
Powrót do przeszłości - odkryj zegarki z kalkulatorem Casio CA-500
2024-03-29

Udało się zrealizować ten plan w 1957 roku. Model 14-A pozwalał wykonywać działania dodawania, odejmowania, mnożenia i dzielenia na liczbach składających się maksymalnie z 14 cyfr. Trzeba wiedzieć, że nie przypominał on niewielkich urządzeń, które znamy dziś. Był on jednością ze specjalnym biurkiem.
Osiem lat później marka zaprezentowała model 001, któremu wielkością bliżej było do maszyny do pisania. Firma rozpoczęła wtedy eksport do Stanów Zjednoczonych Ameryki i do krajów Europy.
W późnych latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku, około pięćdziesiąt firm zajmowało się produkcją kalkulatorów. Mimo to, że kalkulatorów używano praktycznie wyłącznie w biurach, co było podyktowane ich wysoką ceną, rywalizacja była zażarta. W sierpniu 1972 roku Casio wprowadziło na rynek model Casio Mini, który wyceniono na 12 800 YEN. Taką cenę byli w stanie zapłacić przeciętnie zarabiający klienci, dzięki czemu nowy model stał się natychmiastowym hitem. W ciągu dziesięciu miesięcy od premiery sprzedanych zostało milion sztuk Casio Mini.
Dwa lata później, w 1974 roku, wydarzyły się dwie rzeczy - roczna, światowa sprzedaż kalkulatorów Casio po raz pierwszy sięgnęła 10 milionów sztuk, a swoją premierę miał pierwszy zegarek japońskiej firmy, nazwany Casiotron. Doświadczenie marki w produkcji elektroniki użytkowej sprawiło, że zegarek z miejsca stał się hitem. To z kolei sprawiło, że marka zaczęła intensywnie rozwijać swój dział zegarkowy.
W 1976 roku Casio zaprezentowało urządzenie o oznaczeniu CQ-1, które łączyło w sobie funkcje kalkulatora i zegara biurkowego.


Casio CQ-1 - pierwsze urządzenie wielofunkcyjne
Computer Quartz 1 to prostokątne urządzenie długości 14,4 centymetra, szerokości 6,5 centymetrów i grubości około 3,2 centymetra w najwyższym miejscu, co można wyobrazić sobie jako trzy przeciętne smartfony ułożone w stos.
Po lewej stronie CQ-1 znajdował się wyraźny, prezentujący w jednym rzędzie niebieskie cyfry wyświetlacz fluorescencyjny (ang. Vacuum Fluorescent Display), wystający i umieszczony pod kątem względem wierzchniej pokrywy kalkulatora, by był czytelny dla osoby siedzącej przy biurku.
Poniżej był suwak wyboru funkcji i przyciski funkcyjne.
Prawą stronę obudowy zajmowała klawiatura kalkulatora.
Gumowe guziki miały kształt prostokątów o zaokrąglonych rogach. Proste, czytelne liternictwo było, poza jednym przyciskiem, białe co znacząco ułatwiało obsługę CQ-1.
Ciekawa, bardzo futurystyczna (jak na tamte czasy) stylistyka i ciekawe funkcje spodobały się Klientom. W założeniu projektantów CQ-1 miał towarzyszyć użytkownikowi przez cały dzień. Dlatego posiadał:
- alarm, budzący właściciela;
- zegar, by właściciel miał w każdej chwili możliwość zorientowania się w porze dnia;
- kalkulator - przydatny w wielu sytuacjach, nie tylko służbowych;
- stoper, aby odmierzać czas wykonywanych zadań.
Casio CQ-1 pozwalał nawet prowadzić obliczenia dotyczące dat, w zakresie od 1901 do 2099 roku. Przykładowo potrafił wyliczać ilość dni dzielących dwie daty.

Kalkulator mógł być używany na dwa sposoby - podłączony do zasilacza sieciowego, lub zasilany bateriami. Dwie małe baterie zasilały funkcje kalkulatora i zegarka, a jedna bateria AA wyjątkowo “prądożerny” wyświetlacz VFD. Nowy “paluszek” pozwalał na około 10 godzin pracy wyświetlacza. By wydłużyć żywotność baterii, ekran można było wyłączyć, a czas wyświetlany był tylko przez kilka sekund po naciśnięciu przycisku “Time”.
Computer Quartz był próbą stworzenia wielofunkcyjnego urządzenia, które było na tyle małe, że mieściło się w dłoni i można je było zabrać ze sobą wszędzie. Wypuszczając do sprzedaży taki sprzęt, Casio mogło sprawdzić oczekiwania Klientów i zlecić zatrudnionym inżynierom opracowywanie kolejnych urządzeń, zgodnych z oczekiwaniami nabywców.
Pierwszy, naręczny zegarek Casio z kalkulatorem

