Zegarek na komunię 2024
tel. 753 753 300

Premiera roku - G-Shock Mudmaster GWG-2000

06-12-2021

Końcówka 2021 roku przyniosła jedną z najbardziej oczekiwanych premier ostatnich lat. 15 września w Tokio Casio Computer Co. Ltd. zaprezentowało najnowszy model zegarka Casio Master of G z serii Mudmaster - odpornych na wstrząsy zegarków G-Shock, przeznaczonych do użytku w najbardziej ekstremalnych warunkach. Nowość posiada oznaczenie GWG-2000 Mudmaster. Premierowy model swym wyglądem i funkcjonalnością nawiązuje do pionierskiego GWG-1000, który zaprezentowano w 2015 roku. Co niesie ze sobą nowy Casio GWG-2000 Mudmaster?


Nowy G-shock Mudmaster - nowe wymiary, taka sama forma


GWG-2000 posiada kopertę o wymiarach 61,2 mm x 54,4 mm x 16,1 mm i waży 106 g. Zestawiając nowość z pierwszym Mudmasterem GWG-1000 można stwierdzić, że jest to nie tylko mniejszy zegarek, ale również lżejszy. Pierwszy Casio Mudmaster waży 119 g i dwa z trzech wymiarów jego koperty są znacznie większe od nowego modelu - 59,5 mm x 56,1 mm x 18 mm. Zatem Casio konsekwentnie realizuje swoje założenia zmniejszania wymiarów nowo prezentowanych zegarków G-Shock.

Nowy G-shock Mudmaster


Mudmaster GWG-1000

Wizualnie natomiast te dwa modele są do siebie bardzo podobne. Wynika to zapewne z faktu, iż na obecną chwilę producent postawił raczej na odświeżenie hitu, którym niewątpliwie jest pierwszy Mudmaster GWG-1000, aniżeli zaprojektowanie całkowicie nowej koncepcji Mudmastera. Zupełnie inaczej wyglądała sytuacja z Rangemanem - następca GW-9400 w postaci GPR-B1000 posiadał nie tylko nowy wygląd, ale też zupełnie nową funkcjonalność.


GWG-2000 wyposażony został w pięć przycisków i koronkę. Bezel posiada cztery charakterystyczne wkręty, a pasek - skrzydełka odpowiedzialne za możliwie najlepsze dopasowanie zegarka do nadgarstka. Tak jak w GWG-1000, wśród nowości znajdziemy negatywowy wyświetlacz usytuowany na godzinie 6, komplet wskazówek oraz subtarczę trybów umiejscowioną między godzinami 9 a 11. GWG-2000 ma również szafirowe szkiełko zapewniające rewelacyjną przejrzystość tarczy.

Zegarek G-SHOCK Casio Mudmaster GWG-2000-1A5ER

GWG-2000 i nowe rozwiązania Casio

Diabeł tkwi w szczegółach - to przysłowie idealnie odzwierciedla nowe rozwiązania zastosowanie w GWG-2000. Nowością, która po raz pierwszy znalazła się w konstrukcji niezniszczalnych zegarków Casio jest Forged Carbon - kuty karbon.


Casio Mudmaster GWG-2000 Forged Carbon

Kuty karbon, zwany też kutym kompozytem, to rodzaj materiału z włókna węglowego składający się z małych kawałków materiału prasowanych w odpowiedni kształt. Kuty kompozyt pozwala na formowanie zdecydowanie większej liczby kształtów w zestawieniu z tradycyjnym włóknem węglowym. Dlaczego Casio postawiło na ten rodzaj materiału? Otóż kuty kompozyt zawiera większą zawartość włókien, co w połączeniu z większą zmiennością orientacji splotów zwiększa średnią wytrzymałość materiału. Składa się z cząstek włókna węglowego zmieszanych z żywicą, które są prasowane pod wpływem wysokiej temperatury i ciśnienia. Tak powstały materiał jest gęstszy od tytanu, ale i mocniejszy. 


