Powstanie firmy Aerowatch datuje się na 21 stycznia 1910 roku, kiedy to wpływowy biznesmen - Jacob Gutmann - zarejestrował znak towarowy pod nazwą „Montres Aero” (z ang. Aero Watch). Analizując dokładniej nazwę, nie sposób nie odnaleźć powiązania z lotnictwem. Jacob Gutmann bardzo fascynował się awiacją i możliwościami rozwoju firmy, jakie niosło ze sobą rozkwitające lotnictwo. Nowo powstała marka rozpoczęła swoją działalność od produkcji zegarków kieszonkowych, które w ówczesnych czasach były niezwykle pożądane. Dziś Aerowatch jest rodzinną firmą produkującą zegarki z miłość oraz pasji do tradycyjnego rzemiosła. Ponadprzeciętna jakość wykonania, niezawodność oraz dbałość o detale są wartościami kultywowanymi od dekad przez wszystkich pracowników tej kameralnej manufaktury.
Firma wyspecjalizowała się w wytwarzaniu zegarków, których tak tarcza, jak i wszystkie części składowe mechanizmu są skonstruowane w ten sposób, by można było podziwiać wnętrze zegarka i jego pracę. Jest to osiągane poprzez ażurowanie płyty głównej, mostków i półmostków mechanizmu, ale nie tylko. Cyferblat tego typu czasomierzy ogranicza się najczęściej do podstawowych elementów układu wskazań jak np. podziałka godzinowa i minutowa. Takie zegarki noszą miano „szkieletonów” i właśnie w dzisiejszym tekście przybliżymy Wam jeden z nich, który w naszej ocenie zasługuje na wyróżnienie.
Aerowatch Renaissance Skeleton Fir Tree
Wpatrując się uważnie w mechanizm, można dostrzec dwie małe jodły. Wygląda to, co najmniej niesztampowo. Skąpe pozostałości płyty głównej oraz mostki są utrzymane w kolorze srebrnym. Dla zapewnienia różnorodności i kontrastu niektóre koła zębate pokryto czarną powłoką PVD. Zastosowane niebieskie śrubki wieńczą dzieło.
Dla osób zaczynających dopiero przygodę z zegarmistrzostwem kilka słów na temat samego szkieletowania. Proces usuwania nadmiaru materiału jest niezwykle skomplikowany i czasochłonny. Wymaga on wielkiej precyzji i wiedzy od osoby, która go wykonuje. Zbyt duża ilość usuniętego materiału może spowodować, że cała konstrukcja mechanizmu straci swoją wytrzymałość fizyczną. W takiej sytuacji upadek zegarka ze znaczącej wysokości na twardą powierzchnię może zakończyć się fatalnie dla werku. Aerowatch zatrudnia tylko najbardziej wykwalifikowanych pracowników, którzy perfekcyjnie uporali się z tym problemem.
Jeśli chodzi o tarczę, to jej praktycznie nie ma. Jedynym jej elementem jest wewnętrzny smukły pierścień, na którym widnieje biała podziałka godzinowa. Czarne grube wskazówki odpowiadają za poprawną czytelność wskazań. Indeksy godzinowe oraz wskazówki posiadają delikatne aplikacje ze substancji luminescencyjnej, dzięki czemu odczyt aktualnej godziny po zmroku nie stanowi problemu. Układ wskazań zabezpiecza szkło szafirowe.
Całość zestawiono z czarnym skórzanym paskiem, którego szerokość wynosi 22 mm. Pasek wyposażono w sygnowane logotypem producenta zapięcie motylkowe, znacząco podnoszące komfort użytkowania. Tego typu zapięcie wydłuża także żywotność samego paska, co jest wartością dodaną.
Bogactwo detali i trud włożony w wykonanie niecodziennego ażurowania podkreśla prestiż. Czasomierz dzięki nowoczesnej oraz wyrafinowanej stylistyce doskonale sprawdzi się zarówno na co dzień, jak i w bardziej formalnych sytuacjach.