Zegarek na komunię 2024
tel. 753 753 300

Seiko Presage Cocktail Time - powiew świeżości z kraju kwitnącej wiśni

05-07-2022

Podczas targów Baselworld w 2017 roku Seiko ujawniło światu nową kolekcję zegarków: Presage Cocktail. Inspiracją do jej stworzenia były “Cocktail Bary”. To miejsca w których wieczorami spotykają się eleganccy ludzie, by porozmawiać i przyjemnie spędzić czas ciesząc się degustacją kolorowych koktajli, przygotowanych przez doświadczonych barmanów. Kolory mieszanych napojów posłużyły projektantom za natchnienie do przygotowania kolorowych tarcz, o unikatowych fakturach. Seria błyskawicznie zdobyła rozgłos i miano najlepszego, niedrogiego zegarka dla eleganckich kobiet i mężczyzn. Szybko została wyprzedana, a Seiko przygotowało kolejne warianty. Najnowszy z nich - Seiko Presage Cocktail Time STAR BAR Limited Edition SRPH78J1 jest równie wykwintny jak wcześniejsze mieszanki. Przyjrzyjmy się mu bliżej!


Seiko i Hisashi Kishi - znajomi z sąsiedztwa

Takie placówki były niezwykle modne przed około stu laty. Od lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku na całym świecie otwierane są nowe, przyciągające klientów cocktail bary. Już w 2000 roku, w Tokijskiej dzielnicy Ginza, okolicy z którą Seiko związane jest od 1887 roku, rozpoczął działalność ekskluzywny "Star Bar".  Prowadzące do lokalu wąskie schodki nie zdradzają zbyt wiele na temat charakteru tego niewielkiego, skąpanego w półmroku przybytku. Jednak w środku, dzięki staraniom pana Hisashi Kishi, doświadczeni barmani serwują gościom unikalne koktajle, powstające przy użyciu wysokiej klasy alkoholi. Wiele z nich wykorzystuje sake i japońską whisky, typu single malt. Nierzadko gotowe napoje zostają wzbogacone autorskimi pomysłami jak na przykład "lodem ninja", który zamrażany powoli jest niemal zupełnie przejrzysty i trudny do zauważenia w szklance z napojem lub akcentem smakowym o typowo japońskim pochodzeniu.

Hisashi Kishi


Star Bar Original Cocktail

Pan Hisashi Kishi pierwszą międzynarodową nagrodę dla barmanów zdobył w 1996 roku. Cztery lata później otworzył Star Bar, w którym do dziś zajmuje stanowisko mistrza barmanów. Poza pracą w cocktail barze jest między innymi prezesem japońskiego Stowarzyszenia Kultury Koktajlowej i doradcą w projekcie Ginza Honeybee, tworzącym na dachach tokijskich budynków ule i ogrody dla pszczół miodnych. Wśród wielu zajęć znajduje też czas na współpracę z marką Seiko. W tym sezonie brał udział w powstaniu limitowanego zegarka Seiko Presage Cocktail Time STAR BAR Limited Edition SRPH78J1, zainspirowanego autorskim koktajlem o nazwie Houjou. Ten powstaje na bazie sake, produkowanego z ryżu złocącego japoński krajobraz.


Seiko Presage SRPH78J1 - retro kształty w wygodnym rozmiarze

Edycja limitowana Seiko Presage Star Bar to zegarek którego kolorystyka odwołuje się właśnie do złotych pól ryżowych. Stalowa koperta otrzymała wykończenie z trwałej powłoki PVD w kolorze żółtego złota. Sama obudowa ma 40,5 milimetra średnicy i grubość 11,8 milimetra. Wysokość mierzona w linii stworzonej przez indeksy 12 i 6 to 47,5 milimetra, co oznacza, że całość jest kompaktowa i nie okaże się za duża nawet na drobniejsze przeguby oraz to, że wygodnie wpasuje się pod mankiet koszuli. Elegancki charakter koperty podkreślają wąska luneta wokół bardzo wypukłego "pudełkowatego" szkła. Powstało ono z materiału nazwanego przez Seiko Hardlex. To wzmacniane szkiełko mineralne może osiągać twardość do 8 punktów w skali Mohsa, co oznacza ponadprzeciętną trwałość. Jego wypukły kształt i wysokość dodaje kompozycji vintagowego sznytu.

 Seiko Presage Star Bar


Seiko Presage Cocktail Time Star Bar Limited Edition

Ozdobna koronka dopełnia wizerunku zegarka w stylu retro. Jej bok jest moletowany, co ułatwia regulację wskazań mechanizmu. Dekiel koperty przeszklono, ukazując nieprzerwaną pracę automatycznego mechanizmu i wahnik, który również wykończono złotą barwą. Wśród podstawowych informacji, zapisanych na spodzie zegarka, najważniejsza jest ta o kolejnym numerze egzemplarza z limitowanej puli 5500 sztuk jakie zostaną wyprodukowane. Zapisano ja w formacie xxxx/5500, a warto o tym wspomnieć ponieważ nie wszystkie serie limitowane od Seiko miały takie oznaczenia. Koperta jest wodoszczelna do 50 metrów, co zdaje się być lepszym, niż oczekiwany od stricte eleganckiego zegarka, wynikiem.


