Zegarki na Dzień Mamy 2024
tel. 753 753 300

Jaki zegarek dla 5-latka? Podpowiadamy, jak wybrać pierwszy zegarek dla dziecka

05-09-2022

Nie każdy dzielny przedszkolak rozumie już, jak działa czas i jakich narzędzi można używać do mierzenia jego upływu. Czy w takim razie zakup zegarka dla 5-latka ma sens? Oczywiście! Zobacz, dlaczego warto podarować mu taki prezent i jaki zegarek dla 5-latka wybrać.


Czy 5 lat to odpowiedni wiek na pierwszy zegarek dla dziecka?

Nie bez powodu to w podręcznikach dla pierwszej klasy podstawówki znajdują się ćwiczenia doskonalące naukę odczytywania wskazań z tarczy zegarka. To właśnie w tym wieku większość dzieci najłatwiej nabywa tę umiejętność. Nie oznacza to jednak, że 5-latek na sto procent nie poradzi sobie z tym wyzwaniem. Każdy maluch rozwija się we własnym tempie, zatem z pewnością znajdzie się wielu młodych użytkowników, którzy poradzą sobie z obsługą zegarka dziecięcego i odczytywaniem z niego godziny.

Zegarek dla 5 latki


Zegarek dziewczęcy dla 5 latki

Zegarek dla pięciolatka może też spełnić inną funkcję niż edukacyjna. Ty również nie zawsze kupujesz czasomierz po to, by rzeczywiście sprawdzać na nim godzinę – często odruchowo i tak robisz to na smartfonie. Zegarek na nadgarstku traktujesz z kolei jako modny gadżet, który dopełnia stylizację. Podobnie na zegarki dla dzieci patrzą maluchy, które nie opanowały jeszcze sztuki odczytywania godzin. Podoba im się design takiego gadżetu, a przy tym używają go do wielu kreatywnych zabaw. Tak czy owak, zakup czasomierza okaże się strzałem w dziesiątkę.


Zegarek elektroniczny dla 5-latka – kiedy to dobry pomysł?

Chociaż nauka czytania analogowej tarczy zegarka to ważna umiejętność, która na pewno przyda się w późniejszym życiu, można odsunąć ją nieco w czasie. W takim przypadku pierwszy zegarek dla dziecka mającego 5 lat może być spokojnie modelem elektronicznym. Pomoże w zrozumieniu samego konceptu upływającego czasu i następujących po sobie godzin. Dziecko zapytane o to, o której mama odbierze je z przedszkola, odpowie, że o 15. Następnie zerknie na elektroniczny cyferblat i sprytnie policzy na paluszkach, ile jeszcze godzin musi upłynąć do tego momentu.

Zegarek analogiczny dla dziecka


Zegarek chłopięcy analogowy

Nawet jeśli na to będzie jeszcze za wcześnie, to zegarek dla dziecka stanie się pięknym dodatkiem, który młody właściciel będzie dumnie nosić na nadgarstku. A jeśli jednak przyswoi sobie podstawy odczytywania godzin, to na później zostanie jedynie zaprezentowanie mu zasady działania wskazówek oraz wyjaśnienie tego, dlaczego godzinę trzecią nazywamy również piętnastą w zależności od pory dnia. Ale to już możesz zrobić wtedy, gdy maluch będzie na to gotowy – np. przed rozpoczęciem szkolnej przygody w roli dumnego ucznia pierwszej klasy.


Wskazówkowy zegarek na rękę dla 5-latka – jaki będzie najlepszy?

Chociaż zegarki elektroniczne dla dzieci są dobrą opcją, to jednak w pewnym momencie życia dziecko będzie musiało nauczyć się odczytywania godziny z analogowej tarczy. Jaki zegarek dla 5-latka kupić, by wspomóc je w tym zadaniu? Przy wyborze koniecznie zwróć uwagę na poniższe kwestie.

