Seiko to producent o ponad 140-letniej tradycji i bardzo bogatej historii, który oferuje zegarki dopasowane do potrzeb i oczekiwań każdego Klienta. W ciągu minionych pięciu lat japońska marka sukcesywnie powiększała swoją ofertę w podstawowym segmencie zegarków luksusowych, wypełniając lukę między modelami sportowej serii "5', a kosztownymi Grand Seiko. Dzięki temu, że Seiko jest producentem odpowiedzialnym za wytwarzanie wszystkich elementów służących do konstrukcji zegarków, może zaoferować niespotykaną u konkurencji, doskonałą relację jakości do ceny. W ten sposób zegarki z kraju Kwitnącej Wiśni stają się fantastyczną alternatywą dla wyrobów europejskich, szczególnie tych pochodzących ze Szwajcarii. W czerwcu bieżącego roku, do sprzedaży trafią najnowsze odsłony klasycznej linii Presage. Przy produkcji dwóch nowych modeli inżynierowie Seiko połączyli siły z mistrzem wyrobu porcelany. Zobacz jak fenomenalnie się prezentują!
Czterysta lat tradycji ujęte w Seiko Presage Prestige
Na Kiusiu, trzeciej co do wielkości wyspie Japonii, leżącej na południowo zachodnim krańcu kraju, znajduje się niewielkie miasteczko Arita. To właśnie tam, od XVII wieku, rozwijała się japońska sztuka wyrobu najcenniejszej porcelany. Miejscowość stała się kolebką tego skomplikowanego rzemiosła w wyniku dwóch wydarzeń - próby podboju Korei, co zaowocowało sprowadzeniem koreańskich mistrzów tego procesu, oraz odkryciu w XVI wieku w okolicy Arity złoża glinki porcelanowej, bez której produkcja nie byłaby możliwa. Szybko te biało-błękitne wyroby zyskały uznanie w kraju i zagranicą. Dzięki bliskości portu w Imari, porcelana mogła być wysyłana do Chin, a dzięki współpracy z Holenderską Kompanią Wschodnioindyjską także do Europy, mimo że ówczesna Japonia była niemal całkowicie zamknięta na świat zewnętrzny.
Do dziś miasteczko zachowało swój charakter - wszędzie można natknąć się na małe faktorie, przy wielu domach widać duże kominy pieców, zdolnych w swych wnętrzach osiągać temperatury rzędu półtora tysiąca stopni Celsjusza. Turyści mogą obejrzeć ekspozycję muzeów lub spróbować swoich sił przy produkcji porcelany biorąc udział w jednodniowych kursach.
W tym niewielkim miasteczku położonym pośród gór powstaje porcelana słynąca ze swej pięknej bieli, gładkości i twardości. Dzięki gładkim powierzchniom idealnie nadaje się do malowania, często w żywe kolory, co zapewniło jej uwielbienie europejskiej arystokracji, gotowej wydać fortunę na piękną zastawę z odległej Japonii.
Jedyne w swoim rodzaju tarcze Seiko Arita Porcelain Dial
Już we wcześniejszych latach, japońska marka Seiko połączyła siły z panem Hiroyuki Hashiguchi, mistrzem rzemiosła, by przygotować wtedy specjalną, limitowaną serię tarcz do linii Seiko Presage. Porcelanowe tarcze stały się klejnotem koronnym tej cechującej się klasycznym, ponadczasowym wyglądem rodziny. W ten sposób Seiko dołączyło do stosunkowo małego grona firm oferujących luksusowe wyroby, jakimi bezsprzecznie są dziś zegarki z prawdziwą porcelaną pod szkłem. W przeszłości było to rozwiązanie stosowane częściej, bo i produkcja wysokiej jakości porcelany była zdecydowanie bardziej popularna. Przygotowanie porcelanowej tarczy wymaga precyzji i niezwykłych umiejętności, ponieważ śnieżnobiały dysk musi być odpowiednio cienki, by zmieścić się w kopercie i jednocześnie wystarczająco twardy, by dało się go obrobić w kompletną tarczę. W najnowszych modelach Seiko Presage Prestige znajdą się tarcze o grubości jedynie 1 milimetra. W przypadku wykorzystania tej techniki produkcji jest to fantastyczny, trudny do powtórzenia wynik. Dodatkowo cyferblaty modeli SPB293J1 i SPB319J1 wcale nie są płaskie! Hiroyuki Hashiguchi przygotował tarcze, których jedynie centrum jest płaskie. Dalej od środka ich powierzchnie wybrzuszają się, by opaść ku samej krawędzi. Na wywyższonym pierścieniu namalowano powiększone indeksy w formie smukłych cyfr rzymskich. Między niebieskimi cyframi zaznaczona jest skala minutowa.
