Grawerowanie 2024
tel. 753 753 300
Nowe Vostok Europe Systema Periodicum - zegarki inspirowane tablicą Mendelejewa

Nowe Vostok Europe Systema Periodicum - zegarki inspirowane tablicą Mendelejewa

2024-01-08
Rok ledwie się zaczął, a litewska marka Vostok Europe już ujawniła światu całkowicie nowy model zegarka. Zapraszamy Państwa do bliższego poznania premierowych wariantów Vostok Europe Systema Periodicum

Vostok Europe Systema Periodicum - zupełna nowość

Światową premierę zegarków Vostok Europe Systema Periodicum zaplanowano na 9 stycznia 2024 roku. Nowości ujawniono na oficjalnej stronie internetowej producenta, jego fanpage’u w portalu Facebook i oficjalnym profilu na Instagramie.

Przy tworzeniu debiutujących własnie modeli, projektanci litewskiej marki Vostok Europe czerpali inspirację z układu okresowego pierwiastków i tego, jakie kolory można dostrzec, stykając się z konkretnymi pierwiastkami w naturze.

Vostok Europe Systema Periodicum premiera nnowych zegarków 9 stycznia
Zegarki Vostok Europe Systema Periodicum dwa warianty

Nazwa Systema Periodicum oznacza po prostu Układ Okresowy Pierwiastków, potocznie nazywany “Tablicą Mendelejewa” - od nazwiska Dmitrija Iwanowicza Mendelejewa, rosyjskiego chemika, który układ stworzył w formie najbliższej tej, jaką znamy ze szkoły. Nie było to pierwsze podejście do zagadnienia szeregowania znanych człowiekowi pierwiastków w praktycznej i prostej do odczytania formie tabeli, jednak okazało się najlepsze. Mendelejew swoją tabelę opublikował 6 marca 1869 roku. Zawierała czytelnie przedstawione informacje o 90 znanych ówcześnie pierwiastkach. Miała ona prostą formę składającą się z zaledwie siedmiu kolumn. W skrajnej lewej znajdowała się nazwa pierwiastka, a kolejne kolumny po jej prawej stronie zawierały najważniejsze informacje o nim.

Zegarek Vostok Europe Systema Periodicum to tak naprawdę dwie nowości - debiut koperty typu Bullhead w katalogu litewskiego producenta oraz nowe, bardzo interesujące wzornictwo.

Koperta zegarków Vostok Europe Systema Periodicum

Obudowa ujawnionej właśnie linii zegarków ma kształt poduszki w kształcie “byczej głowy” (od ang.; bullhead). Jej cechą charakterystyczną jest to, że dwa przyciski do obsługi stopera oraz koronka powędrowały na górę koperty. Koronka znajduje się dokładnie nad godziną dwunastą, przycisk start nad godziną jedenastą, a ten odpowiedzialny za zerowanie stopera nad pierwszą.

Szeroka koperta chroni dużą, okrągłą tarczę. Wokół mineralnego szkła K1 znalazł się obrotowy w jednym kierunku bezel dla nurków, z wkładką ze spieków ceramicznych na bazie cyrkonu (oznaczonego w tabeli skrótem Zr). Bezele z ceramiki nie tylko pięknie wyglądają - materiał został wykończony w taki sposób, że ma delikatny połysk, ale są też niezwykle trwałe i odporne na zarysowania. Producent zdecydował się wykorzystać ceramikę w różnych kolorach, podkreślając w ten sposób sportowe możliwości swoich wyrobów.

Koperta zegarków Vostok Europe Systema Periodicum
Dekiel zegarka Vostok Europe Systema Periodicum

Kopertę przygotowano ze stali szlachetnej, która jest antyalergiczna i odporna na korozję, także w środowisku wody morskiej. Niska zawartość niklu w stopie sprawia, że z najnowszego zegarka Vostok Europe mogą korzystać też osoby uczulone na nikiel.

Na przykręcanych czterema śrubkami deklach znalazły się liczne informacje. Część z nich to standardowe dane zegarka naręcznego, dotyczące zastosowanych materiałów, rodzaju mechanizmu pracującego we wnętrzu obudowy i jej odporności na wodę. Standardowo dla marki Vostok Europe z dekla można odczytać też numer kolejny z limitowanej puli zegarków.

W centralnej części dekli znalazły się także informacje o pierwiastku, któremu poświęcony jest dany warianty. Po lewej stronie wygrawerowano właściwe pierwiastkowi “okienko” z graficznej tablicy Mendelejewa. W środku prezentowany jest symbol pierwiastka, w lewym górnym rogu zapisano jego liczbę atomową, w prawym górnym widnieje informacja o jego masie atomowej, po lewej u dołu konfiguracja atomowa, a w prawym dolnym rogu stan utlenienia. Po prawej znalazła się inskrypcja z nazwą pierwiastka i jego krótką charakterystyką w języku angielskim.

