Zegarki Roamer kojarzą nam się przede wszystkim z eleganckimi i klasycznymi zegarkami „pod garnitur". Tymczasem ta szwajcarska marka, której zegarmistrzowskie korzenie sięgają aż 1888 roku, skrywa w sobie bardzo interesującą historię i zróżnicowane portfolio.
1. Firma Fritza Meyera nie nazywała się “Roamer”.
Nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, że szwajcarska firma zegarmistrzowska założona przez Fritza Meyera w 1888 roku dopiero w 1952 roku oficjalnie przyjęła nazwę Roamer. Do tego czasu przedsiębiorstwo funkcjonowało jako Meyer & Studeli (MST). Nazwa wywodziła się od spółki utworzonej w 1905 roku przez Fritza Meyera i zegarmistrza Johanna Studeli. Markę Roamer zarejestrowano po raz pierwszy w 1908 roku w Szwajcarii, ale aż do 1917 roku nie pojawił się na rynku żaden czasomierz sygnowany tą nazwą.
W 1917 roku dokonano ponownej rejestracji marki Roamer jako linii premium. Pod nazwą Roamer od tej pory powstawały te najlepsze i najdroższe zegarki Meyer & Studeli wyposażone w wysokiej jakości wysadzane klejnotami szwajcarskie mechanizmy dźwigniowe MST. Pozostałe zegarki z segmentu „budżetowego” produkowane były pod markami Medana i Meda. Dopiero w 1952 roku firma Meyer & Studeli zmieniła nazwę na Roamer Watch Co. SA, a rok później popularność nowej marki wzrosła dzięki produkcji wodoszczelnego zegarka Anfibio.
2. Roamer produkował zegarki jako manufaktura.
Od momentu założenia firmy, misją Meyera było zintegrowanie całości montażu zegarków. Już w 1897 roku w zakładzie skonstruowano pierwszy kaliber nazwany z okazji 38 urodzin właściciela — Calibre nr 38. Kaliber nadal używał komponentów (m.in koła zębate) od zewnętrznych dostawców, ale prawdopodobnie pozostałe elementy były produkcji Meyera. W ciągu kolejnych lat spółka MST konsekwentnie dążyła do osiągnięcia niezależności. Udało się to w 1932 roku, kiedy do mechanizmów i kopert, produkowanych do tej pory w zakładzie, doszły również tarcze. Od 1932 aż do 1975 roku Romer funkcjonował już jako manufaktura. A to oznacza, że wszystkie komponenty zegarka — mechanizmy, bransoletki, kryształy, części, tarcze i koronki wytwarzano we własnym zakresie (in house) w fabryce Roamer w Solothurn.
Współcześnie Roamer nie jest już manufakturą. We wnętrzu czasomierzy znajdują się obce, ale sprawdzone i renomowane mechanizmy szwajcarskie - ETA, STP i Ronda. Całość produkcji zegarków mieści się w nowoczesnej fabryce w Mendrisio w Szwajcarii. Stworzono tam zintegrowany pionowo system produkcji zegarków 4.0, w którym wytwarzane są koperty i podzespoły oraz dokonywany jest montaż gotowego zegarka przez wykwalifikowanych zegarmistrzów.
3. Generał Montgomery z zegarkiem Roamer na nadgarstku.
Roamer, podobnie jak wiele innych firm zegarmistrzowskich, chętnie produkował zegarki dla wojska. Roamera nosił na swoim nadgarstku marszałek polny Bernard Law Montgomery. Zegarek podarował mu w 1949 roku osobiście ówczesny dyrektor manufaktury Leo Meyer. Do najsłynniejszych (lub najbardziej znanych) wojskowych Roamerów, należą te wyprodukowane na potrzeby wojny domowej w Rodezji (Zimbabwe — lipiec 1964 i grudzień 1979). Były to modele Anbifio z mechanizmem MST520. Anfibo wyróżniały się niezwykle szczelnymi kopertami, mocną konstrukcją i punktualnością chodu. W czasie II wojny światowej żołnierze wojsk alianckich chętnie kupowali model Roamer Rotomat, który charakteryzował wodoodporną i wytrzymałą na wstrząsy konstrukcją.
