Grawerowanie 2024
tel. 753 753 300
Citizen Eco-Drive Radio Controlled Tsuki-yomi Moonphase czyli niezwykły owoc łączący japońską legendę i innowacyjność

Citizen Eco-Drive Radio Controlled Tsuki-yomi Moonphase czyli niezwykły owoc łączący japońską legendę i innowacyjność

2023-11-28
Japoński Citizen to firma, która zaprezentowała światu wiele zegarków i rozwiązań, które były przełomowe i nie stosowane nigdy wcześniej. Nowe modele Tsuki-yomi to kolejne zegarki, przynoszące klientom nową technologię. Zapraszamy do poznania tych kosmicznych zegarków.

Citizen zegarki pełne innowacji

Na przestrzeni lat w zegarkach Citizen zadebiutowały rozwiązania, które później na stałe weszły do świata zegarków.

Doskonałym przykładem jest pierwszy tytanowy zegarek, przedstawiony klientom w 1970 roku. Model X-8 Chronometer, wyposażony w super dokładny mechanizm kwarcowy, stworzył zegarki kwarcowe. Dziś modele z tego materiału są dość powszechne, nawet w ofercie marek sprzedających swoje wyroby za cenę dwudziestokrotnie większą niż Citizen.

Innym świetnym przykładem innowacyjności marki jest fakt, że Citizen Cryston był pierwszym w historii analogowym zegarkiem z zasilaniem solarnym.

Zegarek Ctizen X-8 Chronometer pierwszy zegarek kwarcowy z tytanu

W tym roku mija dokładnie trzydzieści lat od momentu, gdy marka wprowadziła na rynek pierwszy wielozakresowy zegarek zdolny do odbierania nadawanego radiowo sygnału czasu. Chociaż pierwsze mechanizmy zdolne do odbierania przygotował niemiecki Junghans, to inżynierowie Citizena przygotowali rozwiązanie, działające na całej półkuli północnej.

Zaprezentowane w ostatnich tygodniach modele Citizen Radio Controlled Eco-Drive Tsuki-Yomi upamiętniają trzydziestą rocznicę prezentacji wielozakresowego zegarka Radio Controlled, a jednocześnie wprowadzają na rynek kolejną nowinkę technologiczną. W związku z obchodami rocznicy Eco-Drive przygotowano również limitowany model ze stoperem - zegarek Citizen Attesa Hakuto-R.

Funkcja Radio Contolled w zegarku Citizen

Co to jest Citizen zegarek Radio Controlled?

We współczesnym świecie czas odgrywa rolę ważniejszą niż kiedykolwiek wcześniej. Staramy się zawsze wiedzieć, która jest godzina, bo chcemy zdążyć na czas lub nie mamy ochoty zostawać w pracy dłużej niż osiem godzin. Dla wielu osób najważniejszą funkcją zegarka jest to, by prezentował aktualną godzinę z najlepszą możliwą dokładnością.

Dlatego od trzydziestu lat zegarki Citizen wyposażone są w funkcję Radio Control.

W drugiej połowie lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku Niemieccy inżynierowie dostrzegli potencjał w odbieraniu sygnału czasu nadawanego przez nadajnik umieszczony w stacji w miejscowości Mainflingen, w centralnej części Niemiec. Szybko przygotowali projekt domowego zegara, zdolnego odbierać wzór i dostrajać do niego wskazywany czas. Jednak rozwiązanie to działało jedynie w Niemczech i sąsiednich krajach Europejskich, odbierając sygnał DCF77 nadawany na falach długich o częstotliwości 77,5 kHz. Teoretycznie fale powinno dać się odbierać w odległości do 2 000 kilometrów od Mainflingen, jednak w rzeczywistości warunki atmosferyczne rzadko na to pozwalają.

