Oris, z siedzibą na zegarmistrzowskim uboczu w Holstein, to firma poświęcająca dużo uwagi i energii misji utrzymania morskiego środowiska w możliwie jak najmniej zmienionym stanie, by zachować je dla następnych pokoleń. Marka stara się zwiększać świadomość tego, że o morza i oceany trzeba zadbać. Ponadto przekazuje datki na instytucje zajmujące się tym, a także korzysta z tworzyw powstałych w procesie recyklingu. W maju 2021 roku do sprzedaży trafił kolejny zegarek poświęcony fantastycznemu, wodnemu królestwu. Oto Oris Aquis Dat Watt Limited Edition.
Zegarek inspirowany pięknem natury
Tematem przewodnim tej edycji są Morze Wattowe, leżące u wybrzeży Danii, Niemiec i Holandii oraz pływy na nie oddziałujące. Ten pas wybrzeża rozciągający się na długości 500 kilometrów i w najszerszych miejscach sięgający aż 30 kilometrów od brzegu, zaczął swoje życie jeszcze w Holocenie, czyli osiem tysięcy lat temu. Wtedy zmieniło się tempo w jakim rósł poziom wód, co pozwoliło na wynurzenie się największego na świecie, płaskiego obszaru pływów. Dodatkowo od głębokiego oceanu oddziela je szereg wysp wydmowych.
Zasolenie wód, które dwa razy dziennie odkrywają i ponownie, po zmianie pływów, zalewają terytorium jest wyższe niż przy innych ujściach rzek, a jednocześnie niższe niż w oceanie. Z kolei umiarkowany klimat przyczynił się do tego, że ten zajmujący łącznie 11 500 kilometrów kwadratowych obszar stał się ważny dla ponad dwóch tysięcy trzystu zróżnicowanych gatunków fauny i flory. Dodatkowo szacuje się, że każdego roku na przystanek i odpoczynek decyduje się od dziesięciu do dwunastu milionów ptaków migrujących. Naturalna, nie zniszczona przez człowieka unikalność tego miejsca stworzyła doskonałe warunki dla bioróżnorodności. Żyją tu rośliny występujące jedynie w obszarze słonych mokradeł, zwierzęta morskie, które zaadaptowały się do dynamicznie zmieniających się warunków, gdzie woda cofa się i niedługo potem wraca, a zasolenie i głębokość wahają się znacznie na niewielkich dystansach i dodatkowo nieprzerwanie wieje wiatr.
Morze Wattowe zostało wpisane w 2009 roku na listę światowego dziedzictwa UNESCO jako obiekt o ogromnej wartości, który należy zachować dla następnych pokoleń. Na tej liście znajdują się, między innymi, Wielki Kanion Kolorado w Stanach Zjednoczonych Ameryki czy Wielka Rafa Koralowa u wybrzeży Australii.
Dbałość o najmniejsze detale
Przystępując do projektowania najnowszego zegarka, specjaliści z Orisa wzięli pod uwagę nie tylko siły pływowe lecz także wyjątkowy krajobraz Morza Wattowego. W ten sposób na powierzchnię wypłynął nietuzinkowy zegarek sportowy.
Jeśli mówimy o pływach, czyli cyklicznym podnoszeniu i opadaniu poziomu mórz, to trudno pominąć wpływ księżyca na to zjawisko. Ziemia i jej satelita, a także Słońce, stale na siebie oddziaływują. Ten wzajemny wpływ umożliwiło "zakotwiczenie" naszego domu w układzie słonecznym. Tak jak Ziemia wędruje w nieprzerwanym ruchu obiegowym wokół Słońca, tak Księżyc stałe porusza się wokół Ziemi. Jednym z mniej oczywistych efektów tego astralnego tańca są właśnie zmiany poziomu wód.
Linia Aquis jest obecna już 10 lat w portfolio marki z Holstein. Od tamtego czasu przeszła kilka rewizji, jednak pozostaje wierna oryginalnemu konceptowi - sportowego zegarka, o wysokiej wodoszczelności i ze zintegrowaną bransoletką lub paskiem. Marka przygotowała kilka rozmiarów kopert, różne kolory tarcz, a także zróżnicowane wersje mechanizmów. Najnowszy przedstawiciel rodziny Oris DAT WATT LIMITED EDITION 01 761 7765 4185 prezentuje kolorystykę tarczy, jakiej jeszcze nie było. Łączy trzy ułożone horyzontalnie warstwy. Najwyższa z nich jest zupełnie czarna, środkowa prezentuje różne odcienie niebieskiego nieba, zaś u dołu tarcza jest szaro-beżowa. Zestawienie zainspirowane zostało panoramą, jaką może oglądać osoba, która znajdzie się na brzegu podczas odpływu.
Następnym wyjątkowym elementem jest "skala miesiąca księżycowego". Bliżej centrum tarczy rozpisano miesiąc księżycowy w formie numerów jego dni, od 1 do 29 w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara, przy czym 1 i 29 znajdują się pod indeksem godziny 12. Bliżej centrum narysowany został okrąg z opisem "Max". Krok bliżej centrum widnieje kolejny okrąg uzupełniony przez miniaturowe, nałożone na tarczę symbole określające aktualny wiek księżyca. Kolejne, coraz mniejsze okręgi opisano jako "Ave" od angielskiego słowa average, czyli średnie i "Min". Na tych izoliniach nałożony jest diagram przedstawiający pływy syzygijne i kwadraturowe, a swoim wyglądem przypomina ósemkę, bardzo mocno stylizowaną ósemkę.
