Jesienna Wyprzedaż 2024
tel. 753 753 300
NOWOŚĆ od Venezianico - zegarki Arsenale inspirowane historią weneckich stoczni

NOWOŚĆ od Venezianico - zegarki Arsenale inspirowane historią weneckich stoczni

2024-09-30
Włosi tworzący markę Venezianico zaprezentowali zupełnie nową kolekcję - Arsenale. To wyraziste, pełne szyku zegarki ze zintegrowanymi bransoletkami, które zaskakują niezwykle smukłymi kopertami. Przedstawiamy nowości, które już lada dzień będą dostępne w sklepie Zegarek.net

Venezianico - zegarki inspirowane Wenecją

Włoska Wenecja uchodzi za jedno z najpiękniejszych miejsc na Ziemi. Położone na bagnistych wyspach Morza Adriatyckiego miasto, dawna stolica Republiki Wenecji, poprzecinane jest setkami kanałów i łączących je mostów, a niemal co krok natrafić można na zabytkową budowlę lub miejsce opowiadające jakąś niezwykłą historię.

Nic dziwnego, że w swoich wyrobach marka Venezianico stara się uchwyć piękno i charakter poszczególnych symboli La Serenissima. Najnowszy model - Venezianico Arsenale - to hołd dla weneckiej stoczni, produkującej okręty wojenne i statki handlowe, które przez wieki służyły Republice Weneckiej i przyczyniały się do budowania jej potęgi.

Projektowanie zegarków Venezianico
Arsenał inspiracją do stworzenia zegarków Venezianico Arsenale

Arsenale di Venezia - od 1104 roku

Historia Weneckiego Arsenału sięga początku dwunastego wieku naszej ery. Założycielem był doża Ofelafo Faliero, który potrzebował floty wojennej i handlowej, mającej służyć rozwojowi republiki.

Ogromny kompleks składający się z wielu, ułożonych rzędem warsztatów okrętowych i doków zarówno mokrych, jak i suchych, ukończono w połowie wieku piętnastego. W późniejszych latach Arsenał wielokrotnie przebudowywano, a ostatnia taka modernizacja miała miejsce w 1916 roku.

Stocznie były w stanie masowo produkować galery, czyli pływające po Morzu Śródziemnym, wiosłowe i wiosłowo-żaglowe okręty, używane w bitwach morskich, a sporadycznie w handlu. Możliwość szybkiej, seryjnej produkcji była prawdziwym ewenementem w Europie przedindustrialnej, ponieważ reszta kontynentu opierała swoją produkcję na gildiach, nie potrafiących zapewnić płynności i ciągłości produkcji.

W szczytowym okresie Arsenał zatrudniał ponad 16 000 pracowników, co czyniło z niego największy ośrodek przemysłowy świata. Venezianico nawiązało już w swoich zegarkach do Arsenale w sposób pośredni - modele Nereide wspominają okręt podwodny skonstruowany na początku dwudziestego wieku w weneckiej stoczni. Model Bucintoro odnosi się do specjalnej barki, którą doża (najwyższy urzędnik Republiki Weneckiej) rok w rok opływał miasto, by świętować ponowne zaślubiny miasta z morzem.

Po Pierwszej Wojnie Światowej fragmenty stoczni przekazano prywatnym przedsiębiorcom, z nadzieją, że będą kontynuować produkcję statków. Pożar w 1920 roku zniszczył niektóre ze średniowiecznych manufaktur, a w 1921 roku utworzono na terenie kompleksu Museo Storico Navale. W czasie Drugiej Wojny Światowej, Wenecja była okupowana przez III Rzeszę, a urządzenia i materiały znajdujące się w Arsenale były sukcesywnie wywożone do Niemiec. To przyczyniło się do ostatecznego zamknięcia produkcji. Od 1950 budynki stoczni przestały pełnić swoją funkcję - zakończono produkcję wszelkiego rodzaju jednostek pływających.

