Mistrzowskie Okazje euro 2024
tel. 753 753 300
Tissot Skeleton - szkieletowe arcydzieła w kolekcji Tissot Chemin des Tourelles

Tissot Skeleton - szkieletowe arcydzieła w kolekcji Tissot Chemin des Tourelles

2024-06-07
Szwajcarski Tissot to jeden z największych producentów zegarków na świecie. Z kolei model Chemin Des Tourelles to jeden z największych bestsellerów marki, który właśnie doczekał się trzech nowych, zapierających dech wariantów. Zapraszamy do poznania tych nowości

Tissot Chemin des Tourelles - hit od 2018 roku

Zegarki Chemin des Tourelles, Tissot zaoferował Klientom po raz pierwszy w 2018 roku. Inspiracją do ich powstania była ulica w niewielkim, niezwykle malowniczym miasteczku Le Locle w Szwajcarii. To przy niej od 1907 roku działała potężna fabryka marki, we wnętrzu której powstawały legendarne modele jak Tissot Antimagnetique, Tissot Navigator czy Tissot Research Idea 2001.

Budynek do dziś jest w posiadaniu marki, jednak mieszczą się w nim biura, które zajmują się sprawami marki obejmującej swoim zasięgiem ponad 150 krajów, a w 2023 roku była drugim największym eksporterem zegarków w kraju!

Te klasyczne modele wyróżniały wspaniale wykonane tarcze, łączące klasyczne metody zdobnicze z najaktualniejszymi (w tamtym momencie) trendami w zegarmistrzostwie. Warianty, które z miejsca podbiły serca Klientów, miały tarcze, których środek zdobił szlif słoneczny, a zewnętrzna część była zdobiona motywem Clous de Paris. Retro charakteru dodawały cztery główne indeksy opisane cyframi rzymskimi. Dla Klientów o bardziej współczesnych gustach oferowane były modele zdobione wyłącznie szlifem słonecznym i z dwoma głównymi indeksami z cyfr arabskich.

Tissot Chemin des Tourelles reklama zegarka z niebieską tarczą na bransolecie 2018 rok
Zegarek Tissot T099.429.16.058.00 CHEMIN DES TOURELLES POWERMATIC 80 GMT

Nie tylko to jak wykończe były tarcze, ale też ich kolory przypadły do gustów szerokiej rzeszy kupujących. Tissot zaoferował tarcze czarne, srebrne, niebieskie i brązowe. Klienci mogli wybierać też to, jak chcą nosić zegarek - z paskiem czy z bransoletą.

Z czasem kolekcja została rozszerzona o model z komplikacją GMT, która pozwalała obserwować czasy w dwóch strefach czasowych jednocześnie. Niezależnie od wariantu, modele męskie korzystały z mechanizmów Powermatic 80, które oferowały ponad trzydniową rezerwę naciągu.

Oryginalne Chemin des Tourelles były zegarkami dużymi - ich koperty miały 42 milimetry średnicy, co odzwierciedlało zegarkowe standardy sprzed sześciu lat.

Jednak po 2020 roku trendy zaczęły się stopniowo zmieniać, a mniejsze zegarki powoli wracały do łask. Najpierw trend ten można było dostrzec wśród producentów oferujących wyroby z kategorii ultra-luksusowych. Tissot, jako firma od zawsze należąca do zegarkowej awangardy, szybko zareagował na te zmiany. Najpierw odświeżył i rozbudował inną klasyczną i uwielbianą przez Klientów rodzinę zegarków - Le Locle. W 2023 roku odświeżona i niemal całkowicie przebudowana została linia Chemin des Tourelles.

Chemin des Tourelles 2023 - update kolekcji, z myślą o następnych pokoleniach

W ubiegłym roku do butików i sklepów internetowych, będących oficjalnymi sprzedawcami zegarków Tissot, zawitała kolejna generacja Chemin des Tourelles.

Nowości zmieniły się, jednak nie były to zmiany radykalne. Zaproponowano nowy kształt obudowy, o lepiej wyprofilowanym boku i zmienionym fasonie koronki. Pojawił się też nowy rozmiar koperty - 39 milimetrów - doskonale pasujący na męskie i damskie nadgarstki. Mniejsza, jak i większa obudowa stały się bardziej zwarte. Lug to lug modelu 39 milimetrów to jedynie 43,7 milimetra. Tak niewielka wysokość obudowy do tej pory kojarzona była raczej z modelami o średnicy mniejszej o 2 lub 3 milimetry. Grubość koperty, jak na współczesne standardy, jest niewielka - wynosi 11,2 milimetra.

Tissot Chemin des Tourelles dwa modele zegarków z tarczą w różnym kolorze
Zegarek Tissot Chemin des Tourelles z niebieską tarczą na brązowym pasku

Producent zrezygnował z tarczy z cyframi arabskimi, a jej miejsce zajęły cyferblaty z indeksami w kształcie długich, smukłych trapezów. Zadebiutowały też nowe kolory - zieleń i kość słoniowa. Dla wszystkich, którzy dbają o najmniejsze nawet detale i chętnie odmieniają posiadane przedmioty, zaproponowano również system szybkiej wymiany pasków, który nie był wcześniej oferowany.

Wraz z odświeżeniem stylistyki zaproponowano mechanizm Powermatic 80 po liftingu. Wszystkie nowe Chemin des Tourelles posiadają nowoczesną, odporną na działanie pól magnetycznych sprężynę balansu z materiału Nivachron.

Nowy, pomniejszony rozmiar koperty został doskonale przyjęty przez Klientów, a zegarki błyskawicznie zaczęły znikać ze sklepowych półek. Nic więc dziwnego, że firma idzie “za ciosem”, a kolekcja została właśnie rozszerzona o modele, których Tissot wcześniej nie oferował.

Tissot Chemin des Tourelles Skeleton

W maju bieżącego roku, Szwajcarzy ujawnili trzy premierowe modele, które do kolekcji przynoszą, zupełnie niespodziewanie, szkieletowaną tarczę. Tissot Chemin des Tourelles Skeleton to ponownie zegarki będące pomostem między zegarmistrzowską tradycją, a nowoczesnością i innowacjami. Klasyczna, zarezerwowana dla najbardziej luksusowych i trudno dostępnych zegarków komplikacja konstrukcji - szkieletowa tarcza - połączona została z nowatorskim mechanizmem automatycznym Powermatic 80. W efekcie, kupującym oddano do dyspozycji niezwykle prestiżowy zegarek, który będzie doskonale sprawdzał się w codzienności, towarzysząc swoim właścicielom w najróżniejszych sytuacjach w pracy i po godzinach.

Wśród premierowych wariantów dla siebie znajdą coś zarówno miłośnicy klasyki, zegarkowej awangardy, jak i przedmiotów uniwersalnych, tworzonych w taki sposób, by sprawdzały się w każdej sytuacji.

Wśród nowości, dwie referencje to zegarki z paskami, a jedna oferowana jest z bransoletą.

Tissot Chemin des Tourelles Skeleton trzy nowe modele 2024
Zegarek Tissot Chemin Des Tourelles Squelette T139.836.16.261.00

Zegarek Tissot Chemin des Tourelles Skeleton T139.836.16.261.00 - w stylu lat pięćdziesiątych

Najbardziej klasycznie prezentuje się Tissot Chemin de Tourelles Squelette T139.836.16.261.00, który zachwyca kolorami ziemi, jakie były modne w zegarkach sprzed 60-70 lat.

Stalowa koperta w kolorze srebrnym charakteryzuje się wąskim, wypolerowanym bezelem wokół szkła oraz krótkimi uszami, które wykończone zostały metodą pionowego szczotkowania. We wnętrzu obudowy znajduje się ograniczona jedynie do okręgu tarcza koloru kości słoniowej o powierzchni opracowanej metodą szlifu słonecznego. Okrąg jest delikatnie wyprofilowany i opada na zewnątrz, tak jak było to modne w zegarkach z lat pięćdziesiątych.

Nałożono na nią indeksy godzinowe - w kształcie trapezów przy godzinach dwunastej, trzeciej, szóstej i dziewiątej oraz pałeczek przy pozostałych godzinach - pozłacane żółtym złotem. Między indeksami pojawiły się również niewielkie złote kropeczki, które pełnią funkcję skali minutowej. Czas prezentowany jest trzema wskazówkami - godzinową i minutową w fasonie Dauphine oraz minimalistycznym, prostym sekundnikiem. Logo Tissot oraz data założenia marki zapisane zostały przy godzinie drugiej, na szklanym dysku oddzielającym mechanizm od wskazówek. Adnotację Swiss Made można zobaczyć na wewnętrznej krawędzi tarczy, przy indeksie godziny szóstej.

W centrum, tam gdzie nie sięga już tarcza w kolorze kości słoniowej, widoczny jest ażurowy mechanizm z automatycznym naciągiem. Tworzące go płyty zostały maksymalnie odchudzone, co pozwoliło wyeksponować kluczowe jego elementy - między innymi sprężynę napędową, koło balansowe i przekładnię chodu. Łatwo można zauważyć też krwistoczerwone, syntetyczne rubiny, zmniejszające tarcie w kluczowych punktach konstrukcji. Płyty mechanizmu wykończono analogicznie jak uszy chwytające pasek - pionowym szczotkowaniem. Wiele umieszczonych głębiej elementów ma polerowane powierzchnie, co czyni je widocznymi. Zaglądając do wnętrza kalibru można się wiele nauczyć i lepiej zrozumieć zasady działania mechanicznych zegarków.

Tissot Chemin de Tourelles Squelette T139.836.16.2611.00 prezentowany jest na skórzanym pasku w kolorze khaki i przyszywanym dopasowanymi kolorystycznie nićmi. Pasek wyposażono w teleskopy Quick Release, dzięki czemu można go zdjąć i zastąpić innym w mgnieniu oka. Dla wygody właścicieli, pasek zapina się zapięciem motylkowym. Tego rodzaju zamek sprawia, że pasek nie niszczeje za każdym razem, gdy jest naciągany do zapięcia i rozpięcia i ułatwia zakładanie i zdejmowanie zegarka. Dodatkowo, ponieważ nawet rozpięty pasek tworzy z zegarkiem zamkniętą pętle, zabezpiecza czasomierz przed upuszczeniem podczas wkładania go na rękę.

Zegarek Tissot Chemin Des Tourelles Squelette T139.836.16.261.00 zaprezentowany na nadgarstku męskim

Ten wariant jest kierowany do wszystkich miłośników klasycznego języka projektowania oraz mężczyzn szukających eleganckiego zegarka do garnituru, który “ma w sobie to coś”, pozwalające wyrażać swój nonkonformizm. Panowie często zmieniający kolory noszonych garniturów i koszul, docenią z pewnością łatwość odmiany zegarka dzięki teleskopom z systemem szybkiej wymiany. Pozwolą one zmieniać paski tak, by pasowały do różnych stylizacji i akcesoriów. Ponadczasowa tarcza w kolorze Ivory doskonale komponuje się z brązem, czernią i bardziej zgaszonymi odcieniami zieleni i koloru niebieskiego.

Zegarek w czarnej kolorystyce Tissot Chemin Des Tourelles Squelette T139.836.36.441.00

Zegarek Tissot Chemin des Tourelles Skeleton T139.836.36.441.00 - awangardowy i tajemniczy

Drugi z modeli Chemin des Tourelles Skeleton z paskiem, to model o nowoczesnym charakterze. Zegarek Tissot Chemin des Tourelles Skeleton T139.836.36.441.00 jest niemal całkowicie czarny, przez co tajemniczy i przykuwający uwagę.

Wszystkie jego elementy - koperta, tarcza i mechanizm, są wykonane w ten sam sposób co w modelu w kolorach ziemi. Jednak precyzyjnie nałożona na obudowę czarna powłoka PVD w połączeniu z czarnymi powierzchniami pod wypukłym szafirowym szkłem, tworzą niepowtarzalną całość. Jedynymi rozjaśniającymi zegarek elementami są tryby mechanizmu w kolorze złotym oraz rubinowe kamienie łożyskujące.

Czarne wskazówki zostały wypolerowane, dzięki czemu są wyraźnie widoczne na tle matowego mechanizmu i szlifowanej tarczy.

Od spodu, przez przejrzysty dekiel, można oglądać mechanizm. Jego spodnia strona nie została wykończona na czarno, co pozwoliło projektantom uzyskać porażający efekt - odwracając zegarek, srebrny mechanizm natychmiast skupia na sobie całą uwagę patrzącego, który ma okazję zobaczyć nieustannie poruszające się koło balansowe oraz nowy, ażurowy wahnik, jaki Tissot zaprezentował w swoich modelach w ubiegłym roku.

Tissot Chemin des Tourelles T139.836.441.00 sprzedawany jest z paskiem z naturalnej skóry w kolorze czarnym, który zapina się za pomocą również czarnego motylkowego zamka. Oczywiście i w tym zegarku obecne są teleskopy umożliwiające zdjęcie paska bez potrzeby korzystania z dodatkowych narzędzi.

Wariant all black czyni Chemin des Tourelles Skeleton zegarkiem o świeżej i wyrazistej stylistyce, która przyciąga spojrzenia. W tym przypadku na pewno nie bez znaczenia jest fakt, że zegarek, który jest niemal całkowicie czarny, optycznie zdaje się mniejszy i nawet na najszczuplejszym męskim nadgarstku, będzie prezentować się doskonale.

Zegarek all black Tissot Chemin Des Tourelles Squelette T139.836.36.441.00 zaprezentowany na męskim nadgarstku
Zegarek męski Tissot Chemin des Tourelles Skeleton T139.836.11.048.00 na stalowej bransolecie

Zegarek Tissot Chemin des Tourelles Skeleton T139.836.11.048.00 - uniwersalność jaką daje bransoleta

Ostatni z zaprezentowanych wariantów to model Tissot Chemin des Tourelles Skeleton T139.836.11.048.00o srebrnej kopercie, którą połączono ze wspaniale wykonaną, pięciorzędową bransoletą. Tarcza w tej wersji jest niebieska, dlatego całość prezentuje się zjawiskowo przy wielu, zupełnie różnych stylizacjach.

Niebieska tarcza to bezpośrednie nawiązanie do najpopularniejszego z modeli, które Tissot przedstawił w 2018 roku. Jej powierzchnię zdobi wzór Clous de Paris, a indeksy godzin dwunastej, trzeciej, szóstej i dziewiątej zostały opisane za pomocą cyfr rzymskich. W niebieskim Chemin des Tourelles Skeleton skala minutowa została przeniesiona na wewnętrzną krawędź tarczy. Widoczny w centrum mechanizm ma srebrny kolor, który rozświetla przestrzeń pod wypukłym szkiełkiem.

Czasomierz prezentowany jest na stalowej bransolecie, o eleganckim charakterze. Trzy z pięciu rzędów ogniw - zewnętrzne i środkowe, mają matową powierzchnię i polerowane, fazowane krawędzie. Dwa węższe rzędy zostały wypolerowane, dlatego pięknie odbijają światło. Do zapinania bransolety służy motylkowy zamek z logo producenta na wierzchu.

Ten model to kwintesencja zegarka uniwersalnego - jego klasyczna, precyzyjnie szkieletowana tarcza o ograniczonej do minimum ilości wskazań sprawdzi się nawet w czasie najbardziej oficjalnych spotkań, a wygodna i finezyjnie wykończona bransoleta zapewni komfort noszenia zegarka przez cały dzień, niezależnie od stroju czy pogody.

Szczegóły techniczne Tissot Chemin des Tourelles Skeleton

Trzy opisane warianty różnią się od siebie diametralnie wyglądem, jednak w kwestii zastosowanych rozwiązań technicznych mają ze sobą wiele wspólnego.

Wszystkie elementy koperty, bransolety czy zapięcia motylkowego paska powstały ze stali szlachetnej. Stop 316L, z którego korzystają Szwajcarzy z Tissot, jest odporny na korozję i antyalergiczny. Oznacza to, że zamoczony zegarek nie będzie rdzewieć. Z kolei dla osób uczulonych na nikiel, noszenie Chemin des Tourelles (i innych modeli marki) jest bezpieczne - zawarty w stopie nikiel jest uwalniany tak wolno, że nie powoduje reakcji alergicznych. Z tego stopu stali produkowane są instrumenty używane przez lekarzy oraz specjalne kolczyki zakładane zaraz po zabiegu piercingu.

Dodatkową zaletą stali szlachetnej jest to, że przez długi czas wygląda jak w dniu zakupu. Jej powierzchnia ma dobrą odporność na zarysowania.Gdy te już się na powierzchni metalu pojawią, można zegarek odświeżyć tak, by wyglądał niemal jak nowy.

Zegarek Tissot Chemin Des Tourelles Squelette T139.836.11.048.00 na stalowej 5-rzędkowej bransolecie
Szkieletowana tarcza zegarka Tissot Chemin Des Tourelles Squelette

Zegarek, mimo że może wydawać się delikatny, jest wodoszczelny do 5 bar / 50 metrów. Oznacza to, że może zostać zanurzony w wodzie, a ta nie przedostanie się do wnętrza koperty i nie uszkodzi precyzyjnego mechanizmu.

Na wierzchu zastosowano wypukłe szkło szafirowe z powłoką antyrefleksyjną. Takie szkło jest bardzo odporne na zarysowania i idealnie przejrzyste. Powłoka niwelująca odbicia na powierzchni szkiełka sprawia, ze zegarek jest czytelny w różnych warunkach oświetlenia - na przykład w słoneczny dzień, gdy na szkłach zegarkowych bez takiej powłoki odbijają się chmury, co utrudnia ustalenie pozycji wskazówek.

Paski wykonano z wysokiej jakości naturalnej skóry, która jest miękka i gwarantuje doskonały komfort noszenia.

Mechanizm Powermatic 80 Skeleton

Przedstawione zegarki to debiut, w katalogu Tissot, mechanizmu Powermatic 80 C07.631. To szkieletowany kaliber z automatycznym naciągiem, który na tarczy zegarka prezentuje godziny, minuty i sekundy.

Tissot Powermatic 80 C07.631 zapewnia długą rezerwę naciągu - do 80 godzin. Tak duży zapas energii w mechanizmie, pozwala odłożyć zegarek w piątek po południu, a w poniedziałek rano założyć go ponownie, bez potrzeby ustawiania czasu.

Kaliber wykorzystuje najnowszą sprężynę balansu z Nivachron, stopu powstałego w oparciu o lekki i trwały tytan. Dzięki tej sprężynie nowy Tissot kontynuuje tradycję produkowania zegarków odpornych na działanie pól magnetycznych, zapoczątkowaną przez model Antimagnetique sprzed blisko stu lat. Dla zegarka mechanicznego pole magnetyczne jest “groźne” ponieważ może zaburzyć dokładność odmierzania czasu, a w skrajnych przypadkach, nawet zatrzymać kaliber.

Werk wyposażono w dwie praktyczne funkcje - stop-sekundę oraz dokręcanie. Pierwsza zatrzymuje strzałkę sekundnika, gdy regulowane są wskazówki, co pozwala zsynchronizować zegarek ze wzorcem czasu. Druga to możliwość nakręcania sprężyny napędowej zegarka za pomocą koronki - przyda się zawsze wtedy, gdy zegarek ma nie być noszony dłużej niż trzy dni.

Obsługa mechanizmu jest bardzo prosta - wystarczy odciągnąć koronkę i nastawić wskazówki na właściwą godzinę.

Przezroczysty dekiel zegarka Tissot Chemin Des Tourelles Squelette
Tissot Chemin Des Tourelles Squelette zegarek szwajcarski zawieszony na skórzanym pasku

Tissot Chemin des Tourelles Skeleton - strzał w dziesiątkę

Premiera Tissot to prawdziwa bomba - sprawiła, że klasyczny zegarek ze szkieletowanym mechanizmem i luksusowymi wykończeniami, jest dostepny dla szerokiego grona Klientów.

Zegarki Chemin des Tourelles przyciągnęły uwagę kupujących właśnie tym, że prezentowały się wyśmienicie, były wykończone z dbałością o detale i oferowały nowoczesne, wygodne w codziennym życiu mechanizmy. Te cechy zostały zachowane zarówno w modelach o pełnych tarczach, pokazanych w ubiegłym roku, jak i nowych, szkieletowych, które trafią do sprzedaży już lada dzień.

W dzisiejszych czasach mechaniczny zegarek garniturowy to dla mężczyzny prawdziwy must have, szczególnie jeśli zakłada garnitur częściej niż dwa razy w kwartale. Będzie on dla rozmówców sygnałem, że jego właściciel zna się na męskiej elegancji, chętnie sięga po wyroby z wysokiej półki i odnosi sukcesy, pozwalające mu na ekstrawaganckie zakupy.

Klasyczna wersja z tarczą o odcieniu kości słoniowej to model, który będzie świetnie wyglądał połączony z bardziej klasycznymi zestawami, a także tymi odrobinę odważniejszymi, jak na przykład kraciastymi marynarkami i kolorowymi poszetkami.

Zegarek w całkowicie czarnej kopercie z kolei sprawdzi się świetnie przy bardziej nowoczesnych stylizacjach. Jego awangardowy charakter będzie świetnie pasował do rozpiętych koszul i taliowanych marynarek, zapinanych jednym guzikiem.

Chemin des Tourelles Skeleton z bransoletą jest z kolei doskonałym dodatkiem do stylizacji sporty chic - marynarek noszonych na t-shirty i materiałowych spodni w kontrastowych kolorach. Niebieska tarcza i bransoleta doskonale sprawdzą się również z ubraniami z jeansu.

Zrównoważone proporcje koperty sprawiają, że opisane zegarki są wygodne i nie przeszkadzają w czasie wykonywania codziennych czynności. Dopracowane na przestrzeni ponad dziesięciu lat mechanizmy Powermatic 80 sprawiają, że noszenie zegarka mechanicznego przestało być w jakikolwiek sposób uciążliwe - kalibry te długo pracują po odłożeniu do pudełka i bardzo precyzyjnie odmierzają upływający czas.

Te intrygujące zegarki są też doskonałym pomysłem na prezent. Ich wysoka jakość sprawi, że obdarowani nimi panowie będą mogli cieszyć się zegarkami przez długie lata. Za każdym razem, gdy będą oni sięgać do szkatułki po podarowany im Tissot Chemin des Tourelles Skeleton, będą wspominać osobę, która sprawiła im ten piękny prezent oraz okazję, z którą podarunek był połączony.

Zegarki Tissot Chemin des Tourelles Skeleton będą dostępne w naszym sklepie w ciągu najbliższych tygodni. Zainteresowanych zapraszamy do śledzenia strony internetowej naszego sklepu.

Zegarek męski na bransolecie Tissot Chemin Des Tourelles Squelette T139.836.11.048.00 zaprezentowany na nadgarstku

Zegarek.net - Oficjalny Sprzedawca zegarków Tissot

Jesteśmy Oficjalnym Partnerem marki Tissot, co dla Państwa jest gwarancją, że zakupiony zegarek jest oryginalny, nowy i wolny od wad, a także objęty dwuletnią, międzynarodową gwarancją. Dodatkowo, zostanie on dostarczony w oryginalnym, przyjaznym środowisku naturalnemu opakowaniu, we wnętrzu którego znajdować się będzie komplet dokumentów - karta gwarancyjna oraz instrukcja obsługi.

Autor artykułu

Cezary Grudziński- autor artykułu
Cezary GrudzińskiKiedy Cezary pisze o zegarkach, ma na myśli tylko te najbardziej prestiżowe. Jako ekspert w dziedzinie luksusowych czasomierzy, zna każdą markę, która liczy się w świecie zegarmistrzostwa. Prywatnie jest zapalonym miłośnikiem sztucznej inteligencji i matematyki.