Misterny wzór na tarczy
Chociaż nauka o pływach jest częścią lekcji geografii, to wiele osób nie pamięta czym różnią się te określane syzygijnymi od kwadratowych. W związku ze wzajemnym przyciąganiem się ciał niebieskich - w tym przypadku w skład układu wchodzą Słońce, Ziemia i Księżyc - ich wzajemne położenie wobec siebie powoduje zmiany w tym jak wysokie są przypływy i odpływy. Dokładnie o tym informuje diagram składający się z izolinii i "ósemki". U góry, gdzie zaznaczono nów i u dołu gdzie zaznaczono pełnię, ósemka sięga okręgu opisanego jako "Max". W tych momentach wędrówki Księżyca wokół Ziemi pływy są największe, ponieważ trzy ciała niebieskie znajdują się w jednej linii, przez co siły oddziaływują na wodę najbardziej. Ten rodzaj nazywa się pływami syzygijnymi. Malownicze zestawienia zdjęć z wysoką wodą i łodziami przy pomostach z tymi, na których lodzie osiadają na dnie powstają właśnie na początku i w połowie miesiąca synodycznego.
Ich przeciwieństwo - pływy kwadraturowe - powstają gdy ziemski satelita znajduje się w ¼ i ¾ swojej wędrówki, czyli "obok" planety, czego efektem są mniejsze różnice między przypływami a odpływami. Na tarczy można sprawdzić, że w tym momencie cyklu ruchy wody będą minimalne.
Komplikacja pozwalająca sprawdzać wiek księżyca, dzięki wskazaniu czwartej wskazówki na osi centralnej, została nazwana "Pointer Moon". To oczywiste nawiązanie do wykorzystywanego w wielu modelach marki Oris wskazania numeru dnia miesiąca za pomocą dodatkowej strzałki, od lat nazywanego "Pointer Date". Oris jest jednym z producentów, którzy umiejętnie żonglują historią i nowoczesnością, a obie rzeczy skutecznie wplatają do swoich produktów.
Poza czasem prezentowanym z dokładnością do sekundy, z tarczy odczytać można także numer dnia miesiąca. Datownik miesięczny został przygotowany w warsztatach marki i skonstruowano go tak, by zmieniał się błyskawicznie, gdy wskazówki zaprezentują północ. Pod spodem ukryto kaliber 761, oferujący około 38 godzin rezerwy naciągu.
Szczelna budowa i komfort podczas noszenia
Z zewnątrz wieloczęściowa koperta nie odróżnia się drastycznie od innych modeli Aquisa o średnicy 43,5 milimetra. Największymi zmianami jest szary wkład obrotowego pierścienia oraz pełny dekiel. W spodnie zamknięcie obudowy wkomponowano medalion prezentujący panoramę Morza Wattowego podczas odpływu i w czasie pełni księżyca. To wspaniałe uzupełnienie tematu przewodniego, zaakcentowanego już w widocznych od razu kolorach tarczy. Zegarek dostarczany jest na wygodnej bransoletce zapinanej autorską klamrą, z systemem pozwalającym łatwo zwiększyć obwód całości, by na przykład założyć zegarek na piankę lub kurtkę. Zwężające się ogniwa składają się z trzech rzędów, z których zewnętrze wypolerowano, środkowe zaś zmatowiono. Zakręcana koronka chowa się w osłonę chroniącej ją przed uderzeniami. Oris deklaruje, że koperta jest wodoszczelna do trzystu metrów, co gwarantuje bezpieczeństwo zegarka nawet, gdy ten będzie używany przez entuzjastę sportów wodnych i nurkowania.
W trosce o środowisko
Na potrzeby specjalnej edycji Dat Watt przygotowano dedykowane, inspirowane regionem pudełko. We wnętrzu każdego z 2009 opakowań, poza wyjątkowymi zegarkami, znajdą się certyfikaty autentyczności, potwierdzające przynależność do edycji limitowanej i kolejny numer egzemplarza z puli. Najnowsza perła w kolekcji Aquis to nie tylko "gadżet", mający zwrócić uwagę ludzi, głównie miłośników zegarków, na potrzebę zachowania w możliwie niezmienionej formie, unikalnego rejonu łączącego w jedność linię brzegową trzech państw. To prawdziwe narzędzie wsparcia dla osób podejmujących ciężką pracę, jaką jest chronienie tamtejszej natury. Dyrektor generalny marki Oris, pan Rolf Studer, podjął decyzję o tym, że zyski jakie przyniosą zegarki Aquis zostaną przekazane jako wsparcie dla Wspólnego Sekretariatu Morza Wattowego. To organizacja ustanowiona przez trzy nadmorskie państwa, której celem jest planowanie i koordynacja wspólnej polityki ochrony.
Idealny zegarek dla kolekcjonera
Już kolejny raz zegarki Oris tworzone są z miłości do mórz, oceanów i bogatego życia jakie zasiedla te akweny. Są one wyrazem zaangażowania marki w ochronę i opiekę nad środowiskiem. To, że kolejne edycje limitowane szybko znajdują nabywców, a pula dostępnych egzemplarzy za każdym razem wyczerpuje się błyskawicznie wskazuje na to, że także dla klientów specyficzne ekosystemy jak Wielka Rafa Koralowa i zwierzęta jak na przykład rekiny, nie są obojętne.
Najnowszy Aquis z pewnością ucieszy kolekcjonerów, ponieważ przynosi dwa ekskluzywne elementy. Po pierwsze temat - Morze Wattowe - który najprawdopodobniej nigdy wcześniej nie był podejmowany przez szwajcarskich producentów zegarków. Po drugie nowa komplikacja, czyli wskazanie wieku księżyca nie w charakterystycznym okienku, a za pomocą wskazówki. Oba elementy mogą sprawić, że w najbliższych latach Aquis Dat Watt Limited Edition będzie poszukiwany na rynku wtórnym.
Ten model doskonale uzupełni kolekcje osób ceniących piękno wybrzeża i morskiego życia.