
Według Darwina ewolucja opiera się na doborze naturalnym - organizmy walczą o byt, a w efekcie tej walki w ich populacji zachodzą zmiany pozwalające na lepsze przystosowanie do środowiska życia. Skutkiem zmian jest lepsze dostosowanie, a więc większa szansa na przeżycie i rozmnażanie, a ostatecznie zwiększenie ilości genów odpowiedzialnych za cechę, która przyniosła korzyści. Przez walkę o byt Darwin rozumiał konkurencję w obrębie gatunku, konkurencję z innym gatunkiem i/lub walkę ze środowiskiem.
Badacz wysunął wniosek, że wszystkie organizmy pochodzą od wspólnego przodka, a ich “obecny” kształt jest wynikiem nieprzerwanych, stopniowych zmian, a nie jednorazowej “interwencji siły wyższej”.
Tezy postawione w pracy “O powstawaniu gatunków”, wydane w nakładzie 1250 egzemplarzy w listopadzie 1859 roku, spotkały się z ogromnym zainteresowaniem. Pierwszy nakład został natychmiast wykupiony. Praca była krytykowana przez środowisko naukowe jako wtórna i powtarzająca tezy, które już wcześniej zostały opublikowane. Odrzucała ją też część duchownych Kościoła Anglikańskiego. Dla ówczesnego środowiska naukowego trudną do przyjęcia była koncepcja, według której człowiek pochodzi od małpy.
W powstaniu teorii i dzieła życia Darwina, czyli książki “O powstawaniu gatunków”, duże znaczenie miały badania i obserwacje jakie prowadził on na wyspach Galapagos, będących częścią Ekwadoru.
Na ten wulkaniczny archipelag leżący w odległości około 1400 kilometrów od wybrzeży Ekwadoru, leżącego w zachodniej części Ameryki Południowej, brytyjski naukowiec dotarł na pokładzie HMS Beagle. Jednym z jego odkryć były przedrzeźniacze, podobne do tych występujących w Chile, jednak różniące się między sobą zależnie od tego, na której wyspie archipelagu gniazdowały.
Wpływ obserwacji, badań i teorii przedstawionych przez Karola Darwina jest tak ogromny, że można śmiało powiedzieć, iż stanowi filar współczesnej nauki. W 1992 roku Michael H. Hart, w swojej uaktualnionej wersji międzynarodowego bestsellera “100 postaci, które miały największy wpływ na dzieje ludzkości” uznał Darwina za numer 16 na liście osób, które swoim życiem i osiągnięciami zmieniły świat. W pierwszej dwudziestce pojawili się prorocy i główne postaci największych kultów religijnych świata, ale też wynalazca papieru Cai Lun, twórca druku Johannes Gutenberg, starożytny matematyk Euklides czy polski astronom Mikołaj Kopernik.
Naukowiec został upamiętniony między innymi przez nazwanie gatunku zięb występujących na wyspie Genovesa, należącej do archipelagu Galapagos, ziębami Darwina. Na wyspie Santa Cruz mieści się Stacja Badawcza im. Karola Darwina (Charles Darwin Research Station), w której hodowane są żółwie słoniowe.
Od końca lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku istnieje również Fundacja Karola Darwina, której szeroki zakres działalności przyczynia się do ochrony natury.

Fundacja Karola Darwina
Fundacja i jej stacje badawcze są największymi i najstarszymi organizacjami działającymi na rzecz zachowania archipelagu Galapagos w stanie możliwie najbliższym naturalnemu. Ponadto, zajmuje się ona pracami nad przełomowymi i skutecznymi metodami ochrony natury.
Fundacja Karola Darwina (Charles Darwin Foundation, w skrócie CDF) została powołana do życia w 1959 roku. Za jej organizację odpowiadała grupa naukowców-pasjonatów, świadomych tego jak ważne jest zachowanie delikatnego ekosystemu na wulkanicznym archipelagu. Powstała struktura non-profit, a wraz z nią Dyrekcja Parku Narodowego Galapagos. Obie jednostki utworzono pod auspicjami UNESCO (Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Edukacji, Nauki i Kultury) i IUCN (Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody). Fundacja podpisała również wieloletnią umowę, jej najnowsza ratyfikacja jest w mocy do 2041 roku, z rządem Ekwadoru. Celem jest zapewnienie nieprzerwanych działań fundacji na terenie wysp i ochrona ich unikalnego charakteru.