Seiko Star Bar Limited Edition - błyszcząca jak lód 

Również tarcza została wykończona złotą barwą, chociaż jej odcień jest jaśniejszy niż ten pokrywający kopertę. Ostre, trapezoidalne indeksy w wyrazistym złotym odcieniu kierują uwagę patrzącego na tarczę ku jej zdobionemu centrum. Światło nieustannie gra na tej powierzchni o wyrazistej, a zarazem delikatnej fakturze. Nieregularne kreseczki mogą kojarzyć się z kryształkami lodu na dnie koktajlowego kieliszka, które odbijają promienie światła. Niektóre z drinków serwowanych w Star Barze chłodzone i dekorowane są wymyślonym przez pracowników lokalu lodem nazywanym "Brilliant Ice", odbijającym światło niemal tak doskonale jak prawdziwe diamenty.

Seiko Star Bar Limited Edition  
Zegarek Limitowany Seiko Presage 

Dzięki nieprzerwanej grze świetlnych blików, faktura może też przywodzić na myśl falujące łany ryżu na tarasowanych zboczach japońskiej wsi. Górna przestrzeń zajęta jest przez nakładane logo Seiko. Po przeciwnej stronie zapisano nazwę linii oraz dopisek Automatic. U samego dołu widnieje informacja o pochodzeniu i pełne oznaczenie modelu. Skala minutowa ma formę drobnych, kontrastowych kreseczek przy krawędzi dysku.

Po prawej stronie tarczy znalazło się okienko datownika. Oprawiono je prostokątną złotą ramką. Numer dnia miesiąca prezentowany jest czarnymi cyframi na białym dysku. Klasyczne dla eleganckich modeli Seiko męskich wskazówki są smukłe i fasetowane co powoduje, że załamujące się na ich powierzchni światło czyni je doskonale widocznymi ponad powierzchnią tarczy. Wydłużona strzałka sekundnika ma przeciwwagę w kształcie rombu i sięga aż do podziałki minutowej.

 Męski Zegarek Seiko Presage Limited Edition


Zegarek Seiko Presage Cocktail Time 

Pasek z zapięciem bransoletowym

Pasek z naturalnej skóry cielęcej  zamyka się wokół przegubu przy pomocy zamka bransoletowego. Ten rodzaj klamry sprawia, że skóra nie zaginą się i nie niszczeje przy każdym zapinaniu i rozpinaniu zegarka z ręki. Dodatkowo spełnia też funkcję zabezpieczenia, ponieważ nawet rozpięty pasek tworzy pętlę. Dzięki temu ryzyko upuszczenia zegarka przy zakładaniu lub zdejmowaniu czasomierza z ręki jest mniejsze niż gdy do zapinania służy klasyczna sprzączka. Skóra została wygarbowana na kolor czekoladowego brązu i ma delikatny połysk. Po bokach pasek otrzymał przeszycie z nierzucającej się w oczy nitki. Odrobinę ekstrawaganckimi detalami są poprzeczne przeszycia tuż przy uszach koperty. Nici które posłużyły do ich wykonania są pomarańczowe. Te niewielkie elementy nadają temu wyrobowi z serii Presage odrobinę frywolności. Zupełnie jak kolorowa poszetka dodająca swobody marynarce.

Mechaniczna dusza Seiko 4R35 

Nowy Seiko Presage Cocktail Time STAR BAR Limited Edition SRPH78J1 to zegarek z duszą. Tak w przeszłości zwykło się nazywać wyroby z mechanicznymi kalibrami. Zegarmistrzowie podczas okresowych przeglądów i serwisów byli w stanie określić jakim temperamentem cechuje się właściciel zegarka na bazie tego czy pracujący we wnętrzu kaliber przyspieszał czy też zwalniał. Dzisiaj oznacza to, że zegarek do pracy wykorzystuje ruchy właściciela. Dzięki systemowi automatycznego naciągu sprężyny w bębnie, każde poruszenie ręką przez osobę która nosi zegarek zamieniane jest na energię potrzebną do pracy zegarka. Werk 4R35 został sprawdzony przez miliony użytkowników na całym świecie i wielokrotnie dowiódł swojej trwałości i niezawodności. Przy jego konstrukcji wykorzystano 23 syntetyczne rubiny, pełniące funkcję łożysk dla najważniejszych kół i trybów. Pełny zapas energii pozwala na około 41 godzin pracy bez poruszania. Właściciele o spokojnej, statecznej pracy za biurkiem mogą uzupełnić energię nakręcając zegarek przy pomocy koronki.

 Mechanizm w zegarku Seiko Presage Cocktail Time STAR BAR Limited Edition SRPH78J1

Dla kogo limitowany zegarek Seiko Presage Cocktail Time Star Bar?

Seiko Presage Cocktail Time STAR BAR Limited Edition SRPH78J1 

Limitowana do 5500 egzemplarzy edycja STAR BAR udowadnia, że wciąż można tworzyć nowe, intrygujące fasony zegarków klasycznych. Ten specjalny model Seiko Presage sprawdzi się nie tylko podczas wieczornego wyjścia do koktajl baru. Idealnie uzupełni bardziej oficjalny strój jak i swobodną stylizację na weekendowe spotkanie ze znajomymi. Rewelacyjna jakość i atrakcyjny design sprawiają, że może być to idealny wybór dla młodych ludzi podejmujących pierwszą pracę, w której obowiązuje formalny dress code.