Uruchomiona w 1959 roku stacja korzysta z cezowego zegara atomowego. W ten sposób wszystkie instytucje potrzebujące do swej pracy dokładnego wzorca czasu, mogą łatwo taki odebrać. Sygnał DCF77 stosuje się w stacjach radiowych i telewizyjnych, systemach komputerowych, przemyśle i transporcie kolejowym.

Japonia posiada dwie stacje nadające sygnał czasu, a obie wysyłają sygnał na falach długich. Jednak ich częstotliwości to 40 kHz i 60kHz. Dlatego zegarki, by działały prawidłowo na terenie kraju, potrzebowały zdolności do obierania wielu częstotliwości fal. Z tego powodu pierwszy japoński zegarek sterowany radiowo był też pierwszym na świecie zegarkiem odbierającym sygnał z wielu stacji. Prace nad nowego rodzaju mechanizmem rozpoczęły się w 1989 roku i trwały aż 4 lata.

W 1993 roku w sprzedaży pojawił się pierwszy Citizen odbierający sygnał radiowy, a trzy lata później do sklepów trafiła odmiana łącząca Radio Control z Eco-Drive, czyli autorskim zasilaniem solarnym.

Współczesne zegarki Citizen są w stanie odbierać sygnał radiowy z aż pięciu stacji - w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych Ameryki, Chinach i oczywiście Japonii. Każdej nocy zegarki próbują automatycznie odbierać sygnał, by w razie potrzeby wprowadzić korektę i przesunąć wskazówki tak, by pokazywały idealną godzinę. Zegary cezowe są dokładne do 1 sekundy na przestrzeni 100 000 lat. Japoński producent określa dokładność swoich zegarków z serii Radio Control Atomic Timekeeping, mających możliwość zsynchronizowania wskazań z sygnałem każdej nocy, tak samo. Jeśli jednak z jakiegoś powodu synchronizacja nie powiedzie się, to nadal mechanizmy Citizena są niezwykle precyzyjne - maksymalny błąd w skali miesiąca zamyka się w przedziale -15/+15 sekund.
Satelita Radio Controlled Citizen

Nowy Citizen Tsuki-Yomi A-T Moonphase

Nowość na tegoroczną jesień - Citizen Radio Controlled Eco-Drive Tsuki-Yomi - to zegarek wyjątkowy pod każdym względem. Zawarto w nim wszystkie rozwiązania, które kojarzą się z ofertą Citizena, wzbogacone o wskazanie aktualnej fazy księżyca.
Tsukuyomi mitologia japońska

Najnowsza kreacja marki otrzymała nazwę, będącą hołdem dla jednego z bóstw japońskiej mitologii i religii. Tsukiyomi to bóstwo księżyca, jedno z trojga dzieci demiurga Izanagi, gdy ten obmywał prawe oko po wyjściu z Krainy Ciemności. Tradycyjnie Tsukiyomi to bóg księżyca, który panuje również nad pływami.

Jest bohaterem historii wyjaśniającej, czemu słońce i księżyc nie spotykają się na niebie. Według niej Tsukiyomi został posłany przez siostrę, Amaterasu - boginię słońca, do boginii pożywienia Ukemochi. Podała ona jedzenie, które wypluła lub wyjęła z ust. To sprawiło, że Tsukiyomi zapałał gniewem i zabił ją. Gdy wrócił i opowiedział całe zajście Amaterasu, ta rozgniewana wypędziła go, co sprawiło, że słońce i księżyc nigdy się nie spotykają.

Nawiązanie do bóstwa, szczególnie w Japonii, gdzie mitologia jest żywą częścią codziennego życia mieszkańców, to odważny wyraz szacunku i wskazanie na to, że nowy zegarek jest naprawdę wyjątkowy.

Zaprezentowano cztery modele, które różnią się od siebie kolorem tarcz. W pierwszej generacji tego zegarka dostępne będą biała, niebieska, czarna i czerwona tarcza, która w każdym wariancie połączona jest z elegancką bransoletką.

