Gwarancja dostawy przed Mikołajkami 2023
tel. 753 753 300
Jaki zegarek solarny wybrać?

Jaki zegarek solarny wybrać?

2023-08-21
Mechanizmy solarne (potocznie nazywane solar) stosuje się dzisiaj w wielu zegarkach. Cieszą się one dużą popularnością ze względu na swoją bezobsługowość i bardzo dokładną pracę mechanizmu. Zegarki solarne można znaleźć między innymi w kolekcjach marek G-Shock, Garmin, Pulsar, Timex, Junghans, Tissot, Seiko, Casio, Citizen czy QQ.
Zegarek Casio Eddifice zasilany energią słoneczną

Jak działa bateria słoneczna w zegarku?

Solar wbudowany jest na tarczy zegarka w postaci mikro paneli słonecznych, które nie są widoczne gołym okiem. Podczas noszenia zegarka zbierają energię słoneczną, zamieniają na energię elektryczną, po czym magazynują w kondensatorze i przekazują do mechanizmu zegarka. W zależności od zaawansowania technologicznego, mechanizm taki po całkowitym naładowaniu może działać od sześciu do dwunastu miesięcy.

Niektóre modele posiadają natomiast funkcję oszczędzania energii. W praktyce oznacza to, że zegarek po 2-3 godzinach lub dobie bez dostępu do źródła światła przechodzi w stan uśpienia. Aby ponownie naładować zegarek, wystarczy na kilka minut wystawić na działanie energii słonecznej lub sztucznego oświetlenia.

Co to znaczy, że zegarek jest solarny?

Zegarek solarny to rodzaj zegarka z mechanizmem kwarcowym, który energię potrzebną do pracy czerpie nie z baterii naładowanej energią w fabryce, a kondensatora do którego energia jest dostarczana na bieżąco przez panele solarne. Jednorazowa bateria w zegarku ma żywotność od 2 do 5 lat, a później trzeba ją wymienić. Kondensator, zależnie od modelu zegarka, ma pojemność wystarczającą by zegarek pracował od 3 do 12 miesięcy. Żywotność tego elementu jest określana na 10 lat, jednak w rzeczywistości kondensatory, które nie były często rozładowywane do zera, działają nawet po 12-13 latach od momentu zakupu zegarka.

Zegarkowe kondensatory są wymienne, dlatego nie ma obaw, że po dziesięciu latach zegarek będzie nadawał się do wyrzucenia.

Męski zegarek Tissot zasilany energią słoneczną
Zegarek solarny Citizen na czarnym pasku PROMASTER DIVER SUPER TITANIUM

Zegarek solarny - na ratunek planecie

Zasilanie solarne w zegarkach przyczynia się do redukcji ilości odpadów, które są trudne w recyklingu. Ponieważ zużyte baterie zegarkowe są tego typu odpadami, a niestety większość z nich nie jest przekazywana do przetwórni, zrezygnowanie z nich wpływa pozytywnie na środowisko naturalne. W ciągu 10 lat od zakupu, przeciętny zegarek kwarcowy będzie wymagał trzech baterii, zaś model zasilany światłem nadal będzie działał wykorzystując oryginalny kondensator.

Marka Citizen - skupiona na zachowaniu środowiska naturalnego - obliczyła, że w ciągu roku jej zegarki solarne Eco-Drive znajdują 4 miliony nabywców. Gdyby te zegarki były wyposażone w klasyczne mechanizmy kwarcowe, to po 3 latach, usunięte z nich baterie utworzyłyby stos wysokości Mount Everest.

Co jeśli zegarek solarny nie działa?

Jeśli zdarzy się sytuacja, że zegarek solarny nie działa, to w pierwszej kolejności trzeba spróbować go naładować. Wiosną i latem nie ma z tym problemu - wystarczy położyć zegarek na parapecie przy otwartym oknie, na które świeci słońce. W bezchmurny słoneczny dzień, naładowanie mechanizmu w stopniu umożliwiającym jego działanie przez 1 dzień powinno zająć 10-60 minut, jednak wskazówka sekundnika może wskazywać rozładowany akumulator - będzie skakała co 2 sekundy.

