Skute wiecznym lodem, bieguny Północny i Południowy Ziemi, to jedne z najtrudniej dostępnych miejsc na globie. Być może właśnie z tego powodu tak bardzo fascynują ludzi z całego świata. Dlatego też marka Seiko postanowiła zainspirować się arktycznym krajobrazem i stworzyła trzy wyjątkowe modele zegarków z serii Seiko Prospex "Save The Ocean" . Odkryj ich wyjątkowy design!
Seiko na Podbój Arktyki
Wyścig na Biegun Północny rozpalał wyobraźnię ludzi żyjących w XIX wieku. Jeżeli dziś bieguny jawią się jako miejsca niebezpieczne, trudne do zdobycia i dzikie, to dwieście lat temu musiały być postrzegane jako przestrzenie zupełnie nieprzystosowane dla człowieka. Mimo to, śmiałkowie próbowali dotrzeć do Bieguna Północnego, a rywalizacja między nimi była relacjonowana w gazetach. Wyścig, który tak naprawdę zakończył się dopiero niespełna sto lat temu, pochłonął wiele ofiar. Pierwszej udokumentowanej "wizyty" dokonał Roald Amundsen w 1926 roku, gdy przeleciał szybowcem nad północnym krańcem planety. Piętnaście lat wcześniej zdobył on Biegun Południowy.
Lata pięćdziesiąte, sześćdziesiąte i siedemdziesiąte ubiegłego wieku były czasem, gdy ludzkość rozpoczęła ekspansję w różnych, czasem nigdy nie eksplorowanych, kierunkach. Wykorzystując nowe rozwiązania i adaptując te stworzone na potrzeby wojskowości, podróżowano coraz dalej, badano jeszcze głębsze obszary oceanów i wysyłano najpierw sprzęt, a później ludzi w przestrzeń kosmiczną. Wizyty bliskie północnego czubka Ziemi stały się coraz częstsze. Wojskowi piloci lądowali tam, wynurzały się łodzie podwodne, a w końcu udało się dotrzeć do Bieguna także statkom, pokonującym czterometrowej grubości lód.
W pierwszej kolejności do Arktyki ruszyli naukowcy, jednak nie minęło dużo czasu, aż zaczęli się pojawiać śmiałkowie próbujący swoich sił w wędrówce pieszej lub z użyciem psiego zaprzęgu. Jednym i drugim towarzyszyły japońskie zegarki.
Dziś, Seiko przywołuje te heroiczne wyczyny i jednocześnie wspiera zachowanie coraz bardziej zagrożonych oceanów. W najbliższych czasie na sklepowych półkach pojawią się specjalne edycje trzech zegarków z serii Seiko Prospex, o bardzo wymownej nazwie “Save The Ocean”. Ich tarcze zainspirowane zostały arktycznym lodem, który potrafi mieć wiele różnych faktur i odcieni.
Seiko Prospex SPB297J1 – Nowoczesna reinterpretacja nurka z 1965 r.
Japończycy rozpoczęli intensywne badania Arktyki już w 1957 roku. Ekspedycja zorganizowana przez Narodowy Instytut Badań Polarnych (National Institute of Polar Research, w skrócie NIPR), ustanowiła stację badawczą Syowa.
W latach 1966-1969 członkowie kolejnej wyprawy korzystali z zegarków wyprodukowanych w zakładach Seiko. W skład ich wyposażenia wszedł pierwszy japoński zegarek do nurkowania. Było to potwierdzenie trwałości modelu wprowadzonego do sprzedaży w 1965 roku. Ówczesny wyrób był wodoszczelny do 150 metrów, skupiony na łatwym odczycie wskazywanych informacji oraz przygotowany tak, by znieść najtrudniejsze warunki. Jego jakość wykończenia szła w parze z tą oferowaną przez szwajcarską konkurencję.
Współcześnie produkowana jest reedycja oryginalnego modelu. Wizualnie pozostała wierna stylistyce, jednak zaprojektowano ją zgodnie z dzisiejszymi standardami - koperta jest większa i bardziej wodoszczelna, mechanizm oferuje niemal trzydniową rezerwę naciągu. Wierzchnie szkło to bardzo trudna do zarysowania powierzchnia z syntetycznego szafiru.
Wersja Save The Ocean - referencja SPB297J1 - prezentuje czas ponad ciemnoniebieską taflą, o niejednolitej, wertykalnej fakturze. Duże, prostokątne indeksy i proste srebrzyste wskazówki wyraźnie odcinają się od powierzchni poniżej, dzięki czemu zegarek jest wspaniale czytelny, zupełnie jak ten z 1965 roku. Pierścień dookoła tarczy obraca się w jednym kierunku i otrzymał czarną, ceramiczną wkładkę.
Koperta ma szerokość równą 40,5, grubość 13,2 oraz wysokość 47,6 milimetra. Jej wodoszczelność określono na 200 metrów. Całość - koperta i bransoleta - pokryte zostały powłoką utrudniającą zarysowanie stali szlachetnej.
Seiko Prospex SPB299J1 – Nowoczesna reinterpretacja nurka z 1968 r.