Zegarek Citizen Attesa Tsuki-Yomi to model powstały z autorskiego materiału Citizen Super Titanium.Sprawia on, że zegarki są niezwykle lekkie. Nowość z bransoletką pełnej długości waży około 98 gramów.

Nowe zegarki Citizen Tsuki-Yomi A-T Moonphase
Manufakturowy mechanizm zasilany jest światłem, co czyni go samowystarczalnym i przyjaznym środowisku naturalnemu. Japoński producent stara się wdrażać rozwiązania sprawiające, że jego zegarki mają możliwie najmniejszy negatywny wpływ na naturę. W związku z tym powoli technologia Eco-Drive wypiera klasyczne mechanizmy kwarcowe z baterią, a zegarki dostarczane są w ekologicznych, papierowych pudełkach.

Niepowtarzalna tarcza w zegarkach Citizen Radio Controlled Eco-Drive Moonphase

Tarcza w każdym z czterech wariantów kolorystycznych nowego zegarka ma ten sam układ, a różni się jedynie kolorem tła centralnej części.

Jej kompozycja jest niemal symetryczna. Cztery “strony” cyferblatu zajmują dodatkowe tarczki oraz logo marki uzupełnione informacją o rodzaju zastosowanego we wnętrzu mechanizmu. Jedynym wyjątkiem, który burzy symetrię jest datownik umieszczony przy godzinie czwartej.

Subtarcza pod godziną dwunastą w zegarku Citizen
Poniżej indeksu godziny dwunastej znajduje się wielofunkcyjna tarczka, na której zależnie od aktualnie wybranej funkcji mechanizmu, prezentowane są dzień tygodnia, rezerwa chodu lub informacja o tym, czy mechanizm został zaprogramowany do pracy na północnej czy południowej. Ustawienie właściwej dla swojego miejsca zamieszkania półkuli ma znaczenie, ponieważ obserwowany na północy i południu cykl faz księżyca jest “odwrotny”. Po lewej stronie znalazło się minimalistyczne wskazanie pory dnia. Jest ono delikatnie zagłębione w powierzchnię tarczy, dlatego nie rzuca się w oczy.
Zdecydowanie najważniejsze i najlepiej wyróżnione jest pole ponad godziną szóstą. Tu prezentowana jest faza księżyca. Ziemski satelita został dokładnie odwzorowany za pomocą bieli i szarości, naniesionych na czarne tło. Czarna jest również dolna połowa tego pola, przesłaniająca wizerunek księżyca. Wskazanie faz księżyca jest zdecydowanie większe niż dwa pozostałe pola, a dodatkowo otoczono je polerowaną ramką.
Zegarek Citizen Tsuki-Yomi z fazą księżyca
Prawa strona tarczy z logo w zegarku Citizen Tsuki-Yomi

Po prawej stronie znalazły się napisy “Citizen”, “Eco-Drive” oraz “Radio Controlled”. Okienko datownika otoczone zostało białym prostokątem. To minimalistyczne wykończenie, nie jest może równie eleganckie jak nakładana srebrzysta ramka, jaką stosują konkurencyjne firmy, jest jednak stylistycznie spójna z innymi modelami marki Citizen.

Tarczę otaczają czarny okrąg i flansza, na których znalazła się podziałka minutowa oraz napisy i skale ułatwiające dokładne wyregulowanie mechanizmu zegarka.

Trapezoidalne, fasetowane indeksy godzinowe wykończono na wysoki połysk i wypełniono substancją świecącą w ciemności. Tak samo wskazówki wykończono wskazówkę godzinową i minutową o fasonie dauphine. Strzałka sekundnika ma biały grot i czarną przeciwwagę. Duże wskazówki i indeksy sprawiaja, że odczytywanie aktualnej godziny z modelu Tsuki-Yomi jest bardzo łatwe. Substancja świecąca pomaga sprawdzać godzinę po zmroku.
Substancja świecąca w ciemności w zegarku Citizen Tsuki-Yomi
tarcza w Zegarku Citizen Radio Controlled Eco-Drive

Centralna powierzchnia tarczy przedstawia dokładnie odwzorowaną powierzchnię Ziemskiego Satelity. Wyraźnie widać tak zwane “morze”, czyli stanowiące około trzydzieści procent powierzchni Srebrnego Globu miejsca, w które uderzyły meteoryty. Topografia księżyca zdobi każdą tarczę, niezależnie od jej koloru.

Najnowsze modele, chociaż mają zupełnie inne funkcje niż oferowane wcześniej zegarki, mają łatwo rozpoznawalną stylistykę. Ich tarcze zostały przygotowane w taki sposób, że dla osób odrobinkę opatrzonych w zegarkach, od razu jasne będzie, że nowy Tsuki-Yomi, to wyrób japońskiej marki.

Warianty kolorystyczne zegarków Citizen Tsuki-Yomi

Nowy zegarki Citizen męskie dostępne są w czterech wersjach różniących się kolorem tarczy i wykończeniem bezela wokół szkła. Wybierać można spośród następujących odmian:

  • niebieskiej, ref. BY1010-81L;
  • białej, ref. BY1010-81H;
  • czarnej z czarnym bezelem, ref. BY1018-80E;
  • czerwonej z czarnym bezelem, ref. BY1018-80X;

Być może w przyszłości pojawią się kolejne warianty kolorystyczne.

Cztery warianty kolorystyczne w zegarku Citizen Tsuki-Yomi

Citizen Caliber H874 - co potrafi najnowszy zegarek Eco-Drive Tsuki-Yomi?

Zupełnie nowy, manufakturowy kaliber Citizen H874, to konstrukcja przygotowana z okazji trzydziestolecia technologii Radio Control. Lista jego funkcji jest imponująca. W podstawowym trybie pracy kaliber prezentuje godziny, minuty, sekundy, porę dnia, dzień tygodnia i dzień miesiąca oraz wiek księżyca. Czas jest korygowany zgodnie z radiowym sygnałem czasu, który może być odbierany nawet 6 razy w ciągu doby.

Kalendarz księżycowy tego zegarka również jest sterowany radiowo, co znacząco ułatwia jego obsługę. Regulowanie faz księżyca w zegarku elektronicznym zazwyczaj nie jest specjalnie trudne, jednak duży problem potrafi sprawić właściwe ustawienie wieku księżyca, jeśli nie robi się tego podczas nowiu lub pełni.

Dodatkowo, czasomierz wyposażony jest w wieczny kalendarz, który sprawia, że nigdy nie trzeba będzie samodzielnie korygować datownika dnia miesiąca.

Po odciągnięciu koronki do pierwszej pozycji uzyskuje się dostęp do Czasu Światowego - łatwej zmiany czasu w podróży. W tym trybie wskazówka sekundnika celuje w jedno z 24 miejsc na flanszy, które symbolizują strefy czasowe. Obracając koronką mamy możliwość łatwego wybrania żądanej strefy, do której zegarek dostroi się automatycznie po wciśnięciu koronki.

Naciskając przycisk przy godzinie 4 możemy sprawdzić jaki jest zapas energii w akumulatorze oraz czy ostatni odbiór radiowego sygnału powiódł się, zakończył fiaskiem lub trwa w tej chwili.

Zegarek wyposażony jest w technologię ładowania solarnego Eco-Drive. Jest ona dopracowana - działa zarówno gdy na zegarek padają promienie słońca jak i światło świetlówek i ekologiczna - nigdy nie trzeba już wymieniać baterii w zegarku. Japońska marka podała do wiadomości publicznej, że każdego roku sprzedaje ponad 4 miliony egzemplarzy zegarków Eco-Drive. Japończycy obliczyli, że gdyby po trzech latach trzeba było wymienić w nich konwencjonalne baterie, to stos utworzony z tych zużytych byłby wyższy niż Mount Everest. Każdy zegarek Eco-Drive (lub inny solarny) sprawia, że w przyszłości powstanie mniej trudnych do zutylizowania odpadów.