Pełne naładowanie akumulatora w promieniach słonecznych może zająć od 30 do 120 godzin. Jeśli jednak, mimo regularnego wystawiania zegarka na światło, będzie się on zatrzymywał, to znaczy, że trzeba odwiedzić serwis w celu diagnozy mechanizmu lub wymiany kondensatora.

Warto pamiętać, że całkowite rozładowywanie kondensatora może przyspieszyć jego zużycie.

Zegarek męski G-SHOCK Casio G-STEEL TOUGH SOLAR na srebrnej bransolecie zasilany energią słoneczną
Zegarek męski Edifice zasilany energią słoneczną

Jaki zegarek solarny wybrać?

W produkcji zegarków solarnych wiodącą rolę odgrywają japońskie marki Seiko, Casio, Citizen oraz szwajcarski Tissot i niemiecki Junghans. Stworzone przez tych producentów specjalne kolekcje to zbiór zegarków z funkcją solar, wśród których każdy może wybrać model pasujący do własnych preferencji.

Aby wybrać spośród nich model odpowiedni dla siebie, należy zwrócić uwagę na pozostałe funkcje zegarków oraz zastosowaną stylistykę, a następnie zadecydować co tak naprawdę nas interesuje. Na przykład, szukając zegarka sportowego warto zwrócić uwagę na ofertę Citizen i Tissot, a rozglądając się za eleganckim modelem z zasilaniem światłem warto sprawdzić ofertę marki Junghans.

Aby ułatwić nieco ten wybór, przybliżamy najbardziej popularne serie zegarków solarnych od marek, których jesteśmy autoryzowanym sprzedawcą.

Zegarki solarne Citizen Eco-Drive

Japoński Citizen był jednym z pierwszych producentów w historii, który zaoferował zegarek zasilany światłem. Model Crystron zadebiutował w sklepach w 1976 roku. Od tego czasu marka nieustannie rozwija to rozwiązanie.

Eco-Drive to zaawansowana technologia stworzona przez markę Citizen. Zegarki solarne Citizen Eco-Drive cieszą się uznaniem na całym świecie i zdobywają coraz większą popularność. Wynika to zarówno z wygody użytkowania, jak i doskonałego wzornictwa. Nawet najprostszy model Citizen Eco-Drive po pełnym naładowaniu działa przez około pół roku.

Wzbogacana stale o nowe modele kolekcja skupia w sobie zegarki o cienkich kopertach, które zamocowane są zarówno na paskach, jak i bransoletach. Miłośnicy aktywnego spędzania czasu docenią sportowe modele z linii Promaster.

Zegarek Citizen na srebrnej bransolecie męski zasilany promieniami słońca

Zegarki Seiko Solar

Zegarki zasilane energią słoneczną znajdziemy również w ofercie marki Seiko, która oferuje je nieprzerwanie od 1977 roku. Dziś celem Seiko Solar jest zaoferowanie Klientom wysokiej jakości zegarków o praktycznych funkcjach, które dzięki wykorzystaniu energii ze światła, są zawsze gotowe do działania.
Zegarek męski Seiko Astron na czarnej bransolecie zasilany energią słoneczną

Zegarki Seiko Solar wyposażone są w kondensator zbierający energię słoneczną, dzięki któremu zegarek po całkowitym naładowaniu działa nawet przez pół roku lub zasila wymagające sporej ilości energii funkcje jak na przykład połączenie z GPS. Jest to jedno z największych osiągnięć tego producenta.

W kolekcji dominuje klasyczne wzornictwo, ale pojawiają się też zegarki sportowe. Można znaleźć wyroby ze stoperem Seiko Solar Chronograph, a także wyposażone w funkcje przydatne osobom podróżującym. Wszystkie modele wykonane są z wysokiej jakości materiałów.

