Zegarek na komunię 2024
tel. 753 753 300

Gdzie produkowane są zegarki G-SHOCK Exclusive

28-05-2021

Niewiele jest na rynku marek, które cieszyły by się taką popularnością, jak japońska marka zegarkowa Casio G-SHOCK. Za ich sukcesem niewątpliwie stoi niezwykła wytrzymałość, której zapewnienie jest priorytetowym celem tego producenta. Dzisiaj marka Casio posiada swoje sieci dystrybucyjne dosłownie na całym świecie, lecz jej główna siedziba pozostaje oczywiście w samym sercu Japonii. Ze względów ekonomicznych, zegarki G-SHOCK produkowane są w różnych miejscach, ale najważniejsze z nich, pochodzą wyłącznie z Kraju Kwitnącej Wiśni. Chodzi tutaj o modele z linii G-SHOCK Exclusive, w skład której wchodzą zegarki MR-G i zegarki Metal Twisted G-SHOCK. Dziś przybliżymy Wam nieco kulisy powstawania tych doskonałych czasomierzy, tworzonych wyłącznie w “fabryce matce” czyli Yamagata Factory. 


Wyjątkowa, ręczna produkcja legendarnych zegarków G-Shock Exclusive


Yamagata Factory – kolebka zegarków Casio G-SHOCK

Japońska marka Casio jest prawdziwym gigantem, stąd nie powinno dziwić, że dysponuje wieloma rozbudowanymi ośrodkami. W jej macierzystym kraju mowa o trzech kluczowych lokacjach. Pierwsza z nich to oczywiście centrala Casio Co. Ltd. znajdująca się w Tokio i zajmująca się szeroko pojętym zarządzaniem firmą. Na obrzeżach aglomeracji Tokio, w miejscowości Hamura, wybudowano z kolei Casio Research & Development Center. To właśnie tam projektowane są wszystkie zegarki Casio i Casio G-SHOCK, a także wykorzystywane w nich zaawansowane technologie. Najważniejszym miejscem jest jednak znajdująca się około 400 km na północ fabryka Yamagata Factory, której nazwa wzięła się od prefektury Yamagata, gdzie została wybudowana. To właśnie w tej fabryce powstawały pierwsze zegarki G-SHOCK, dzięki którym japoński producent podbił globalne rynki czasomierzy. Z czasem produkcja zaczęła oczywiście wymagać rozbudowy w innych zakątkach świata, ale tak istotna dla marki fabryka nie mogła w końcu odejść w zapomnienie. Właśnie dlatego dziś produkuje się tam wyłącznie topowe modele zegarków G-SHOCK Exclusive, co pozwala na zagwarantowanie najwyższej jakości, z jaką kojarzone są produkty Made in Japan. Na czym polega wyjątkowość zegarków G-SHOCK Exclusive stworzonych w Yamagata Factory

Każdy producent w branży zegarmistrzowskiej posiada swoje najważniejsze kolekcje, mające reprezentować go w jak najlepszy sposób. W przypadku marki Casio, są to oczywiście zegarki G-SHOCK Exclusive, a że sama marka pochodzi z Japonii, oczywiste jest, że topowe modele muszą powstawać właśnie tam. Japońska jakość i niezawodność to jeden z symbolów tego kraju, dlatego zegarki stworzone w Yamagata Factory, wynoszą poziom ich wykonania na niedostępny dla wielu producentów pułap. Wiele elementów wykonywanych jest tam ręcznie, przez najlepszych japońskich rzemieślników, a kontrola jakości przeprowadzana jest na każdym etapie składania czasomierzy. Nie da się także pominąć nowoczesnych technologii wykorzystywanych w zegarkach G-SHOCK Exclusive, które firma chce oczywiście ukryć przed konkurencją. Ich innowacyjność dotyczy tu nie tylko funkcji zegarków G-SHOCK, ale również takich kwestii, jak obróbka metalu czy dokładność wykonania elementów. Z tego względu proces produkcyjny w “fabryce matce”, skupiony jest na trzech podstawowych procesach: 

  1. Obróbka i formowanie metalowych elementów - biorąc do ręki dowolny zegarek G-SHOCK Exclusive natychmiast wyczuwamy perfekcję jego wykonania. Wykonanie metalowej koperty w sposób perfekcyjny, wymaga dokładnej znajomości surowca oraz właściwego i powtarzalnego procesu przetwarzania. W żadnym wypadku nie oznacza to jednak, że pracę wykonują tam wyłącznie zaawansowane maszyny. Za wykończenie zegarków G-SHOCK Exclusive odpowiada bowiem ludzka ręka, zapewniająca perfekcyjnie wypolerowane powierzchnie.  
  2. Składanie modułów - patrząc na funkcje dostępne w zegarkach G-SHOCK Exclusive, można zadać sobie pytanie, czy jest to w ogóle możliwe. O ile sama technologia Bluetooth, śledzenie za pomocą GPS, czy możliwość odbierania fal radiowych nie wydają się być absurdalnie skomplikowane, to zawarcie tych wszystkich możliwości w małej przestrzeni jaką oferuje koperta, zdecydowanie wymaga topowej wiedzy z zakresu miniaturyzacji. To właśnie w Yamagata Factory inżynierowie zajmują się łączeniem różnorodnych rozwiązań w jedną całość i to w taki sposób, by efekt pracy zapewniał realizację konceptu absolutnej wytrzymałości. 
  3. Produkcja doskonałych części - zegarki Casio G-SHOCK znane są ze swojej odporności i niezawodności, a cechy mają swoje źródło w idealnym spasowaniu elementów. Wiele części czasomierza ma naprawdę mikroskopijne rozmiary, a pozornie prosty i płynny ruch wskazówek, wymaga współpracy wielu miniaturowych kół zębatych. W Yamagata Factory wytwarzane są najistotniejsze części mechanizmów, z absurdalną wręcz dokładnością do 1 mikrometra, czyli 1/1000 części milimetra. 
FILTRY0