Grawerowanie 2024
tel. 753 753 300
Nowość na rynku europejskim - Seiko Prospex Speedtimer SSC937 w wersji Ice Blue

Nowość na rynku europejskim - Seiko Prospex Speedtimer SSC937 w wersji Ice Blue

2024-01-08
W ubiegłym roku do kolekcji Seiko Prospex dołączyło atrakcyjne trio solarnych stoperów. Na sezon zimowy bieżącego roku japońska marka przygotowała wyjątkową kolorystycznie nowość. Z przyjemnością prezentujemy limitowany wariant Seiko Prospex Speedtimer Solar Chronograph.

Seiko Prospex Speedtimer - zegarek z długą historią

Japońskie Seiko to firma, która jako pierwsza na świecie wprowadziła do sprzedaży zegarki z mechanizmami wyposażonymi w komplikację stopera i automatycznym naciągiem sprężyny.

W maju 1969 roku Klienci w Japonii mogli nabyć Seiko 5 Sports Speed-Timer. Zegarek był rewolucyjny, ponieważ oferował wygodę jaką daje automatyczny naciąg sprężyny oraz przydatną funkcję umożliwiającą zmierzenie czasu trwania jakiegoś wydarzenia.

Dziś, w czasach gdy modeli ze stoperem są tysiące, trudno uwierzyć, że Seiko 5 Sports 6139 było wyrobem przełomowym. Japońscy zegarmistrzowie wyprzedzili czołowych producentów szwajcarskich, między innymi Breitlinga, Hamiltona, Heuera i Zenitha, którzy niezależnie od siebie prowadzili intensywne prace nad tego rodzaju kalibrami. Każda z tych marek pokazała swoje zegarki w drugiej połowie 1969 roku, jednak nie wszystkie można było kupić, aż do połowy roku następnego.

Seiko 5 Sports Speed-Timer 1969
Pierwszy kwarcowy zegarek wyposazony w stoper Seiko 1983

Modele Seiko 6139 dostępne były w wielu opcjach kolorystycznych - z niebieskimi, czarnymi i żółtymi tarczami, którym mogły towarzyszyć bezele ze skalą tachymetru w kolorach niebiesko-czerwonym lub czarno-czerwonym.

Kolejnym przełomowym produktem był pierwszy kwarcowy zegarek wyposażony w stoper. Do sprzedaży trafił on w 1983 roku, a wykorzystany w nim werk 7A28 oferujący dokładność do 1/20 sekundy może robić wrażenie nawet dziś. Cechą charakterystyczną tego modelu były subtarcze w układzie 3-6-9, pozwalającym na wygodne odczytywanie zmierzonego czasu.

Chociaż oferta Japończyków częściej jest kojarzona z wysokiej klasy zegarkami dla nurków, to marka jest jednym z najlepszych światowych specjalistów w dziedzinie zegarków naręcznych z chronografem. Współcześnie Seiko oferuje w swoich kolekcjach zegarki ze stoperem, we wnetrzu których pracują zarówno mechanizmy kwarcowe, kwarcowe zasilane solarnie, mechaniczne automatyczne i hybrydowe Spring Drive.

Seiko Prospex Speedtimer Solar Chronograph 2022

Zeszłoroczne premiery, czyli modele Seiko Prospex Speedtimer Solar Chronograph, są spadkobiercami ponad 53 lat doświadczeń marki w produkcji zegarków ze stoperem. Trzy modele - srebrno-niebieska “Panda” o numerze referencyjnym SSC911, niebiesko-czerwone “Pepsi” SSC913 oraz czarno-czerwony “Coke” SSC915, okazały się prawdziwym hitem. W atrakcyjnie wyglądających zegarkach zawarto nie tylko skomplikowany i samowystarczalny mechanizm, ale też wysoką wodoszczelność, doskonałą substancję świecącą Seiko Lumibrite oraz szafirowe szkło. Dodatkowo, zaproponowane zegarki są bardzo zwarte - ich średnica to 41,4, a wysokość zaledwie 45,9 milimetra, dzięki czemu na nadgarstku są wygodne i prezentują się nowocześnie.

Sukces tych modeli zachęcił Japończyków do zaprezentowania tegorocznej, bardzo odważnej edycji limitowanej o numerze referencyjnym SSC937, która przeznaczona została na rynek Europejski.

Zegarek Seiko Prospex Speedtimer Solar Chronograph SSC913P1
Seiko Prospex Speedtimer Solar Chronograph SSC937

Seiko Prospex Speedtimer Solar Chronograph SSC937 - odważna kolorystyka

Nowość, przygotowana w krótkiej serii 3000 egzemplarzy, która przeznaczona jest wyłącznie na rynek na Starym Kontynencie, oferuje całkowicie nową kolorystykę oraz pomniejszoną kopertę.

Tarcza nowego zegarka otrzymała popularny obecnie odcień Ice Blue, który należy do tej samej grupy cyjanów co Tiffany’s Blue. Ten ostatni jest niezwykle modny w ostatnich sezonach za sprawą celebrytów, którzy dali się sfotografować z bajecznie wręcz rzadkimi zegarkami Patek Philippe w wersji przygotowanej wspólnie ze słynną marką jubilerską, których tarcze wykończono właśnie kolorem Tiffany’ego.