Zegarki Tissot T-Touch Expert Solar

W technologii solarnej wypowiedziała się też marka Tissot, będąca jednym z pionierów wykorzystania nowoczesnych technologii w zegarkach. Najlepszym wyrazem tego podejścia są analogowo-cyfrowe zegarki z kolekcji T-Touch Expert-Solar, które produkowane są od 2014 roku.
Umieszczony u dołu tarczy cyfrowy wyświetlacz umożliwił wyposażenie tych modeli w szereg przydatnych wskaźników. Należą do nich termometr, barometr, kompas, wysokościomierz czy timer. Zegarki pokazują też aktualny czas w dwóch strefach czasowych. Cechuje je niespotykany design. Mocne, stalowe koperty o niestandardowych kształtach mocowane na gumowych paskach nadają im niepowtarzalnego charakteru. Przeznaczone do noszenia podczas outdoorowych wypraw zegarki T-Touch Expert Solar zdobyły popularnosć wśród miłośników szwajcarskich wyrobów, chętnie spędzających czas na łonie natury.
Zegarek Tissot T-Touch na czarnym pasku zasilany solarnie

Zegarki Casio Edifice Tough Solar

Również w ofercie marki Casio można znaleźć zegarki, które czerpią energię ze światła padającego na ich tarcze. Autorskie rozwiązanie ładowania solarnego Tough Solar jest niezwykle wydajne i pozwala zasilać zaawansowane funkcje jak na przykład synchronizację z nadawanym radiowo sygnałem czasu.
Zegarek męski zasilany energią słoneczną Casio Edifice na srebrnej bransolecie

Casio solar waveceptor to modele prezentujące czas z dokładnością zegarów atomowych! Nadawany radiowo sygnał podaje godzinę obliczoną przez jeden z sześciu zegarów cezowych, które rozmieszczone są na półkuli północnej.

Zegarki Casio Edifice Solar to modele łącząceklasyczną i sportową stylistykę, przygotowane dla osób potrzebujących uniwersalnego zegarka, który sprawdzi się w pracy i po godzinach. Casio Protrek Solar Waveceptor przygotowane są do wykorzystania podczas długich wędrówek na łonie natury. Energia słoneczna zasila wbudowany w nie kompas.

Zegarki G-Shock Tough Solar

G-Shock to marka stworzona przez Casio w 1983 roku. Oryginalny model DW-5600 był zasilany klasyczną baterią, jednak już pod koniec lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku do kolekcji trafił pierwszy model zasilany czystą energią.

Autorskie rozwiązanie Tough Solar sprawia, że nawet słabe światło jarzeniówek zamieniane jest na energię zasilającą zegarek.

Przez cztery dekady istnienia, zegarki G-Shock Tough Solar były doskonalone co sprawia, że dziś modele z solarem są najbardziej odpornymi z zegarków jakie można kupić na rynku. Dzięki temu, że wyposażono go w zasilanie słoneczne Tough Solar, użytkownik ma gwarancję, że zawsze będzie mógł skorzystać z najbardziej nawet zaawansowanych funkcji zegarka, takich jak kompas, barometr czy dziennik nurkowania.

W trosce o środowisko naturalne, coraz więcej modeli marki G-Shock wyposażona jest w ładowanie światłem.

Zegarki męskie na bransolecie Casio G-SHOCK zasilane energią słoneczną

Trwałe smartwatche Garmin Solar

Garmin to amerykański producent sprzętu do wszelkiego rodzaju aktywności na świeżym powietrzu, wodzie i w powietrzu. Oferowane przez nią zegarki mogą być wyposażone w ładowanie solarne, które sprawia, że działają dłużej niż wearables.
Smartwatch Garmin Fenix 7 Pro Sapphire Solar zasilany energią słoneczną

Zegarki takie jak Garmin Fenix 7X Pro Solar czy Garmin Solar Instinct 2 to modele zaprojektowane w taki sposób, by poradzić sobie w trudnych warunkach - w błocie, wodzie i mrozie. Ponieważ ich baterie są na bieżąco ładowane za pomocą światła, to zegarki mogą mierzyć aktywność użytkownika przez wiele godzin.

