Zegarek na komunię 2024
tel. 753 753 300

Zmiana czasu z zimowego na letni. Zobacz jak przestawić godzinę.

27-03-2020

Już w ten weekend, a dokładnie w nocy z soboty (28.03) na niedzielę (29.03) będziemy przesuwać wskazówki z godz. 2 na 3. Dlaczego właściwie zmieniamy czas? I czy będzie to już ostatnia zmiana czasu zimowego na letni? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedź w tym artykule.

Zmiana czasu z zimowego na letni


Historia zmiany czasu

Jeżeli chcielibyśmy przypatrzeć się sposobom postrzegania czasu na przestrzeni wieków w różnych kulturach, moglibyśmy zdziwić się, jak niekiedy bardzo się ze sobą różniły. Bo jedna godzina, nie dla wszystkich musi oznaczać równe 60 minut. Nie mniej Europejczycy już od dawna dzielili dzień od wschodu do zachodu na 12 równych części. Wiązało to się jednak z tym, że zimą dni były krótsze, a latem dłuższe. Aby wyrównać czas pracy i snu przyjęto następnie system 24h. Wraz z wynalezieniem światła sztucznego, rozwijaniem się miast oraz powstawaniem fabryk, znów powróciła kwestia sposobu odmierzania czasu. Modyfikację w tym temacie zaproponował William Willet, który w swojej broszurze z 1907 roku „The Waste of Daylight” uznał, iż przestawienie zegarków o 80 min do przodu w okresie letnim pozwoliłoby zaoszczędzić Brytyjczykom 2,5 miliona funtów rocznie.

Rzeczywista zmiana czasu nastąpiła jednak później, bo podczas I Wojny Światowej. 30 kwietnia 1916 roku na terenie Niemiec i Austro-Węgier przestawiono wskazówki o godzinę do przodu. Powrotu , dokonano dopiero na jesień. Na okupowanych wówczas ziemiach polskich przestawiono zegarki najpierw 30 kwietnia, a potem 1 września. System dzielenia okresu zimowego i letniego w kolejnych latach zostały przejęte przez kolejne kraje. Współcześnie praktyka ta obowiązuje w 70 państwach na świecie.Po co zmieniamy czas?

Zmiana czasu jest podyktowana przede wszystkim argumentem ekonomicznym. Chodzi o jak najpełniejsze wykorzystanie naturalnego światła podczas pracy i ograniczenie zużycia prądu elektrycznego. Mimo wszystko trzeba mieć na uwadze, że współczesny świat funkcjonuje nieco inaczej. Dziś zużywamy energię niezależnie od pory dnia, a co więcej — korzystamy z niej prawie przy każdej aktywności. Rozwiązanie to ma wielu zwolenników, a także przeciwników. Bo choć chwalimy sobie „dłuższy dzień”, to jednocześnie wiele osób narzeka na długi okres dostosowania organizmu do takiej zmiany. A jak jest u Was?


Raport MPiT dotyczący zmiany czasu z zimowego na letni. Polacy są przeciwni zmianą.

Wyniki sondażu, dotyczącego zmiany czasu, zorganizowanego wśród Polaków przez MPiT  
Czy to ostatni rok, w którym przestawiamy wskazówki?

Dyskusja nad zniesieniem zmian czasowych trwa już od kilku lat. Komisja Transportu i Turystyki Unii Europejskiej zajmująca się tą sprawą udostępniła nawet w 2018 roku ankietę, gdzie można było wyrazić własne zdanie na ten temat. Jak się okazało — z 5 milionów oddanych głosów, ponad 80% ankietowanych wypowiedziało się przeciw corocznym zmianom. Ostateczna decyzja zostanie podjęta w najbliższych miesiącach, podczas sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego.Przestawić zegarek o godzinę do przodu, czy do tyłu?

Odwieczne pytanie, które nurtuje nas przy każdej zmianie czasu. Zmieniając czas z zimowego na letni musimy przesunąć wskazówki zegarka z godziny 2.00 na 3.00, czyli o godzinę do przodu. Co to dla nas oznacza? A no niestety to, że w ten weekend śpimy nieco krócej. Jest jednak też dobra strona zmiany czasu na letni – znacznie dłużej będzie widno.

Jak przestawić godzinę z czasu zimowego na czas letni?


Kiedy najlepiej przestawić godzinę w zegarku?

Oczywiście nie ma sensu wstawać specjalnie w noc z soboty na niedzielę aby przestawić nasz czasomierz. Najlepszym rozwiązaniem jest wykonać tę czynność w sobotę wieczorem ,zdejmując zegarek z nadgarstka, lub w niedzielny poranek zakładając go ponownie.Jak poprawnie zmienić godzinę w zegarku? - krok po kroku

W klasycznych zegarkach zmiana godziny odbywa się manualnie za pomocą koronki. W zależności od komplikacji występujących w czasomierzu koronka może mieć dwa lub trzy położenia. W zegarkach o większej wodoszczelności koronka może być dodatkowo zakręcana.

Instrukcja jak poprawnie zmienić godzinę w zegarku

Cztery kroki zmiany godziny:

  • Krok 1. Wyjmij koronkę do pozycji zmiany godziny
  • Krok 2. Kręć koronką zgodnie z ruchem wskazówek zegara aż do ustawienia właściwego czasu 
  • Krok 3. Wciśnij koronkę do początkowego położenia
  • Krok 4. Upewnij się, że koronka jest w początkowym położeniu, w modelach z zakręcaną koronką delikatnie dociśnij i zakręć koronkę do momentu poczucia oporu

WażneInstrukcja zmiany godziny ma jedynie charakter poglądowy. Sposób przestawienia każdego zegarka zależy od rodzaju jego mechanizmu oraz modelu. Dlatego zalecamy, przed przystąpieniem do tej czynności, zajrzyj do instrukcji swojego czasomierza, by upewnić się czy w Twoim przypadku jest to poprawna procedura.


Technologia waveceptor radiowej synchronizacji czasuCzy w każdym zegarku trzeba pamiętać o przestawieniu godziny?

Nie w każdym ale w znacznej większości. Osoby posiadające zegarki mechaniczne z ręcznym lub automatycznym naciągiem muszą wykonać tę czynność sami. W wielu zegarkach zmiana czasu nastąpi jednak automatycznie. Wszyscy posiadacze zegarków z synchronizacją radiową lub przy pomocy modułu Bluetooth mogą spać spokojnie. Zegarki te automatycznie uwzględnią zmianę czasu i w niedzielny poranek będą wskazywały już poprawną godzinę.


Osobom, które będą przestawiać czasomierz sami, przypominamy: zegarki przestawiamy w nocy 28/29.03 z godziny 2 na 3. A tym, którzy mają w swojej kolekcji kilkanaście czasomierzy... życzymy przyjemnej zabawy! :)