Salon Harf x Zegarek.net we Wrocławiu
tel. 753 753 300
Kolejna udana współpraca Vostok Europe i Benediktasa Vanagasa

Kolejna udana współpraca Vostok Europe i Benediktasa Vanagasa

2024-12-12
We wszystkich sportach motorowych można znaleźć jedną imprezę, która cieszy się sławą, a jej uczestnicy stają się prawdziwymi legendami wśród kierowców wyścigowych. Jedną z takich legend jest Litwin Benediktas Vanagas, jeden z ambasadorów marki Vostok Europe. Mamy przyjemność zaprezentować najnowszy zegarek, będący owocem tej wieloletniej znajomości.

Rajd Dakar - nemezis kierowców i test sprzętu

Rajd Dakar to coroczny rajd terenowy, w czasie którego kierowcy przemierzają pustynie i tereny górzyste, a każdy z odcinków specjalnych rozciąga się na przestrzeni kilkuset kilometrów. Współcześnie, rajd organizowany jest przez prywatną firmę Amaury Sport Organisation, powołaną do życia w 1992 roku przy dużym udziale francuskiej grupy medialnej Éditions Philippe Amaury. Ta sama organizacja zajmuje się przygotowywaniem Tour de France, czyli najważniejszego wyścigu kolarskiego oraz wielu innych imprez sportowych, związanych z golfem, lekkoatletyką, żeglarstwem i rywalizacją off-roadową.

Poprzednikiem Rajdu Dakar był Rajd Paryż-Dakar, który od 1978 roku startował we francuskim Paryżu i miał metę w senegalskim Dakarze. Historia eventu sięga jednak jeszcze dalej. W 1977 Thierry Sabint, francuski kierowca wyścigowy, motocyklista i łowca przygód, brał udział w Rajdzie Abidżan-Nicea.

Rajd Dakar 2024
Nagroda z rajdu Dakar Benediktas Vanagas

Trasa biegła przez piaszczystą Pustynię Libijską, leżącą we wschodniej części Sahary. Na powierzchni niemal 2 milionów kilometrów kwadratowych panuje skrajnie suchy klimat z ogromnymi wahaniami dobowej temperatury. Piaski tworzą wydmy sięgające wysokości 300 metrów. W takim otoczeniu Thierry jadący tym razem na motocyklu zabłądził i przez kilka dni nie mógł odnaleźć właściwej drogi. Został uratowany w ostatniej chwili przez ekipę poszukiwawczą i szczęśliwie wrócił do Francji.

Będąc już bezpieczny w Europie, opracował plan rajdu zaczynającego się na Starym Kontynencie i przemierzającego afrykański Algierię i Niger, kończącego się w Dakarze, czyli stolicy Senegalu. Thierry stworzył nawet motto swojego wyścigu, brzmiące “Wyzwanie dla tych, którzy jadą, marzenie dla tych którzy zostają z tyłu”.

Jeszcze w tym samym roku, dokładnie 26 grudnia, rozpoczęła się pierwsza edycja Rajdu Paryż-Dakar (W mediach funkcjonował on jako Paris-Alger-Dakar Rally). Do zmagań na dystansie 10 000 kilometrów przystąpiły 182 załogi - 80 samochodów, 90 motocykli oraz 12 ciężarówek. Wszystkie pojazdy klasyfikowane były razem, a podziały na różne kategorie wprowadzono dopiero w późniejszych edycjach. Warto pamiętać, że pojęcie “fabrycznego zespołu”, czyli teamu złożonego z kierowców, mechaników i zaplecza logistycznego, wspieranego przez firmy produkujące samochody, chociaż istniało w Formule 1 czy Le Mans, to nie miało nic wspólnego z amatorskim rajdem przez pustynię.

Do mety dotarły 74 pojazdy (34 motocykle, 37 samochodów i 3 ciężarówki). Pierwsze trzy miejsca zajęli kierowcy motocykli, na trzecim miejscu dojechała załoga podróżująca terenowym Range Roverem V8, a za nimi rajd ukończył duet jadący Renault 4. Ten miejski samochód został oczywiście zmodyfikowany - dostał silnik od wyczynowego Renault 5 Alpine, napęd na cztery koła i wzmocnione elementy zawieszenia, czym w pewien sposób dał początek intensywnym przeróbkom pojazdów. Dzięki temu sukcesowi, w następnych latach na piaski pustyni wyjechały sportowe modele samochodów Porsche czy Mercedes-Benz.

Rajd Paryż-Dakar rozgrywany był przez niemal trzydzieści lat. Jest jedną z najbardziej znanych imprez motorsportowych na świecie, a jego sława porównywalna jest do wyścigu Le Mans, czy Grand Prix Monaco. Wielu kierowców wyścigowych czy rajdowych, po zakończeniu karier w swoich formułach, przerzucało się na intensywną rywalizację na pustynnych bezdrożach.

Dziś, kierowcy rywalizują w Rajdzie Dakar, który chociaż rozgrywany poza Europą i Afryką, zachował nazwę związaną z metą pierwszych edycji. Od 2009 roku rywalizacja przetaczała się bezdrożami Ameryki Południowej, a od 2020 roku załogi ścigają się w Arabii Saudyjskiej położonej na zachodzie Azji. Dakar po zbyt skalistych edycjach powrócił do macierzy i rozgrywany jest na piaskach pustyni. To właśnie pustynne ujęcia kręcone ze śmigłowców, takie jak słynne wyprzedzanie rajdowego Peugeota przez ważącą 11 ton ciężarówkę DAF, przeszły do historii sportu.

Edycja Dakar 2025 wystartuje już niedługo, bo 3 stycznia 2025 roku i potrwa aż do 17 stycznia. Organizatorzy zaplanowali 48 godzinny odcinek, w czasie którego załogi będą miały do przebycia około 950 kilometrów. W nadchodzącej edycji zaplanowane zostały odcinki, na których samochody i motocykle pojadą innymi trasami.

Na starcie Dakaru 2025 pojawi się też Benediktas Vanagas, litewski kierowca, przyjaciel Vostok Europe.

Samochód Toyota należący do kierowcy Benediktasa Vanagasa podczas rajdu
Benediktas Vanagas - litewski kierowca wyścigowy i rajdowy

Benediktas Vanagas - litewski kierowca wyścigowy i rajdowy

Zawodnicy, którzy ścigają się pojazdami z silnikami, dzielą się na dwie grupy. Pierwsza to zawodnicy, większość życia spędzają na trasach jednej dyscypliny - rajdów WRC, Formuły 1 czy MotoGP. Do drugich zaliczają się Ci, którzy ścigają się wszystkim, przy każdej okazji.

Benediktas Vanagas, urodzony w 1977 roku Litwin z Wilna, zdecydowanie zalicza się do drugiej kategorii. W swojej karierze rywalizował w rajdowej grupie N, rajdach typu Baja, 1000 kilometrowych wyścigach samochodów turystycznych, rajdzie Dakar, a nawet najtrudniejszym rajdzie przeprawowym świata czyli Ładoga Trophy rozgrywanym na bagniskach Rosji. W ciągu swojej kariery zawodowej wielokrotnie stawał na podiach różnego rodzaju rajdów i wyścigów płaskich. Triumfował w 2013 roku w wyścigu wytrzymałościowym Aurum 1006 km, jak i rozgrywanym na lodzie i śniegu “Winter Rally” w 2018 roku.

Jego wszechstronne umiejętności pozwalają mu nieprzerwanie meldować się na starcie Rajdu Dakar od 2013 roku. Z dwunastu edycji, w których wziął udział, nie ukończył trzech, co w świecie rajdu Dakar jest ogromnym sukcesem. W 2015 roku był najwyżej sklasyfikowanym kierowcą startującym “prywatnie”. W 2020 roku zakwalifikował się do pierwszej piętnastki Dakaru, a w 2021 roku zajął 12 miejsce. W tym roku dojechał na pozycji numer 8, do czego z pewnością przyczynił się nowy model rajdowej Toyoty Hilux.

Vanagas jest gorącym patriotą, starającym się działać na rzecz swoich rodaków i wolności ojczyzny. Dlatego też jego samochody ozdobione są herbem Litwy - “Pogonią” - przedstawiającym rycerza na koniu, nacierającego z mieczem w jednej ręce i tarczą w drugiej.

Poza torami i pustynnymi trasami, odwiedza litewskie szkoły starając się inspirować młodych, by budowali lepszą przyszłość swojego kraju i doradza litewskiemu rządowi w sprawach transportu i logistyki. Jego popularność w ojczyźnie jest podobna do tej jaką w Polsce cieszy się Robert Lewandowski czy Robert Kubica w czasach, gdy ścigał się w F1.

Benediktas zapowiedział swój start w nadchodzącej edycji Rajdu Dakar. Na prawym fotelu będzie towarzyszył mu Polak, Szymon Gospodarczyk. Pilot jest mistrzem Polski w klasyfikacji generalnej Rajdów Samochodowych oraz zdobywcą Pucharu Świata FIA w Rajdach Terenowych. Jest też jednym z zaledwie pięciu Polaków, którzy stanęli na podium Dakaru.

Benediktas Vanagas i Szymon Gospodarczyk ruszą do walki nową Toyotą Gazoo Racing Dakar Hilux Ultimate T1+. Inżynierowie przygotowali samochód, w oparciu o dane z poprzednich startów, w taki sposób, by technicznie był zdolny do walki o podium.

Marka Vostok Europe przygotowała dla Benediktasa specjalny zegarek, będący jedyną w swoim rodzaju odmianą zegarków z kolekcji Systema Periodicum.

Benediktas Vanagas i Szymon Gospodarczyk
Vostok Europe Benediktas Vanagas Dakar Edition VK67-650J740

Vostok Europe Benediktas Vanagas Dakar Edition - do używania na trasie “Dakaru”

Najnowszy Vostok Europe Systema Periodicum Benediktas Vanagas Dakar Edition VK67-650J740, powstały jako owoc wieloletniej przyjaźni i współpracy między ludźmi tworzącymi markę Vostok Europe i kierowcą rajdowym, to okazały, niemal całkowicie czarny model, obok którego trudno przejść obojętnie.

Za jego bazę posłużył zegarek z kolekcji Sistema Periodicum, czyli naręczny czasomierz w kształcie nazywanym popularnie “bullhead”. Tym terminem określane są zegarki ze stoperem, których koperta ma koronkę przy godzinie dwunastej, nie przy trzeciej, a przyciski do obsługi stopera zajmują miejsca przy godzinach jedenastej i pierwszej. Po raz pierwszy takie modele pojawiły się pod koniec lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku. Litewski “bullhead” zadebiutował na początku 2024 roku. Kolekcja Systema Periodicum zwróciła uwagę wielu Klientów swoim nietypowym kształtem i ciekawymi połączeniami kolorystycznymi. Wszystkie zegarki z tej kolekcji nazwane zostały jak znane ludzkości pierwiastki, a ich barwy łączą się z tymi konkretnymi pierwiastkami. Na przykład zegarek Vostok Europe Systema Periodicum Hydrogen poświęcony wodorowi, jest niebieski, jak woda w oceanach, która powstaje dzięki połączeniu wodoru i tlenu.

24h Ø 46 mm
Vostok Europe Systema Periodicum Benediktas Vanagas Dakar Edition VK67-650J740
24h Ø 46 mm
Vostok Europe Systema Periodicum Benediktas Vanagas Dakar Edition VK67-650J740S

Stworzono je, by ułatwić szybkie i precyzyjne korzystanie z komplikacji stopera. Zegarek ze stoperem z kopertą o klasycznym układzie, może być dla osób praworęcznych, noszących zegarek na lewym nadgarstku, dość niewygodny. Żeby pewnie nacisnąć przycisk startu, najlepiej jest przełożyć prawą rękę pod lewą tak, aby objąć zegarek od strony godziny dwunastej. O ile nie ma z tym większego problemu, gdy jest się obserwatorem i ma się obie wolne ręce, to w sytuacji, gdy lewa ręka pozostaje zajęta, na przykład na kierownicy samochodu, takie przełożenie ręki jest niemal niemożliwe. Możliwe jest za to “złapanie” zegarka od góry, jednak wtedy chwyt jest mniej pewny, co może sprawiać problemy przy wciskaniu guzika “start” w zegarku wodoszczelnym, w którym przycisk ma znaczny opór działania.

W zegarku typu “bullhead” przycisk “start” znajdujący się przy godzinie jedenastej, pozwala na chwycenie zegarka w bardziej naturalny i wygodniejszy sposób. Dodatkowo, często dół koperty, pod godziną szóstą, jest spłaszczony, dzięki czemu kciuk nie ześlizgnie się z niego, gdy trzeba będzie szybko i mocno “wdusić” przycisk.

Koperta nowego Vostok Europe Benediktas Vanagas “Dakar” ma kształt poduszki, dlatego pozwala pewnie korzystać z umieszczonych “na górze” przycisków.

Sportowy zegarek Vostok Europe Systema Periodicum Benediktas Vanagas Dakar Edition VK67-650J740
Koperta zegarka Vostok Europe Systema Periodicum Benediktas Vanagas Dakar Edition VK67-650J740

Opisywany, limitowany model, jest wodoszczelny do 200 metrów. Sprawia to, że można go używać również w czasie uprawiania sportów wodnych - pływania, żeglowania i nurkowania. Jednak korzystając z zegarka w wodzie, należy pamiętać o dwóch zasadach - koronka zawsze musi być dokręcona do koperty, a stoper należy uruchomić przed zanurzeniem zegarka w wodzie.

Obudowa ma 46 milimetrów szerokości, 55,5 milimetra wysokości lug to lug i grubość 15,5 milimetra. Jest asymetryczna, dlatego świetnie leży na nadgarstku i pozwala wygodnie korzystać z przycisków “start/stop” i “reset”, służących do obsługi stopera.

Czarno-czerwona kolorystyka oddaje wyścigowy charakter zegarka, a także nawiązuje do prawie jednolicie czarnej karoserii wyczynowego samochodu Toyoty. Białe i czerwone kolory kojarzą się z logo Gazoo Racing, czyli specjalnego oddziału japońskiego producenta samochodów, który zajmuje się przygotowywaniem pojazdów do motorsportu. Wkładka bezela i tarcza przygotowane zostały z włókna węglowego, czyli materiału powszechnie stosowanego w wyścigowych samochodach.

Nowych zegarków VE x Benediktas Vanagas będzie jedynie pięćset, a znaczna część tej puli trafi na rodzimy, litewski rynek, na którym kierowca jest najpopularniejszy.

Tarcza pełna detali - Vostok Europe x Benediktas Vanagas

Najnowszy zegarek oznaczony został numerem referencyjnym VK67-650J740. Zegarek prezentuje czas na czarnej tarczy z włókna węglowego, na której pojawiło się dwanaście wyrazistych indeksów godzinowych oraz trzy subtarcze. Dodatkowe liczniki rozmieszczone są przy godzinach trzeciej, szóstej idziesiątej. W tarczy, między godzinami czwartą, a piątą, wycięte i otoczone czerwonym prostokątem, zostało okienko datownika.

Trzynaście indeksów godzinowych - podwójny przy godzinie dwunastej i pojedyncze znaczniki przy pozostałych godzinach, wypełnia biała, świecąca w ciemnościach farba z Super-LumiNova. Ta sama substancja wykorzystana została na ciemnoszarej wskazówce godzinowej i czarnej wskazówce minutowej. Te dwie wskazówki są częściowo ażurowe, by nie zasłaniać innych prezentowanych na tarczy informacji. Czarno-czerwona strzałka sekundnika stopera jest tak długa, że dosięga otaczającej tarczę flanszy ze skalą minutowo-sekundową.