Delikatny błękit został wykorzystany na niemal całej powierzchni tarczy. Z kolei subtarcze, ustawione w klasycznym porządku trzy-sześć-dziewięć, mają kontrastową, czarną barwę i opisane zostały białymi skalami. Czarna jest też precyzyjna podziałka minut/sekund pozwalająca odczytywać wskazania stopera z dokładnością do ⅕ sekundy, narysowana przy samej krawędzi tarczy. Po lewej stronie znalazła się tarcza małego sekundnika, po prawej czas dobowy, na dole zaś prezentowane są minuty zliczone przez stoper (maksymalnie 60). Ten ostatni może pełnić też funkcję wskaźnika zapasu energii w akumulatorze.

Dwanaście indeksów godzinowych ma formą dużych, nakładanych prostopadłościanów. Indeksy godzin 12, 3, 6 i 9 dodatkowo oznaczono substancją świecącą.

Substancję luminescencyjną nałożono również na trzy centralne wskazówki - godzinową i minutową w kolorze czarnym oraz pomarańczową prezentującą sekundy zliczane przez stoper. Marka wykorzystała autorską recepturę Lumibrite, która świeci przez wiele godzin po zmroku i jest dla ludzkiego oka znacznie jaśniejsza niż konkurencyjne rozwiązania. Lumibrite zostało stworzone z myślą o spełnieniu rygorystycznych wymagań jakie muszą spełniać zegarki do nurkowania.

U góry tarczy widnieje nakładane logo producenta oraz bardzo łatwy do zidentyfikowania symbol rodziny prospex, będący połączeniem liter “P” i “X”. Ostatnim elementem układu wskazań jest wyraźny datownik, którego okienko zostało wkomponowane między indeksy godzin czwartej i piątej.

Seiko SSC937 z tarczą w kolorze Ice Blue
Seiko Prospex Speedtimer SSC937 zegarek męki na stalowej bransolecie

Seiko Prospex Speedtimer SSC937 - całkowicie nowa koperta

Premierowy zegarek to model, który można śmiało określić, jako inspirowany najbardziej znanymi zegarkami vintage. Przejawia się to w dwóch elementach.

Po pierwsze koperta nowego zegarka ma mniejszą średnicę, niż obudowy modeli dostępnych od ubiegłego roku. Zegarki Seiko Speedtimer European Limited Edition mają 39 milimetrów średnicy. Dodatkowo ich wysokość to zaledwie 45,5 milimetra, co przy grubości 13,3 milimetra tworzy niezwykle zwartą, świetnie układającą się na nadgarstku całość. Klienci o większych nadgarstkach nie muszą obawiać się, że nowy Seiko Speedtimer nie będzie miał odpowiedniej prezencji na ich ręku. Dzięki endlinkom, pierwszym od strony koperty ogniwom bransolety, których centralna część jest znacznie dłuższa niż uszy obudowy, nowość wygląda świetnie nawet na nadgarstku o obwodzie 20 centymetrów.

Drugim elementem w stylu retro jest pierścień wokół szkła. Nie został on wykończony żadnymi kolorami, jak w ubiegłorocznych modelach, ani nie otrzymał ceramicznej wkładki. Wygrawerowano na nim skalę tachymetru, której cyfry i kreseczki wypełniono czarną farbą, co ułatwia sprawdzanie zmierzonych wartości prędkości. Ta prostota, która w dzisiejszych czasach może uchodzić wręcz za surowość, nadaje zegarkowi bardzo utylitarny charakter, który cechował zegarki produkowane przed pięćdziesięciu laty.

Prosta koronka i minimalistyczne przyciski do obsługi stopera mają doskonały rozmiar - są odpowiednio drobne, by nie przytłaczać koperty, a jednocześnie na tyle duże, by były wygodne w używaniu.

Od wierzchu koperta zamknięta została szafirowym szkłem z powłoką antyrefleksyjną. Szkiełko ma delikatnie wypukły kształt, a jego wewnętrzna powierzchnia pokryta jest powłoką antyrefleksyjną. Sprawia to, że na nałożonym na wierzch antyrefleksie nie pojawią się rysy i otarcia. Samo szkło swoją twardością ustępuje jedynie diamentowi, dlatego zarysowanie go w normalnym życiu jest bardzo trudne.

Od spodu zastosowano pełny, zakręcany dekiel, który zwiększa szczelność koperty. Producent określił wartość wodoszczelności na 100 metrów. W przypadku zegarków Seiko Prospex pozwala ona pływać w zegarku.

Limitowany zegarek Seiko Prospex Speedtimer SSC937
Pudełko z dodatkowym paskiem do zegarka Seiko Prospex Speedtimer SSC937

Bransoleta modelu Seiko Prospex Speedtimer SSC937

Premierowy zegarek SSC937 otrzymał sportową bransoletę. Jej ogniwa dzielą się na trzy rzędy. Wierzch bransoletki wykończono matowo, a jej bok został wypolerowany. Bransoletka wyposażona jest w solidne, pełne ogniwa przy kopercie (endlink). Taka konstrukcja zapobiega ich rozciąganiu w ciągu lat używania zegarka.

Sportowe zapięcie pozwala szybko i wygodnie założyć zegarek na nadgarstek. Zamek otwiera się po naciśnięciu przycisków po jego dwóch stronach, co uniemożliwia przypadkowe rozpięcie. Dwustopniowa mikroregulacja, do skorzystania z której potrzebne jest najprostsze narzędzie do teleskopów, pozwala łatwo i szybko zmienić obwód bransolety. Szerokość ogniw przy kopercie to 20 milimetrów. Delikatne zwężenie do 18 milimetrów przy klamrze poprawia komfort noszenia.

Dodatkowo, w pudełku znaleźć można skórzany pasek typu rally - z otworami wentylacyjnymi. Wykonano go z czarnej skóry, którą przeszyto białymi nićmi. Seiko stosuje paski przygotowane ze skór nabytych u dostawców certyfikowanych przez Leather Working Group. Takie skóry są produkowane w sposób odpowiedzialny i bardziej przyjazny środowisku naturalnemu.

Zasilany słonecznie machanizm Seiko V192

We wnętrzu każdego egzemplarza Seiko Prospex Speedtimer Solar Chronograph SSC937 pracuje autorski mechanizm Seiko V192. Jest on całkowicie samowystarczalny - każdy rodzaj światła ładuje jego akumulator, a pełny zapas energii pozwala na około 6 miesięcy pracy bez potrzeby doładowywania. Gdy zaczyna brakować energii, wskazówka sekundnika skacze co dwie sekundy, co ma przypomnieć o potrzebie wystawienia zegarka na światło.

Producent określił dokładność kalibru na +/- 15 sekund w skali miesiąca. Werk centralnie prezentuje godziny i minuty, a sekundy wskazywane są na subtarczy przy godzinie 9.

Akumulatory w zegarkach solarnych mają żywotność określoną na 10 lat. Nasze doświadczenie praktyczne pokazuje, że jeśli zegarki nie rozładowują się “do zera” to żywotność jest nawet dłuższa i potrafi sięgać 12 lat.

Zegarek limitowany Seiko SSC937, w którym pracuje mechanizm Seiko V192
Seiko Prospex Speedtimer European Limited Edition SSC937

Seiko Prospex Speedtimer European Limited Edition SSC937 - dla kogo?

Prezentowany zegarek to doskonała propozycja dla mężczyzn, którzy szukają zegarka inspirowanego i pokazującego ich miłość do motorsportu, w którym niezwykle istotny jest precyzyjny pomiar czasu. Przeznaczony na rynek europejski Seiko Prospex Speedtimer może z powodzeniem spełniać te oczekiwania - ma rasowy, sportowy wygląd, pozwala niezwykle dokładnie odmierzać czas obserwowanych wydarzeń - na przykład czas okrążenia toru, a jego tarcza wykończona została żywymi kolorami, które można spotkać na wyścigowych bolidach.

Jest to też zegarek dla panów ceniących wygodę noszenia czasomierza - koperta w średnim rozmiarze nie przeszkadza na nadgarstku, a zamknięta w jej wnętrzu duża tarcza pozwala łatwo sprawdzać wskazania. Zwężana bransoletka to kolejny element pozytywnie wpływający na wygodę w czasie, gdy zegarek jest zapięty na nadgarstku przez cały dzień.

Kolekcjonerzy pracujący w międzynarodowych korporacjach, też przychylnie spojrzą na nowość od japońskiego producenta. Zegarek jest przeznaczony na rynek Europejski, więc jeśli w pracy natrafią na miłośników zegarków z innych kontynentów, to może to być świetny początek small talku w przerwie korporacyjnego zjazdu.

Niski profil koperty, zwarta obudowa i zwężana bransoleta czyni ten model atrakcyjną propozycją dla kobiet, które chciałyby nosić męski, sportowy zegarek. Zegarek dostarczany będzie w specjalnym pudełku, którego wnętrze ma ten sam odcień co tarcza.

Zegarek Seiko Prospex Speedtimer SSC937

Seiko Prospex w ZEGAREK.NET

Ponieważ sklep ZEGAREK.NET jest autoryzowanym sprzedawcą japońskich zegarków Seiko, wybierając nasze usługi macie Państwo pewność, że otrzymacie zegarek oryginalny, nowy i objęty dwuletnią gwarancją producenta.

Autor artykułu

Jakub Wronowicz- autor artykułu
Jakub WronowiczPasjonat zegarków męskich z głębokim zrozumieniem psychologii marketingu. Kiedy nie analizuje najnowszych trendów w zegarmistrzostwie, oddaje się rytmom tańca. Posiadacz kilku wyjątkowych modeli, wie dokładnie, jaki zegarek spełni Twoje oczekiwania.