Zegarek na komunię 2024
tel. 753 753 300

Oris Big Crown ProPilot Day Date TLP Limited Edition - zegarek przeznaczony dla szkoły pilotów NATO w Hiszpanii

07-05-2021

Firma Oris ma ciekawą historię. Jej siedzibę w szwajcarskim Holstein, zakupiło dwóch przybyłych z Le Locle zegarmistrzów. W 1904 roku nabyli zamkniętą niedawno fabrykę firmy Lohner & Co, a nowo powstałe przedsiębiorstwo nazwali na cześć pobliskiego potoku. W sześć lat przedsiębiorstwo stało się największym producentem zegarków w regionie i zatrudniało około 300 pracowników. Specjalnością w tamtym okresie działania była produkcja zegarków kieszonkowych, jednak zmieniające się upodobania klientów sprawiły, że szybko głównym wyrobem Orisa stały się zegarki naręczne. Przez ponad sto lat istnienia zakłady Oris produkowały najróżniejsze wyroby - zegarki kieszonkowe, małe stojące zegary i budziki, stopery, oraz zegarki dla pilotów i nurków. Niezależnie od rodzaju wyrobu, wszystkie zdobyły uznanie klientów za trwałość i użyteczność.Awiacyjne początki zegarków Oris 

Pierwszy zegarek Oris łączący się z awiacją powstał ponad sto lat temu, a dokładniej w 1917 roku. Jego wygląd daleki był od tego co teraz kojarzy się z zegarkami dla pilotów, jednak wynikało to z tego, że powstał w pionierskich dla lotnictwa czasach, gdy jeszcze niezupełnie było wiadomo jakie cechy powinny mieć zegarki dla pilotów, by być przydatne. Dziś, w ofercie firmy z Holstein można znaleźć skupione na lotnictwie modele o retro i nowoczesnej stylistyce. Do tych pierwszych należy seria Oris Big Crown Original, drugie zaś reprezentuje rodzina Oris Big Crown ProPilot.

Limitowany zgearek Oris Big Crown ProPilot Day Date TLP Limited EditionOris Big Crown ProPilot Day Date TLP Limited Edition

Niepowtarzalny zegarek Oris Big Crown ProPilot Day Date TLP Limited Edition

Nowy w gamie nowocześnie wyglądających "lotników" jest Oris Big Crown ProPilot Day Date TLP Limited Edition 01 752 7760 4287-SET. To edycja limitowana powstała dla uczczenia współpracy producenta zegarków ze szkołą dla pilotów NATO. Skrót TLP odnosi się do anglojęzycznego terminu Tactical Leadership Programme, czasem zastępowanego po prostu określeniem Kurs Pilotów NATO. 


Celem tego szkolenia jest podnoszenie umiejętności dowodzących lotnictwem i tworzenie niezbędnej wiedzy taktycznej, która daje możliwość skutecznego zmierzenia się z realiami współczesnego pola walki. Na kurs kierowani są doświadczeni piloci, którzy zyskują na nim lepszą świadomość własnych umiejętności i kompetencji. Do programu treningowego klasyfikowani są członkowie sił zbrojnych ze wszystkich państw NATO oraz tych, które nie są częścią jeszcze sojuszu. Także polscy piloci samolotów F-16 z 31 i 32 Bazy Lotnictwa Taktycznego byli kursantami TLP. Ich trzytygodniowe szkolenie składało się z 40 misji wymagających około stu godzin w powietrzu. Utworzona na potrzeby kursu TLP baza lotnicza w hiszpańskim mieście Albacete znalazła się w tym miejscu nieprzypadkowo. W regionie niemal nieprzerwanie panuje doskonała pogoda do latania, co sprawia, że misje odbywają się w optymalnych warunkach i bez opóźnień. Na podobnej szerokości geograficznej, z tych samych powodów znajduje się amerykańska baza Miramar, słynąca z kursów Top Gun.


Zegarek Oris - inspirowany historycznymi modelami typu “pilot”

By uczcić tę wręcz oczywistą współpracę, przygotowanych zostanie 750 egzemplarzy modelu ProPilot w czterdziestocztero milimetrowej kopercie. Duża koperta i powiększona koronka wprost nawiązują do historycznych modeli typu "pilot". Ząbkowany bezel to most między przeszłością lotnictwa, a dniem dzisiejszym. Nie jest gładki, bo tak w przeszłości wykańczano obrotowe lunety, a wzór został zainspirowany łopatami turbin nowoczesnych silników lotniczych. W oczy natychmiast rzuca się jej wyjątkowa kolorystyka - stal wykończono powłoką PVD o ciemnoszarym, niemal czarnym kolorze, określanym jako gunmetal. Jej istotną dla wojskowych cechą jest to, że odbija mniej światła niż surowa stal. Dekiel poza standardowymi informacjami otrzymał rysunek z logo programu szkoleniowego TLP z drapieżnym ptakiem i informację o edycji limitowanej wraz z numerem kolejnym z puli 750 sztuk. Zakręcana koronka i uszczelniony dekiel sprawiły, że całość jest wodoszczelna do stu metrów (10ATM).

