Wakacyjna Wyprzedaż 2024 na Zegarki
tel. 753 753 300
Od przeszłości do teraźniejszości - Seiko prezentuje nową wersję Navigatora Timer. Zobacz teraz!

Od przeszłości do teraźniejszości - Seiko prezentuje nową wersję Navigatora Timer. Zobacz teraz!

2023-10-13
Seiko przygotowało nowy model, który czerpie z niezwykle bogatej historycznej oferty. Nowy model nie jest jednak zegarkiem dla nurków, a modelem dla poszukiwaczy przygód i podróżników. Zapraszamy do bliższego poznania tego modelu.
Klasyczny zegarek Seiko Navigator Timer z roku 1968 prezentujący się na białym tle
Źródło: https://adventuresinamateurwatchfettling.com/2014/07/20/seiko-6117-8000-navigator-timer/

Oryginalny Seiko Navigator Timer

W ciągu ponad 140 lat istnienia, japońska marka Seiko zaproponowała swoim klientom dziesiątki nowoczesnych i praktycznych zegarków. Wiele z nich to modele cieszące się sympatią kolekcjonerów. Jednym z nich był model Seiko 6117-8000 Navigator Timer z 1968 roku. Zegarek w beczułkowatej kopercie był jednym z pierwszych wyrobów marki, który oferował wskazanie czasu w drugiej strefie i obrotowy bezel ze skalą do 24 godzin. Antracytowa tarcza tego modelu wykończona była wyraźnym szlifem słonecznym.

Oryginalny model oferował niezwykle kompaktową kopertę o średnicy 38,5 milimetra, której wysokość lug-to-lug to 45 milimetrów. Takie proporcje i przesunięta do godziny 4 koronka, sprawiały, że model był wygodny i nie przeszkadzał w noszeniu na co dzień. Dodatkowo, Seiko 6117 było wodoszczelne do 70 metrów, co w latach sześćdziesiątych było ponadprzeciętnym wynikiem.

We wnętrzu pracował mechanizm Seiko 6117A, który miał 17 kamieni łożyskujących. Zegarek prezentował godziny, minuty, sekundy, czas w drugiej strefie oraz numer dnia miesiąca.

Srebrny dekiel zegarka Seiko z wygrawerowanymi detalami oraz datą produkcji 1968 na białym tle
Źródło: https://adventuresinamateurwatchfettling.com/2014/07/20/seiko-6117-8000-navigator-timer/
Zegarek zyskał popularność dzięki niezawodnemu mechanizmowi i ogromnej wygodzie noszenia. Stanowił też doskonałą alternatywę dla zegarków ze Starego Kontynentu. Model ten był kolejnym skierowanym do aktywnych osób, które potrzebowały zegarka przydatnego w podróży i podczas górskich wędrówek.
Srebrny zegarek Seiko SPB411J1 z szarą tarczą na bransolecie przedstawiony na tle gór

Seiko Prospex Land Series GMT Navigator Timer Reissue SPB411

Pięćdziesiąt pięć lat po premierze oryginalnego modelu powstało wznowienie tego ważnego dla marki modelu. Dzisiejszy Navigator Timer sprzedawany będzie pod marką Seiko Prospex, czyli w kolekcji zegarków o profesjonalnej specyfikacji, przydatnej podczas aktywnego spędzania wolnego czasu. Zegarek otrzymał numer referencyjny SPB411J1 i powstanie w serii limitowanej do 4000 sztuk.

Nowa wersja modelu z późnych lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku została stworzona tak, by być możliwie najwierniejszą modelowi 6117-8000. Widać to już przy pierwszym spojrzeniu. Te same kształty i identyczna kolorystyka sprawiają, że dla niewprawnego oka wcześniejszy i obecny model mogłyby być nie do odróżnienia.

Beczułkowata koperta mierzy 38,5 na 45,2 milimetra, a jej grubość to 12,6 milimetra, co oznacza, że rozmiary są niemal identyczne z tymi, jakimi legitymował się model z 1968 roku. Wierzch obudowy został zmatowiony, zaś bok koperty wypolerowany.

