Zegarki na Dzień Mamy 2024
tel. 753 753 300

Premiera zegarka Oris Waldenburgerbahn Limited Edition

10-01-2023

Niezależny, szwajcarski Oris przygotował edycję limitowaną opartą o swój najlepiej rozpoznawalny model i korzenie marki.


Co łączy markę Oris i kolei?

Oris Big Crown Pointer Date Waldenburgerbahn Limited Edition, o numerze referencyjnym 01 754 7785 4084-Set, to specjalna edycja, której motywem przewodnim jest pociąg kursujący w okręgu Waldenburg. Połączenie kolejowe w tym regionie zapewniało mieszkańcom możliwość dotarcia do bliskich, a także oferowało wygodny dojazd do pracy, czym przyczyniło się do poprawy warunków ich życia. W tym okręgu leży też ojczyzna marki Oris, czyli miejscowość Hölstein, w której od 1904 roku mieszczą się zakłady firmy. Dla upamiętnienia Waldenburgerbahn - czyli historycznego pociągu - Oris zaprezentował edycję limitowaną, która powstała w bardzo krótkiej serii zaledwie 1000 sztuk.

Oris Big Crown Pointer Date Waldenburgerbahn Limited Edition

Oris - podróż do korzeni

Fabryka marki Oris w Hölstein

Historia marki Oris znacząco różni się od historii wielu innych marek produkujących zegarki. Zaczęła się w 1904 roku, gdy dwaj zegarmistrzowie - Paul Cattin i Georges Christian, pracujący w miejscowości Le Locle postanowili otworzyć nowe przedsiębiorstwo. Zdecydowali, że swoją firmę otworzą w Hölstein, niewielkim miasteczku w pobliżu Bazylei, a nie w stolicy zegarmistrzostwa, za jakie uznaje się okolice Le Locle. Tym co skłoniło ich do takiego wyboru była właśnie lokalna linia kolejowa - Waldenburgerbahn. Otwarta w 1880 roku, zaledwie 13 kilometrowa trasa łączyła markę Oris ze światem i umożliwiała szybki rozwój przedsiębiorstw zorganizowanych w tym regionie. Przejazd całej trasy - z Waldenburga do Liestal, czyli najważniejszego miasta w regionie, trwała około 56 minut. 


W miejscowości Hölstein parowóz zatrzymywał się na trzech stacjach, a jedna z nich - Hölstein Süd - znajdowała się naprzeciwko fabryki marki. Parowozem docierali do fabryki pracownicy. Tą drogą dostarczane były części do produkcji zegarków, a także ogromna ilość korespondencji. Skompletowane zegarki również opuszczały miejscowość w pociągowych wagonach. W latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych, gdy marka rozwijała się najszybciej, stając się jednym z dziesięciu największych marek w Szwajcarii, każdego dnia sąsiedni urząd pocztowy był zasypywany kartonami z przesyłkami. Piętrzyły się one w salach poczty, nim urzędnicy stworzyli do każdej wysyłki odpowiednie dokumenty eksportowe.

Kolej w Hölstein


Dolina Waldenburga

Kolejne kursy kolejki wyznaczały rytm dnia w dolinie Waldenburga - porannymi przyjeżdżali pracownicy i poczta, około południa przywożono prasę, a pracownicy jechali do domu na obiad, w późnopopołudniowych kursach zegarki Oris ruszały do klientów w Szwajcarii, Europie i na świecie. Prawdopodobnie zegarki Oris Big Crown Pointer Date były najczęściej podróżującymi czasomierzami w historii.


Oris Big Crown Pointer Date - legenda z Holstein

Zegarki Oris Big Crown Pointer Date to z pewnością jedne z najlepiej rozpoznawalnych czasomierzy, jakie były i są produkowane nie tylko przez Orisa, ale w całej szwajcarskiej historii zegarków naręcznych! Charakterystyczna stylistyka - karbowany pierścień otaczający wypukłe szkło i powiększona koronka - oferowane są od 1938 roku. Wtedy zadebiutował także datownik nazwany przez markę “Pointer Date”. Dzień miesiąca wskazywany jest przez czwartą wskazówkę. Jest ona cienka i zakończona czerwonym grotem, prezentującym aktualny numer dnia tygodnia spośród cyfr zapisanych na krawędzi tarczy.