Tarcza zegarka Vostok Europe Systema Periodicum Benediktas Vanagas Dakar Edition VK67-650J740
24h Ø 46 mm
Vostok Europe Systema Periodicum Benediktas Vanagas Dakar Edition VK67-650J740
24h Ø 46 mm
Vostok Europe Systema Periodicum Benediktas Vanagas Dakar Edition VK67-650J740S
Wskazania na tarczy Vostok Europe Systema Periodicum Benediktas Vanagas Dakar Edition VK67-650J740

Dwie z pozostałych trzech wskazówek dotyczą stopera, a jedna, ta z prawej strony tarczy, informuje o sekundach czasu bieżącego. Po lewej mechanizm zlicza minuty odmierzone przez stoper, na dole zaś liczy godziny. Licznik godzin obramowano srebrnym otokiem. Stoper pozwala zmierzyć czas obserwowanego wydarzenia, jeśli to nie jest dłuższe niż 12 godzin, 59 minut i 59 sekund.

Datownik prezentuje biały numer dnia miesiąca na czarnym tle. Jego czerowona ramka ma po drugiej stronie tarczy, między znacznikami godzin siódmej i ósmej, równowagę w postaci dwóch “zapożyczonych” z Układu Okresowego Pierwiastków, symboli tytanu i węgla.

Tuż pod indeksem godziny dwunastej pojawiło się logo Vostok Europe, nazwisko litewskiego kierowcy i napis “Dakar”.

Tarcza ma sportowy charakter, jednak dzięki przemyślanej, bardzo spójnej kolorystyce, jest ona czytelna. Doskonale widoczny splot włókien węglowych nie rozprasza, ani nie odbija światła, dlatego zegarek wygląda świetnie i jest praktyczny.

Koperta zegarka Vostok Europe Systema Periodicum Benediktas Vanagas Dakar Edition

Najnowszy wariant z kolekcji Systema Priodicum ma tytanową kopertę, z bezelem wyposażonym we wkładkę z włókna węglowego. Całkowicie matowa powierzchnia tytanu pokryta została trwałą, czarną powłoką PVD.

Umieszczone u góry przyciski stopera i koronka chronione są przed uszkodzeniem przez sporych rozmiarów crown guardy. Koronka wykończona została czerwonym detalem, a przycisk start został w całości wykończony tym kolorem.

Obrotowy w jednym kierunku bezel ma dwanaście dużych wypustek, pozwalających obsługiwać go w rękawiczkach do prowadzenia samochodu lub mokrymi palcami. Na wkładce z włókna węglowego wygrawerowana została skala nurkowa, na której pierwszy kwadrans zaznaczono kreseczkami symbolizującymi poszczególne minuty. Dalej skala zaznacza każde pełne pięć minut. Punkt “0” zastąpiła świecąca w ciemnościach kropka, wpisana w czerwony trapez.

Koperta zegarka Vostok Europe Systema Periodicum Benediktas Vanagas Dakar Edition VK67-650J740
Dekiel zegarka Vostok Europe Systema Periodicum Benediktas Vanagas Dakar Edition VK67-650J740

Od spodu kopertazamknięta została “anatomicznym deklem”. Przykręcany do korpusu koperty za pomocą czterech śrubek element ma kształt klina, dzięki czemu zegarek pewnie leży na nadgarstku, a jego tarcza jest delikatnie zwrócona w kierunku oczu właściciela. Na deklu tej wersji pojawiła się podobizna Benediktasa Vanagasa, jego imię i nazwisko oraz trzy linie istotnych informacji. Napis “Dakar Legend ; TOP 8 -2024” nawiązuje do ilości startów w rajdzie i najlepszej osiągniętej dotychczas pozycji litewskiego kierowcy. Kolejne dwie linie tekstu to nazwa zespołu, w którym jeździ Litwin “Toyota Gazoo Racing Baltics”. Najniżej pojawił się dokładny model samochodu, którym Vanagas pędził przez Arabię Saudyjską w 2024 roku - “Toyota GR DKS Hilux Ultimate T1+”.