Koperta zegarka Seiko SPB411J1 w kolorze srebra z cyframi na eleganckim tle
Zegarek Seiko z wodoszczelnością do 100m, posiadający szarą tarczę, na tle krystalicznie czystego jeziora w górach

Do 100 metrów zwiększona została wodoszczelność, co pozwala wykorzystywać zegarek podczas uprawiania sportów - pływania kajakiem lub wpław. Obudowa, by była trwalsza i bardziej odporna na zarysowania, pokryta jest powłoką Super Hard Coating, która zwiększa twardość powierzchni stali szlachetnej.

Zupełną nowością względem pierwszego Navigatora jest szkło. Chociaż pierwsze szkła szafirowe pojawiły się w pojedynczych modelach zegarków jeszcze w latach trzydziestych ubiegłego wieku, to w 1968 nadal nie popularne, w związku z czym w Navigator Timerze wykorzystano szkiełko hesalitowe o wypukłym kształcie. Współczesny Prospex posiada szkło szafirowe, któremu nadano pudełkowaty kształt, przynoszący jednoznaczne skojarzenia z zegarkami z przeszłości.

Na wewnętrzną powierzchnię szafiru naniesiona została powłoka antyrefleksyjna, która ułatwia sprawdzanie czasu w warunkach, gdy na zegarek pada ostre światło.

Zegarki Seiko Navigator Timer - czytelna tarcza

Seiko Navigator Timer zadebiutował z antracytową tarczą, której powierzchnię wykończono szlifem słonecznym. To promieniste zdobienie sprawia, że tarcza rozświetla się jaśniejszymi odcieniami za każdym razem, gdy padną na nią promienie słoneczne lub inne silne światło. Indeksy godzinowe miały fason metalowych pałeczek, nakładanych na tarczę. Wyjątkiem była godzina trzecia, która nie ma indeksu, ponieważ jego miejsce zajęte zostało przez okienko datownika. Dookoła tarczy zastosowano flanszę ze skalą minutową oraz luminescencyjnymi kropeczkami, oznaczającymi każdą pełną godzinę. Proste wskazówki godzinowa i minutowa posiadały niewielkie aplikacje z substancji świecącej w ciemnościach. Sekundnikowi nadano formę igły, zaś wskazówka GMT miała klasyczne wykończenie - była cała czerwona, z luminescencyjnym trójkątem w grocie.
Szara tarcza zegarka Seiko z białymi indeksami, czerwoną wskazówką sekundową oraz datownikiem na tle górskiego krajobrazu
Czytelna szara tarcza w zegarku Seiko Navigator Timer z datownikiem przy godzinie 3
W Seiko Prospex SPB411 kompozycja pod szkłem jest niemal identyczna. Zachowano kolor tarczy, szlif słoneczny i nakładane indeksy godzinowe. Zmieniły się napisy na tarczy, inna jest substancja świecąca - teraz to Seiko Lumibrite, a jej aplikacje mają równiejsze kształty i grubość. Indeksy i wskazówki wykończone są jeszcze dokładniej niż w przeszłości, chociaż zachowały prosty, niemal minimalistyczny charakter.

Dekiel wierny historii - Seiko Prospex SPB411

Od spodu kopertę zamyka zakręcany dekiel, na którym infromacje wygrawerowano w taki sposób, że przypominają podkowę. Dokładnie takie samo wykończenie miał dekiel modelu z lat sześćdziesiątych.

Wśród napisów znalazły się standardowe oznaczenia, jakie zobaczyć można na zegarkach Seiko - informacja o wodoszczelności, numer koperty, informacja o wykorzystaniu stali szlachetnej. Ta ostatnia jest ważna dla osób zmagających się z uczuleniem na nikiel - w produktach Seiko stal szlachetna zawiera jedynie śladowe ilości tego pierwiastka, dlatego kontakt skóry z deklem nie powoduje reakcji alergicznych.

Ponadto, każdy egzemplarz z limitowanej serii Seiko Prospex Land Mechanical GMT Limited Edition ma na deklu wygrawerowany numer kolejny z puli czterech tysięcy egzemplarzy.

