zegarkach sportowych pomiar rozpoczyna się centralnym przyciskiem z przodu koperty. Takie rozwiązanie jest bardzo wygodne dla każdej osoby. Podobnie będzie w przypadku zegarków Suunto. Duży wyświetlacz sterowany jest przyciskami rozmieszczonymi po obu stronach zegarka.
Zegarek sportowy dla osoby leworęcznej


Ciekawym rozwiązaniem mogą być również zegarki sterowane radiowo, np. Citizen Radio Controlled. W modelach tych koronki są co prawda umieszczone tradycyjnie po prawej stronie, jednak zegarki są praktycznie bezobsługowe. Synchronizacja czasu następuje automatycznie za pomocą fal radiowych. Dodatkowo są to często modele z funkcją Eco-Drive. Do działania wykorzystują światło - nie potrzebują więc baterii czy nakręcania.Smartwatche - idealne i wygodne rozwiązanie dla leworęcznych

Smartwatche - idealne i wygodne rozwiązanie dla leworęcznych
Trzeci typ zegarków jest dedykowany osobom, które zdecydowanie nie chcą zastanawiać się, do czego służy dany przycisk. Jest to bardzo wygodna opcja dla osób zarówno leworęcznych, jak i praworęcznych. Smartwatch, dzięki dotykowemu ekranowi eliminuje wszelkie niedogodności związane z ustawieniem przycisków funkcyjnych oraz komfortem użytkowania. Jedyne, o czym musisz pamiętać, będąc osobą leworęczną to noszenie go na prawym ręku.