Oris Big Crown Pointer Date


Bok zegarka Oris Big Crown Pointer Date

Linia Big Crown powstała z myślą o pilotach - stąd też ich znacznie powiększone koronki, które mogłyby być obsługiwane w rękawiczkach oraz duże, czytelne oznaczenia każdej godziny za pomocą cyfr arabskich.Firma była związana z lotnictwem już znacznie wcześniej. W 1917 roku powstał pierwszy zegarek Oris stworzony dla awiatorów! Oczywiście, nie wyglądał on tak jak współczesne konstrukcje, bo elementy stylistyczne użyteczne dla pilotów powstały dopiero później, jednak zbudowano go na konkretne zamówienie.


Przez 85 lat produkcji Big Crown Pointer Date powstała niezliczona liczba jego wariantów. W różnych rozmiarach, kolorach i fasonach. Niezależnie czy to modele vintage z lat pięćdziesiątych, czy też jedne z bardziej współczesnych, to wszystkie mają cechy wspólne - wskazanie daty za pomocą dodatkowej strzałki oraz łatwe do zidentyfikowania elementy stylistyczne: duża koronka, radełkowany pierścień i wypukłe, pudełkowate szkło.

Oris Big Crown Pointer Date na pasku

Filary marki Oris - zegarki Big Crown oraz Waldenburgerbahn

Zegarek Oris Big Crown Waldeburgerbahn

Możliwe, że bez lokalnego pociągu kursującego z Waldenburga do Liestal, Oris nie rozrósłby się do rozmiaru firmy o ogólnoświatowym zasięgu. Również możliwe jest, że bez modeli Big Crown nawet to wygodne połączenie kolejowe nie przyczyniłoby się do sukcesu.Dlatego właśnie projektanci firmy postanowili uczcić obie techniczne perły specjalnym, limitowanym do tysiąca egzemplarzy modelem. Zegarek został zaprezentowany późną jesienią ubiegłego roku, ponieważ na grudzień 2022 zaplanowano ponowne otwarcie 13 kilometrowego połączenia, które przez ostatnie półtora roku było modernizowane. 

Dziś, jest ono realizowane przez najnowocześniejsze tramwaje elektryczne. Pracownicy marki będą mogli wykorzystywać niskoemisyjne tramwaje, by docierać do pracy, do czego zachęca ich program marki Oris, dążącej do maksymalnego ograniczenia emisji dwutlenku węgla. Ograniczenie emisji CO2 to nie jedyne ekologiczne działania jakie podejmuje szwajcarski producent. Liczne serie limitowane zegarków z linii Aquis produkowane są z myślą o konkretnych działaniach, mających ratować morza i oceany. Część zysków z ich sprzedaży przeznaczana jest na rzecz fundacji prowadzących prace, mające na celu zachować środowisko dla następnych pokoleń. Przykładem może być Aquis New York Harbor Limited Edition 01 733 7766 4187-Set, który uznaliśmy za jedną z najciekawszych premier ubiegłego roku.

Koperta Zegarka Oris Big Crown

Oris Big Crown Waldeburgerbahn - klasyczna koperta z wyjątkową ozdobą

Oris Big Crown Waldeburgerbahn

Koperta nowości ma 40 milimetrów średnicy i została wykonana ze stali szlachetnej. Od wierzchu zamyka ją szafirowe szkło, które otacza charakterystyczny ząbkowany pierścień. Powiększona koronka o radełkowanym boku pozwala wygodnie regulować wskazania czasu i datownika.


Od spodu kopertę wieńczy dekiel z grawerowanym medalionem. Przedstawiono na nim parowóz i wagon, dokładnie taki sam jak można zobaczyć na historycznych zdjęciach Waldenburgerbahn. Medalion otoczony został napisem Waldenburgerbahn Limited Edition, a także informacją o numerze kolejnym z puli tysiąca limitowanych egzemplarzy, zapisaną w formie xxxx/1000. Ponadto, na deklu znalazły się standardowe dane - numer referencyjny modelu, informacja o szwajcarskim pochodzeniu “Swiss Made”, materiale użytym do produkcji koperty, jej wodoszczelności do 50 metrów i wykorzystaniu szafirowego szkła. Koperta zegarka jest zabezpieczona przed zachlapaniem lub chwilowym zanurzeniem w wodzie, jednak nie jest przeznaczona do pływania.