Zegarek dla 5 latka


Cechy zegarka dla 5 latka
  • Czytelność tarczy – choć piękne grafiki wywołują uśmiech na buzi, to jednak rozpraszają i utrudniają śledzenie ruchu wskazówek. Na pierwszy zegarek dla dziecka wybierz minimalistyczny model, z którego można bez problemu odczytać godzinę.
  • Wyraźne oznaczenia – co prawda Tobie nie sprawia trudności sprawdzenie godziny na zegarku pozbawionym cyfr. Dla dziecka będzie to już zadanie arcytrudne. Zadbaj o to, by numeracja na tarczy była kompletna i łatwa do odczytania.
  • Zabezpieczenia – prędzej czy później dziecko na pewno założy zegarek na plac zabaw, do piaskownicy lub na rower. Na pewno też nie raz w drodze do domu złapie je deszcz. Jeśli zegarek dla pięciolatka ma sprostać takim wyzwaniom, musi być wodo- i pyłoodporny.
  • Lekka konstrukcja – drobna rączka dziecka nie udźwignie masywnego czasomierza wykonanego w całości ze stali szlachetnej. Postaw na pasek i kopertę z tworzywa, które poza niską wagą jest także antyalergiczne i łatwe do utrzymania w czystości.

Zegarki dziecięce dla 5-latka – polecane modele

Teoria teorią, ale mamy dla Ciebie coś więcej. Przedstawiamy kilka modeli, które doskonale sprawdzą się w roli pierwszego zegarka dla dziecka – a przynajmniej tak twierdzą nasi najmłodsi klienci, którzy przetestowali je w praktyce. Co wybrać?

Zegrarek chłopięcy dla 5 latka


Zegarek elektroniczny dla dziecka

Zegarki elektroniczne dla dzieci oferuje wiele marek, jednak w przypadku maluchów w tym wieku najlepszym wyborem będą te marek Lorus i Casio. Takie modele, jak Casio LW-200-1AV czy Lorus Digital R2365NX9, to uniwersalne propozycje, które na pewno przypadną do gustu każdemu dziecku. Przede wszystkim mają wbudowane podświetlenie, co samo w sobie jest ciekawą opcją. Chociaż obecność dodatkowych funkcji może trochę rozpraszać uwagę, to jednak aktualna godzina jest zaprezentowana w wyraźny i czytelny sposób.


Zegarek elektroniczny dla dzieci to jednak niejedyny gadżet, jaki możesz sprezentować 5-latkowi. Maluchowi w tym wieku z pewnością wpadną w oko barwne i kreatywne pozycje z asortymentu marek Flik Flak, Knock Nocky, QQ czy Timex. Przyjrzyj się w szczególności następującym czasomierzom.

Zegarek Flik Flak dla 5 latka


Flik Flak FPNP086 – jeden z najpiękniejszych zegarków Flik Flak, który jest utrzymany w klimacie morskich opowieści. Pasek zdobi ośmiorniczka, która macha mackami i zachęca do nauki obsługiwania zegarka.


Timex TW7C25500 – motyw radosnych jednorożców, które beztrosko galopują wśród tęczy i gwiazdek to marzenie niejednej dziewczynki. Możesz też zobaczyć inne zegarki dla dzieci Timex, gdyż oferta tego producenta jest zdecydowanie jedną z bogatszych na rynku.


Knock Nocky JL3486004 – pasek w kolorze trawy i urocze krówki, które się na niej pasą. Nie ma nic dziwnego w tym, że maluchy tak chętnie noszą ten czasomierz. Zegarki Knock Nocky są znane z radosnego i pobudzającego wyobraźnię wzornictwa. Znalezienie czegoś, co wpadnie w oko młodemu właścicielowi, nie powinno sprawić trudności.


Jeśli dziecko doskonale radzi sobie z nowoczesnymi technologiami, dobrym pomysłem może okazać się zakup smartwatcha chłopięcego lub dziewczęcego. A jeśli wybierzesz model wyposażony w pasek z szerokim zakresem regulacji i wyświetlacz z opcją personalizacji, będzie rósł wraz z dzieckiem. W rezultacie sprawdzi się i jako zegarek dla pięciolatka, i dla starszaka.