W pełni naładowany zegarek ma zapas energii na około trzydzieści miesięcy pracy. Po dłuższym czasie w ciemnościach, mechanizm samoczynnie przechodzi w tryb oszczędzania energii i zatrzymuje wskazówki. Gdy ponownie do tarczy dotrze światło, zegarek natychmiast rozpocznie procedurę ponownego ustawiania wskazówek tak, aby prezentowały właściwy czas.
Koperta w zegarku Citizen Tsuki-Yomi

Koperta Citizen Radio Controlled Eco-Drive Moonphase Tsuki-Yomi

Obudowa nowego zegarka powstała z materiału, który Citizen określa jako Super Titanium. Jest to tytan, którego powierzchnia została utwardzona przez nałożenie warstwy wzmacniającej Duratect. Powstały w tym procesie “super-tytan” jest pięciokrotnie twardszy niż stal szlachetna.

Zegarki powstałe z Super Titanium są lekkie, przyjemne w dotyku, odporne na zarysowania i korozję. Kolejną ich zaletą jest to, że są całkowicie obojętne dla organizmu ludzkiego. Do stopów tytanu nie dodaje się powodującego alergie niklu. Najlepszym dowodem na biokompatybilność tytanu jest fakt, że we współczesnej medycynie wykorzystuje się go do przygotowywania zaprojektowanych i wykonanych zgodnie z potrzebami każdego pacjenta implantów (często powstających przy użyciu druku 3D).

Zaprezentowany przez Citizen zegarek męski Tsuki-Yomi Moonphase ma średnicę 43 milimetrów. Jego grubość to 11 milimetrów. Chociaż suche dane prezentowane na ekranie komputera mogą wskazywać na to, że jest to zegarek duży, który będzie wygodny w noszeniu jedynie na dużym nadgarstku, jest to model bardzo uniwersalny. Stosunkowo niewielka wysokość (lug-to-lug) wynosząca zaledwie 48 milimetrów powoduje, że na ręku sprawia wrażenie mniejszego. Na przykład popularny Tissot Gentleman ma 40 milimetrów średnicy, a jego wysokość to 48,5 milimetra.
Rozmiar zegarka Citizen Tsuki-Yomi
męski zegarek citizen Radio Controlled Eco-Drive

Bezel wokół szafirowego szkła został wypolerowany. Podobnie scięte krawędzie uszu oraz ich zakończenia. Od wierzchu satynowanych powierzchni jest bardzo mało, co w połączeniu z krótkimi i agresynie zarysowanymi uszami sprawia, że na nadgarstku zegarek wygląda na mniejszy. Na ręku sprawia wrażenie jakby jego średnica nie przekraczała 41 milimetrów.

Płaski, tytanowy dekiel został wykończony bardzo surowo. Znalazły się tu typowe informacje, jakie Citizen umieszcza na spodzie zegarków - logo, informacja o wodoszczelności, materiale z którego wykonana została koperta, japońskim mechanizmie odbierającym fale radiowe oraz numer modelu. Dodatkowo, na zewnętrznej krawędzi wygrawerowane zostały symbole stref czasowych i odpowiadające im przesunięcie czasu na + lub -.

Mimo braku zakręcanej koronki i przycisków funkcyjnych, zegarek jest wodoszczelny do 100 metrów co pozwala w nim pływać.

Citizen Radio Controlled Eco-Drive Moonphase Tsuki-Yomi - bransoleta

Uzupełnieniem koperty jest wykonana z tego samego materiału bransoletka o prosty, acz eleganckim wzorze. Składa się ona z ogniw o trzech segmentach. Zewnętrzne są węższe i całkowicie matowe, środkowe zaś jest znacznie szersze i podzielone na trzy sekcje - dwie polerowane i jedną matową.