Srebrny dekiel zegarka Seiko z napisem Water Resistant 10 BAR, inspirowany designem z 1968 roku, prezentowany na tle gór i jeziora
Bliskie ujęcie metalowej bransolety Seiko prezentującej wysoką jakość wykończenia i detale konstrukcji na czarnym tle

Zegarki Seiko SPB411 - nowoczesna bransoletka

Pięciorzędowa bransoletka pasuje do charakteru vintage modelu i zachwyca jakością wykonania. Trzy rzędu szerokich trapezów oddzielone są od siebie dwoma rzędami niewielkich prostopadłościanów. Niewielkie ogniwa pozwalają bransolecie wygodnie opływać nadgarstek. Do upinania jej na nadgarstku służy potrójne zapięcie z przyciskami umożliwiającymi wygodne rozpięcie.

Szerokość stalowej bransolety to 19 milimetrów, który charakterystyczny jest dla zegarków produkowanych w przeszłości.

Manufakturowy mechanizm Seiko 6R54

Do napędu wskazówek Seiko Prospex Land Series GMT Navigator Timer Reissue SPB411 wykorzystano jeden z najnowszych mechanizmów opracowanych przez japońskich inżynierów. Kaliber 6R54 miał premierę w marcu 2023 roku. Wprowadza on do kolekcji komplikację GMT w wersji nazywanej potocznie Biurowym. To znaczy, że czwarta wskazówka, ta która pracuje w trybie dobowym, może być regulowana niezależnie po odciągnięciu koronki do pierwszej pozycji. Takie rozwiązanie pozwala błyskawicznie przestawić czwartą wskazówkę na czas lokalny współpracowników zatrudnionych w zagranicznym oddziale firmy.
Zegarmistrzowska precyzja w mechanizmie Seiko 6R54 z elementami złotymi, srebrnymi i fioletowym kamieniem
Zegarek Seiko Prospex Land Mechanical GMT Limited Edition zaprezentowany na nadgarstku męskim
Kaliber 6R54 powstaje w całości wewnątrz koncernu Seiko. Właściciele zegarków z tym werkiem mogą spodziewać się około 72 godzinnej rezerwy naciągu, uzupełnianej błyskawicznie przez dwukierunkowy naciąg automatyczny Magic Lever, dużej odporności na wstrząsy osiągniętej przez zastosowanie systemu Diashock. Sprężyna balansu - jeden z najważniejszych elementów zegarka mechanicznego, powstała z autorskiego stopu Spron, który inżynierowie Seiko opracowali w porozumieniu z naukowcami z Universytetu Tohoku - jednej z najbardziej prestiżowych japońskich uczelni. Ten specjalny stop jest obojętny magnetycznie, bardzo elastyczny i niezwykle trwały, dzięki czemu powstała z niego sprężyna jest odporna na starzenie.

Specjalne pudełko - Seiko Prospex SPB411 Navigator Timer

Każdy z czterech tysięcy egzemplarzy zostanie dostarczony w okazjonalnym pudełku, zarezerwowanym dla tej edycji limitowanej. Elegancka czarna szkatułka może z powodzeniem pełnić funkcję opakowania prezentowego.
Wyjątkowa edycja zegarka Seiko zapakowana w czarne, ekskluzywne pudełko z napisem Prospex Limited Edition
Nurkowie i logo Prospex, symbolizujący wysoką jakość zegarków Seiko do nurkowania

Seiko Prospex - profesjonalna specyfikacja

Zegarki Seiko Prospex to kultowe modele, takie jak Seiko Sumo, Seiko Alpinist lub Seiko Turtle. Łączą one w sobie wszystkie doświadczenia i osiągnięcia japońskiego producenta. Oferują klientom pewność, że zakupione przez nich zegarki dotrzymają im kroku podczas uprawiania sportów lub pracy w trudnych warunkach. Znaleźć tu można modele przygotowane do nurkowania, wędrówek po bezdrożach i śledzenia czasów na torze wyścigowym.

Wszystkie zegarki Prospex są wodoszczelne przynajmniej do 100 metrów i mają zwiększoną odporność na działanie pól magnetycznych. Modele z rodziny Prospex Sea Series spełniają kryteria określone normą ISO 6425, dotyczącą profesjonalnych zegarków do nurkowania.