Misją CDF jest stawienie czoła największym wyzwaniom i zagrożeniom dla archipelagu Galapagos, a środkiem do realizacji zadania mają być badania naukowe i działania chroniące przyrodę. W ich efekcie możliwe ma być zachowanie jednego z największych naturalnych skarbów świata dla następnych generacji.
Skala działań jest naprawdę olbrzymia, tak samo jak potrzeba aktywnej pracy, mającej chronić archipelag przed zniszczeniem. Tylko w ciągu ostatnich pięciu lat, na Galapagos odkrytych zostało ponad 50 nowych gatunków oraz trzy nieznane wcześniej rafy koralowe. Każdego roku Fundacja publikuje ponad 60 tekstów naukowych, a do grona jej stałych współpracowników należy przeszło 300 naukowców z całego świata. W 2024 roku prowadzono 17 unikalnych programów ochrony środowiska. W ciągu ostatnich czterdziestu lat Fundacja wyszkoliła ponad 3 200 wolontariuszy. Znaczna ich część nadal aktywnie pomaga w pracy CDF.
Jako organizacja non-profit, Fundacja Karola Darwina utrzymuje się z pieniędzy przekazanych jej przez rządy, organizacje pozarządowe, sponsorów i darczyńców z całego świata. Działania można wesprzeć dowolną kwotą, przelewając pieniądze na wskazane konto bankowe. Fundacja prowadzi też sklep internetowy, w którym oferuje koszulki i bluzy ozdobione printami przedstawiającymi unikalne dla wysp Galapagos gatunki zwierząt i roślin.
Specjalne modele Casio G-Shock x Charles Darwin Foundation
Rok temu do butików z zegarkami trafiły trzy specjalne wersje modelu GW-B5600CD, czyli nowoczesnej “Kostki” wyposażonej w ładowanie solarne i komunikację ze smartfonami za pomocą Bluetooth. Ich tarcze wokół ekranów pokryte były wzorem łuski żółwi lądowych, sylwetkami zięb siedzących na gałęziach lub kształtami rekinów młotowatych pływających po rafach należących do wysp. Każdy z trzech zegarków ozdobiono ukrytymi pod ekranami, czerwonymi rysunkami zwierząt - po włączeniu podświetlenia, pod cyframi prezentującymi czas i datę, pojawiały się czerwone kształty.
Na zakończenie ubiegłego roku dział prasowy Casio ujawnił dwa kolejne modele z linii G-Shock x Charles Darwin Foundation, które lada dzień zadebiutują na sklepowych półkach. Powstały one, w odróżnieniu od pierwszych trzech czasomierzy, w oparciu o lubiany model CasiOak. G-Shock GA-2100, o tym modelu mówi się CasiOak, zadebiutował w 2019 roku i praktycznie z marszu stał się fenomenem. Zdecydowały o tym praktyczne funkcje, wygoda noszenia, dobra cena i koperta o oktagonalnym kształcie, mogąca kojarzyć się z luksusowymi zegarkami najbogatszych celebrytów.


Zegarek Casio G-Shock CasiOak GA-B2100CD-1A4ER
Pierwszy z duetu nowości w ofercie G-SHOCK poświęcony został marine iguana czyli legwanowi morskiemu - gatunkowi gada występującemu tylko na wyspach Galapagos.
Legwan morski to jedyna żyjąca współcześnie jaszczurka, która spędza czas w środowisku morskim. Żywi się ona algami - samce nurkują w poszukiwaniu glonów, a samice zjadają to, co znajdą na terenach pływów, gdy woda cofa się wraz z odpływem.
Legwan morski może mieć 130 centymetrów długości. Jego ciało jest czarno-szare, gdzieniegdzie pokryte popielatymi lub czerwonymi plamami. Na grzbiecie gad nosi grzebień z rogowych kolców.