Leżący w północno-wschodniej części miasta kompleks zajmuje ponad 46 hektarów, z czego współcześnie część należy do gminy Wenecja, a reszta pozostaje w rękach włoskiego Ministerstwa Obrony. Większość terenu jest zamknięta dla turystów, a jedyna szansa na ich zwiedzenie to zapisanie się na specjalną, organizowaną okazjonalnie, wycieczkę lub podczas odbywających się cyklicznie Biennale Weneckich. W zwykłe dni turyści mogą zwiedzić północną cześć kompleksu, która jest czynna od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 15:00.

Długa i niezwykle interesująca historia weneckich stoczni zainspirowała Venezianico do stworzenia nowych zegarków, o smukłych i precyzyjnie wykończonych kopertach, których tarcze zaskakują klasycznym wykonaniem.

Projekt zegarków Venezianico Arsenale
Bracia Alberto i Alessandro Morellich twórcami zegarków Venezianico

Venezianico Arsenale - tradycja i nowoczesność

Najnowsze modele Venezianico to zegarki łączące w sobie najlepsze tradycje zegarmistrzowskie, design zrodzony w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku i nowoczesne akcenty oraz materiały. Powstałe w tej fuzji modele oferowane będą w trzech zachwycających wariantach kolorystycznych, skierowanych do mężczyzn o różnych temperamentach i oczekiwaniach.

Jednocześnie, zegarki nie tracą też “weneckiego ducha”, który leży u samych podstaw marki założonej przez braci Alberto i Alessandro Morellich. Bracia od zawsze pasjonowali się zegarkami, a studia w Wenecji popchnęły ich do decyzji o utworzeniu własnej marki oferującej czasomierze związane z osiągnięciami Wenecjan.

Pasy Genewskie na tarczy

Już przy pierwszym kontakcie, nowe Venezianico Arsenale przyciąga spojrzenie wspaniale przygotowanymi, oszczędnymi tarczami. Składają się one z dwóch części - cienkiego okręgu na zewnętrznej krawędzi, na którym narysowana została skala minutowa oraz wewnętrznej dużej powierzchni, którą ozdobiono charakterystycznym szlifem Côtes de Genève. Pionowe zdobienie jest niemal niezakłócone. Na powierzchni tarczy osadzone zostało jedynie niewielkie logo w kształcie krzyża jaki można zobaczyć na weneckiej wieży zegarowej oraz 12 smukłych indeksów godzinowych. Nazwa producenta została przesunięta na otaczający tarczę pierścień. Nowy model to zegarek o dwóch wskazówkach, dlatego płynący sekundnik nie rozprasza uwagi, gdy podziwia się piękno kompozycji cyferblatu.

Brak napisów, sekundnika czy dodatkowych oznaczeń sprawia, że zegarek ma zagadkowy i hipnotyzujący charakter. Tarcza modelu Arsenale Venezianico to projekt, jakiego nie powstydziły by się największe marki, tworzące ekstremalnie drogie i skomplikowane zegarki, określane jako Haute Horlogerie (z franc. Wysokie Zegarmistrzostwo).

Tarcza zegarka Venezianico Arsenale 6221501C
Zegarek z ciemnoszarą tarczą w pasy genewskie Venezianico Arsenale

Srebrne indeksy w kształcie pałeczek zaznaczają wszystkie dwanaście godzin, a aktualny czas prezentują nowoczesne ażurowane wskazówki o fasonie dauphine.

Pasy Genewskie, po francusku Côtes de Genève, to jedna z najpiękniejszych metod zdobienia zegarowych mechanizmów, która w przeszłości była prawdziwym rarytasem. Jej przygotowanie wymaga od warsztatu zegarmistrzowskiego zatrudnienia specjalisty i zakupu odpowiedniego, precyzyjnego sprzętu, pozwalającego na wykonanie na powierzchni płyt mechanizmu wzoru.

Pasy Genewskie to wzór składający się z delikatnych zadrapań miękkiej powierzchni, wykonywanych w kolumnach, jedna obok drugiej. Właśnie to ułożenie w kolumny oraz wyraźne krawędzie między nimi, budzą skojarzenie z ułożonymi obok siebie paskami.

Włosi z Venezianico przygotowali trzy opcje kolorystyczne, a każdy z nich jest wyrazisty i nie do pomylenia z pozostałymi.

