Grawerowanie 2024
tel. 753 753 300

Zegarki Aviator - ponadczasowe zegarki lotnicze inspirowane powietrzną żeglugą

28-10-2021

Szwajcarska marka Aviator zachwyca nas swoimi propozycjami od ponad 20 lat, koncentrując się na bardzo konkretnej kategorii czasomierzy. Zegarki dla pilotów, bo o nich mowa, należą do jednych z najpopularniejszych rodzajów zegarków na rynku, a oferta marki składa się tylko i wyłącznie z nich. Dzięki tak ścisłej specjalizacji projektanci marki są zdolni nie tylko do tworzenia modeli dla sił lotniczych nowoczesnych armii, ale również czerpania inspiracji ze wspaniałej historii lotnictwa. Wbrew pozorom zegarki Aviator nie są jednak skierowane wyłącznie do pilotów, a spośród licznych propozycji, każdy odnajdzie swój ulubiony styl. W tym artykule przyjrzymy się więc nieco bliżej ofercie zegarków marki Aviator i pokażemy Ci, że nie musisz być zawodowym pilotem, aby stać się jego szczęśliwym posiadaczem.


Zegarki Aviator - nie tylko dla pilotów

W świecie zegarmistrzostwa jest wiele ciekawych wątków, które zadecydowały o popularności danego rozwiązania. Dobrym przykładem są tutaj zegarki do nurkowania, uwielbiane przez mężczyzn za charakterystyczne cechy wynikające z konieczności pracy pod wodą. Dość podobnie sytuacja ma się w przypadku zegarków dla pilotów, które w pewnym sensie nosi dzisiaj każdy z nas. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że jeszcze w ubiegłym wieku nikt nie korzystał bowiem z zegarków noszonych na nadgarstku. Wówczas zdecydowanie dominowały zegarki kieszonkowe, a modele naręczne uznawane były za niemęskie i noszone ewentualnie przez kobiety. To właśnie zegarki dla pilotów odwróciły jednak ten trend sprawiając nieodwracalnie, że dzisiaj myśląc o czasomierzu, myślisz zapewne właśnie o zegarku naręcznym. 

 Zegarki Aviator


Zegarek lotniczy marki Aviator na niebieskim pasku

Przyczyna takiego obrotu sytuacji jest dość prosta i wynika z dwóch czynników - nieprzystosowania modeli kieszonkowych do wymagań pilotów oraz podziwu jaki w społeczeństwie wywoływali pierwsi śmiałkowie wzbijający się w powietrze. Z jednej strony pilot w trakcie lotu musi kontrolować czas w trybie natychmiastowym, w czym zdecydowanie nie pomaga sięganie po zegarek do kieszeni. Z drugiej zaś nikt nie mógł zarzucić pilotowi braku męskości, skoro ryzykował on życiem wzbijając się w przestrzeń powietrzną. W ten sposób to właśnie zegarkom dla pilotów zawdzięczamy dzisiejszy sposób noszenia czasomierzy, co chyba najlepiej świadczy, że wśród nich każdy znajdzie coś dla siebie.


Co znajdziemy w kolekcjach marki Aviator?

Zanim przejdziemy do zaprezentowania atutów poszczególnych kolekcji, warto wspomnieć o sposobie ich systematyzacji. Jak już wcześniej wspomniano, zegarki Aviator czerpią mnóstwo inspiracji z historii lotnictwa, a co za tym idzie z historii samych samolotów. Każda z kolekcji poświęcona jest innemu okresowi rozwoju technik lotniczych, symbolizowanego przez kluczowy dla niego model samolotu. Dzięki temu zegarki dla pilotów marki Aviator mogą zaoferować zarówno bardzo oldschool-ową stylistykę, jak i ultranowoczesny design.