Nowe koperty mają 48 milimetrów szerokości i grubość 15,6 milimetra. Umiejscowione nad godziną dwunastą koronki są zakręcane.

Zegarki VE Systema Periodicum są wodoszczelne do 200 metrów, dzięki czemu można ich z powodzeniem używać podczas pływania i uprawiania innych sportów wodnych.

Koronki w zegarku Vostok Europe Systema Periodicum
Tarcza zegarka Vostok Europe Systema Periodicum Phosphorus Oxygen

Tarcze zegarków Vostok Europe Systema Periodicum

Pierwsze trzy modele z kolekcji Systema Periodiucm Vostk Europe, to zegarki wyposażone w komplikację stopera. Okrągłe tarcze mają elegancki układ z trzema subtarczami, rozmieszczonymi przy godzinach trzeciej, szóstej i dziewiątej.

U góry, pod indeksem godziny dwunastej nałożono logo Vostok Europe, składające się ze stylizowanych liter “V” i “E”, a także zapisano nazwę kolekcji i pierwiastka, któremu poświęcony jest dany egzemplarz zegarka. Przy godzinie trzeciej znajduje się subtarczka sekundnika czasu bieżącego, przy szóstej licznik godzin stopera, a przy dziewiątej licznik minut stopera.

Między indeksami czwartej i piątej godziny wkomponowane zostało okienko datownika dni miesiąca, a między siódmą i ósmą znalazł się literowy symbol pierwiastka. Duże indeksy godzinowe zostały obficie wypełnione substancją Super-LumiNova, która po zmroku świeci ułatwiając odczytywanie godziny.

Trzy centralne wskazówki prezentują godziny i minuty czasu bieżącego oraz sekundy odmierzane przez stoper. Te odpowiedzialne za czas są częściowo ażurowe, a ich groty wypełnia substancja świecąca w ciemnościach.

Vostok Europe Systema Periodicum - pierwszy drop

Na dobry początek przygotowano aż sześć wariantów - Boron (bor), Hydrogen (wodór), Oxygen (tlen), Neon (neon), Sulfur (siarka) oraz Phosphorus (fosfor).

Wersje Oxygen i Sulfur mają koperty w naturalnym, srebrzystym kolorze stali szlachetnej i czarne ceramiczne wkładki bezeli. Neon ma srebrną kopertę i biały pierścień, zaś Hydrogen łączy srebrną obudowę z niebieską ceramiką bezela. Phosphorus z kolei wykończono powłoką PVD w kolorze różowego złota. Z kolei model Boron jest oryginalną interpretacją stylistyki all black.

Vostok Europe Systema Periodicum Oxygen VK67-650A722 to zegarek z tarczą typu panda - jej główna część jest biała, a trzy dodatkowe, mniejsze tarczki czarne. Tlen jest bezbarwny, jednak najczęściej jest symbolizowany właśnie za pomocą bieli.

Panda Dial, mogące kojarzyć się z łbem Pandy Wielkiej która ma łeb pokryty białym futrem, zaś wokół oczu jest ono czarne, a do tego czarny nos, to klasyczna dla zegarków ze stoperem kolorystyka, stosowana od wielu dekad. Vostok Europe, chociaż jest marką o 21 letniej historii, szanuje zegarmistrzowskie tradycje i chętnie włącza do swoich nowoczesnych projektów ponadczasowe elementy stylistyczne.

Zegarki Vostok Europe Oxygen dostarczane będą z czerwonym paskiem gumowym oraz brązowym z naturalnej skóry.

Vostok Europe Systema Periodicum Oxygen VK67-650A722
Vostok Europe Systema Periodicum Sulfur VK67-650E725

W naturze siarka występuje w kryształach o jasnożółtej barwie. Tarcza w Vostok Europe Systema Periodicum Sulfur VK67-650E725 jest czarna, opisana białymi i żółtymi literami i skalami. Wyjątkiem jest biały otok subtarczy przy godzinie szóstej. Wskazówka sekundnika stopera została wykończona kolorem żółtym, co nadało kompozycji sportowej dynamik. W modelu poświęconemu siarce cały bezel - to znaczy wkładka i ząbkowany chwyt - wykończono na czarno. Żółty zawitał także na pierścień - 15, 30 i 45 minuta skali zostały oznaczone żółtymi kropkami. Przycisk start wykończono czerwono, a stop na czarno.

Gumowy pasek do Vostok Europe Sulfur jest oczywiście żółty. Dodatkowo w pudełku Klienci znajdą paski skórzane w kolorze czarnym, które przeszyto kontrastowymi nićmi.