Poza napisami dotyczącymi samego kierowcy, są tu też wygrawerowane dane zegarka. Zaznaczono, że koperta to połączenie tytanu i włókna węglowego, że pracujący we wnętrzu mechanizm to konstrukcja japońska, że wierzchnie szkło przygotowano z utwardzanego szkła mineralnego K1, a koperta jest wodoszczelna do 200 metrów.

Każdy egzemplarz zegarka Vostok Europe Systema Periodicum Benediktas Vanagas Dakar Edition VK67-650J740 ma również na deklu wygrawerowany numer kolejny z puli 500 limitowanych egzemplarzy.

Vostok Europe Benediktas Vanagas Dakar Edition - zestaw na każdą okazję

Kupując najnowszy, ściśle limitowany model litewskiego zegarka, zyskać można nie tylko fantastyczny przedmiot, który będzie dokładnie odmierzał czas, nawet podczas uprawiania sportów, ale również dodatkowe akcesoria.

Zegarek Vostok Europe VK67-650J740 pakowany jest w duże, wodoodporne, plastikowe pudełko typu drybox. Mogłoby wydawać się, że taka plastikowa walizeczka jest “niewłaściwa” w dobie, gdy tak istotne jest zadbanie o środowisko naturalne i zmniejszenie ilości wykorzystywanych tworzyw sztucznych. Jednak w tym przypadku jest dokładnie odwrotnie. Tego rodzaju skrzynka może służyć właścicielowi do przechowywania tego i innych zegarków przez lata, jednocześnie chroniąc schowane we wnętrzu czasomierze przed wilgocią i wstrząsami.

W skrzynce, poza zegarkiem na czarnym skórzanym pasku, każdy z 500 nabywców znajdzie również:

  • dodatkowy pasek silikonowy;
  • certyfikat edycji limitowanej;
  • kartę gwarancyjną i instrukcję;
  • wydruk potwierdzający zaliczenie przez dany egzemplarz testów wodoszczelności.

Samo pudełko zostało spersonalizowane - na jego klapie znalazła się plakieta wykonana z włókna węglowego, na którą nałożone zostało logo producenta oraz napis “Benediktas Vanagas Dakar Edition”.

Vostok Europe Benediktas Vanagas Dakar Edition w zestawie z dodatkowym paskiem pakowany w skrzynkę
24h Ø 46 mm
Vostok Europe Systema Periodicum Benediktas Vanagas Dakar Edition VK67-650J740
24h Ø 46 mm
Vostok Europe Systema Periodicum Benediktas Vanagas Dakar Edition VK67-650J740S
Vostok Europe Systema Periodicum Benediktas Vanagas Dakar Edition VK67-650J740 na nadgarstku Benediktasa Vanagasa

Podstawowy pasek przygotowany został z czarnej, naturalnej skóry. Ma ona tłoczony wierzch i czarne przeszycia. Do zapinania służy klasyczna sprzączka w kolorze czarnym.

Dodatkowy pasek silikonowy, również jest całkowicie czarny. Na jego wierzchu wytłoczony został niespotykany, geometryczny wzór. Jedna z dwóch szlufek trzymających swobodny koniec paska ozdobiona jest napisem “Vostok Europe”.

Paski można łatwo wymieniać - wyposażone zostały w teleskopy Quick Release, które można zdjąć z koperty bez potrzeby użycia jakiegokolwiek dodatkowego narzędzia.

Szerokość pasków to 24 milimetry, dlatego entuzjaści częstego zmieniania wyglądu swoich zegarków, będą mogli łatwo dokupić więcej pasków. W ofercie litewskiej marki jest kilkadziesiąt różnych wzorów i kolorów pasków. Możliwe jest na przykład dokupienie silikonowych, które świecą w ciemnościach. Producent przygotował również stalową, czarną bransoletę, którą docenią Klienci lubiący ciężar na ręku.

TMI VK67 - mechanizm Meca-Quartz ze stoperem

Sercem modelu Dakar Edition jest mechanizm TMI VK67, produkowany przez Seiko Time Co., firmę córkę jednego z największych na świecie dostawców mechanizmów do zegarków naręcznych.