4. Roamer wyprodukował swój pierwszy “automat” w latach 50.
Pierwszy mechanizm z naciągiem automatycznym (MST 410/411) wyprodukowany w całości in house w manufakturze Roamer pojawił się około 1950 roku, wraz z opatentowanym dwukierunkowym wirnikiem i odsprzężonym ręcznym systemem zwijania. Kilka lat później firma zaprojektowała także zegarek z alarmem i kalibrem MST 417.
5. Roamer był sponsorem legendarnego wyścigowego toru w Indianapolis.
Indianapolis Motor Speedway to jeden z najbardziej znanych torów wyścigowych USA położony w Speedway w stanie Indiana. Rozgrywany jest na nim popularny wyścig Indianapolis 500 na dystansie 500 mil, czyli 200 okrążeń. Roamer w ramach ekspansji na rynek amerykański został pod koniec lat 60. jednym ze sponsorów toru. Z tej okazji powstała specjalna seria zegarków sportowych Mustang Indianapolis, które po pierwszy pojawiły się w katalogu z 1969 r.
6. Wodoodporny Stingray to kultowy model Roamera.
Modele Roamer Stingray produkowane w latach 1966-1975 to jedna z najbardziej znanych serii marki Roamer. "Płaszczki" charakteryzowały się odważnym sportowym wzornictwem i doskonałymi parametrami wytrzymałościowymi. Stingray były zwykle automatami -wykorzystując nowy automatyczny mechanizm MST471 44 i 28 kamieni. W tej serii najpopularniejszym był zegarek nurkowy Stingray S Diver produkowany od 1967 roku oraz Stingray Chrono (1969) napędzany przez Valjoux 72. W zegarku zastosowano również opatentowaną wodoodporną obudowę Roamer.
7. Pierwszy zegarek kwarcowy Roamer zaprojektował w 1972 roku.
W 1972 Roamer przedstawił światu swój zegarek kwarcowy Micro Quartz. Powstał w wyniku współpracy szwajcarskiej manufaktury z amerykańskim przemysłem elektronicznym (na tabliczce kalibru znajduje się oznaczenie „Electronics USA - Swiss Assembly”).
Zegarek był jednym z pierwszych “tanich” modeli kwarcowych dostępnych dla konsumentów. Roamer Micro-Quartz pomimo wykorzystania w niektórych przypadkach dość budżetowych komponentów zwracał uwagę wysokiej jakości wykonaniem mechanicznym. Rewolucyjny wychwyt elektromagnetyczny zastosowany w mechanizmie wyprzedzał rozwiązania znane z Omega MegaQuartz, jak i Rolex OysterQuartz.
8. Wyjątkowy Roamer Compétence MST Watch.
To limitowana edycja zegarków zaprezentowana po raz pierwszy na targach w Bazylei w 2004 roku. Linia ta była unikalna z jednego powodu — w zegarkach umieszczono oryginalne egzemplarze kalibru MST 468b (ręcznie nakręcanego mechanizmu wyprodukowanego w latach 50.), które zostały “odkopane” w archiwach MST. Design Compétence MST oparty został na prototypowym projekcie zegarka szkieletowego, który również znaleziono w archiwach firmy. Wyróżniał się interesującą konstrukcją —koperta połączona była z tarczą za pomocą cyfr i indeksów, tworząc szkieletowy efekt. W ten sposób powstał elegancki zegarek w prostokątnej kopercie o retro stylistyce.
9. Nietuzinkowi ambasadorzy marki.
10. Watch Manufacturing 4.0.
Tak określa się wewnętrzny zintegrowany system produkcji, który funkcjonuje od 2000 roku w nowoczesnej fabryce Roamera w Mendrisio w Szwajcarii. Nad całością produkcji — od wyprodukowania kopert zegarków i komponentów do montażu gotowego zegarka przez wykwalifikowanych zegarmistrzów i dostarczenia do klienta — czuwa oprogramowanie, które optymalnie planuje i rozdziela pracę na poszczególnych etapach produkcji. Funkcjonujący system zapewnia nie tylko wydajność, ale przede wszystkim niezrównaną jakość zegarków Roamer w średnim segmencie cenowym.