Grawerowanie 2024
tel. 753 753 300

Bransoletka czy pasek?

03-11-2017

Zegarki w pierwszej kolejności dzielimy na dwie kategorie: damskie i męskie. Następnie dokonujemy podziału na modele na paskach i bransoletach, a dalej według kolekcji. Jednak planując zakup tylko jednego zegarka, warto zastanowić się nad tym, czy bardziej praktyczny będzie dla nas zegarek na bransolecie czy na pasku.Paski do zegarków


Skórzane

Najczęściej spotykane paski w zegarkach, to te wykonane ze skóry naturalnej. Nawiązują do tradycji, są eleganckie, a przede wszystkim wygodne i uniwersalne. Podstawowe kolory to brąz i czerń, jednak wielu producentów oferuje całą paletę barw - skóra daje bowiem możliwość farbowania na każdy kolor. Wiele marek zegarkowych trudni się produkcją oryginalnych pasków. Aby rozpoznać taki produkt, należy zwrócić uwagę na wewnętrzną stronę paska. Jeśli jest oryginalny, z pewnością znajdzie się na nim logo oraz oznaczenia serii.

Bursztynowy, skórzany pasek od zegarka Certina.

Parciane

Inne rozwiązanie stanowią paski parciane. Wykonane są z bawełny lub podobnych materiałów. Wśród nich mamy do wyboru różne rodzaje splotów, które wpływają na zewnętrzny wygląd w tym np. gładkie czy prążkowane. Ten typ pasków jest typowy m.in. dla marki Timex, a zwłaszcza serii Expedition.

Męski zegarek Certina z parcianym paskiem.

Gumowe

Ostatnio coraz większą popularnością cieszą się gumowe paski do zegarków. Są lekkie, przyjemne w dotyku, a co najważniejsze - można je bez problemu czyścić. Marki takie jak Adidas czy Ice Watch stosują je w większości swoich modeli. Występują też w wielu sportowych seriach zegarków Timex, Casio, Festina czy Seiko. Najczęściej są to paski gładkie, ale można wśród nich spotkać ciekawe faktury imitujące strukturę bransolety lub fakturę paska parcianego.

Damski zegarek Ice Watch na gumowym pasku.Bransolety do zegarków

Oferta bransolet do zegarków jest wbrew pozorom równie bogata. Obok typowych łączeń, które nadają jej klasyczny kształt, znajdziemy szereg innych rozwiązań. Wiele marek decyduje się na zastosowanie w damskich modelach zegarków bransoletek złożonych z zaledwie dwóch części. Powstają dzięki temu eleganckie, jednolite zapięcia, a cały zegarek spełnia rolę pięknej kobiecej biżuterii. Podobnie jest z bransoletami łańcuszkowymi, wśród których mamy do wyboru wiele opcji i różne rodzaje zapięć. Bransolety wykonane są ze szlachetnej stali, a różne kolory zawdzięczamy złoceniom i specjalnym powłokom w różnych kolorach. Można też spotkać antyalergiczne bransolety tytanowe, stworzone z myślą o osobach podatnych na uczulenia.

Złota bransoleta zegarka Anne Klein.Paski i bransolety do zegarków damskich

W wypadku zegarków damskich kryteria doboru czasomierza są nieco inne niż w wypadku zakupu zegarka męskiego. Zarówno zegarki na bransolecie, jak i na pasku mogą zostać uznane za uniwersalne. Prosta koperta bez ozdobnych elementów zawsze będzie wyglądać elegancko, obojętnie czy dołączona do niej jest bransoleta czy pasek. Jednak szukając zegarka designerskiego lub fashion najlepiej jest szukać go w kolekcjach na bransoletach. Może on być sam w sobie ciekawą biżuterią, a dodanie dużej tarczy mocno zdobionej cyrkoniami nie będzie wyglądać karykaturalnie.

Damski zegarek Lorus na niebieskim paksu ze skóry


Damski zegarek Timex na złotej bransolecie mesh

Z kolei na paskach można znaleźć skromniej ozdobione egzemplarze. W wypadku damskich zegarków wybór paska lub bransolety jest kwestią gustu i wygody. Czasami trudno jest idealnie dopasować bransoletę do szczupłej kobiecej ręki, natomiast pasek ułoży się idealnie.Paski i bransolety do zegarków męskich

Zegarki męskie wybieramy w nieco inny sposób. Kupując tylko jeden zegarek do noszenia ze swetrem, koszulą czy okazjonalnie z garniturem, warto zakupić klasyczny zegarek na pasku. Czytelne modele tylko z funkcją datownika będą pasowały do każdego stroju. Taki zegarek możemy ubierać zarówno do pracy, jak i na ważne uroczystości. Zegarki o prostej, tradycyjnej stylistyce mocowane są też na bransoletach. Pasują one do strojów pół eleganckich jak koszula i marynarka, sweter i koszula, sama koszula czy t-shirt i dżinsy. Jednak taki model, nawet najprostszy do garnituru, ani stroju wizytowego pasował nie będzie.

zegarek G-Shock na srebrnej bransolecie


zegarek Timex na skórzanym pasku

Kiedy planujemy wybór zegarka sportowego warto skłonić się ku bransolecie, ponieważ będzie ona bardziej wytrzymała. Zegarków ze skórzanymi paskami nie poleca się do uprawiania sportów wodnych. Najlepiej jest zainteresować się zegarkami na paskach gumowych lub bransolecie. Z kolei zegarki do nurkowania głębinowego prawie zawsze komponowane są ze stalowymi bransoletami. Kupując męski zegarek trzeba przede wszystkim wziąć pod uwagę styl życia oraz rodzaj ubioru codziennego. Najlepiej jednak jest mieć dwa zegarki: klasyczny renomowanej marki na pasku, oraz bardziej sportowy na bransolecie do noszenia na co dzień.