VK67 to kaliber Meca-Quartz, łączący dokładność zegarka kwarcowego ze stoperem o mechanicznym systemie zerowania. W praktyce oznacza to, że podczas mierzenia czasu obserwowanego zdarzenia centralny sekundnik porusza się płynnym ruchem pozwalającym sprawdzać wyniki z dokładnością aż do ⅕ sekundy. Po zakończeniu pomiaru i wciśnięciu przycisku reset strzałka natychmiast wraca na pozycję “0” i zegarek jest gotowy do kolejnego pomiaru. W klasycznych, kwarcowych mechanizmach ze stoperem, strzałka sekundowa musi “przejechać” do punktu “0”, co chwilę trwa i uniemożliwia natychmiastowe rozpoczęcie nowego pomiaru, co może być nie do zaakceptowania, gdy trzeba sprawdzać czasy pędzących po torze samochodów.

Kaliber TMI VK67 wskazuje godziny, minuty, sekundy, numer dnia miesiąca. Wbudowany chronograf dodatkowo pozwala mierzyć czas przez maksymalnie 12 godzin. Przycisk przy godzinie jedenastej uruchamia i zatrzymuje pomiar, zaś przycisk nad godziną pierwszą resetuje go po zakończeniu pomiaru.

Dużą zaletą mechanizmu jest jego długi czas pracy bez potrzeby wymiany baterii - około 3 lata. To sprawia, że nie trzeba się martwić tym, że można rzadziej odwiedzać serwis Vostok Europe.

Mechanizm Meca-Quartz ze stoperem w zegarku Vostok Europe Systema Periodicum Benediktas Vanagas Dakar Edition VK67-650J740
Nowy Vostok Europe x Benediktas Vanagas - dla kogo?

Nowy Vostok Europe x Benediktas Vanagas - dla kogo?

Limitowany, premierowy model Benediktas Vanagas Dakar Edition Vostok Europe stworzyło, by zapewnić litewskiemu kierowcy wytrzymały zegarek, mogący mu z powodzeniem towarzyszyć na trasie jednego z najbardziej wymagających rajdów w historii. Nadchodząca edycja Rajdu Dakar będzie liczyć aż 7 805 kilometrów, a każdy z nich będzie prawdziwym testem dla sprzętu, a przede wszystkim kierowców i ich pilotów.

Skoro zegarek przygotowany został tak, by towarzyszyć Litwinowi podczas ekstremalnej przeprawy przez pustynię, to jest gotowy na praktycznie każdą sportową aktywność. Lekka tytanowa koperta jest wodoszczelna do 200 metrów, dlatego sprawdzi się również przy aktywnościach związanych z wodą. Wygodny w obsłudze stoper docenią ci, którzy często mierzą czas biegów czy okrążeń na torze wyścigowym.

Inspiracja Rajdem Dakar, czarno-biało-czerwona kolorystyka i grawerunek wspominający Toyota Gazoo Racing, spodoba się tym, którzy kochają sportowe samochody i zastrzyk adrenaliny, jaki potrafią one wywołać u prowadzącego je kierowcy. Tak wykończony zegarek może być też świetnym prezentem dla kogoś, kto posiada jeden z modeli Toyota Gazoo Racing lub zmodyfikował swojego Hiluxa, by jeździć nim po bezdrożach i błotach.

Spodobać się może również kolekcjonerom zegarków, szczególnie tym, szukającym wzorów wyróżniających się spośród setek dostępnych na rynku modeli. Referencja VK67-650J7407 może uzupełnić niejeden zbiór i wnieść do niego prawdziwy powiew świeżości.

Vostok Europe Benediktas Vanagas Dakar Edition VK67-650J740
24h Ø 46 mm
Vostok Europe Systema Periodicum Benediktas Vanagas Dakar Edition VK67-650J740
24h Ø 46 mm
Vostok Europe Systema Periodicum Benediktas Vanagas Dakar Edition VK67-650J740S
Nowy zegarek Benediktasa Vanagasa można już zamawiać w naszym sklepie internetowym. Na stronie sklepu znaleźć można zegarek w dwóch wersjach. Jest ten sam, opisany w artykule model, a jedyna różnica to to, że Vostok Europe VK67-650J740 dostarczany jest na pasku skórzanym, a silikonowy znaleźć można w pudełku, a wariant Vostok Europe VK67-650J740S będzie miał założony pasek silikonowy, a skórzany będzie czekał w pudełku.