Forged carbon to około 500 000 splecionych włókien na cal kwadratowy. Premiera tego lekkiego materiału o wyjątkowej odporności miała miejsce już w 2010 roku w samochodzie koncepcyjnym Lamborghini Sesto Elemento. To właśnie Lamborghini Lab, we współpracy z firmą Callaway Golf Company, opracowało kuty karbon, który wykorzystywany jest w elementach konstrukcyjnych samochodów oraz wykończeniach wnętrza Lamborghini. Co więcej, wytrzymałość oraz możliwość wykorzystywania kutego kompozytu do wytwarzania trójwymiarowych części o skomplikowanych szczegółach zaowocowały wprowadzeniem na rynek w całości kutych kompozytowych wiązań snowboardowych.

Casio Mudmaster GWG-2000


Dekiel zegarka Casio Mudmaster GWG-2000 i logo Carbon Core Guard

Forged carbon posiada unikalny szaro-czarny wzór i znajdziemy go w częściach bezela, obudowie frontowego przycisku i uszach - czyli elementach najbardziej narażonych na działanie sił zewnętrznych. Warto podkreślić, iż GWG-2000 to już drugi w rodzinie Mudmasterów G-Shock, którego moduł chroniony jest systemem Carbon Core Guard. Charakterystyczne logo znajdziemy na dekielku, który, swoją drogą, zaprojektowany został w bardzo ciekawy i atrakcyjny dla oka sposób. 


G-Shock Mudmaster GWG-2000 - sprawdzona funkcjonalność


Główne cechy GWG-2000, które mogą mieć wpływ na popularność modelu, to przede wszystkim zasilanie ogniwem słonecznym Tough Solar oraz kalibracja czasu drogą radiową: Multiband 6 / Wave Ceptor. Nowy Mudmaster nie posiada systemu Bluetooth, zatem nie współpracuje z żadną aplikacją Casio. System kalibracji czasu oparto na zdecydowanie starszym lecz sprawdzonym systemie, w wyniku czego jedynym do tej pory Mudmasterem z Bluetoothem zostaje GG-B100.

G-Shock Mudmaster GWG-2000


Mudmaster GWG-2000 wyposażono w znany i lubiany potrójny sensor Triple Sensor. Znalazł on zastosowanie w wielu zegarkach japońskiego producenta, również w pierwszej odsłonie Mudmastera GWG-1000. Użytkownik otrzymuje do dyspozycji:


Tarcza zegarka Casio Mudmaster GWG-2000
  • cyfrowy kompas - dokonuje pomiaru i wskazuje 1 z 16 kierunków świata. Jednostką pomiaru jest tutaj 1°, a zakres pomiarowy wynosi od 0 do 359°. Po uruchomieniu sensora wskazuje on kierunek w sposób ciągły, przez 60 sekund.

  • wysokościomierz - jednostką miary jest 1 m, zakres pomiarowy wynosi od 700 m do 10 000 m. Czujnik umożliwia wskazanie różnic wysokości, za co, tak jak w GWG-1000, odpowiada wskazówka sekundowa. Zapis danych następuje automatycznie i manualnie - użytkownik jest w stanie stworzyć do 30 zapisów. Moduł umożliwia wybór interwału pomiaru: 5 sekund lub 2 minut.


  • barometr - jednostką pomiaru jest tutaj 1 hPa, zakres pomiaru wynosi od 260 do 1100 hPa. Również w tym czujniku jest możliwość wskazania różnicy ciśnień oraz wyświetlanie wykresu tendencji ciśnienia atmosferycznego. Znajdziemy tutaj ponadto znany i lubiany Alarm Baro, informujący o zmianie ciśnienia (sygnałem dźwiękowym i graficznym w postaci wyświetlanej na wyświetlaczu strzałki).

  • termometr - zakres pomiaru wynosi od -10 do 60°C, jednostką pomiaru jest tutaj: 0,1°C

Zegarek Casio Mudmaster GWG-2000


Casio Mudmaster GWG-2000

GWG-2000 Mudmaster to również sprawdzona funkcjonalność sportowych zegarków G-Shock. Użytkownik ma możliwość wykorzystania 24-godzinnego stopera mierzącego czas z dokładnością do 1/100 sekundy oraz 60-minutowego timera. Czas światowy World Time uwzględnia 29 stref czasowych. Znajdziemy tutaj ponadto 5 alarmów oraz sygnalizację pełnej godziny SIG. 