Venezianico Arsenale 6221503C ma tarczę w kolorze ciemnoszarym. Krawędzie poszczególnych pasków są niemal czarne i rozjaśniają się do delikatnej szarości. To elegancki i klasyczny zegarek. Ta stylistyka mogła powstać w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku, gdy powstały zegarki ze zintegrowanymi bransoletami. Powstała dziś i nadal jest świeża i ponadczasowa. Taka kolorystyka świetnie sprawdzi się jako uzupełnienie do eleganckich strojów, wybieranych na specjalne okazje.

Drugi w kolekcji model to niebieski Venezianico Arsenale Automatico Blue 6221502C. Niebieski kolor tarczy jest wyraźnie jaśniejszy od okręgu, na którym zaznaczono skalę minutową. Ten zegarek przygotowano z myślą o mężczyznach, którzy cenią sobie elegancję i szyk, jednak lubią przedmioty mocne i zrywające z powtarzanymi schematami. Będzie on wyglądał świetnie przy garniturze, ale też noszony do jeansów i koszulki z krótkim rękawem.

Ostatnim z premierowych modeli jest fioletowy Venezianico Arsenale Automatico Purple 6221501C. To bezdyskusyjnie najbardziej odważny i awangardowy wariant. Wykorzystany przez producenta odcień jest głęboki i żywy. Dodatkowo, cyferblat jest pełen animuszu. Dzieje się tak, ponieważ Pasy Genewskie sprawiają, że kolory delikatnie zmieniają się, zależnie od tego pod jakim kątem ogląda się tarczę. Jest to wyrób adresowany do mężczyzn ceniących sobie indywidualizm, ubierających się kolorowo i modnie, nie zaprzątających sobie głowy tym, co inni myślą na ich temat.

Trzy wersje kolorystyczne zegarków Venezianico Arsenale
Koperta zegarka Venezianico Arsenale 6221503C

Luksusowa koperta zegarków Arsenale Venezianico

Koperta ze zintegrowaną bransoletą, w wykonaniu Venezianico, pełna jest wspaniałych detali i smaczków. Grubość obudowy to zaledwie 9,95 milimetra, co pozwala uznawać ten zegarek za model typu “slim”. Tak niska obudowa, w połączeniu z krótkimi uszami i precyzyjnie wykończoną bransoletą sprawiają, że zegarek jest wygodny i mieści się pod mankietem każdej koszuli, nie przeszkadzając i nie zawadzając o nic.

Wierzchnie, szafirowe szkło otacza smukły, dwuczęściowy bezel. Bliżej szkła jego powierzchnia jest gładka i wykończona na wysoki połysk. Dalsza jego część wykończona została precyzyjnie wykonanym wzorem, utworzonym z sąsiadujących ze sobą, polerowanych pałeczek. Te pałeczki zainspirowane zostały ozdobnym sposobem wykończenia narożników murów wież.

Obudowa ma charakterystyczny kształt - ponieważ nie ma klasycznych uszu, to u góry i dołu zakończona jest trapezem, w którym mocowana jest bransoleta. Wierzch tego elementu został ozdobiony pionowym szczotkowaniem, które kontynuuje wzór wykorzystany na tarczy. Pod kątem czterdziestu pięciu stopni krawędzie zostały wypolerowane. Bok koperty jest wykończony takim samym, pionowym szczotkowaniem jak jej wierzch.

Koperta od spodu zamknięta została pełnym, stalowym deklem, który przykręcany jest za pomocą śrubek. Podobnie jak we wcześniejszych zegarkach marki, tak i w Arsenale, dekiel zdobiony jest pieczołowicie wykonanym grawerunkiem. Przedstawia on przecięty przez most kanał stoczni Arsenale, na końcu którego stoją dwie imponujące wieże, stojące po obu stronach wodnego “wejścia” do stoczni. Nad kanałem i zabudowaniami świeci księżyc w kształcie rogalika.

Koperta ma średnicę 40 milimetrów, która gwarantuje wygodę i doskonałą prezencję na nadgarstku. Wysokość zegarka lug to lug, czyli między najbardziej oddalonymi od siebie punktami w osi wyznaczonej przez godziny dwunastą i szóstą, to zaledwie 44 milimetry.

