Wiosenna wyprzedaż ZEGAREK.NET
POWRÓT26-01-2023

Przewodnik po mechanicznych mechanizmach produkcji Seiko

Seiko, pochodząca z Japonii firma, jest jednym z największych producentów zegarków na całym świecie. Jest też jednym z niewielu, którzy mogą wyprodukować zegarek od podstaw w obrębie firmy, bez korzystania z usług dostawców jakichkolwiek części.  W związku z tym, że oferowane przez Seiko zegarki mechaniczne dostępne są w każdym przedziale cenowym, od podstawowego po luksusowy, przygotowaliśmy poradnik, umożliwiający lepszą orientację w tej ogromnej ofercie. Być może pomoże on też lepiej dobrać zegarek do swoich potrzeb, bo przecież zegarki z duszą kupuje się nie tylko z uwagi na wygląd zewnętrzny.


Podział mechanizmów firmy Seiko

Mechaniczne kalibry od Seiko dzielą się na rodziny oznaczone w prosty, acz nie zawsze zrozumiały sposób. Oznaczenia współcześnie oferowanych mechanicznych kalibrów mają formę składającą się z cyfry, jednej litery i dwóch kolejnych cyfr. Pierwsza cyfra informuje do jakiej rodziny należy mechanizm, a litera określa podtyp rodziny. Z kolei dwie ostatnie cyfry informują o funkcjach mechanizmu


Dzisiejszy podział wygląda następująco - rodziny mechanizmów mają numery 4, 6, 8 i 9. Seria 4 jest mechanizmem najprostszym i najczęściej stosowanym, a mechanizmy serii 9 to produkty luksusowe, tworzone z myślą o luksusowych markach od Seiko, czyli Grand Seiko i Credor. Litera na drugiej pozycji kodu odnosi się do stopnia zaawansowania mechanizmu, gdzie “R” jest w teorii mniej zaawansowane niż “L”. Dwie końcowe cyfry informują o zastosowanych komplikacjach lub specjalnych wykończeniach. Oczywiście od każdej reguły są wyjątki i na przykład, niektóre mechanizmy w Grand Seiko opisano dwoma literami i dwiema cyframi. 


Honorowe wspomnienie - Seiko kaliber 7S26

Źródło: chronometercheck.com/seiko-7s26-movement

Omawiając mechanizmy od producenta z kraju Kwitnącej Wiśni, nie sposób pominąć werk 7S26. Zaprezentowany został w 1996 roku i był sercem takich kultowych modeli jak SKX’y 007 i 009 czy SKX779K1 i SKX7781, nazywanych pieszczotliwie Monsterami, a także niezliczonej ilości innych wariantów Seiko 5. Mechanizm oferował około 40 godzin rezerwy chodu oraz dobre zabezpieczenie antywstrząsowe Diashock, opracowane w zakładach Seiko. Tym czego brakowało w 7S26 były funkcje stop-sekundy, ułatwiające precyzyjne ustawienie godziny oraz możliwości nakręcania sprężyny napędowej przy pomocy koronki. Widełki dziennej dokładności, jakimi producent opisał ten mechanizm dziś są już nie do przyjęcia: od -20 do +50 sekund na dobę. Na szczęście, większość egzemplarzy działała znacznie precyzyjniej. Nadal można kupić na polskim rynku zegarki wyposażone w ten archaiczny mechanizm. Nie należą one jednak do kolekcji Seiko, a do jej firmy-córki, marki Lorus. Stał się on podstawą najpopularniejszej obecnie grupy mechanizmów Seiko, czyli rodziny 4R.


Rodzina 4R - mechanizm dla każdego

Oferowana od 2008 roku rodzina mechanizmów 4R stopniowo zastąpiła wspomniany 7S26 we wszystkich modelach Seiko 5. Początkowo dzieliła się na dwie grupy - podstawową i średnio-zaawansowaną. Do drugiego grona należały dwa modele - 4R15 i 4R16, które tak jak 7S26 nie miały ani stop sekundy, ani możliwości dokręcania koronką, jednak oferowały wydłużoną do około 50 godzin rezerwę naciągu. Uzyskano to wykorzystując w tych dwóch modelach sprężynę balansu z materiału Spron 510. Ten specjalny stop został opracowany przez mieszczący się w Sendai, prestiżowy Uniwersytet Tōhoku, na zlecenie Seiko. Składa się z kobaltu, niklu, chromu i molibdenu oraz innych dodatków, szczegóły są chronione przez Seiko. Wśród jego właściwości jest duża elastyczność, wytrzymałość mechaniczna, odporność na działanie temperatury. Dodatkowym atutem jest to, że jest odporny na korozję i niemagnetyczny. Obecnie te dwa mechanizmy nie są już produkowane.


Podstawowe werki od poprzednika - 7S26 - różnią się przede wszystkim tym, że mechanizm można nakręcać, a po odciągnięciu koronki do drugiej pozycji, sekundnik zostaje zatrzymany. Rezerwa naciągu to 41 godzin, częstotliwość pracy to 3 Herce. Automatyczny naciąg sprężyny działa w nich w obu kierunkach i jest bardzo wydajny, ponieważ zastosowano rozwiązanie Magic Lever. Dzięki użyciu “Magicznej Dźwigni” mechanizm jest nakręcany przy każdym ruchu wahnika. Dźwignia w kształcie litery “V” z zębami na końcach ramion obejmuje koło pośrednie, a druga jej strona osadzona została na mimośrodowej krzywce drugiego koła pośredniego, napędzanego przez ruch wahnika. Takie rozwiązanie sprawia, że niezależnie od tego czy rotor porusza się zgodnie z ruchem wskazówek zegara, czy przeciwnie, to dźwignia poruszana przez mimośród popycha lub ciągnie koło pośrednie. Ten ruch przekazywany jest na koło zapadkowe, które naciąga sprężynę napędową w bębnie. System został opracowany przez japońskich inżynierów już w latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku. Pierwszym dostępnym dla Klientów zegarkiem z tym rozwiązaniem był Seiko Gyro Marvel z 1959 roku. Mechanizmy te znane są ze swej trwałości i popularności. Są dostępne w zegarkach wielu producentów, korzystających z mechanizmów dostarczanych przez Time Module (w skrócie TMI), czyli spółkę zależną od Seiko.Kaliber 4R35/4R36

Najpopularniejsi przedstawiciele rodziny to bliźniacze modele, które różnią się od siebie rodzajem datownika. Model o oznaczeniu 35 wskazuje jedynie numer dnia miesiąca, zaś ten opisany jako 36 to mechanizm typu day-date, informujący o aktualnym dniu tygodnia i miesiąca. Mechanizm pracuje z częstotliwością 3 Hz (21600 vph), wyposażony jest w 24 kamienie łożyskujące i oferuje rezerwę naciągu wynoszącą 41 godzin. Można je znaleźć w podstawowych modelach linii Seiko Presage, na przykład Star Bar Limited Edition, oraz w linii Prospex w modelach King Turtle i King Samurai. Można go także spotkać w wielu zegarkach różnych marek, oznaczony jako kaliber NH35 i NH36.


Kaliber 4R38

Tę odmianę stworzono z myślą o Klientach ceniących możliwość obserwowania pracującego koła balansowego nawet wtedy, gdy mają zegarek na ręku. Mechanizm w wersji Open Heart pozbawiony jest datownika, który zasłaniałby widok na serce zegarka. Mechanizm pracuje z częstotliwością 3 Hz (21600 vph), wyposażony jest w 24 kamienie łożyskujące i oferuje rezerwę naciągu wynoszącą 41 godzin. Kaliber wykorzystywany jest w modelach z linii Presage, takich jak na przykład SSA405J1. W zegarkach innych producentów występuje pod numerem NH38.


Kaliber 4R39

To także model typu Open Heart, prezentujący dodatkowo czas w formacie dwudziestu czterech godzin. Dodatkowa wskazówka umieszczona jest w górnej połowie tarczy, przy godzinie 11. Mechanizm pracuje z częstotliwością 3 Hz (21600 vph), wyposażony jest w 24 kamienie łożyskujące i oferuje rezerwę naciągu wynoszącą 41 godzin. Także i ten mechanizm wykorzystywany jest w linii Presage, na przykład w modelu SSA423J1. W systemie oznaczania TMI ma on numer NH39.


Kaliber 4R57

Zaprezentowany w 2016 roku mechanizm prezentuje godziny, minuty, sekundy, dzień miesiąca, a także pozwala sprawdzić zapas energii jaki obecnie zgromadzony jest w sprężynie napędowej. Informację o dacie prezentuje wskazówka umieszczona przy godzinie szóstej. Mechanizm pracuje z częstotliwością 3 Hz (21600 vph), wyposażony jest w 29 kamieni łożyskujących i oferuje rezerwę naciągu wynoszącą 41 godzin. Znaleźć można go w linii Presage Style 60's, na przykład w referencji SSA451J1. Do firm zewnętrznych sprzedawany jest pod nazwą NE57.


Kaliber 4R71

Ten wariant mechanizmu prezentuje godzinę, minuty i sekundy. Skonstruowano go z myślą o produkcji zegarków typu Open-Heart, o częściowo szkieletowanych tarczach. Mechanizm pracuje z częstotliwością 3 Hz (21600 vph), wyposażony jest w 24 kamienie łożyskujące i oferuje rezerwę naciągu wynoszącą 41 godzin. Mechanizm debiutował pod koniec 2017 roku jako część kolekcji Seiko Premier na następny rok. Pojawił się w dwóch limitowanych modelach, poświęconych współpracy Seiko z serbskim mistrzem tenisa - Novakiem Djokovicem. Aktualnie wiele mikro brandów wykorzystuje te werki w swoich konstrukcjach, a rozpoznać można je po oznaczeniach NH70, NH71 i NH72. Różnią się one od siebie kolorem wykończenia płyt mechanizmu.

Zegarek Seiko Novak Djokovic Limited Edition SSA374J1

Mechanizmy 6R - atrakcyjna alternatywa dla szwajcarskich mechanizmów

Kolejny poziom w ofercie japońskiej firmy to kalibry rodziny 6R. One również wywodzą się z oferowanego w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku werku 7S26, są jednak wyposażone w sprężynę balansu ze stopu Spron 510, możliwość dokręcania sprężyny napędowej i stop sekundę. W zamyśle twórców miały być konkurencją dla popularnych mechanizmów produkowanych w Szwajcarii. 


Mechanizm zadebiutował na przełomie 2005 i 2006 roku, a jego sława rozpoczęła się w 2007 roku, gdy do oferty marki włączono model “Sumo”. Model na początku dostępny w trzech wariantach - czarnym (SBDC001), niebieskim nazywanym też “Blumo” (SBDC003) oraz pomarańczowym (SBDC005) - doczekał się trzydziestu różnych edycji. Był to model przez długi czas niedostępny w oficjalnej sprzedaży w wielu miejscach na świecie, w tym w Polsce. Zmuszało to chętnych na zakup do prywatnego importu, a te trudności nadały “Sumo” i mechanizmowi 6R15 statusu “pożądanych” wśród miłośników marki z całego świata. Podobnie było z modelami Alpinist i SARB, trudno dostępnymi, o charakterystycznej stylistyce i atrakcyjnym wykończeniu.


Dziś są najpopularniejszym napędem zegarków Seiko ze średniej półki. Można je znaleźć w każdej oferowanej linii - Seiko ProspexPresage,  a także King Seiko. W tej rodzinie występują wyłącznie modele z automatycznym naciągiem sprężyny balansowej, pracujące zarówno z częstotliwością 3 jak i 4 Hz. W mechanizmie znalazła się “Magiczna Dźwignia”, usprawniająca gromadzenie energii do pracy. Zależnie od wariantu oferują rezerwę naciągu od około 45 do około 70 godzin. Podobnie wygląda kwestia ilości zastosowanych do łożyskowania kamieni - ich liczba waha się od 23 do 31. Niezwykle ważne jest to, że Seiko przygotowało szereg wariantów, różniących się od siebie dołączonymi komplikacjami. Część z nich to interesujące połączenia, niezwykle trudne do odnalezienia w mechanizmach Swiss Made, oferowanych w modelach z podobnego przedziału cenowego. Co równie istotne wszystkie warianty rodziny 6R są zdobione Pasami Genewskimi na wahnikach.