Zegarki Aviator Bristol

Choć historię braci Wright zna niemal każdy, początki lotnictwa zdecydowanie nie należały do prostych. Na starcie samoloty traktowano raczej jako imponującą ciekawostkę niż coś co zaważy o losach świata, aż do wybuchu I wojny światowej. W jej trakcie szczególnym modelem okazał się samolot Bristol F.2B Fighter, który wykazał się niesamowitą skutecznością w ochronie i zwalczaniu bombowców. Zegarki Aviator Bristol doskonale oddają ducha czasomierzy noszonych przez pilotów ówczesnego okresu, oferując bardzo klasyczną i stonowaną stylistykę. Dość mocno rzuca się w oczy vintage-owy wygląd ich koperty, z nietypowymi schodzącymi się do wewnątrz uszami oraz radełkowaną koronką w kształcie brylantu. Nie do pominięcia jest również specyficzny pasek, który jest zapinany, co wynika z faktu, że wówczas nie stosowano jeszcze znanych nam dzisiaj teleskopów.

Oczywiście kluczowym elementem zegarków Aviator Bristol jest jednak ich tarcza, charakteryzująca się niesłychaną przejrzystością i intuicyjnością odczytu. Przede wszystkim na cyferblatach tych modeli nie ma zbyt wielu niepotrzebnych dodatków, co nie odciąga uwagi od bardzo dużych indeksów arabskich oraz dużych wskazówek pokrytych masą luminescencyjną.

Zegarek Aviator Bristol


Zegarek Aviator DOUGLAS DC-3 V.3.32.0.232.4  zegarek lotniczyZegarki Aviator Douglas

Współcześnie przelot samolotem nie należy do atrakcji niedostępnych dla przeciętnego człowieka, ale jeszcze w latach 30’-tych mało kto marzył o takiej możliwości. Wtedy to amerykańscy inżynierowie przygotowali wyjątkową maszynę, którą inspirowana jest kolekcja Aviator Douglas. Douglas DC-3 to wyjątkowy samolot, który zapoczątkował epokę lotów pasażerskich. Jak nietrudno się domyślić, wejście na pokład było doświadczeniem luksusowym, a wzbicie się w powietrze w czasach, gdy nawet samochody należały do rzadkości, zdecydowanie musiało mieć mistyczny charakter. Właśnie dlatego w tej kolekcji projektanci skupili się przede wszystkim na przekazaniu odczuć pierwszych pasażerów DC-3 oraz prestiżowego charakteru tego wydarzenia. Zegarki Aviator Douglas są niesłychanie eleganckie i ponadczasowe, a miłośnicy wykwintnego sposobu zdobienia zegarków, z pewnością spędzą nad nimi sporo czasu. Wśród licznych modeli znaleźć można zarówno doskonałe zegarki garniturowe z indeksami w formie słupków i wskazówkami typu pencil, jak i ornamentowe bogato zdobione propozycje wykonane technikami modelowania 3D. To właśnie w tej kolekcji zawarte są również przepiękne lotnicze zegarki damskie Aviator Moonflight, które urzekają wspaniałą kompozycją z wykorzystaniem masy perłowej.

Zegarki Aviator Airacobra

W okresie II wojny światowej powstało naprawdę wiele samolotów, które jeden po drugim przejmowały prymat topowego modelu. Projektanci marki Aviator nawiązując do tego kwiecistego okresu w historii lotnictwa, zdecydowali się na stworzenie kolekcji inspirowanej myśliwcem Bell P-39 Airacobra. Przyczyną tej decyzji była niezwykła rola tego samolotu w kluczowym momencie wojny, jakim było dołączenie Stanów Zjednoczonych do sił alianckich. Bell P-39 Airacobra był wówczas jedynym modelem zdolnym do nawiązania walki z japońskimi myśliwcami, co zapewniło mu istotne miejsce na kartach historii. Zegarki Aviator Airacobra dość dobrze obrazują stopień zaawansowania prac nad samolotami nowej generacji, prezentując fantastyczne połączenie klasycznej stylistyki z wyraźnie wykształconymi cechami. W większości modeli na tarczach, oprócz wyraźnych arabskich indeksów, widoczne są geometryczne znaczniki, ułatwiające intuicyjny odczyt wskazań. Wskazówka godzinowa jest przy tym wyraźnie krótsza i wyraźnie grubsza od wskazówki minutowej, a wskazówka sekundnika sięga niemal do brzegu tarczy. Podobnie jak prawdziwy samolot Airacobra, modele z tej serii otrzymują inny numer porządkowy, w zależności od dodatkowego wyposażenia. Zegarki Aviator Airacobra P-42 oznaczają zatem obecność datownika, z kolei Aviator P-45 to ich odpowiednik z dodatkowym chronografem.