Producent pochodzący z miasta leżącego na wyspach Adriatyku nie mógł pozwolić sobie zapomnieć o wodoszczelności - ten nowoczesny, uniwersalny model uszczelniony jest do 5 ATM / 50 metrów. Taka szczelność zapewnia mu wystarczającą ochronę, aby zegarek mógł zostać na chwilę całkowicie zanurzony.

Zdobiony dekiel zegarka Venezianico Arsenale
Bransoleta zegarka Venezianico Arsenale

Bransoleta Canova Concept

Nowe zegarki dostarczane są ze zaktualizowaną i dostosowaną do ich charakteru bransoletą Canova. Wzór Canova, składający się z ogniw w kształcie litery “H”, łączących się ze sobą za pomocą “prostokątnych” elementów o zaokrąglonych dłuższych bokach, to jeden z najbardziej rozpoznawalnych elementów designu zegarków Venezianico.

Na potrzeby modeli Arsenale bransoleta Canova została wymyślona na nowo. Jej płaskie ogniwa mają wierzch wykończony pionowym szczotkowaniem i zwężają się od koperty w kierunku motylkowego zapięcia. Zewnętrzne krawędzie ogniw są fasetowane w ten sam sposób, co koperta, a powstała powierzchnia wykończona jest na wysoki połysk. Pełne ogniwa mają grubość dostosowaną do grubości koperty. Dzięki temu, że obudowy płynnie przechodzą w bransoletki, to nowe Venezianico Arsenale doskonale układają się na nadgarstkach.

Japoński mechanizm “slim” w Arsenale

Mimo imponująco smukłej koperty Arsenale, w jej wnętrzu pracuje mechaniczny kaliber z automatycznym naciągiem. Jest to konstrukcja japońskiej firmy Miyota - największego na świecie producenta werków do zegarków naręcznych.

Dwuwskazówkowy, supercienki kaliber z serii premium pracuje z wysoką częstotliwością - 4 Herców - co zapewnia jego wysoką dokładność. Długowieczność zapewniają mu 24 kamienie łożyskujące. Pełna rezerwa naciągu tego mechanizmu to 42 godziny. Kaliber wyposażony jest w ułatwiającą precyzyjne nastawianie funkcję stop-sekundy, a także dokręcanie za pomocą koronki. Cała konstrukcja, wraz z wahnikiem automatycznego naciągu ma zaledwie 3,9 milimetra grubości.

Mechanizm zegarka Venezianico
Formularz dodatkowej gwarancji Venezianico

Rozszerzona gwarancja Venezianico

Włosi zdają sobie sprawę, że dla Klientów kupujących luksusowe zegarki ważna jest nie tylko prezencja i ich strona techniczna, ale też pewność, że wybrali właściwy model. Dlatego każdy sprzedany przez autoryzowanego dealera egzemplarz, takiego jak nasz sklep Zegarek.net, objęty jest dwuletnią międzynarodową gwarancją, którą można łatwo i szybko rozszerzyć o dodatkowy rok. Jedyne co trzeba zrobić, by cieszyć się trzyletnią gwarancją, to w ciągu trzydziestu dni od zakupu zarejestrować zegarek na oficjalnej, dedykowanej rozszerzeniu opieki, stronie producenta.

Komu spodoba się Venezianico Arsenale?

Premierowe zegarki Venezianico Arsenale mogą przypaść do gustu mężczyznom, którzy poszukują dla siebie nowego, pełnego ciekawych detali zegarka lub chcieliby wypróbować jak nosi się zegarek ze zintegrowaną bransoletką, jednak przeraża ich to, że większość takich konstrukcji ma bardzo grube koperty. Designerom Venezianico udało się stworzyć wyrazisty, męski, a jednocześnie na tyle delikatny model, by wyglądał on doskonale w każdych warunkach i przy każdym rodzaju stroju.