Do zapinania służy sygnowany logo producenta zamek bransoletowy, które otwiera się po naciśnięciu dwóch guzików. Wyposażony jest on w dwustopniową mikroregulację, która wymaga użycia najprostszego narzędzia do teleskopów. Zapięcie jest smukłe, dlatego zegarek mieści się i nie przeszkadza pod mankietem koszuli.

Tak jak koperta, tak i tytanowa bransoletka jest przyjemna w dotyku i nie powoduje uczuleń.

Bransoleta w zegarku Citizen Tsuki-Yomi
Zegarek Tsuki-Yomi Citizen

Citizen Eco-Drive Tsuki-Yomi Moonphase - dla kogo?

Zaprezentowane właśnie nowości od Citizena to propozycja, która przypadnie do gustu wielu osobom.

Na pewno docenią ją miłośnicy nowinek technologicznych - jest to pierwszy na świecie zegarek, w którym faza księżyca sterowana jest sygnałem radiowym.

Kolejna grupa klientów, której spodoba się Citizen Tsuki-Yomi to wszyscy ci, dla których najważniejsza jest dokładność zegarka. Sygnał z nadajnika DCF 77 dociera do większości regionów Polski, dzięki czemu posiadacze zegarków Radio Controlled mogą cieszyć się zawsze idealnie dokładnym wskazaniem czasu.

Fani astronomii i wszelkiego rodzaju zegarkowych komplikacji z nią związanych również będą zadowoleni z premierowego modelu. Poza kalendarzem księżycowym, na wyposażeniu mechanizmu jest też wieczny kalendarz. Dzięki niemu prezentowany dzień miesiąca i dzień tygodnia zawsze są właściwe.

Citizen Eco-Drive z mechanizmem H874 to też świetny wybór dla osób, które często podróżują. Prosta w obsłudze funkcja Czasu Światowego oraz dodatkowa “ściągawka” w postaci wygrawerowanych na deklu nazw stref czasowych powoduje, że po przybyciu do innego kraju można w kilka sekund nastawić zegarek na właściwy czas lokalny.

Zegarek Citizen Tsuki-Yomi dla osób które podróżują
zegarek citizen tsuki-yomi dla osób uczulonych na nykiel

Najnowszy, jak i pozostałe modele z kolekcji Citizen Super Titanium, sprawdzi się jako zegarek dla osób cierpiących na alergię na nikiel. Wybierając tytanowy zegarek od japońskiego koncernu mogą być oni pewni, że noszenie go nie powoduje reakcji alergicznych.

Model z czerwoną tarczą może być trafionym prezentem dla kogoś, kto gustuje w zegarkach nietuzinkowych i lubi wyprzedzać trendy. Obecnie czerwony zyskuje na popularności, dlatego wszyscy fashioniści, którzy chcą być na czasie, powinni uważnie przyjrzeć się nowości Citizena.

Citizen Tsuki-Yoki w ZEGAREK.NET

Wszystkie cztery warianty zegarka Citizen Radio Controlled Eco-Drive Tsuki-Yomi Moonphase są już dostępne w naszym sklepie. Jednocześnie mamy przyjemność poinformować, że niedługo w naszej ofercie pojawi się też limitowany Citizen Hakuto-R o numerze referencyjnym AT8285-68Z.

Decydując się na zakupy w Zegarek.net macie państwo pewność, że zakupiony zegarek jest nowy i objęty oficjalną gwarancją producenta.

Autor artykułu

Jakub Wronowicz- autor artykułu
Jakub WronowiczPasjonat zegarków męskich z głębokim zrozumieniem psychologii marketingu. Kiedy nie analizuje najnowszych trendów w zegarmistrzostwie, oddaje się rytmom tańca. Posiadacz kilku wyjątkowych modeli, wie dokładnie, jaki zegarek spełni Twoje oczekiwania.