Vostok Europe w Zegarek.net

Nasza firma jest oficjalnym partnerem litewskiej marki Vostok Europe. Oznacza to, że kupując w Zegarek.net, macie Państwo stuprocentową pewność, że płacicie za oryginalny i nowy przedmiot, objęty dwuletnią międzynarodową gwarancją oraz spakowany w fabryczne opakowanie. W przypadku zegarków takich jak Vostok Europe Benediktas Vanagas “Dakar” Edition opakowanie jest niemal tak samo ważne jak sam zegarek. Jeśli właściciel kiedyś postanowi sprzedać swój egzemplarz, to wystawiając go na aukcję w pełnym komplecie, w tym z pudełkiem, będzie mógł oczekiwać, że sprzeda go za zdecydowanie wyższą kwotę, niż gdyby próbował sprzedać jedynie zegarek, bez dodatkowych rzeczy, jakie otrzymał przy zakupie.

Odkryj pełną ofertę zegarków Vostok Europe:

24h Ø 48 mm
Vostok Europe Energia Rocket VK61-575B590B
5.500,00 zł
Vostok Europe Energia RocketVK61-575B590B
(11)
Limited Zestaw
24h Ø 48 mm
Vostok Europe Energia Rocket Multifunctional NH35A-575E282B
24h Ø 43 mm
Vostok Europe Gelezinis Vilkas Skeleton Automatic Limited Edition NH72-592A706Vostok Europe Gelezinis Vilkas Skeleton Automatic Limited Edition NH72-592A706 - hover
24h Ø 48 mm
Vostok Europe Energia Rocket Bronze NH35A-575O286Vostok Europe Energia Rocket Bronze NH35A-575O286 - hover
24h Ø 46 mm
Vostok Europe Rocket N-1 Automatic NH35A-225A615B
24h Ø 46 mm
Vostok Europe Mazury - Jezioro Mamry - Rocket N-1 Chrono 6S21-225A468
24h Ø 48 mm
Vostok Europe Energia Chrono Line VK61-575B590
4.530,00 zł
Vostok Europe Energia Chrono LineVK61-575B590
(4)
Limited Zestaw
24h Ø 48 mm
Vostok Europe Energia Rocket Automatic Multifunctional NH35A-575A279B
24h Ø 39 mm
Vostok Europe Undine Chrono VK64-515B528BVostok Europe Undine Chrono VK64-515B528B - hover
2.120,00 zł1.899,00 zł
Vostok Europe Undine ChronoVK64-515B528B
(2)
Limited Zestaw
24h Ø 47 mm
Vostok Europe Almaz Space Station Chrono Titanium 6S11-320H264Vostok Europe Almaz Space Station Chrono Titanium 6S11-320H264 - hover
24h Ø 46 mm
Vostok Europe Mazury - Jezioro Śniardwy - Rocket N-1 Chrono 6S21-225A467
24h Ø 46 mm
Vostok Europe Rocket N-1 Automatic NH35A-225B616
24h Ø 48 mm
Vostok Europe Energia Rocket Bronze Automatic YN84-575O540Vostok Europe Energia Rocket Bronze Automatic YN84-575O540 - hover
24h Ø 48 mm
Vostok Europe Energia Rocket Automatic Multifunctional NH35A-575A279Vostok Europe Energia Rocket Automatic Multifunctional NH35A-575A279 - hover
Pokaż więcej

Autor artykułu

Cezary Grudziński- autor artykułu
Cezary GrudzińskiKiedy Cezary pisze o zegarkach, ma na myśli tylko te najbardziej prestiżowe. Jako ekspert w dziedzinie luksusowych czasomierzy, zna każdą markę, która liczy się w świecie zegarmistrzostwa. Prywatnie jest zapalonym miłośnikiem sztucznej inteligencji i matematyki.