Przedstawione zegarki będą ciekawą propozycją dla panów kochających tradycyjne zegarmistrzostwo, w każdym jego wymiarze. We wnętrzu pracuje tradycyjny mechanizm z automatycznym naciągiem, stworzony w zakładach, których tradycja sięga 1924 roku - wtedy do życia powołana została marka Citizen, z której z czasem wyodrębniona została firma Miyota. Tarcza Venezianico przygotowana została dzięki efektownej, lecz wymagającej precyzji, technice Côtes de Genève. W przeszłości tego rodzaju zdobienie można było zobaczyć jedynie na mostach mechanizmów tworzonych przez największe i najważniejsze na świecie Domy Zegarmistrzostwa. Również koperta jest hołdem dla najlepszych tradycji - pierwsze zegarki ze zintegrowaną bransoletą powstały w 1972 roku. Chociaż z początku nie zostały ciepło przyjęte, to z czasem Klienci docenili oferowany przez nie komfort noszenia. Zdobiony żłobkowaniem pierścień lunety i fazowane oraz polerowane krawędzie koperty i bransolety to kolejne szczegóły nawiązujące do najwspanialszych zegarmistrzowskich praktyk.

Venezianico Arsenale 6221503C
Venezianico Arsenale 6221502C

Venezianico Arsenale możemy z czystym sumieniem polecić tym Klientom, którzy cenią niezawodność i wysokiej jakości opiekę posprzedażową. We wnętrzu zegarków pracują niezawodne mechanizmy japońskie, a ich obudowy przygotowane są z najlepszych materiałów. Stal szlachetna, wykorzystana do produkcji koperty i bransolety, jest przyjazna dla osób uczulonych na nikiel, kobalt i chrom, a dodatkowo odporna na korozję. Szafirowe szkło, które chroni tarczę, jest bardzo twarde, w wyniku czego zarysowanie jego powierzchni jest nie lada sztuką. Dla osób, które nie wykonują prac fizycznych, jest to praktycznie niemożliwe i zdarza się niezwykle rzadko. Możliwość wydłużenia czasu opieki posprzedażowej do trzech lat zapewni takim Klientom spokojny sen i słuszne przekonanie, że producent jest pewny najwyższej jakości swoich wyrobów.

Chociaż Arsenale Venezianico to model adresowany do panów, to uwagę na niego mogą też zwrócić panie, które chciałby posiadać zegarek widoczny i mocny stylistycznie, którego tarcza (w szczególności fioletowa i niebieska) będzie służyła im do podkreślenia swoich kobiecych stylizacji i mocnego charakteru. Bransoleta Canova Concept może zostać bez problemu dostosowana nawet do smukłych, kobiecych nadgarstków.

Według zapewnień polskich przedstawicieli włoskiej marki Venezianico, pierwsze egzemplarze Arsenale zostaną do nas dostarczone już na początku października. Pozwala to brać te modele pod uwagę w kontekście zbliżających się świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku. Z pewnością zrobią one na obdarowanych ogromne wrażenie, zwłaszcza że Włosi zadbali również o odpowiednie opakowanie. Każdy zegarek Venezianico dostarczany jest w dużym, białym pudełku, we wnętrzu którego poza zegarkiem znajduje się certyfikat autentyczności i mapa Wenecjiz zaznaczonymi obiektami, będącymi inspiracją do powstania różnych modeli marki.
Zegarek Venezianico Arsenale 6221501C

Venezianico w Zegarek.net

Mamy przyjemność być oficjalnym partnerem tej młodej i ambitnej włoskiej marki. W praktyce oznacza to, że każdy zakupiony u nas zegarek jest oryginalny, objęty międzynarodową gwarancją, którą można wydłużyć, a także dostarczany w dedykowanym pudełku. Dodatkowo, za naszym pośrednictwem, możecie Państwo zamawiać dodatkowe paski i bransolety Venezianico, a w razie jakiegokolwiek problemu z zakupionym zegarkiem, pomożemy Państwu w kontakcie z autoryzowanym serwisem producenta.

Autor artykułu

Cezary Grudziński- autor artykułu
Cezary GrudzińskiKiedy Cezary pisze o zegarkach, ma na myśli tylko te najbardziej prestiżowe. Jako ekspert w dziedzinie luksusowych czasomierzy, zna każdą markę, która liczy się w świecie zegarmistrzostwa. Prywatnie jest zapalonym miłośnikiem sztucznej inteligencji i matematyki.