Ponieważ podczas nurkowania do krwi gadów dostaje się sól morska, to legwany opracowały ciekawy mechanizm usuwania jej z organizmu - po pływaniu wydmuchują z nozdrzy obłoki słonej pary, co może kojarzyć się ze smokami ziejącymi ogniem.
Wariant Casio G-Shock x Charles Darwin Foundation GA-B2100CD-1A4ER ma czarną kopertę, która połączona została z czerwonym paskiem o jednej czarnej szlufce. Na dziurkowanej części paska pojawił się napis “Apoyo la conservación de Galápagos”, co można przetłumaczyć jako “Wspieram ochronę wysp Galapagos”. Na szlufce “siedzi” czerwony legwan. Pasek zapinany jest klasyczną sprzączką i posiada system szybkiej wymiany.
Czarna koperta ma na bezelu napisy w kolorze czerwonym. W jej wnętrzu znalazła się czarna tarcza, której powierzchnię zdobi mapa wysp Galapagos. Jak w każdym CasiOaku przy godzinie dziewiątej miejsce ma subtarcza prezentująca informacje o stanie mechanizmu. W tym wyjątkowym modelu jej pole zdobi wzór morskich fal, a wskazówkę zastąpił miniaturowy legwan “zażywający” kąpieli.
Powiększone indeksy godzinowe mają kolor różowego złota.
Od spodu zegarek zamknięty został deklem, w centrum którego wygrawerowane zostało logo Fundacji Karola Darwina - żyjący na lądzie żółw słoniowy. Dekiel przygotowany został ze stali szlachetnej, a do koperty przykręcany jest solidnymi śrubami.
G-Shock GA-B2100CD-1A4ER pakowany jest w specjalne, czerwone pudełko, które w całości może zostać poddane procesowi recyklingu.


Zegarek Casio G-Shock CasiOak GA-B2100CD-1A7ER
Drugi zegarek, czyli Casio G-SHOCK x Charles Darwin Foundation GA-B2100CD-1A7ER poświęcono pingwinowi równikowemu, czyli nielotowi, który podobnie jak legwan morski, występuje jedynie na ekwadorskim archipelagu.
Pingwiny równikowe to jedyny gatunek pingwinów, które zamieszkują na półkuli północnej. Dla przypomnienia - pingwiny żyją na południu i nigdy nie spotykają się z niedźwiedziami polarnymi. Naukowcy uważają, że pingwiny równikowe “powstały” przez to, że część populacji ptaków żyjąca na wybrzeżach kontynentalnej Ameryki Południowej, została zniesiona na Galapagos przez silny prąd. Na wyspie Isabela ptaki miały dostęp do dużej ilości pokarmu i przestrzeni do osiedlenia.
Są to jedne z najmniejszych pingwinów. Wierzch ciała mają czarny, a spód biały, co zapewnia im kamuflaż w wodzie, dzięki któremu skutecznie polują na drobne ryby. Jest to gatunek zagrożony.
Dedykowany ptakom zegarek “pożycza” od nich kolory. Jego koperta i tarcza są czarne, a pasek jest biały. Na pasku założona jest czarna szlufka, na której nurkuje rysunkowy pingwin. Również i w tym modelu na pasku pojawiło się hasło o wspieraniu zachowania wysp Galapagos.
Koperta opisana jest białymi czcionkami, a na tarczy zamiast legwana zamieszkał pingwin. Indeksy godzinowe mają kolor pastelowego różu, podobny do tego jaki jest dziób pingwina równikowego.
Dekiel zegarka ozdobiono żółwim logo fundacji CDF. Zastosowano je również na biało-czarnym pudełku, w którym zegarek jest dostarczany.


Możliwości zegarka G-Shock CasiOak x Charles Darwin Foundation
Obie nowości wyposażone zostały w bardziej zaawansowany, niż w bazowym CasiOaku, mechanizm. Jest on samowystarczalny, ponieważ pobiera energię ze światła. Taka forma zasilania zegarka kwarcowego jest nie tylko praktyczna, ale też pomaga chronić środowisko naturalne - zegarki solarne generują mniej trudnych do przetworzenia odpadów, niż klasyczne modele zasilane bateriami wymiennymi co dwa-trzy lata.
