Ktoś, kto chciałby stać się posiadaczem zegarka powstałego w warsztatach o bogatej historii, powinien zwrócić uwagę na zegarki Glycine. To producent o ciekawej historii i jasno określonej misji. Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że jego wyroby można kupić w Polsce, bez potrzeby odwiedzania zagranicznych butików.
Glycine - ponad stuletnia historia
Twórcą marki był Eugène Meylan - inżynier, którego charakter przyczynił się do sukcesu przedsiębiorstwa. Rozpoczynając swój biznes w 1914 dążył do perfekcji w każdym jego aspekcie oraz posiadał umiejętność reagowania na potrzeby rynku. W tamtych czasach istniał popyt na zegarki damskie, co sprawiło, że warsztat w Bienne szybko wyspecjalizował się w produkcji miniaturowych mechanizmów. W 1931 roku przedstawiono pierwszy kaliber z automatycznym naciągiem, a trzy lata później wprowadzono kalibry o klasie chronometru, certyfikowane przez COSC.
Firma przetrwała Wielki Kryzys i II Wojnę Światową. Pod koniec lat czterdziestych ubiegłego wieku zaczęła produkcję zegarków z mechanizmami z automatycznym naciągiem sprężyny i wykorzystujących najlepsze dostępne wtedy technologie. Prawdziwy przełom nastąpił w 1953 roku, gdy po konsultacjach z profesjonalnymi pilotami, do sprzedaży trafił model Airman - zegarek pozwalający na obserwację czasu w różnych strefach czasowych. Szybko zdobył on popularność, a wyroby Glycine zyskiwały popularność na całym świecie. Przełom lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych ubiegłego wieku, to kolejny kryzys jaki marka przetrwała. Niesprzyjająca biznesowi sytuacja szwajcarskiej waluty oraz upowszechnienie zegarków kwarcowych sprawiły, że Glycine zostało sprzedane. Nowa strategia zakładała konstrukcję wyjątkowo trwałych i niezawodnych zegarków doskonałych dla profesjonalistów. Z tych założeń powstała linia Combat.
Combat 6 Classic Bronze
Combat to, w większości modeli, wyroby o surowym, militarnym charakterze. Takie też są modele Combat 6 Classic Bronze. Tarcze tych prostych wariantów posiadają podwójne oznaczenia godzin. To znaczy, że każdą z godzin zaznaczono trójkątnym indeksem i opisano w formacie dwudziestoczterogodzinnym. Na przykład przy siódmym trójkąciku widnieje zarówno arabska 7 jak i 19. Jedynym wyjątkiem jest sposób opisania godziny 3, ponieważ miejsce 15 zajęło okienko datownika. Poza klasyczną czarną, producent przygotował też tarcze srebrne, granatowe, zielone i czerwone.
Na wszystkie nałożono logo marki, zapisano jej nazwę oraz nazwę modelu i informację o pochodzeniu, a także prostymi kreseczkami zaznaczono skalę minut. Wintydżowy vibe podkreśla lekkie zagięcie tarczy przy jej zewnętrznej krawędzi oraz wykończenie powierzchni za pomocą szlifu słonecznego. Koperta o średnicy 43 i wysokości 10,6 milimetra jest wodoszczelna do 50 metrów. Obudowa powstała z brązu, w tym przypadku brązu cynowego. Ten trwały stop miedzi z cyną znano już w starożytności. Wtedy używano go do produkcji broni i posągów, a dziś modne stały się zegarki z brązu. Z tej konkretnej odmiany brązu wytwarza się elementy maszyn, które mogą być narażone na korozję. Kolor - złoty, odrobinę ciemniejszy niż odcień prawdziwego kruszcu - będzie zmieniał się w czasie.
Koperta z brązu ściemnieje, nabierając wyglądu kojarzącego się ze starym kuchennym moździerzem lub tyglem do parzenia kawy. Każdy przedmiot powstały ze stopu miedzi z cyną nabiera przez lata indywidualnego charakteru. Zmianom niechętnie podda się wypukłe szafirowe szkło z potrójną, wewnętrzną powłoką antyrefleksyjną. Wysoka twardość syntetycznego szafiru zapewnia dużą odporność na zarysowania, co w połączeniu ze wspomnianą powłoką sprawia, że zegarek będzie doskonale czytelny przez lata. Od spodu koperty również zastosowano szkło - mineralne, pozwalające obejrzeć mechanizm z automatycznym naciągiem, pochodzący z firmy Sellita. Rezerwa naciągu to około 38 godzin. Kaliber wprawia centralną wskazówkę sekundnika w płynny ruch. Uzupełnieniem całości jest wygodny pasek z naturalnej skóry cielęcej. Ma 22 mm szerokości między uszami koperty i zwęża się do 20 mm przy powstałej z brązu sprzączce.
Zegarki z brązu dla ceniących bogatą historię
Zegarki Glycine Combat 6 Classic Bronze to wyroby interesujące z kilku powodów. Po pierwsze ich właściciele mogą być pewni, że ich zegarki są wyjątkowe, dzięki patynie pokrywającej powierzchnię koperty. Po drugie doskonale przenoszą stylistykę wintydż do zegarka o nowoczesnych rozmiarach i rozwiązaniach. Po trzecie, Glycine to marka o ponad stuletniej historii, mogąca pochwalić się współpracą z profesjonalistami, czego owocem są zegarki doceniane przez następne generacje profesjonalistów.