  Zegarek Aviator V.2.25.0.169.5 AIRACOBRA P45 CHRONO zegarek męski na bransolecie z zieloną tarczą


Zegarek Aviator M.2.30.5.217.6 MIG-29 SMT Chrono zegarek lotniczy z suwakiem logarytmicznym i chronografem

Zegarki Aviator MIG Collection

Zbliżający się coraz większymi krokami koniec tysiąclecia, był w latach 70’-tych jedynie większym bodźcem do rozwoju. To wtedy na rynkach zaczynała królować coraz szerzej dostępna elektronika, a w przestrzeni powietrznej zapanował MIG-29. Radziecki odrzutowy myśliwiec przewagi powietrznej jest chyba jednym z najbardziej rozpoznawalnych samolotów w historii, którego nazwę zna nawet kompletny laik. Samolot ten wprowadził lotnictwo w całkowicie nową erę projektowania samolotów, co doskonale oddają zegarki Aviator MIG Collection. Modele Aviator MIG-29 charakteryzują się dość kanciastą kopertą obdarzoną niezwykle technicznym designem, który został przygotowany w taki sposób, aby pasować do wnętrza prawdziwego myśliwca. W modelach tych znajdziemy cały szereg przydatnych dla pilota funkcji, jak choćby pierścień logarytmiczny, służący do szybkiego wykonywania skomplikowanych obliczeń. Następca legendarnego myśliwca, czyli MIG-35, również doczekał się swojego przedstawiciela w kolekcji, wprowadzając serię w świat ultranowoczesnego design. Zegarki Aviator MIG-35 posiadają absurdalnie dużą ilość niesłychanych detali, jak choćby koronka wzorowana na dyszy silnika odrzutowego, czy paski wzorowane na rurach tlenowych.


Zegarki Aviator Vintage Family

W przeciwieństwie do przedstawionych wcześniej kolekcji, zegarki Aviator Vintage Family, nie skupiają się na konkretnym modelu samolotu. Ich koncepcja odnosi się bowiem do okresu, kiedy zegarki lotnicze dopiero się kształtowały, wraz z pierwszymi samolotami. Kiedy tylko pionierzy awiacji dostrzegli konieczność używania czasomierza naręcznego, z oczywistych przyczyn korzystali z rozwiązań, które oferował ówczesny rynek. Modele przeznaczone do pilotażu były po prostu zwykłymi klasycznymi modelami, które wyróżniały się swoją czytelnością. Zjawisko to jest doskonale widoczne w zegarkach Aviator Vintage Family, które są jednymi z najciekawszych zegarków męskich w ofercie marki. Pomimo konstrukcji koperty zgodnej z typowymi zegarkami lotniczymi, spotkamy typowe ozdobne elementy, jak wskazówki typu sword czy wskazówki typu leaf. Modele Aviator Vintage Family mogą się dzięki temu pochwalić ponadczasową stylistyką, która sprosta oczekiwaniom najbardziej wymagających kolekcjonerów.


Zegarek Aviator P.2.15.0.089.6 PROFESSIONAL zegarek lotniczy z tachometrem i chronografem w sportowym wydaniu swiss made

Zegarki Aviator Professional

Zawodowo z zegarków Aviator korzystają przede wszystkim grupy akrobacyjne jak Grecki Zespół Akrobatyczny ZEUS, Portugalski Składron Alpha Jet czy Turecki Zespół Akrobatyczny Solo Turk. To właśnie doświadczenia zebrane podczas współpracy z nimi, zaowocowało przygotowaniem zegarków Aviator Professional. Modele z tej kolekcji cechują się bardzo nowoczesnym designem oraz koncentracją na funkcji chronografu. To właśnie chronograf stanowi kluczową rolę w lotnictwie akrobatycznym, dlatego projektanci zadbali o wygodę jego obsługi oraz intuicyjność odczytu. Zegarki Aviator Profressional wyróżniają się przede wszystkim nietypowymi przyciskami do obsługi stopera, które zamiast od boku wciskane są po prostu frontalnie. Do ich atutów zaliczyć należy przede wszystkim wyraźnie oznaczoną wskazówkę sekundnika oraz wskazówki chronografu, a także skalę tachometryczną pozwalającą na dokonywanie pomiarów prędkości.