Kooperacja nie ograniczyła się wyłącznie do wykonania samych dysków, ponieważ wyzwania pojawiły się już na etapie planowania kolekcji Porcelain Dial. Tradycyjna porcelana mogłaby okazać się zbyt krucha do wykorzystania w zegarku, który musi znieść trudy codziennego użytkowania. Po licznych eksperymentach i próbach wytrzymałości, mistrz Hiroyuki znalazł sposób na wykonanie porcelany czterokrotnie twardszej niż ta używana do produkcji cennych naczyń. Skomplikowany, wieloetapowy proces produkcji, uwzględniający wielokrotne wypalanie porcelanowych dysków w temperaturze przekraczającej 1300°C, owocuje powstaniem pół przejrzystej powierzchni o niemal lustrzanym połysku.
Poza stylizowanymi indeksami, liternictwo utrzymano w prostym, wręcz surowym stylu. U góry znalazło się logo producenta, u dołu zapisano nazwę linii Presage oraz informację o typie wykorzystanego mechanizmu, przy indeksie godziny szóstej zaś zwyczajowe dla Seiko "Japan" i numer oznaczający model, składający się z typu zastosowanego werku i fasonu koperty. Próżno szukać tu datowników - w tych eleganckich modelach designerzy Seiko zrezygnowali z tego wskazania, by nie zaburzać harmonii porcelanowych tarcz. Dziś wielu producentów nie pokazuje tyle samo konsekwencji przy produkcji eleganckich zegarków, dodając do nich datowniki, które mimo że praktyczne, to zaburzają prostotę jaką powinna cechować takie wyroby. Wskazówka godzinowa porusza się w zagłębieniu, minutowa sięga aż do indeksów minutowych, zaś sekundowa przepływa ponad nimi. Ich głęboki, niebieski kolor współgra idealnie z kolorem indeksów. Do wyboru Klientów zaoferowano dwa kolory porcelanowych tarcz - śnieżnobiały i błękitny.
Seiko Presage Craftsmanship series Arita Porcelain Dial SPB293J1
W modelu o numerze referencyjnym SPB293J1 zaoferowano klasyczną śnieżnobiałą tarczę, czyniącą ten wyrób idealnym na większość okazji - do biura i na wieczorne spotkanie. Biel porcelany jest niemal nieosiągalna w procesie lakierowania. Ogromną zaletą tego utwardzanego w ogniu materiału jest to, że jego blask i kolor nie zmienią się przez wiele lat. Zegarek dostarczany będzie na pięciorzędowej bransolecie, łączącej matowe i polerowane elementy. Zapinana się ona trzyczęściowym zamkiem. Klienci decydujący się na zakup zegarka z bransoletą z pewnością będą zadowoleni z jej ogromnej trwałości i możliwości dokładnego dopasowania do nadgarstka.
Seiko Presage Craftsmanship series Arita Porcelain Dial SPB319J1
Drugi z nowych modeli, referencja SPB319J1, to znacznie bardziej odważna propozycja, skierowana do nabywców nie bojących się nonkonformistycznych zestawień. Tarcza ma błękitny odcień, będący nawiązaniem do tradycyjnych niebieskich zdobień, otrzymywanych metodą barwienia nazywaną ruri zome. Na ręku zegarek trzyma się pewnie dzięki naturalnemu, skórzanemu paskowi. Czarna, gładka skóra z połyskiem została przeszyta błękitną nitką, doskonale nawiązującą do odcieni pod szkłem. Wygodne zapięcie bransoletowe sprawia, że pasek dłużej wygląda jak nowy, a zegarek nie spadnie z ręki ponieważ nawet rozpięte tworzy zamkniętą pętlę.
Seiko Presage Prestige - eleganckie koperty w nowoczesnym rozmiarze.
Koperty tych wyrobów mają ponadczasowy kształt, który doskonale wygląda zarówno pod mankietem koszuli jak i przy bardziej casualowej stylizacji. Łatwo dostrzec koronkę o radełkowanym wykończeniu, sprawiającym, że regulacja wskazań jest wygodna i precyzyjna. Z wierzchu koperta została zabezpieczona taflą syntetycznego szafiru, który jest najtrwalszym materiałem spośród obecnie stosowanych do produkcji szkiełek w zegarkach. Przez długie lata szkło pozostanie idealnie gładkie, zupełnie jak w momencie zakupu. By eleganckie tarcze pozostały czytelne nawet w pełnym słońcu, wewnętrzne strony szafirowych tafli pokryte zostały powłoką antyrefleksyjną.