Kaliber 6R15

Ten pierwszy z linii mechanizm, dziś już został wyparty przez uaktualnioną wersję 6R35. Prezentował godziny, minuty, sekundy i informację o dniu miesiąca. Mechanizm pracował z częstotliwością 3 Hz (21600 vph), wyposażony był w 23 kamienie łożyskujące i oferował rezerwę naciągu wynoszącą około 50 godzin. Według producenta pracował z dokładnością na poziomie -15/+25 sekund na dobę. Znaleźć można go w starszych modelach Sumo, a także Prospex 62MAS Re-edition SPB051J1 z 2017 roku. Był dostarczany przez TMI pod nazwą NE15, jednak zniknął już z katalogu dostawcy.


Kaliber 6R35

To odświeżony model mechanizmu z trzema wskazówkami oraz kompilacją datownika. Od poprzednika różni się zmienioną konstrukcją sprężyny balansu i dodatkowym punktem łożyskowanym przy pomocy syntetycznego rubinu. W ogólnym rozrachunku mechanizm zyskał około 20 dodatkowych godzin rezerwy chodu. Mechanizm pracuje z częstotliwością 3 Hz (21600 vph), wyposażony jest w 24 kamienie łożyskujące i oferuje rezerwę naciągu wynoszącą około 70 godzin. Jest sercem, między innymi, modelu Prospex Save the Ocean 1970 Re-interpretation, czyli specjalnej edycji współczesnej wersji popularnego “Willarda”, który nazwę zaczerpnął od postaci z filmu “Czas Apokalipsy”.


Kaliber 6R21

W tym modelu inżynierowie Seiko zaproponowali szeroki wachlarz funkcji. Werk wskazuje godziny, minuty, sekundy, dzień miesiąca i dzień tygodnia, a także informuje o rezerwie naciągu. Dni miesiąca prezentuje strzałka obracająca się nad godziną szóstą, a dni tygodnia pozwala odczytać druga wskazówka, położona przy godzinie trzeciej. Z lewej strony tarczy można odczytać jak dużo energii jest aktualnie zgromadzone w sprężynie napędowej. Mechanizm pracuje z częstotliwością 4 Hz (28800 vph), wyposażony jest w 29 kamieni łożyskujących i oferuje rezerwę naciągu wynoszącą około 45 godzin. Występuje między innymi w modelach Presage Sharp Edged Series, które wyróżniają się na tle konkurencji ostrymi liniami koperty, zapożyczonymi z Grand Seiko i intrygującą fakturą tarczy.


Kaliber 6R24

To prawdziwy majstersztyk, dający szerszemu gronu Klientów możliwość posiadania zegarka z Podwójnym Wskazaniem Powracającym. Datownik typu day-date prezentuje informacje nie w okienku, a przy pomocy dwóch wskazówek. W odróżnieniu od wielu tego typu rozwiązań, jak na przykład w 6R21, w których te wskazówki wykonują pełne obroty, te w kalibrze 6R24 poruszają się po krótkim łuku. Gdy już osiągną koniec skali, błyskawicznie przeskakują na jej początek. Tego typu wskazanie nazywa się po francusku i angielsku Retrograde. Poza możliwością sprawdzenia jaki jest dzień tygodnia i miesiąca, kaliber pozwala sprawdzić aktualną godzinę, minuty i sekundę oraz zgromadzony w bębnie zapas energii. Częstotliwość jego pracy to 4 Hz, co wpływa na lepszą dokładność chodu, jednak odrobinę skraca rezerwę naciągu. W tym wariancie wynosi ona niespełna dwa dni. Mechanizm 6R24 wykorzystywany jest stosunkowo rzadko. Napędza jednocześnie najdroższe z modeli Presage, jak na przykład Seiko Presage Craftsmanship ‘Kanazawa’ Urushi Limited Edition SPB295J1, którego tarcza pokryta jest lakierem jaki w przeszłości stosowano do produkcji samurajskich zbroi. Mechanizm pracuje z częstotliwością 4 Hz (28800 vph), wyposażony jest w 31 kamieni łożyskujących i oferuje rezerwę naciągu wynoszącą około 45 godzin.


Kaliber 6R27

Pojawiający się zazwyczaj w modelach Presage 6R27 prezentuje godziny, minuty, sekundy, dzień miesiąca i rezerwę naciągu. Podobnie jak dwa opisane powyżej mechanizmy, tak i ten pracuje z wyższą częstotliwością. Mechanizm pracuje z częstotliwością 4 Hz (28800 vph), wyposażony jest w 29 kamieni łożyskujących i oferuje rezerwę naciągu wynoszącą około 45 godzin. Ostatnim wyrobem, w którym go zastosowano, była limitowana seria Presage Craftsmanship series Arita Porcelain Dial, a dokładniej zegarek o referencji SPB293J1.


 

Kaliber 6R64

Z pomocą tej konstrukcji, Seiko uzupełniło swoją kolekcję o mechanizm z funkcją GMT. Kaliber posiada łącznie sześć wskazówek, którymi prezentuje godziny, minuty, sekundy, czas w drugiej strefie czasowej, dni miesiąca, a także rezerwę naciągu. Wskazówka GMT pracuje na osi centralnej, datownik umieszczono nad godziną szóstą, a rezerwę naciągu można odczytać po lewej stronie tarczy. Niezwykle ważne jest to, że w tym mechanizmie zastosowano rozwiązanie, w którym po odciągnięciu koronki do pierwszej pozycji, można regulować wskazówkę godzinową w jednogodzinnych skokach. Takie rozwiązanie sprawia, że w prosty sposób można obserwować czas podczas podróży - zegarek można przestawić błyskawicznie, bez utraty dokładności pomiaru. Ten rodzaj zegarków zwykło się określać jako “True GMT” (z ang.: prawdziwe GMT) lub “Travellers GMT” (z ang. GMT podróżującego). W podobnym budżecie trudno znaleźć wiele konkurencyjnych modeli, mogących stanowić alternatywę dla kalibru 6R64. Mechanizm pracuje z częstotliwością 4 Hz (28800 vph), wyposażony jest w 31 kamieni łożyskujących i oferuje rezerwę naciągu wynoszącą około 45 godzin. Debiutował w modelach Presage Sharp Edge z 2022 roku. Najpierw do sprzedaży trafiły trzy warianty kolorystyczne: czarny (ref. SPB221J1), niebieski (SPB217J1) i brązowy (SPB225J1), uzupełnione później o zielony (SPB219J1). Ostatni do rodziny dołączył wariant biały, będący limitowaną edycją powstałą we współpracy z producentem najwyższej klasy walizek - Zero Halliburton - jego referencja to SPB269J1.


Mechanizm 6L - mechanizm typu slim


Kaliber 6L35

W 2018 roku zegarkowy świat zachwycił się nowym wariantem Seiko Presage SJE073J1, limitowanego do zaledwie 1881 egzemplarzy. Zegarek wyróżniał się nowym kształtem koperty, częściowo wykończonej metodą polerowania Zaratsu, która pozwala uzyskać efekt lustra na metalowych powierzchniach oraz piękną białą tarczą, wyglądającą jak papier czerpany. Uzupełnieniem tego co na zewnątrz, był nowy, wysokiej klasy mechanizm 6L35. Zrodził się on z potrzeby zaoferowania Klientom zegarków o znacznie mniejszej grubości kopert, co było niemożliwe przy wykorzystaniu kalibrów 6R. Ich grubość to 5,25 milimetra w wersji trzywskazówkej, a w wariantach z komplikacjami może przekraczać nawet 6,1 milimetra. Zaprojektowany od początku do końca z myślą o zegarkach slim, kaliber 6L35 mierzy zaledwie 3,7 milimetra grubości. Zestaw wskazań to godziny, minuty, sekundy oraz dzień miesiąca. Zegarek można nakręcać przy pomocy koronki, a jego precyzyjne ustawienie ułatwia funkcja stop sekundy. Zarówno wahnik jak i płyty mechanizmu ozdobione zostały Pasami Genewskimi. Mechanizm pracuje z częstotliwością 4 Hz (28800 vph), wyposażony jest w 26 kamieni łożyskujących i oferuje rezerwę naciągu wynoszącą około 45 godzin. Od momentu premiery, kaliber nie jest wykorzystywany zbyt często. Najnowszym modelem, który korzysta z tego werku jest Seiko SJE085J1 Prospex The 1959 Alpinist Re-creation Limited Edition, czyli edycja specjalna odtwarzająca pierwszy japoński zegarek sportowy - Laurel Alpinist.


Mechanizmy 8L35 oraz 8R46

Najlepszymi, stosowanymi w kolekcjach sygnowanych logo Seiko, werkami mechanicznymi są te należące do rodziny 8. Japoński producent dba o to, by takie wyroby były czymś naprawdę wyjątkowym i nie sięga po nie nadzwyczaj często. Aktualnie w katalogu Seiko znaleźć można zaledwie kilka takich modeli. Przez wiele lat jedynym modelem wyposażonym w mechanizm serii 8 był Marinemaster 300M, czyli SBDX001 i jego różnokolorowe warianty. W tym modelu wykorzystywany jest mechanizm 8L35, który wywodzi się z mechanizmów stosowanych w marce Grand Seiko. Każdy egzemplarz werku 8L35 powstaje w japońskich zakładach produkujących mechanizmy serii 9, i jest regulowany przez doświadczonego zegarmistrza. Ta dbałość o najwyższą możliwą jakość ma zapewniać nurkom z całego świata bezpieczeństwo podczas eksploracji głębin. Drugim zegarkiem obecnym aktualnie w kolekcji Seiko i korzystającym z mechanizmów 8xxx jest Prospex Speedtimer. To zegarek ze stoperem, napędzany przez mechanizm 8R46, będący nowością, skonstruowaną w oparciu o wcześniej produkowany werk 8R48. Nowszy model ma dwie sub tarcze chronografu, przez co zegarki Speedtimer mają bardziej wintydżową stylistykę.

Z kolei limitowane reedycje kultowych modeli z przeszłości Seiko, często korzystają z mechanizmu typu Hi-Beat, który oznaczony jest jako 8L55. Po raz pierwszy mechanizm z wysoką częstotliwością pracy został zastosowany w nurkowym Seiko już w 1968 roku.


Kaliber 8L35

Powstający w zakładach Shizukuishi Watch Studio w prefekturze Iwate, 8L35 jest blisko spokrewniony z jednym z mechanizmów Grand Seiko - 9S55, który wszedł do produkcji w 1998 roku. Główne różnice między mechanizmami to poziom wykończenia i przeznaczenie. Ten z oznaczeniem 8L35 produkowany jest z myślą o stosowaniu w zegarkach sportowych, a dokładniej w tych do nurkowania, z kolei drugi powstał z myślą o bardziej klasycznych i codziennych modelach Grand Seiko, z przeszklonym deklem. Mechanizm pracuje z częstotliwością 4 Hz (28800 vph), wyposażony jest w 26 kamieni łożyskujących i oferuje rezerwę naciągu wynoszącą około 50 godzin. Dokładność chodu określona została jako -10/+15 sekund na dobę. 

Można go znaleźć w zegarku SLA035J1 z tegorocznej serii Prospex Black Series Limited Edition, który powstanie w zaledwie 600 egzemplarzach.


Kaliber 8L55

Przedstawiony w 2009 roku 8L55 to wariant Hi-Beat, spokrewniony z opisanym wcześniej werkiem 8L35. Jest między oboma mechanizmami znacznie więcej różnic niż częstotliwość tylko pracy - 5Hz (36600 vph) vs 4 Hz (28800 vph). Młodszy mechanizm ma 37 kamieni łożyskujących, czyli o jedenaście więcej niż kaliber bazowy. Efektem zmniejszenia tarcia w mechanizmie, jest to, że ma wydłużoną do 55 godzin rezerwę naciągu mimo tego, że pracuje z wyższą częstotliwością. Kaliber 8L55 jest poddawany procesowi dokładnej regulacji, co w połączeniu z szybszą jego pracą sprawia, że jest zaskakująco dokładny. Mimo tego, standardowa dobowa odchyłka została przez Japończyków zachowawczo określona na -10/+15 sekund na dobę. Mechanizm znalazł się w limitowanych modelach Prospex upamiętniających 55 rocznicę powstania nurkowej serii Seiko. Były to modele SLA037J1 SLA039J1.


Kaliber 8R46

Wyposażony w komplikację stopera, werk 8R46 dołączył do portfolio w 2021 roku. Jest to rozwinięcie dostępnych już wcześniej mechanizmów ze stoperem serii 8R. Kaliber przekazuje informacje o odmierzonym czasie za pomocą pięciu wskazówek - godzinowej, minutowej, sekundowej, sekundowej stopera i minutowej stopera. Z pomocą chronografu można odmierzyć odcinki czasu do 30 minut. W okienku przy godzinie szóstej prezentowany jest też dzień miesiąca. Dzięki ultra nowoczesnemu podejściu do projektowania i wykonania części mechanizmu, polegającym na zmniejszeniu wagi poszczególnych elementów i perfekcyjnym ich wykończeniu znacznie zmniejszono tarcie. Nowy mechanizm jest bardziej precyzyjny i wydajny. W mechanizmie zastosowano koło kolumnowe i pionowe sprzęgło, które wpływają na sprawne uruchamianie i błyskawiczne zerowanie komplikacji stopera. Werk pracuje z częstotliwością 4 Hz (28800 vph), wyposażony jest w 34 kamienie łożyskujące i oferuje rezerwę naciągu wynoszącą około 45 godzin. Kaliber występuje w mechanicznych modelach Prospex Speedtimer - między innymi w referencji SRQ035J1 zainspirowanej kieszonkowym stoperem Seiko z 1964 roku.


Mechanizmy serii 9S

Zarezerwowane dla zegarków z logo Grand Seiko modele serii 9 to prawdziwe cuda mikromechaniki. Wśród nich znaleźć można zarówno kalibry nakręcane, jak i te z automatycznym naciągiem. Część z nich pracuje z częstotliwością 4 Herców, a wiele to werki Hi-Beat o częstotliwości 5 Herców, legitymujące się nawet 80 godzinną rezerwą chodu. Poza doskonałymi parametrami pracy, charakteryzuje je najwyższa dbałość o dokładność ich chodu - są precyzyjnie regulowane przez najlepszych japońskich zegarmistrzów. Także wykończenia tych kalibrów realizowane są na najwyższym światowym poziomie, mówiąc kolokwialnie - jest na czym zawiesić oko. 


Podsumowanie mechanicznych werków Seiko

W ofercie koncernu Seiko znajduje się kilkadziesiąt różnej klasy mechanicznych kalibrów, które powstają z myślą o zegarkach każdego segmentu cenowego. Dzięki temu, że firma jest zdolna przygotować każdy z elementów we własnych zakładach, wszystkie te mechanizmy w pełni zasługują na to, by określać je mianem in-house. Dekady doświadczenia w produkcji części do zegarków i stała chęć rozwoju sprawia, że wybór mechanicznego Seiko, to pewny zakup. Niezależnie od tego, czy sięgniemy po tańszy model z linii 5 Sports, czy średnio półkowy Presage lub topowy, limitowany Prospex, zyskujemy pewność, że będzie to zegarek z trwałym mechanizmem o przemyślanej konstrukcji. Dwukierunkowy naciąg sprężyny napędowej “Magic Lever” oraz sprężyny z autorskiego stopu Spron 510 to unikalne rozwiązania sprawiające, że używanie zegarka jest łatwe i ogranicza potrzebę wszelkich ingerencji właściciela. Topowe modele Presage oferują mechanizmy z dodatkowymi komplikacjami, które trudno znaleźć w szwajcarskich wyrobach za podobną cenę. Dzięki takim konstrukcjom jak 6R64 czy 6R24, Japończycy deklasują wielu producentów Europejskich, oferując “Prawdziwe GMT” oraz podwójne wskazania powracające.


Mamy nadzieję, że powyższy przegląd mechanicznych kalibrów produkowanych przez Seiko, które dostępne są w Polsce, ułatwi Państwu podjęcie decyzji podczas zakupów następnego zegarka.