Seiko Prospex Land Series GMT Navigator Timer Reissue SPB411 - dla kogo?

Premierowy zegarek wyróżnia klilka elementów, a każdy z nich spodoba się różnym nabywcom.

Miłośnicy zegarków retro docenią wierne odtworzenie modelu sprzed pięćdziesięciu pięciu lat. Nowy prospex zachował nie tylko kolor tarczy i kształt koperty, ale też kompaktowe wymiary. To podkreśla jego historyczny charakter i czyni wygodnym zegarkiem. Być może bezpośrednie przeniesienie designu z 1968 roku spodoba się klientom świętującym w tym roku swoje pięćdziesiąte piąte urodziny. Coraz popularniejsze jest kupowanie zegarków wyprodukowanych w roku swoich urodzin, jednak nie każdy chce posiadać zegarek używany. Wierna reedycja, taka jak SPB411, może okazać się dla tych jubilatów strzałem w dziesiątkę.

Męski zegarek Seiko z srebrną bransoletą i szarą tarczą umieszczony na drewnianym stole obok okularów przeciwsłonecznych i mapy
Wytrzymały zegarek Seiko na bransolecie, zaprojektowany z myślą o przygodach w terenie

Na nowy Prospex Land Series powinni zwrócić też uwagę podróżnicy, poszukiwacze przygód i ci, którzy każdego dnia kontaktują się z ludźmi z całego świata. Wygodna komplikacja GMT, wodooprona koperta i czytelna tarcza sprawiają, że zegarek będzie praktycznym towarzyszem przygód, podróży służbowych i korporacyjnych calli.

Polecamy ten model też koneserom zegarków limitowanych. Chociaż 4000 egzemplarzy może zdawać się dużą liczbą, to wziąwszy pod uwagę to jak popularne na świecie jest Seiko, czyni ten model wartym uwagi rarytasem.

Ponieważ zegarek wykorzystuje manufakturowy mechanizm Seiko 6R54, może być ciekawą propozycją dla klientów zbierających zegarki z tego rodzaju kalibrami. Wybierając Seiko można nie mieć obaw na temat tego, czy zastosowany we wnętrzu autorski kaliber jest udany i trwały - japońska firma przykłada ogromną uwagę do tego, by jej produkty działały przez długie lata. Dodatkowo, w razie jakiejś usterki, zegarek można naprawić w serwisie znajdującym się na terenie kraju, bez potrzeby wysyłania go do centrum serwisowego w Unii Europejskiej.
Wytrzymały zegarek Seiko z napisem Water Resistant 10 bar na tarczy, idealny do noszenia podczas górskich wędrówek
Zegarek Seiko Automatic dla miłośników gór, z szarą tarczą i bransoletą, wodoodporny do 10 barów, prezentujący się na tle górskiego krajobrazu

Niezależnie od tego, czy jest się kolekcjonerem lub miłośnikiem podróży, nowy Seiko Prospex Land Series GMT Navigator Timer Reissue SPB411 to świetny wybór, który sprawdzi się podczas wykonywania obowiązków służbowych i urlopowych wojaży.

Według zapowiedzi producenta, najnowszy model będzie dostępny pod koniec października, tak by można było kupić go jako prezent gwiazdkowy.

Zegarki Seiko Prospex w ZEGAREK.NET

Sklep internetowy ZEGAREK.NET jest oficjalnym sprzedawcą zegarków Seiko Prospex. Decydując się na zakup w naszej firmie macie państwo gwarancję bezpieczeństwa transakcji oraz oryginalności zakupionego zegarka, który objęty jest 2 letnią gwarancją producenta.

Autor artykułu

Cezary Grudziński- autor artykułu
Cezary GrudzińskiKiedy Cezary pisze o zegarkach, ma na myśli tylko te najbardziej prestiżowe. Jako ekspert w dziedzinie luksusowych czasomierzy, zna każdą markę, która liczy się w świecie zegarmistrzostwa. Prywatnie jest zapalonym miłośnikiem sztucznej inteligencji i matematyki.