Garmin to pierwszy producent, któremu udało się zaprojektować smartwatch, któremu ładowanie solarne sprawia, całkowicie zastępuje ładowanie z gniazdka!

W ofercie można znaleźć także Garmin solar damski, który nie tylko korzysta z ekologicznej energii, ale także wygląda świetnie i jest dostępny w modnych kolorach.

Japońskie zegarki Pulsar Solar

Japońska marka Pulsar, wchodząca w skład koncernu Seiko, jest producentem od lat rozwijającym zegarki zasilane światłem. Dlatego zegarek Pulsar solar może być zarówno klasyczny, garniturowy, jak i sportowy.

W ofercie obecne są zegarki na paskach skórzanych i gumowych, a także na stalowych bransoletach, dzięki czemu każdy może wybrać odpowiadający mu model zegarka, który nie wymaga wizyt w serwisie. Zegarki Pulsar solar mają jeszcze jedną zaletę - są wodoszczelne przynajmniej do 50 metrów.

Klienci doceniają zegarki Pulsar Solar Chronograph, których ciekawe wzornictwo czerpie ze sportów motorowych. Wykorzystane w nich mechanizmy są zawsze gotowe do pracy i oferują bardzo dokładny pomiar czasu.

Zegarek męski zasilany energią słoneczną Pulsar

Zegarki Timex Solar

Amerykańska marka Timex to jeden z największych producentów zegarków na świecie, a jej wyroby słyną z trwałości. W swojej ofercie ma zegarki kwarcowe, mechaniczne, smartwatche oraz modele czerpiącę energię ze światła.
Zegarek zasilany promieniami słońca męski Timex

Trwałe i przystępne cenowo Timex Solar Expedition to zegarki typu field watch. Posiadają tarcze, które spełniają wymogi wojska odnośnie oznaczenia indeksów godzinowych w formacie 24 godzinnym. Ich obudowy są wodoszczelne do przynajmniej 50 metrów, co pozwala z powodzeniem wykorzystywać je podczas wypraw survivalowych. Wykorzystane w nich mechanizmy mają pełny zapas energii wystarczający na 4 miesiące nieprzerwanej pracy, bez dostępu do światła.

Zegarki Timex Expedition solar są przyjazne środowisku, a ich paski i koperty przygotowywane są z materiałów pochodzących z recyclingu.

Zegarki solarne od innych manufaktur

W ofercie sklepu interenetowego ZEGAREK.NET znajdziecie Państwo także zegarki solarne od innych producentów.

Niemiecka marka Junghans oferuje eleganckie i minimalistyczne modele Max Bill Mega, futurystycznie wyglądające Mega Solar oraz sportowe stopery z linii Junghans 1972.

Japoński Orient oferuje zegarek w stylistyce diver - Mako Solar. Zegarek jest wodoszczelny do 200 metrów i oferuje praktyczną komplikację stopera.

Inny japoński producent - Lorus, ma w ofercie trójwskazówkowe modele dla kobiet i mężczyzn. Lorus solar dostępne są w wielu wariantach - klasycznych i bardziej sportowych, z paskami i bransoletami, ze srebrnymi, pozłacanymi i kolorowymi kopertami. W ofercie są także zegarki dla par.

Festina solar to hiszpańskie zegarki dla kobiet i mężczyzn, którzy szukają eleganckich, ponadczasowych wzorów o ciekawych detalach i odważnych kolorach.

Zegarek Lorus zasilany energią słoneczną

Zegarki solarne w ZEGAREK.NET

W stałej ofercie sklepu internetowego ZEGAREK.NET mamy ponad 650 zegarków zasilanych za pomocą światła. Te przyjazne środowisku zegarki są praktycznie bezobsługowe, nie wymagają wizyt w serwisie, a ponieważ nie wymagają wymiany baterii to pomagają oszczędzać pieniądze.

Kupując zegarek solarny w naszym sklepie, zyskujecie Państwo gwarancję, że dostarczony produkt jest nowy, w pełni sprawny i objęty międzynarodową gwarancją producenta.