First Drop - pierwsze wersje kolorystyczne


Podobnie jak w przypadku premiery GWG-1000, GWG-2000 trafiło na rynek w trzech wersjach kolorystycznych. O ile dwóch można było się raczej spodziewać, o tyle trzecia jest bardzo miłym zaskoczeniem. GWG-2000-1A1 to najbardziej stonowana kolorystyka serii. Przeważa w niej czerń i grafit. Wskazówki i prawie całe indeksy pokryto szarym kolorem. Nieco jaśniejsze są tylko końcówki indeksów oraz cztery główne oznaczenia godzin 3, 6, 9 i 12. 


Casio Mudmaster GWG-2000-1A1

GWG-2000-1A3 - już samo oznaczenie modelu wskazuje na bezpośrednie nawiązanie do bardzo lubianej wersji GWG-1000-1A3. Również tutaj znajdziemy zielony pasek i żółte akcenty. W nowej wersji dla wybranych elementów użytko koloru czerwonego, co wraz ze srebrnym oringiem rozświetliło cały projekt.


Casio Mudmaster GWG-2000-1A3

GWG-2000-1A5 - ta odsłona zegarka Casio Mudmaster może być odebrana jako swego rodzaju ukłon w stronę użytkowników. 1A5 odnosi się bowiem do limitowanej edycji pierwszego GWG-1000 Desert Camouflage. Znajdziemy tutaj czerń, którą połączono z ciemno-żółtym oraz piaskowym kolorem. Ten projekt wygląda wyjątkowo dobrze i w nietuzinkowy sposób zamyka wersje kolorystyczne dostępne w pierwszym dropie.


Casio Mudmaster GWG-2000-1A5


GWG-2000 i to, czego w nowości zabrakło

Casio Mudmaster G-shock GWG-2000

GWG-2000 Mudmaster to połączenie innowacyjnego materiału z odświeżonym wyglądem pierwszego Mudmastera GWG-1000. Patrząc na ewolucję wskazanego wyżej Rangemana, można założyć, że oczekiwania fanów marki mogły być nieco wyższe i mogli oni liczyć na zaprezentowanie nowej przełomowej koncepcji. Elementy, które mogłyby zostać uwzględnione przez japońskich inżynierów, to zdecydowanie funkcja wschodów i zachodów słońca oraz metalowa szlufka. Jeżeli GWG-2000 ma być następcą GWG-1000, to należy zachować co najmniej takie same rozwiązania, kierując się ku nowym - bardziej zaawansowanym. Samo zmniejszenie wymiarów koperty jest na pewno uzasadnione i związane z udostępnieniem zegarka szerszemu gronu odbiorców. Nasuwa się jednak pytanie - czy mniejsza koperta ma wpływ na zredukowanie maksymalnego obwodu zapięcia paska? Czy nie powtórzy się sytuacja z poprzednio zaprezentowanej wersji GWG-B100, w której zastosowanie dodatkowej obudowy dekielka i mniejszej koperty wiązało się z wyeliminowaniem użytkowników o większych obwodach nadgarstka? Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem byłoby zaprojektowanie dwóch wersji wielkościowych, np. Large i Extra Large, zachowujących ten sam wygląd i funkcjonalność. 


Pierwsze zdjęcia GWG-2000 ukazały również oznaczenie kraju produkcji, w postaci napisu na dekielku - Japan Mov’t Cased in Thailand. Pamiętajmy, że zasadniczo GWG-1000 produkowany był w Japonii i większość fanów marki zapewne oczekiwała, iż na dekielku GWG-2000 znajdzie się napis: Cased in Japan. 

Japan Mov’t Cased in Thailand


GWG-2000 Mudmaster

Użytkownicy i ich opinie zapewne zweryfikują projekt i pozwolą na wyciągnięcie prawidłowych wniosków. Niewątpliwie GWG-2000 Mudmaster jest modelem, który wypełnia pewną lukę zegarków Master of G. Bazując na poprzedniku, w ciemno można stwierdzić, iż jest to wygodny i funkcjonalny zegarek o niebanalnym wyglądzie. Czytelny wyświetlacz, dobrej jakości podwójne podświetlenie LED light Super Illuminator i szafirowe szkiełko gwarantują swobodę odczytów. Tough Solar zapewnia długą żywotność, a kalibracja czasu drogą radiową wyjątkową punktualność. Struktura Mud Resist oraz wodoszczelność na poziomie 200 metrów to gwarancja wytrzymałości w każdym terenie.

FILTRY0