Model poświęcony neonowi, czyli gazowi szlachetnemu z grupy helowców,Vostk Europe Systema Periodicum Neon VK67-650A723, to model o radosnej kolorystyce. W polu elektrycznym, neon świeci pomarańczowo-czerwonym światłem.

Stalowa koperta otrzymała pomarańczowe i czarne wykończenie przycisków stopera oraz białą, ceramiczną wkładkę bezela z pomarańczowymi oznaczeniami w punkach 60, 15, 30, 45 minut. Tarcza i otaczająca ją flansza są pomarańczowe, a trzy subtarcze czarne, z białymi skalami.

Do zegarka producent dołącza pomarańczowy pasek skórzany oraz biały gumowy, na który założone zostały czarne szlufki.

Vostk Europe Systema Periodicum Neon VK67-650A723
Vostok Europe Systema Periodicum Hydrogen VK67-650A720
Drugi model, który dla wielu Klientów będzie doskonałym zegarkiem “wakacyjnym”, jest Vostok Europe Systema Periodicum Hydrogen VK67-650A720. Poświęcony wodorowi model ma niebieski pasek z zielonymi akcentami, niebieską tarczę i bezel. Projektanci wybrali atrakcyjny, żywy odcień niebieskiego, kojarzący się z wodą, dzięki czemu zegarek ma sportowy charakter i będzie można go łatwo połączyć ze swobodnymi stylizacjami. Koperta, koronka, przyciski stopera i szlufka paska są w tym modelu srebrne.

Pozłacany wariant Vostok Europe Systema Periodicum Phosphorus VK67-650E724 ma kopertę w kolorze różowego złota. Fosfor ma dwie najpopularniejsze postacie - czerwoną i białą.

Bezel zegarka ma chwyt wykończony na czarno i wkładkę z białej ceramiki, na której cyfry i skale są czarne. Również oba przyciski stopera i koronka pokryte zostały czarną powłoką. Czerwona tarcza otoczona jest czarno-białą flanszą. Lewa subtarcza jest srebrna, dolna ma srebrne centrum i czarno-biały otok, a ta po prawej stronie jest jednolicie czarna.

Ten model dostarczany będzie ze skórzanym paskiem w kolorze czarnym, który przeszyto nićmi w kontrastowym, beżowym odcieniu. Gumowy pasek modelu Phosphorus także ma czarny kolor, a do jego zapinania służy pozłacana sprzączka.

Vostok Europe Systema Periodicum Phosphorus VK67-650E724
Vostok Europe Systema Periodicum Boron VK67-650E721

Czarna koperta, złoty bezel z czarną wkładką, czerwone przyciski i ciemnoszary pasek z czerwonymi szlufkami to cechy modelu Vostok Europe Systema Periodicum Boron VK67-650E721. W naturze ten półmetal występuje w postaci brązowego lub czarnego proszku/szkliwa lub jako niezwykle twarde, czarne kryształy. Kryształy boru mają twardość nieznacznie wyższą niż szafir - około 9,5 w skali Mohsa. Stalowa koperta pokryta trwałą powłoką PVD jest odporna na zarysowania, dzięki swojej dużej twardości. Na tarczy zegarka Boron zastosowano białą substancję świecącą i liczne akcenty w kolorze złotym.

Do zestawu dołączany jest skórzany pasek w kolorze brązowym z czerwonymi przeszyciami.

Paski w zegarkach Vostok Europe Systema Periodicum

Litewski producent przyzwyczaił już swoich Klientów do tego, że wybierając jego produkty, otrzymują znacznie więcej niż kupując zegarki od konkurencji. Najlepszym dowodem jest to, że każdy zegarek Systema Periodicum dostarczany będzie z dwoma paskami. W pudełku znaleźć będzie można pasek z naturalnej skóry, przeszyty po bokach i kolorystycznie dopasowany do kolorów tarczy i koperty. Wierzchnia warstwa skóry ma wytłoczony delikatny, poprzeczny wzór.

Paski skórzane z przeszyciami w zegarkach Vostok Europe Systema Periodicum
Paski silikonowe w zegarkach Vostok Europe Systema Periodicum

Paski silikonowe mają specjalny, stworzony z myślą o debiutującej kolekcji wzór. Są one delikatnie zwężane, co zapewnia wygodę podczas wielogodzinnego noszenia zegarka, a ich spód nie jest gładki, dzięki czemu nie będą powodowały odparzeń. Od wierzchu wytłoczono na nich kwadraty i prostokąty, mogące kojarzyć się z tablicą Mendelejewa. Spodnia strona paska ma wytłoczoną nazwę kolekcji - Systema na części paska po stronie dwunastej i Periodicum na drugiej. Każdy silikonowy pasek otrzymał dwie szlufki w innym kolorze. Ten prosty zabieg ożywił kolorystykę i nadał kolekcji Systema Periodicum unikatowego sznytu.

