Dzień Kobiet 2024 Zegarek.net
tel. 753 753 300

Zegarek.net partnerem i sponsorem IV ultramaratonu górskiego

03-11-2017

W sobotę, 24 czerwca, odbyła się czwarta edycja ultramaratonu górskiego o wszystko mówiącej nazwie 3 x Śnieżka = 1 x Mont Blanc. Karkonoskie zawody zaliczane są do Mistrzostw Polski, a sam bieg uważany jest za jeden z najtrudniejszych górskich biegów w kraju. W tym roku sklep zegarek.net już po raz trzeci był partnerem zawodów oraz jednym ze sponsorów. Dla wszystkich zwycięzców zegarek.net ufundował zegarki sportowe Casio G-Shock – równie odporne i wytrzymałe, co uczestnicy biegu. 

Czwarta edycja ultramaratonu górskiego.

3...2...1...


Rozpoczęcie czwartej edycji ultramaratonu górskiego.

...Start


Zawodnicy wystartowali z centrum Karpacza po czym zaczęli mozolną wspinaczkę na szczyt najwyższej góry w Sudetach – Śnieżkę. Na pełny dystans składały się trzy pętle o łącznej długości 57 km, jednak dla mniej zaawansowanych biegaczy przewidziano krótsze warianty. Organizatorzy prowadzili zapisy także na jedną pętlę, liczącą 17 km., lub dwie o łącznej długości 36 km. Bez względu na przebyty dystans wszystkich uczestników biegu czekała wyczerpująca walka z samym sobą, a każdy kto ukończył bieg wykazał się niebywałą wytrzymałością fizyczną i odpornością psychiczną. Kolejne pętle nieco różniły się od poprzedniej, dzięki czemu trasa była zróżnicowana, a zawodnicy nie odnosili nużącego wrażenia, że biegają w kółko. Każde okrążenie miało tylko dwa punkty wspólne – miejsce startu i mety oraz szczyt Śnieżki. 

Ambasadorem tegorocznej edycji zawodów został Marcin Świerc, biegacz długodystansowy, ultramaratończyk i zawodnik polskiej kadry narodowej w biegach górskich. Jest złotym medalistą Mistrzostw Polski w górskich biegach na długim dystansie. Osobiście stawił się na starcie, jednak sam nie brał udziału w tegorocznym biegu 3 x Śnieżka = 1 x Mont Blanc. Wystartowała za to jego koleżanka, nie mniej utytułowana biegaczka, złota medalistka Mistrzostw Polski w maratonie, Dominika Stelmach, trzykrotna triumfatorka biegu Wings For Life, podczas którego w 2017 roku, w Chile, uzyskała najlepszy wynik na świecie wśród kobiet.


Zbieganie po kamieniach przez uczestników oraz Mistrzyni Polski, Dominika Stelmach.

Zbieganie po kamieniach nie przynosi wytchnienia. Po prawej: Mistrzyni Polski, Dominika Stelmach


W tegorocznej edycji zawodnicy walczyli nie tylko z arcytrudnym ukształtowaniem terenu, ale także z upalną pogodą. Temperatura w słońcu znacznie przekraczała 30 stopni, co stanowiło dodatkowe utrudnienie. Turyści, którzy kiedykolwiek mieli okazję zdobywać Śnieżkę, zwaną także „Królową Karkonoszy”, doskonale wiedzą jak wymagające kondycyjnie są szlaki wiodące na szczyt. Samo wejście na najwyższą górę Sudetów stanowi nie lada wyczyn, natomiast wbiec na nią dla wielu może wydawać się po prostu niemożliwością. Owszem, najbardziej strome szlaki uczestnicy pokonywali marszem, ale taka praktyka jest ogólnie stosowana przez biegaczy górskich. 

Wychodząc strome podbiegi zachowują podobne tempo do biegu, ale oszczędzają energię niezbędną do pokonywania mniej stromych odcinków trasy. Na szlakach górskich trud zawodników nagradzał entuzjastyczny doping licznych turystów, którzy z podziwem oklaskiwali niezłomnych biegaczy. Zwycięzcą tegorocznego ultramaratonu górskiego został Piotr Huzior z Nowego Targu, który pokonał 57-kilometrową trasę w niespełna 5 godzin i 50 minut. Wspomniana Dominika Stelmach wygrała wśród kobiet na dystansie 36 km., uzyskując czas 3:23:30 i zajmując tym samym siódme miejsce w kategorii open na średnim dystansie. Organizacja tegorocznych zawodów nie zawiodła i śmiało można powiedzieć, że wszystko szło jak w zegarku.


Biegacze biorący udział w ultramaratonie górskim.

Ze szczytu... ...i na szczyt


W imieniu organizatorów oraz partnera i sponsora biegu 3 x Śnieżka = 1 x Mont Blanc, sklepuzegarek.net, zapraszamy wszystkich miłośników biegania oraz pasjonatów górskich wędrówek do Karpacza na przyszłoroczne emocje podczas V edycji ultramaratonu górskiego.

Przygotowujący się uczestnicy do czwartej edycji ultramaratonu górskiego.