tel. 753 753 300

Jak powstają zegarki Aviator? Poznaj tajniki szwajcarskiej marki Aviator!

09-09-2021

Szwajcarskie marki zegarmistrzowskie od dawna słyną z doskonałej jakości i nie jest to bynajmniej dziełem przypadku. Aby móc posługiwać się oznaczeniem Swiss Made, zegarki muszą spełniać wyśrubowane warunki dotyczące nie tylko jakości, ale również samego procesu produkcji. Każda marka posiada jednak swój własny system przygotowywania nowych modeli i kolekcji, który często decyduje o ich ostatecznej pozycji na rynku. Jako autoryzowany sprzedawca zegarków marki Aviator zyskaliśmy wgląd do tajników powstawania tych wyjątkowych czasomierzy i dziś przybliżymy je Wam w niniejszym artykule. 


Kto stoi za zegarkami marki Aviator?

Gdy zaczęliśmy zagłębiać się w proces powstawania zegarków Aviator, bardzo szybko przekonaliśmy się, że kluczem do sukcesu są pracujący nad nimi ludzie. Nad procesem ich projektowania czuwa dyrektor kreatywny Ivan Castro, który osobiście kieruje pracami nad każdym nowym modelem. Nietrudno się domyślić, że opracowanie czasomierza od podstaw nie należy do najprostszych, co Ivan Castro zobrazował nam następującymi słowami: “Projektowanie czasu to proces koncepcyjnej eksploracji i wielu rozwiązań. Projektant musi zrozumieć mnogość parametrów, zanim zaprojektuje dobrze działający projekt”. Opracowywanie nowych zegarków Aviator jest jedną stroną medalu, nad tą drugą dotyczącą precyzji i rzemiosła czuwa główny zegarmistrz marki Pascal Britsch. Jak sam mówi o swojej pracy: „Zegarmistrzostwo to nie mój zawód. To moja życiowa pasja. Dzięki ponad trzem pokoleniom rzemieślniczego rzemiosła moja wiedza pochodzi z wiedzy, którą przekazał mi mój pradziadek”. Nie bez znaczenia jest także sama lokalizacja marki, która znajduje się w szwajcarskich górach Jura. Niedawno marka stworzyła nawet specjalne centrum nazywane Aviator Lab na jednym z pobliskich lotnisk, co wspaniale nawiązuje do lotniczej inspiracji zegarków Aviator. 

Zegarmistrz marki Aaviator Pascal Britsch
Zegarmistrz marki Aviator - Pascal Britsch



Dla kogo projektowane są zegarki Aviator?

Bracia Wright jako twórcy pierwszgo samolotu
Bracia Wright 

Lotnicza stylistyka zegarków Aviator nie jest skierowana wyłącznie do zawodowych pilotów. Ich odbiorcami są również pasjonaci awiacji, a także wszyscy ludzie podążający za swoją pasją. Miłośników marki łączyć ma bowiem sposób myślenia, jaki przejawiali pierwsi pionierzy awiacji. Dokładnie tak jak Bracia Wright - twórcy pierwszego samolotu, Igor Sikorski - twórca pierwszego helikoptera i Charles Yeager - pierwszy pilot, który pokonał barierę dźwięku, posiadacze zegarków Aviator dzielą zestaw 3 cech: emocjonalność, śmiałość i pro aktywność. Nie zmienia to oczywiście faktu, że jako nowoczesne zegarki dla pilotów, rzeczywiście zdobywają one powszechne uznanie zawodowców, o czym świadczą odbiorcy zegarków Aviator. Mowa tu między innymi o pilotach 23 Bazy Lotnictwa w Minśku Mazowieckim, Greckim Zespole Akrobatycznym Zeus, Portugalskiego Składronu Alpha Jet czy Singapurskiej Armii i Sił Lotniczych. 



4 fazy tworzenia zegarków Aviator

Lata doświadczenia w produkcji oryginalnych zegarków Swiss Made, pozwoliły marce Aviator na opracowanie swojego własnego systemu ich tworzenia – od pomysłu, przez doskonalenie, aż po ostateczne wykończenie czasomierza. Najogólniej rzecz ujmując, proces ten podzielono na 4 fazy, w trakcie których nad nowym projektem pochyla się wyznaczone do tego grono specjalistów. 