W 1980 roku marka przedstawiła zegarek naręczny z funkcją kalkulatora Casio, który powstał dzięki wiedzy zdobytej przy produkcji CQ-1 oraz MQ-1 i MQ-2. Zegarek oznaczony C-80 korzystał z wyświetlacza LCD, miał gumowe, owalne przyciski na wierzchu i cylindryczne przyciski do wybierania rodzaju działania matematycznego z boku. Pracujący przy tym projekcie inżynierowie inspirowali się właśnie CQ-1, co widać chociażby w wyraźnym podziale obudowy na część z wyświetlaczem i część z przyciskami.
Casio C-80 nie był pierwszym w historii zegarkiem wyposażonym w kalkulator, był jednak trwały, niezawodny i o wiele tańszy niż konkurencyjne wyroby, dzięki czemu szybko zdobył popularność. Zegarek prezentował czas, dzień tygodnia, dzień miesiąca i numer miesiąca, pozwalał mierzyć czas stoperem i sprawdzać czas w innej strefie czasowej. Łatwo sobie wyobrazić, że w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku był tym, czym dziś są dla nas smartwatche.
Japończycy w latach osiemdziesiątych przygotowali wiele modeli, różniących się od siebie kształtem i kolorami. Jeden z nich podróżował w czasie na nadgarstku Martyego McFlya z filmu “Powrót do Przyszłości”. W tę rolę wcielał się Michael J. Fox.
Dziś, zegarki z kalkulatorem przeżywają drugą młodość. Po pierwsze, stały się jednym z symboli lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku, a po drugie pojawiają się w wielu produkcjach, jakie można oglądać na srebrnym ekranie i w serwisach streamingowych. Przykładem takiej fantastycznej produkcji jest chociażby Stranger Things - czyli hit amerykańskiego serwisu Netflix. W trzecim sezonie Finn - jeden z głównych bohaterów serii, nosi czarny Casio z kalkulatorem.
Amerykanie z Netflix połączyli siły z Japończykami z Casio, czego efektem jest specjalna seria zegarków, którą prezentowaliśmy bliżej w artykule “Casio x Stranger Things - zegarki z Upside Down”.


Nowe warianty - Casio CA-500WE i CA-500WEGG
Do sprzedaży trafiły właśnie trzy nowe wersje kolorystyczne Casio Vintage, które czerpią inspirację z otoczonego sławą kalkulatora CQ-1. Każda z nowości w ciekawy sposób reinterpretuje stylistykę kalkulatora i odmienia to, jak wygląda współczesny zegarek. Do tej pory japoński koncern oferował bardzo zachowawcze zestawienia kolorystyczne - czarno-czarną (CA-500WEGG-1BEF), czarno-srebrną (CA-500WE-1AEF) oraz czarno-złotą (CA-500WEG-1AEF).
Chociaż wprowadzone zostały zmiany w stylistyce, to same funkcje mechanizmu pozostały takie same.
Casio Vintage CA-500WEGG-9BEF
Najbardziej rzucającym się w oczy modelem jest Casio Vintage CA-500WEGG-9BEF, który łączy w sobie kolory czarny, szary i żółty, z niewielkimi dodatkami czerwieni i niebieskiego.
Obudowa ma kolor antracytowy, określany czasem jako gun metal. Górną część zegarka zajął negatywny wyświetlacz prezentujący zielone cyfry na czarnym tle. To nawiązanie do czarnego ekranu CQ-1, który wyświetlał niebieskie cyfry. Wyświetlacz otacza żółta ramka, na której pojawiły się czarne napisy informujące o funkcji przycisków i wodoszczelności oraz niebieskie “Alarm Chronograph” odnoszące się do funkcji dodatkowych.


Dolna część zegarka to połączenie żółtego i czarnego tła. Najwyższy rząd przycisków ma żółte tło i czarne opisy gumowych przycisków, a trzy pozostałe mają tło w kolorze czarnym, żółte opisy cyfry i czerwone znaki symbolizujące działania matematyczne. Działanie przycisków podczas korzystania z dodatkowych funkcji opisano białą czcionką.
Zegarek oferowany jest z czarną bransoletą, którą można samodzielnie wyregulować korzystając z prostego narzędzia - na przykład do pasków i teleskopów lub precyzyjnego wkrętaka.
Czarno-żółty i czerwony kalkulator CQ-1 to najbardziej poszukiwane na rynku wtórnym modele. Casio produkowało najwięcej CQ-1 w kolorze czarnym i białym, dlatego odważniejsze wersje są bardziej pożądane.
Casio Vintage CA-500WE-4BEF
Drugi z kolorowych wariantów Casio CA-500WE-4BEF przynosi nawiązanie do czerwonego kalkulatora. Obudowa tej wersji jest cała srebrna i dyskretnie połyskująca. Wokół negatywnego wyświetlacza ramka jest czerwona, opisana białymi i niebieskimi czcionkami.
Dolna połowa “tarczy” ponownie jest niesymetrycznie podzielona. Górny rząd przycisków ma czerwone tło, dolny czarne. Odpowiednio przypisane im cyfry są czarne na górze i czerwone na dole. Symbole działań matematycznych i funkcji w dodatkowych trybach zegarka oznaczono białymi znakami. Bransoleta tego modelu została dopasowana do obudowy - jest jednolicie srebrna.