Przy kopercie paski mają 24 milimetry szerokości. Zarówno te ze skóry jak i gumowe wyposażono w teleskopy z systemem szybkiej wymiany. Paski można można zamienić w mgnieniu oka, odmieniając styl zegarka.

Producent przygotował także stalową bransoletę, którą można dokupić oddzielnie.

Japoński mechanizm w zegarkach VE Systema Periodicum

W swojej najnowszej kreacji Litwini wykorzystali sprawdzone mechanizmy od japońskiego koncernu Seiko-Epson. Kaliber o oznaczeniu VK67 to niezwykle udana hybrydowa konstrukcja. Nazywana też mecha-quartz. Pierwszy taki mechanizm powstał w szwajcarskiej firmie Jager-LeCoultre i jak wszystkie innowacyjne konstrukcje był drogi, co sprawiało, że wykorzystywano go jedynie w ekstremalnie kosztownych modelach od niewielkich manufaktur. Seiko przygotowało swoją wersję.

Łączy ona zalety mechanizmu kwarcowego ze stoperem działającym w oparciu o klasyczny system kół zębatych i krzywek. Zastosowanie kwarcowego regulatora sprawia, że zegarek jest niesamowicie dokładny. Klasycznie zaprojektowany system poruszający wskazówki, wykorzystujący koła i krzywki, nie silnik krokowy, owocują precyzyjnym ruchem wskazówek i “uczuciem obcowania” z czysto mechanicznym kalibrem.

Japoński mechanizm Seiko-Epson o kalibrze VK67 w zegarkach VE Systema Periodicum

W mechanizmie Seiko VK67 wskazówka sekundowa stopera ponad tarczą porusza się płynnie, pozwalając odczytywać czas z dokładnością do ⅕ sekundy. Z kolei sekundnik czasu bieżącego przeskakuje co jedną sekundę, precyzyjnie informując o aktualnej godzinie.

Kaliber prezentuje godziny, minuty, sekundy i dzień miesiąca. Pomiar na żądanie pozwala obserwować czas wydarzenia trwającego maksymalnie 12 godzin.

Żywotność baterii w tych mechanizmach to około 3 lata.

VE Systema Periodicum zegarek Oxygen z białą tarczą

Gwarancja i pudełka zegarków Vostok Europe

Specjalne pudełka Vostok Europe mają miejsce na zegarek, dodatkowy pasek oraz całą dokumentację (kartę gwarancyjną i test wodoszczelności). Są one praktyczne, ponieważ pozwalają wygodnie przechowywać zegarek i akcesoria.

Wszystkie zegarki Vostok Europe objęte są dwuletnią gwarancją producenta, ważną na podstawie karty gwarancyjnej wypełnionej przez autoryzowanego sprzedawcę marki VE.

Gorąca nowość od Vostok Europe

Zaprezentowana przez Vostok Europe kolekcja Systema Periodicum jest godna uwagi z kilku powodów.

Po pierwsze, są to modele podążające stworzoną przez ponad dwadzieścia lat istnienia marki indywidualną i niepodrabialną scieżką stylistyczną. Te duże zegarki zaprojektowane zostały z inspiracji osiągnieciami nauki. W przypadku Systema Periodicum kolorystyka zegarków powstała w oparciu o to jak pierwiastki wyglądają w naturze lub w jakie wchodzą reakcje.

Po drugie, są to zegarki o sportowych możliwościach - mają wodoszczelne do 200 metrów koperty, wykonane są z odpornej na korozję stali szlachetnej i wyposażone zostały w grube szkła mineralne i odporne na zarysowania elementy ze spieków ceramicznych. Dołączone do nich paski silikonowe są wodoodporne - po kontakcie z wodą słoną wystarczy je wypłukać wodą słodką.

Trzecim argumentem jest to, że kupując zegarek z dwoma paskami, które wyposażone są w system szybkiej wymiany, tak naprawdę zyskuje się dwa zegarki dopasowane do zupełnie różnych okazji.

Nowe zegarki Vostok Europe Systema Periodicum
Vostok Europe Systema Periodicum od Vostok Europe to limitowane do 3000 sztuk czasomierze, które dedykowane są indywidualistom, zawsze podążającym za swoimi przekonaniami i wybierającymi przedmioty o odważnej stylistyce.

Odkryj inne zegarki litewskiej marki Vostok Europe:

Autor artykułu

Piotr Strzępski- autor artykułu
Piotr StrzępskiZegarmistrzostwo to dla niego nie tylko pasja, ale rodzinna tradycja. Jego fascynacja zegarkami narodziła się dzięki dziadkowi-kolekcjonerowi. Prywatnie zanurza się w świecie gier, a wieczory spędza przy dobrym filmie, obserwując ludzi i czerpiąc z tego inspirację.