Casio Tough Solar to technologia dopracowana w najmniejszych szczegółach. Dzięki temu, naładowanie akumulatora na jeden dzień pracy, w słoneczny letni dzień nie trwa nawet dziesięciu minut. Energia pobierana jest też ze światła sztucznego, dlatego opisane modele ładują się także, gdy właściciel nosi je w domu i w pracy. Pełny akumulator wystarczy modelom GA-B2100CD na około 7 miesięcy pracy w trybie normalnym lub 18 miesięcy pracy w trybie oszczędnym.
Jest to analogowo-cyfrowy model. Godziny i minuty prezentowane są centralnymi wskazówkami, a sekundy i wskazanie daty (miesiąc i dzień miesiąca) wyświetlają się na pozytywnych ekranach w dolnej połowie tarczy.
Wskazówka w kształcie legwana lub pingwina informuje o tym, jak wiele energii zgromadzone jest aktualnie w akumulatorze lub jaka funkcja mechanizmu została aktywowana. Jeśli użytkownik uruchomi połączenie Bluetooth, to strzałka w kształcie zwierzęcia wskaże ikonę tego protokołu łączności.
Zegarek posiada mechanizm “5689”, wyposażony w przydatne funkcje. Należą do nich:
- czas światowy, zaprogramowany dla 38 stref czasowych;
- stoper mierzący do godziny z dokładnością do 1/100 sekundy;
- stoper dokładny do 1 sekundy dla pomiarów od 1 do 23 godzin i 59 minut;
- minutnik odliczający maksymalnie do 60 minut;
- 5 dziennych alarmów mogących służyć za budzik lub przypomnienie;
- podświetlenie Super Illuminator o regulowanym czasie trwania;
- wieczny kalendarz dokładny do 2099 roku;
- dźwiękową sygnalizację wybicia każdej pełnej godziny;
- automatyczny tryb oszczędzania energii.


Komunikacja Bluetooth pozwala sparować zegarek ze smartfonami działającymi pod kontrolą systemów Android i iOS. Dzięki łączności można regulować wskazania zegarka z poziomu ekranu telefonu. W aplikacji zaprogramowanych jest ponad 300 miast, mogących symbolizować różne strefy czasowe.
Dodatkowo, zegarek łącząc się z komórką sprawdza czas wzorcowy i wprowadza ewentualne korekty w pozycji wskazówek. Zapewnia to doskonałą dokładność prezentowanego czasu - dzisiejsze telefony wyposażone w moduły GPS odbierają sygnał czasu obliczany przez zegary atomowe znajdujące się w satelitach okrążających Ziemię. Ponieważ system GPS pokrywa swoim zasięgiem niemal całą planetę, to zegarek może synchronizować czas nawet w miejscach, gdzie nie ma sieci telefonii komórkowej. Sam smartfon jest w stanie połączyć się z GPS bez logowania do sieci operatorów.
Łączność z telefonem pozwala właścicielowi również skorzystać z opcji “znajdź telefon” - przytrzymanie przycisku na zegarku uruchomi w telefonie głośny sygnał, który umożliwi szybką jego lokalizację.
CasiOak - bardzo lubiany, odrobinę mniejszy G-Shock
Zegarki G-Shock zdolne są do przetrwania upadku z wysokości 10 metrów i nurkowania w morskich głębinach. Ich mechanizmy działają w wysokich i niskich temperaturach, a baterie pozwalają na długi czas pracy. Jednak do momentu premiery CasiOaka te cechy wiązały się często z naprawdę dużym rozmiarem każdego zegarka.
Zaprezentowany w 2019 roku model zdobył serca Klientów, ponieważ ma “tylko” 45,4 milimetra średnicy, jego lug to lug to 48,5 milimetra, a grubość 11,9 milimetra. Oznacza to, że jest on wielkości “typowego” zegarka sportowego ze wskazówkami, jaki można kupić od setek producentów z całego świata. Dlatego pasuje na każdy męski i damski nadgarstek. Dodatkowo, GA-B2100CD waży jedynie 52 gramy.