W 1968 roku Klienci mogli nabyć pierwszy japoński zegarek wodoszczelny do 300 metrów. Oferowany wtedy model był pierwszym w historii marki, w którym koronka została przeniesiona na pozycję obok indeksu godziny czwartej. Ten prosty zabieg znacząco poprawiał wygodę noszenia, a z czasem stał się znakiem rozpoznawczym Seiko Diver's. Drugim debiutującym elementem był wypełniony substancją luminescencyjną grot sekundnika, mogący kojarzyć się z sygnalizatorem świetlnym przejścia dla pieszych.
Dziś sekundnik z podświetleniem jest jednym z wymogów normy bezpieczeństwa dotyczącej zegarków dla nurków - pozwala błyskawicznie ocenić czy mechanizm zegarka pracuje i czy obserwowany czas zanurzenia nie został zaburzony awarią werku.
Oba te detale powtórzone są w oferowanym aktualnie modelu 1968 Diver's Modern Re-interpretation SPB299J1. Specjalna edycja stworzona z myślą o wspieraniu ochrony oceanów i podnoszeniu świadomości o rosnącym zagrożeniu, dodaje unikatową kolorystykę.
Błękitna tarcza o lodowej fakturze rozświetlona jest przez duże indeksy godzinowe i eleganckie wskazówki. Insert pierścienia korzysta z ciemniejszego odcienia koloru niebieskiego. To zestawienie kolorystyczne to próba uchwycenia piękna arktycznego krajobrazu. Wymiary koperty to 42 x 12,5 x 48,8 milimetra.
Seiko Prospex SPB301J1 – 1970 Diver's Modern Re-interpretation
Pierwszą osobą, która zdobyła Biegun Północny bez pomocy samolotu, statku, łodzi podwodnej czy szybowca, był Naomi Uemura. Japończyk, urodzony w 1941 roku podejmował się najtrudniejszych i najbardziej szalonych zadań. Poza zdobyciem Bieguna w 1978 roku, przepłynął Amazonkę tratwą i zdobył wiele szczytów na całym świecie. W czasie wyprawy do czubka Ziemi niedźwiedź polarny zrujnował jego obóz, a innego dnia On i jego psy utknęli na dryfującej krze.
W 1976 pan Naomi podjął się wędrówki z Grenlandii na Alaskę. Pokonał około 12 000 kilometrów w psim zaprzęgu, a jednym z elementów jego wyposażenia był zegarek Seiko. Charakterystyczny wzór z koronką przy godzinie czwartej i masywną jej osłoną nie zawiódł podróżnika przez całą drogę.
W edycji specjalnej Prospex 1970 Diver's Modern Re-Interpretation Save The Ocean SPB301J1 zaproponowano ten wyrób w bieli i błękicie. Symbolizują one zlodowacenie pośród wód. Masywne i bogato wypełnione substancją świecąca Lumibrite indeksy ujawniają się po zapadnięciu ciemności. Grot wskazówki sekundowej otrzymał świecący punkt w kolorze błękitnym, korespondujący z odcieniem wykorzystanym na bezelu. To najmasywniejszy zegarek z prezentowanej trójki - mierzy 42,7 x 13,2 x 46,4 milimetra.
Każdy z opisanych wyrobów korzysta z autorskiego mechanizmu 6R35. Seiko jest producentem, który wykonuje wszystkie części do oferowanych zegarków, wykorzystując najnowsze rozwiązania na każdym etapie produkcji. W ten sposób może zaoferować wysokiej klasy przedmioty, o niepodważalnie wysokiej jakości. Wykorzystany mechanizm, poza automatycznym, dwukierunkowym naciągiem sprężyny w Magic Lever, oferuje także sprężynę ze stopu SPRON. Stop został opracowany od podstaw z myślą o użyciu w zegarkach mechanicznych. Łączy kobalt, nikiel i chrom, by cechowała go odporność na "starzenie się", czego efektem będzie nie zaburzony i dokładny pomiar czasu przez wiele lat.
Specjalna kolekcja Seiko Prospex Save The Ocean 2022
Japoński producent część dochodów ze sprzedaży tej specjalnej serii współczesnych reedycji legendarnych zegarków do nurkowania przeznaczy na wybrane fundacje pomagające ratować morza i oceany. Wśród dofinansowywanych jednostek jest Japoński Narodowy Instytut Badań Polarnych, zajmujący się między innymi badaniem stale trwających zmian klimatu oraz fenomenu Antarktydy i Arktyki oraz tego jak ich degradacja wpłynie na świat.
Poza pieniędzmi, Seiko przekazało zegarki, które weszły w skład wyposażenia 63 wyprawy JARE. W ten sposób powtórzone zostały działania sprzed kilkudziesięciu lat. Do innych wspieranych projektów zalicza się program Marine Debris, realizowany przez PADI Aware Foundation. Polega on na zbieraniu danych o zanieczyszczeniach dna morskiego i stopniowym oczyszczaniu go. W projekcie bierze udział siedemdziesiąt tysięcy profesjonalnych nurków z całego świata.
Dla kogo Seiko Prospex Save The Ocean 2022?
Modele Seiko Prospex Save The Ocean będą dostępne w sklepach od czerwca bieżącego roku.