Faza inspiracji 

Faza inspiracji w procesie tworzenia zegarków Aviator, świadczy o kompetencji marki i holistycznym podejściu do nowych kolekcji. Każda z nich ma bowiem odzwierciedlać dany okres z historii lotnictwa wzorując się na najważniejszych samolotach danego okresu. Wczesny okres awiacji symbolizuje zatem kolekcja zegarków Aviator Bristol, nawiązująca do brytyjskiego dwupłatowca myśliwskiego. Zegarki Aviator Douglas są odzwierciedleniem legendy transportu publicznego, jaką był samolot Douglas DC-3. Lata 40’ to oczywiście zegarki Aviator Aircobra, odwołujące się do amerykańskiego myśliwca Bell P-39 Aircobra. Z kolei zegarki Aviator MIG-Collection czerpią inspirację z najlepszego samolotu lat 70’-tych, czyli MIG-29. Warto wspomnieć, że w najbliższych latach pojawi się całkowicie nowa kolekcja inspirowana najlepszym samolotem nowego tysiąclecia, jednak jego tożsamość na razie nie została jeszcze ujawniona. Patrząc na dotychczasowe kolekcje śmiało można stwierdzić, że zegarki Aviator tworzone są tak, aby po prostu pasować do wnętrz kokpitu samolotu, co widoczne jest w ich oryginalnym wyglądzie. 

Zegarki Aviator MIG-Collection inpsirowane najlepszym samolotem lat 70'-tych - MIG-29



Faza designu

Oczywistym krokiem po odnalezieniu inspiracji i określeniu tożsamości zegarka, jest przejście do fazy designu. To właśnie na tym etapie wybitni projektanci siadają do stołu kreślarskiego, przygotowując pierwsze rysunki opracowywanego modelu. Po zarysowaniu ostatecznej formy koncepcyjnego zegarka Aviator, przychodzi czas na modelowanie 3D przygotowane przez wykwalifikowanych inżynierów. Co ciekawe, do wykonywania modeli trójwymiarowych, szwajcarska marka wykorzystuje oprogramowanie używane przez projektantów samochodów, statków i samolotów. Na pierwszy ogień idzie oczywiście koperta, stanowiąca fundament każdego czasomierza. W drugim kroku modelowane są wszelkie pozostałe dodatki, jak projekt tarczy czy wzór paska bądź bransolety. Po zakończeniu tej fazy po raz pierwszy można zobaczyć, jak ma rzeczywiście prezentować się nowy model bądź cała kolekcja, w graficznej i trójwymiarowej formie.  

Faza designu zegarków Aviator rysunek koperty



Faza rozwoju technicznego

Kiedy projektanci marki Aviator przygotują już zegarek w modelu 3D, nadchodzi czas ich wspólnej pracy z wykwalifikowanymi zegarmistrzami. To na tym etapie powstają rysunki techniczne i specyfikacja, co zdecydowanie nie należy do zadań prostych. Całą konstrukcję trzeba bowiem przygotować i opisać tak, aby maszyny pracujące z dokładnością do tysięcznych części milimetra, mogły wykonywać elementy w sposób seryjny. Najważniejsza jest tutaj po raz kolejny koperta, która zajmuje inżynierowe zdecydowanie najwięcej pracy. W fazie rozwoju technicznego trzeba bowiem podjąć decyzję o tym, jaki mechanizm wykorzystać do napędzenia zegarka Aviator i co najtrudniejsze, w jaki sposób osadzić go w wymodelowanej kopercie. Każdy element musi zostać dopasowany w końcu w sposób idealny, aby czasomierz zachowywał właściwy poziom szczelności i odporności na uszkodzenia. Warto również wspomnieć o deklu, który wyróżnia zegarki Aviator na tle konkurencji. W modelach tej marki wykonuje się je tak, aby jednocześnie odnosiły się do źródła inspiracji i czytelny sposób prezentowały parametry zegarka. Dzięki temu dekle zegarków Aviator otrzymują przyjemną dla oka wektorową formę, która ma charakter zarówno ozdobny, jak i informacyjny. 

Mechanizm zegarków Aviator faza rozwoju technicznego



Faza udoskonalania

Dla nikogo nie powinno być nowością, że to co na papierze, nie zawsze równa się temu co w rzeczywistości. Z tego względu po przejściu poprzednich faz, nowo przygotowany zegarek Aviator nie trafia od razu na linię produkcyjną. Pierwsze egzemplarze zawsze sprawdzane są i weryfikowane w manufakturze, gdzie zegarmistrzowie doświadczalnie sprawdzają, czy rzeczywisty model odzwierciedla założenia projektu. W tej fazie wprowadzane są ostateczne poprawki i podejmowana jest decyzja, co do dalszych losów czasomierza. Po uzyskaniu akceptacji ekspertów, zegarek Aviator może dołączyć do niezwykłej rodziny lotniczych czasomierzy, które możecie znaleźć w naszym sklepie internetowym. 

Faza udoskonalania zegarków Aviator

FILTRY0