Koperta zegarka przygotowana została z tworzyw pochodzenia organicznego. Pozwala to znacząco zmniejszyć ślad węglowy każdego egzemplarza. Do przygotowania tworzyw producent wykorzystuje odnawialne składniki.
We wnętrzu koperty zastosowano Carbon Core Guard Structure - czyli rdzeń z włókna węglowego. Pozwala on obniżyć masę zegarka, przy jednoczesnym wzmocnieniu jego konstrukcji.


Tarcze nowych zegarków chronią szkiełka mineralne. Ten rodzaj szkła jest bardzo odporny na uderzenia, jakie mogą przytrafić się zegarkowi w czasie, gdy jego właściciel uprawia sporty. Jego powierzchnia jest chroniona przed zarysowaniami przez bezel, który jest zamontowany odrobinę wyżej niż samo szkiełko.
Jak wszystkie współcześnie oferowane zegarki z linii G-Shock, oba modele są wodoszczelne do 200 metrów. Pozwala to używać ich w czasie uprawiania sportów wodnych lub pracy w środowisku morskim.
Casio x Charles Darwin Foundation - już za chwilę w ZEGAREK.NET
Nowa kolekcja już niedługo zadebiutuje na stronie naszego sklepu internetowego. Tych z Państwa, którzy nie mogą doczekać się, by sprawić sobie nowy wakacyjny zegarek, zachęcamy do kliknięcia “Powiadom o dostępności” na karcie modelu, którym jesteście zainteresowani.
Nowości to świetna propozycja na wakacyjny zegarek, którego właściciel będzie używał na przykład podczas urlopu w ciepłych krajach. Zegarki są wodoszczelne i nadają się do pływania.
Dodatkowo, posiadają proste, jednak bardzo praktyczne funkcje, które mogą okazać się przydatne w podróży. Czas światowy przyda się podczas wyjazdu za granicę, stoper w trakcie treningu, a alarm może przypomnieć o codziennej, rutynowej czynności.
Ich obudowy są wodoszczelne do 200 metrów, a przygotowano je z materiałów które można w przyszłości odzyskać i wykorzystać ponownie. Nie bez znaczenia jest również, że paski są przyjemne w dotyku i pewnie mocują zegarki na nadgarstkach.


Samowystarczalne mechanizmy z technologią Casio Tough Solar nie będą wymagały wymiany akumulatorów przez przynajmniej dziesięć lat, co pozwala ograniczyć ilość śmieci wymagających skomplikowanego procesu neutralizacji. Jeśli zegarek będzie przez właściciela regularnie używany, nawet jeśli przez regularność rozumie się założenie go kilka razy w ciągu miesiąca, to czasomierz zawsze będzie gotowy do wykorzystania w czasie następnej przygody.
Dzięki komunikacji ze smartfonem, zegarek jest zawsze dokładny. Połączenie z aplikacją Casio Watches, daje możliwość szybkiej zmiany ustawień zegarka.
Wybór zegarków o takich cechach jest przejawem świadomej konsumpcji, która wspiera zachowanie natury dla przyszłych pokoleń. Japońskie Casio już od wielu lat stara się ograniczać swoje działania, mogące szkodzić planecie.
Zegarki G-Shock w ZEGAREK.NET
Zakupy w naszym sklepie internetowym są stuprocentową gwarancją tego, że dostarczony do Państwa zegarek jest oryginalny, objęty gwarancją producenta, nowy i zapakowany w firmowe pudełko marki Casio.
Sprzedawane przez nas czasomierze objęte są specjalną opieką. Program “Gwarancja 3+3” zapewnia 3 lata podstawowej gwarancji, która jest aktywna od momentu zakupu zegarka. Dodatkowo, za opłatą 20 lub 40 złotych, zależnie od ceny zegarka, można wykupić kolejne trzy lata gwarancji.
Odkryj pełną ofertę zegarków G-SHOCK:
