Przezenty na Dzień Dziecka 2024
tel. 753 753 300

Kultowy SKX SEIKO 5 Sports powraca z komplikacją GMT

28-06-2022

Seiko 5 powstało by być trwałe, długowieczne i.. niedrogie. Te cechy sprawiły, że zaskarbiły sobie ogromną sympatię użytkowników. Wielu spośród kolekcjonerów zegarków uważa “Piątki” za najlepsze zegarki na wakacje. Najnowsza edycja - Seiko 5 Sports Style GMT - jest doskonałym dowodem na to, że mają rację.


Seiko 5 - ponad pół wieku historii

Kolekcja Seiko 5 Sport zadebiutowała w 1968 roku. Głównym celem wprowadzenia do sprzedaży tej linii było dostarczenie Klientom przystępnego cenowo zegarka spełniającego pięć kryteriów. Zegarki musiały posiadać: 

  • mechanizmy z wydajnym automatycznym naciągiem, by nie trzeba było pamiętać o nakręcaniu; 
  • funkcję kalendarza dni miesiąca i tygodnia prezentowane w jednym okienku;
  • znaczącą wodoszczelność, by nadawały się do uprawiania sportów wodnych; 
  • koronkę przeniesioną na godzinę czwartą dla wygody użytkowników; 
  • trwałe koperty i bransolety wykonane ze stali szlachetnej 316L.
 Zegarek marki Seiko


Zegarki marki Seiko

Zaoferowane wyroby nie tylko wyprodukowano zgodnie z założeniami, lecz dzięki ogromnemu zaangażowaniu inżynierów pracujących ówcześnie w firmie, do sklepów dostarczono zegarki, które w szybkim czasie zdobyły renomę trwałych i niezawodnych. Przez 54 lata, Seiko oferowało najróżniejsze warianty zegarków z łatwą do rozpoznania “Piątką” na tarczy. Były modele całkiem klasyczne, typowo sportowe, a także zupełnie niekonwencjonalne wzory z dodatkowymi koronkami do obsługi pierścieni kompasu lub bezelami do nurkowania.


Seiko Diver’s SKX007 - zegarkowa ikona

Japoński producent ma w portfolio produkty nie tylko z różnych segmentów cenowy, ale też o zróżnicowanym przeznaczeniu. Linia profesjonalnych zegarków do nurkowania po raz pierwszy została zaoferowana Klientom już w 1965 roku. Jej ogromną zaletą była konkurencyjna wobec europejskich produktów jakość przy znacznie niższej cenie. W połowie lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku, Seiko zaprezentowało model SKX007, który dziś jest prawdopodobnie jej najbardziej rozpoznawalnym diverem w historii. Zegarek poza charakterystycznymi cechami modeli z kolekcji Seiko 5 oferował także zgodność z normą ISO zegarków do nurkowania. Poza wysoką wodoszczelnością do 200 metrów i zakręcaną koronką miał między innymi czytelne z odległości 25 centymetrów, świecące indeksy oraz możliwość szybkiego skontrolowania czy mechanizm pracuje. Jego koperta w rozmiarze 42,5 milimetra miała koronkę przy godzinie 4, osłoniętą zgrabnym wybrzuszeniem koperty.

męskie zegarki Seiko Diver’s SKX007


Zegarek męski Seiko Diver’s SKX007

Oczywiście, na rynku są lepiej wykonane lub bardziej wodoszczelne zegarki. Jednak po dziś dzień wielu nurków pod wodę, obok specjalistycznego komputera do nurkowania, zabiera ze sobą ten właśnie zegarek. Niestety w 2019 Japończycy podjęli decyzję o zaprzestaniu produkcji SKX007 (i jego bliźniaków z innymi kolorami tarczy). Jednak ten fason zyskał nowe życie nie jako Seiko Diver’s, a jako Seiko 5 Sports Style.


Seiko 5 Sports Style, czyli SKX na nowo

W nowej odsłonie linii Seiko 5 zaproponowano klientom zegarek 5 Sport Style wyglądający jak kultowy SKX jednak z pewnymi zmianami. Wodoszczelność została zmniejszona do 100 metrów, koronka przestała być zakręcana, a we wnętrzu zastosowano mechanizm z funkcją stop sekundy. Dodatkowo zaproponowano też liczne wersje kolorystyczne i warianty wykończenia. Taka strategia okazała się strzałem w dziesiątkę - nowe modele zaczęły się doskonale sprzedawać. Powstały kolejne schematy kolorystyczne, edycje limitowane oraz serie tworzone przy udziale znanych osób.

Zegarek Seiko 5 Sports Style 
sportowy zegarek Seiko Diver’s SKX007

Atrakcyjna cena i wyjątkowa trwałość to tylko połowa sukcesu. Przede wszystkim to nowe, odważne połączenia kolorystyczne nadały wersjom Seiko 5 Sport Style wakacyjnego ducha i spowodowały, że dla wielu osób to idealne zegarki na letni urlop nad morzem lub jeziorem.


Seiko 5 Sport Style GMT - dla letnich globtroterów

Przed tegorocznymi wakacjami, japoński koncern wprowadza do sprzedaży trzy nowe referencje, korzystające z zupełnie nowego mechanizmu. Ten po raz pierwszy w historii linii 5 oferuje komplikację GMT! Ta wiadomość może zelektryzować wszystkich obieżyświatów, którzy będą mogli zaopatrzyć się teraz w trwały, mechaniczny zegarek z praktyczną w podróży funkcją.

Seiko 5 Sport Style GMT 
Zegarek męski Seiko 5 Sport Style GMT

Istotne jest też to, że nowości zachowały swoją wodoszczelność do stu metrów, a są jedynie o 0,1 milimetra grubsze niż dotychczas oferowane modele day-date.  Nowy kaliber debiutuje w modelach o trzech kolorach tarcz: czarnej o numerze referencyjnym SSK001K1, niebieskiej o numerze referencyjnym SSK003K1 ii pomarańczowej o oznaczeniu SSK005K1.


Seiko 5 Sports GMT Black Grape SSK001K1 - biało-czerwono na czarnym

Pierwszy w serii jest model SSK001K1, w którym tarcza jest czarna, zupełnie jak w oryginalnym modelu SKX007. Projektanci zachowali kształt indeksów słynnego poprzednika. Godzinę dwunastą zaznacza trójkąt, szóstą i dziewiątą symbolizują elipsy, pozostałe osiem pełnych godzin prezentują kropki. W miejscu indeksu godziny trzeciej znajduje się pojedynczy datownik, nad którym na szkle znalazła się lupka. Wskazówki również są wiernym odwzorowaniem tych z przeszłości. Godzinowa ma kształt miecza, minutowa strzałki, a sekundnik otrzymał semafor na przeciwwadze. Czwarta wskazówka, informująca o aktualnej godzinie w wybranym miejscu na świecie, jest czerwona co czyni ją doskonale widoczną. Na wszystkich wykorzystano substancję świecącą Lumibrite, co zapewnia widoczność po zmroku.

męski zegarek marki Seiko 5 Sports GMT Black Grape SSK001K1  
zegarek męski Seiko 5 Sports GMT Black Grape SSK001K1

To właśnie zmiana datownika i dodanie szkła powiększającego nad nim najbardziej rzucają się w oczy. Gdyby nie one, to można by odnieść wrażenie, że koncern wznowił produkcję swojej ikony. Jednak niemożliwe było zachowanie funkcji day-date przy jednoczesnym dodaniu wskazania GMT. Obrotowy pierścień ze skalą dwudziestoczterogodzinną łączy czerń z antracytem. Godziny nocne zaznaczone zostały ciemniejszą barwą. Seiko 5 Sport Style SSK001K1 to ponadczasowa stylistyka zegarka pozwalającego odczytywać informacje o aktualnej godzinie w dwóch strefach czasowych. To wersja dla osób ceniących czytelność w każdych warunkach.


Seiko 5 Sports GMT Blueberry SSK003K1 - Batman od Seiko

Drugi premierowy model Seiko 5 Sport Style GMT wykorzystuje odcienie niebieskiego. Ten kolor posłużył zarówno do wykończenia tarczy jak i zaznaczenia godzin dziennych na obrotowym bezelu. Nocną połowę doby symbolizuje czerń. Dwukolorowa wkładka pierścienia odróżnia SSK003K1 od rodzeństwa. Takie zestawienie kolorystyczne określane jest w zegarkach w jako “Batman”, od kostiumu komiksowego bohatera. W wielu starszych komiksach jego strój łączył niebieski z czarnym lub szarym. Jeśli czarna tarcza ma typowo użytkowy charakter, tak niebieska dodaje całości swobody. Łatwo sprawdzić na niej godzinę, jednak nie czytelność, a charakter gra główną rolę w tej wersji.

zegarek męski Seiko 5 Sports GMT Blueberry SSK003K1

Seiko 5 Sports GMT Mikan Orange SSK005K1 - powrót pomarańczy!

 Męski zegarek Seiko 5 Sports GMT Mikan Orange SSK005K1

Pomarańczowe tarcze to nieodłączny element zegarków do nurkowania, a także wielu popularnych modeli Seiko Diver's. Takie cyferblaty były dostępne między innymi w SKX'ach, Monsterach, Stargateach czy oryginalnych i uwspółcześnionych Samurajach. Kolor ten reklamowano zawsze jako najdłużej widoczny podczas zanurzania się w morskiej toni. Wskazówki godzinową, minutową i sekundową wykończono złotym kolorem, zaś czwartą na czarno. Mimo, że kompozycja ma bardzo intensywne, ciepłe barwy, to pozostaje zaskakująco dobrze widoczna w mocnym, wakacyjnym słońcu. Wkładka bezela ponownie korzysta z połączenia czerni i szarości. Różnicą względem modelu SSK001K1 jest złote liternictwo. Intensywny kolor tarczy oraz kontrastowy bezel tworzą najbardziej rzucający się w oczy zestaw. Z pewnością jest to zegarek dla Klientów pewnych siebie i lubiących mocne dodatki.


DNA sportowych modeli Seiko 5 GMT

Kształt koperty, fason indeksów, kolory tarcz i złote liternictwo na bezelu to nie wszystkie nawiązania do dawnych, sportowych modeli od Seiko. Oryginalny SKX007 można było kupić na łatwej do zidentyfikowania bransolecie w stylu jubilee. Pięciorzędowa konstrukcja cechowała się wygodą w noszeniu, jednak nie była wyrobem wysokiej jakości - jej zawijane ogniwa rozciągały się z czasem i głośno grzechotały. Nowy model z funkcją GMT zaprezentowano z kolejną generacją bransoletki jubilee. Zewnętrzne rzędy są szersze i matowione, z kolei trzy mniejsze wewnętrzne wykończono na wysoki połysk. Wszystkie ogniwa będą teraz pełne, co pozytywnie wpłynie na żywotność całości. Do zapinania służy sportowa klamra z przyciskami i dodatkowym zabezpieczeniem przed rozpięciem. W precyzyjnej regulacji pomagają cztery dziurki w bokach zapięcia. Jeśli bransoletka zostanie skrócona we właściwy sposób - to znaczy taki, że właścicielowi zegarka będzie wygodnie, gdy bransoletka w klamrze zostanie wpięta w jej środkowe dziurki, to powstanie mikroregulacja. Przy niewielkim wysiłku możliwe będzie błyskawiczne skrócenie lub poluzowanie bransoletki. Wierzchnie szkło powstało z produkowanego przez Seiko materiału o handlowej nazwie Hardlex. To wzmocnione szkło mineralne, które w skali twardości Mohsa ma tylko dwa punkty mniej niż najtrwalsze wykorzystywane w zegarkach szkło szafirowe.

Męski zegarek marki Seiko 5 Sports GMT Mikan Orange SSK005K1 

Seiko 4R34 mechaniczna nowość

zegarek męski Seiko 5 Sports GMT

Premierowy mechanizm to kaliber z automatycznym naciągiem, prezentujący godziny, minuty, sekundy, godzinę w formacie 24 godzin i numer dnia miesiąca. Tak samo jak klasyczne mechanizmy serii 4R, z trzema wskazówkami i podwójnym datownikiem, rezerwa jego naciągu to około 41 godzin. W konstrukcji wykorzystano 23 syntetyczne rubiny, służące jako łożyska najważniejszych trybów werku. By umożliwić właścicielowi precyzyjne nastawienie czasu w zegarku, mechanizm wyposażony jest w funkcję stop sekundy. Gdy koronka zostanie odciągnięta do pozycji w której regulowane są wskazówki godzinowa i minutowa, sekundowa zatrzymuje się. Pracę mechanizmu można oglądać przez szkiełko w deklu. Rodzina mechanizmów 4R słynie z trwałości i efektywnego systemu automatycznego naciągu sprężyny w bębnie.


Seiko 5 Sport Style GMT - wakacyjny i praktyczny

Seiko po raz kolejny dostarcza Klientom z całego świata zegarek, który jest doskonałą propozycją nie tylko z uwagi na relacje ceny do jakości, ale także praktyczności. Niezależnie od tego czy używany codziennie czy w weekendy i podczas wakacji, Seiko 5 Sport Style GMT będzie wygodnym i użytecznym narzędziem. Funkcjonalność wskazania drugiego czasu przyda się wszystkim często kontaktującym się z ludźmi w innych strefach czasowych. Koperta z koronką przesuniętą na godzinę czwartą będzie wygodna podczas noszenia i uprawiania sportu. Bransoleta z wysokogatunkowej stali nie reaguje z wodą i potem, dzięki czemu sprawdzi się nawet w tropikalnych warunkach. Trzy różne warianty tarcz dadzą Klientom okazję do lepszego wyrażenia siebie!

Zegarki marki Seiko 5 Sports GMT


Wybierz swój model Seiko 5 Sport GMT !