Limitowane oznaczenie na dekielu


Szkło szafirowe w zegarku Oris Big Crown Waldeburgerbahn

Szafirowe szkło - najlepszy stosowany w zegarkach rodzaj szkła - jest trudne do zarysowania, dlatego przez długie lata pozostanie idealnie przejrzyste. Stal szlachetna to materiał, który można odświeżać w procesie polerowania, a dzięki temu po kilku latach noszenia sprawić, że zegarek będzie wyglądał jak w dniu zakupu. Jest to także stop przyjazny alergikom - zawiera jedynie śladowe ilości powodującego uczulenia niklu.


Czytelna tarcza zegarka lotniczego - Big Crown Pointer Date

Jak wszystkie współczesne lub historyczne modele, tak też i najnowsze zegarki Oris Big Crown Pointer Date prezentują czas w łatwy do odczytania sposób. Jest to możliwe dzięki temu, że cyfry arabskie oznaczające poszczególne godziny zapisano prostą, powiększoną czcionką w stylu retro, której nadano kolor biały. Duże wskazówki godzinowa i minutowa są srebrne i mają kształt nazywany katedralnym - biała aplikacja z substancji luminescencyjnej podzielona jest srebrnymi liniami, przez co wskazówki przypominają kościelne witraże okienne.

Wyjątkowa tarcza zegarka Oris Big Crown Waldeburgerbahn


Oris Big Crown Waldeburgerbahn z oznaczeniem Swiss Made

Nie tylko wskazówki, ale i cyfry zostały obficie wypełnione substancją luminescencyjną Super-LumiNova, co ułatwia odczytanie wskazywanej godziny po zmroku i w ciemnościach.Strzałka sekundnika jest smukła i długa, podobnie jak zakończona czerwonym trójkątem wskazówka datownika. Prostota tych dwóch wskazówek sprawia, że nie rozpraszają one uwagi od najważniejszej informacji, czyli aktualnej godziny i minuty. Skala minutowa ma formę torów kolejowych, które nie tylko pasują do retro charakteru modelu Big Crown, lecz także doskonale komponują się z tematem przewodnim tej edycji limitowanej.


Oris Calibre 754 - solidny mechanizm

Sercem zegarka jest mechanizm Oris Calibre 754. Bazą, którą Oris wykorzystuje do jego produkcji, jest kaliber Sellita SW200. Jest to obecnie najczęściej spotykany mechanizm w szwajcarskich zegarkach. Kaliber prezentuje godziny, minuty, sekundy oraz dzień miesiąca z pomocą czterech wskazówek. Wyposażony jest w automatyczny naciąg sprężyny napędowej. Jego pełna rezerwa naciągu to około 38 godzin. Dzięki wysokiej częstotliwości pracy, która w tym przypadku wynosi 4 Hz, Oris Calibre 754 jest dokładny.

Oris Calibre 754 - solidny mechanizm

Zegarki Oris Waldenburgerbahn - wyjątkowy zestaw prezentowy

Zegarki Oris Waldenburgerbahn - wyjątkowy zestaw prezentowy

Nie tylko dekiel i detale odróżniają zegarek od wariantów będących w stałej sprzedaży. Inne jest także pudełko i zestaw akcesoriów, w które wyposażony będzie każdy z tysiąca egzemplarzy Waldeburgerbahn Limited Edition. Nabywca otrzyma zegarek wraz z kompletem dokumentów. Dodatkowo, w pudełku znajdą się eleganckie etui na zegarek oraz etui na wizytówki lub karty z garbowanej ekologicznie skóry oraz ściereczka do czyszczenia zegarka, ozdobiona mapą miejscowości Hölstein.


Oris Big Crown Pointer Date Waldenburgerbahn - dla kogo?

Oris Big Crown Pointer Date Waldenburgerbahn Limited Edition 01 754 7785 4084-Set to zegarek, w którym łączy się historia i nowoczesne wykonanie. Big Crown Pointer Date oferowany jest od 85 lat, a jego stylistyka jest wciąż atrakcyjna i przyciągająca wzrok. Limitowany model Waldenburgerbahn z pewnością spodoba się miłośnikom stylistyki retro, a także klientom szukającym zegarków o ciekawej historii. Prawdopodobnie, zainteresowani kolejnictwem też nie pozostaną obojętni na ten wygodny i dopracowany w najdrobniejszych szczegółach model.

Oris Big Crown Pointer Date Waldenburgerbahn Limited Edition 01 754 7785 4084-Set