Zegarek Oris czyli model inspirowany historycznymi modelami typu “pilot”


Zegarek Oris jako instrument pokładowy na nadgarstku

Instrument pokładowy na nadgarstku

Tarcza może uchodzić za wzór - jest doskonale czytelna i jednocześnie ma wyrazisty charakter, pozwalający ją łatwo zidentyfikować, jako element specjalnego zegarka. Powierzchnia otrzymała ziarnistą fakturę i barwę wojskowej zieleni. Napisy Oris i Big Crown ProPilot TLP są beżowo-zielone, przez co nie rozpraszają uwagi podczas odczytu wskazań. Ta czynność będzie niezwykle łatwa, niezależnie od warunków i pory dnia, ponieważ na nakładane indeksy w formie cyfr arabskich oraz wskazówki godzinową i minutową, została obficie nałożona substancja świecąca Superluminova BG W9 Grade A emitująca światło barwy błękitnej. W okienkach przy godzinie 3 można sprawdzić aktualny dzień tygodnia i miesiąca. By nie burzyć czytelności osiągniętej przez kontrast białych elementów z ciemnozieloną powierzchnią tarczy, informacje o dacie wypisano białą czcionką na czarnym tle. Gdyby zastosowano standardowe, odwrotne rozwiązanie, to kalendarz skupiałby uwagę odczytującego godzinę. 


Praktyczny pasek

Specjalna edycja Oris Big Crown ProPilot Day Date TLP Limited Edition 01 752 7760 4287-SET dostarczana jest na surowo wyglądającym, 22 milimetrowym, materiałowym pasku w kolorze oliwkowym. Utylitarny doskonale pasuje do wyposażenia żołnierza lotnictwa, który potrzebuje sprawdzonych i niezawodnych rozwiązań w każdym używanym sprzęcie. Pasek zapina się za pomocą zapięcia bransoletowego, którego klamra imituję klamrę pasów lotniczych. Zostało ono tak skonstruowane, że długość paska można regulować płynnie, a nie jak to często bywa “skokowo” zgodnie z układem dziurek w dłuższej części paska. Oczywiście ten element został wykończony w ten sam sposób co koperta, aby zachować stylistyczną spójność i ograniczyć możliwe refleksy światła powodowane przez zegarek.

Praktyczny pasek w zegarkach Oris


Sprawdzony, szwajcarski silnik w zegarkach Oris

Sprawdzony, szwajcarski silnik

Konstruktorzy marki Oris zdecydowali się na wykorzystanie kalibru 752, którego bazę stanowi sprawdzona szwajcarski mechanizm Sellita SW 220-1. To werk o średnicy 32,2 milimetra, pracujący z częstotliwością 4 Hz i systemem automatycznego naciągu, który przez cały czas uzupełnia zapas energii. Autonomia chodu tego modelu to około 38 godzin. Datownik dni tygodnia i miesiąca wyposażony w system natychmiastowej zmiany jest dziełem zegarmistrzów z Holstein. Dokładnie o północy, w okienkach błyskawicznie zmieniają się obie informacje. Nie ma tu charakterystycznego dla wielu modeli “ciągnięcia” się zmiany przez kilka godzin.


Ładownica, czyli specjalne opakowanie

Opakowanie tak wyjątkowej i znaczącej edycji limitowanej nie może być zwyczajne. Producent oferuje zegarek w specjalnym opakowaniu podróżnym, które jest na tyle kompaktowe, że łatwo zmieścić je w wojskowej torbie transportowej. Dołączony jest także specjalny certyfikat potwierdzający przynależność każdego egzemplarza do specjalnej serii.

ładownica w zegarkach Oris, czyli specjalne opakowanie


Zegarek Oris jako insygnia pilotów TLP

Insygnia pilotów TLP

Piloci, którzy ukończą kurs Tactical Leadership Programme, otrzymają możliwość nabycia wykonanego na indywidualne zamówienie zegarka Oris Big Crown ProPilot z wygrawerowanym imieniem, nazwiskiem i rokiem, w którym pozytywnie ukończyli szkolenie.


Narzędzie codziennej nawigacji

Współcześnie zegarek nie ma już tak istotnej dla pilotów funkcji jak w początkowych latach lotnictwa. Będzie za to doskonałym narzędziem w codziennej nawigacji, które docenią mężczyźni lubiący militarny styl a'la Taksówskarz w wykonaniu Roberta De Niro, a jednocześnie szukający przedmiotów wysokiej jakości.  Oris Big Crown ProPilot TLP fantastycznie łączy w sobie te cechy - z jednej strony to prawdziwie użyteczny, inspirowany wojskowością przedmiot, z drugiej zaś trwały i luksusowy czasomierz dla koneserów.

zegarek Oris jako narzędzie codziennej nawigacji