Stylowe linie sprawiają, że koperta ma uniwersalny wygląd. Z kolei jej wymiary - średnica 40,5 i grubość 12,4 milimetra - czynią ją doskonale dopasowaną do dzisiejszych zegarkowych trendów. Wysokość całości, mierzona wzdłuż osi wyznaczonej indeksami 12 i 6 to 48,8 milimetra. Klienci o drobnych nadgarstkach docenią tę wartość, ponieważ uszy zegarka nie będą wystawały poza przegub.
Dekiel otrzymał przeszklenie pozwalające spojrzeć na pracę mechanizmu. Poza standardowymi napisami, informującymi o wodoszczelności, materiale z którego wykonano kopertę, rodzaju zastosowanego szkła, znalazł się także symbol magnesu. Oznacza on, że ten zegarek Seiko ma zwiększoną odporność na działanie pól magnetycznych. Wodoszczelność do stu metrów sprawia, że czasomierz doskonale poradzi sobie nawet gdy właściciel zapomni zdjąć go przed wejściem do basenu.
Seiko 6R31 - mechanizm o długiej rezerwie naciągu.
Oba modele korzystają z mechanicznych kalibrów z automatycznym naciągiem sprężyny w bębnie. W opisywanych wyrobach znalazł się mechanizm 6R31 - czyli wariant bez datownika. Należy on do rodziny mechanizmów 6R, której cechami charakterystycznymi jest zastosowanie sprężyny balansu z autorskiego stopu metali nazwanego Spron oraz systemu Magic Lever. Cała seria 6R została sprawdzona przez Klientów w najtrudniejszych warunkach - w godzinach urzędowych w biurach wielkich korporacji oraz w morskich głębinach podczas nocnego nurkowania.
Dzięki pierwszemu mechanizm i jego precyzyjna praca jest bardziej odporna na działanie wszechobecnych pól magnetycznych. Drugie rozwiązanie sprawia, że automatyczny naciąg działa, gdy wahnik porusza się w obu kierunkach - zgodnie i przeciwnie do ruchu wskazówek zegara. Dzięki zastosowaniu "magicznej dźwigni" sprężyna w bębnie, czyli źródło energii do pracy całego werku, jest nakręcania znacznie szybciej. Najnowsza generacja mechanizmów 6R ma też wydłużoną do około 70 godzin rezerwę naciągu. Ten parametr określa na jak długo starczy pełny zapas energii, gdy zegarek nie jest poruszany, a sprężyna nie jest nakręcana. Sprężynę można nakręcić także korzystając z koronki.
Seiko Presage - doskonała jakość w zaskakującej cenie
Tarcze wykonane z porcelany są dziś coraz rzadziej spotykane w nowych produktach. Znajdują się zazwyczaj w ofercie marek kojarzonych z najwyższą półką cenową lub przynoszą na myśl zegarki vintage, osiągające na aukcjach bardzo wysokie ceny.
Dzięki współpracy Seiko z mistrzem Hiroyuki Hashiguchi, który swoje doświadczenie zdobył w warsztacie istniejącym nieprzerwanie od 1830 roku, można nabyć nowy zegarek z fantastycznie połyskującą tarczą nie wydając na niego fortuny. Taki wyrób będzie z pewnością perełką w niejednej zegarkowej kolekcji. Uzupełniając ją o przedmiot powstały z pasji do wykonywanego rzemiosła i dzięki gromadzonym przez lata umiejętnościom specjalistów różnych dziedzin. Precyzja jego wykonania bierze się z doświadczenia jednego z największych na świecie producentów zegarków. Zaś subtelne piękno tarczy to wynik skomplikowanego, wykonywanego ręcznie procesu, rozwijającego się na przestrzeni czterech wieków, gdy w mieście Arita doskonalono metody tradycyjnego wyrobu porcelany.
Seiko Presage Craftsmanship series Arita Porcelain Dial SPB293J1 i SPB319J1 to trafiony wybór dla osoby szukającej uniwersalnego zegarka, skłaniającego się w stronę zegarków eleganckich i wyróżniającego na tle konkurencyjnych wyrobów prestiżową, ręcznie wykonaną tarczą. Oba modele, zarówno z białą tarczą i bransoletką, jak i ten w błękitnych tonach na pasku będą doskonałymi prezentami dla osób posiadających już doświadczenie w kolekcjonowaniu zegarków. Taki podarunek zasygnalizuje, że prezent ten został świadomie wybrany, ponieważ jest ekskluzywny i wyróżnia się rzadko spotykanymi elementami.