Casio Vintage CA-500WE-7BEF
Trzeci wariant, czyliCasio CA-500WE-7BEFktóry można uznać za “najspokojniejszy” odwołuje się do kalkulatora z “tarczą typu panda”. Jeden z wariantów CQ-1 miał białą wierzchnią pokrywę, na której po lewej stronie znajdowały się dwa czarne pola - z ekranem i drugie z suwakiem do wyboru funkcji.
Zegarek naręczny ma srebrną obudowę. Górna połowa tarczy - zarówno mniejsze pole z negatywnym wyświetlaczem, jak i pierwszy rząd przycisków kalkulatora, mają białe tło. Większość czcionek jest tu czarna, za wyjątkiem opisu funkcji i symbolu dzielenia. Resztę przycisków kalkulatora otacza czarne tło, a ich opisy są białe lub czerwone.
Również ten model oferowany jest z metalową, srebrną bransoletą.
Casio Vintage CA-500 - powrót do przeszłości


Aktualnie oferowane CA-500 ma podłużną, prostokątną kopertę, o ściętych rogach. Przygotowano ją z tworzyw sztucznych i wykończono w taki sposób, że wygląda jak metalowa. Podobnie jak we wspomnianym kalkulatorze CQ-1, zegarek naręczny jest w wyraźny sposób podzielony na dwie sekcje - wyświetlacza i klawiaturę.
U góry znalazł się energooszczędny ekran LCD, a na ramce wokół niego pojawiło się logo producenta, oznaczenie “WR” wskazujące na odporność na zachlapania i informacje o funkcjach zegarka i tym, za co odpowiada przycisk po prawej stronie obudowy.
Dolna część to klawiatura kalkulatora, stworzona z szesnastu gumowych przycisków. Opisane są na dwa sposoby - po lewej stronie, większą i bardziej czytelną czcionką zaznaczono ich funkcje w trybie kalkulatora, pod nimi, w dyskretny sposób opisano za co odpowiadają podczas korzystania z pozostałych trybów zegarka.
Kolejną istotną różnicą względem modelu z 1988 roku jest obecność metalowej bransolety. Modele CA-500 dostarczane są z bransoletami z gładkich ogniw w kształcie trapezów. Zwężają się w kierunku zapięcia, dzięki czemu są bardzo komfortowe podczas noszenia. Zapięcie G-Link jest proste w obsłudze i pozwala samodzielnie regulować długość bransolety.
Koperty wszystkich wersji CA-500 mają te same wymiary - 34,4 milimetra szerokości, 43,2 milimetra wysokości i 8,2 milimetra grubości. Ich waga to zaledwie 53 gramy. Sprawia to, że są to modele typu unisex - świetnie wyglądają zarówno na damskich, jak i męskich nadgarstkach.
Japończycy nie zapomnieli o tym, by chronić mechanizm przed wodą - obudowa jest wodoszczelna do 30 metrów. W praktyce oznacza to, że zegarek przetrwa przypadkowe zalanie podczas mycia rąk lub opadów deszczu.


Dodatkowe funkcje w Casio CA-500
Dwie podstawowe funkcje to prezentowanie czasu i możliwość skorzystania z wbudowanego kalkulatora. Wskazanie czasu jest uzupełnione rozbudowanym kalendarzem - ten prezentuje numer miesiąca i dnia miesiąca, a także informację o tym jaki jest dzień tygodnia. Wskazania kalendarza będą aktualne aż do 2099 roku.
Dodatkowo, podobnie jak w kieszonkowo-stołowym CQ-1, zegarki naręczne oferują:
- 1 dzienny alarm mogący pełnić rolę budzika;
- stoper mierzący maksymalnie 23 godziny 59 minut 59 sekund i 99 setnych sekundy, z funkcją międzyczasów oraz czasem 1 i 2 zawodnika;
- czas światowy pozwalający obserwować czas w innej, wybranej strefie czasowej;
- 12 i 24 godzinny format prezentacji czasu;
- dźwiękowy sygnał o pełnej godzinie;
- dźwięk przycisków;
- tryb cichy.
Mechanizm jest dokładny w zakresie +/- 30 sekund w skali miesiąca.
Gwarancja 3+3 lata
Jesteśmy autoryzowanym sprzedawcą zegarków Casio na terenie Polski, a wszystkie zegarki pochodzą od oficjalnego dystrybutora w kraju. Dla Państwa oznacza to, że każdy egzemplarz Casio CA-500 objęty jest trzyletnią gwarancją producenta i dostarczany w oryginalnym opakowaniu. Dodatkowo, za jedyne 20 złotych można tę gwarancję wydłużyć o kolejne trzy lata - wystarczy dokonać przelewu na konto dystrybutora i zachować potwierdzenie zakupu. Aby skorzystać z tej oferty należy dokonać przelewu w ciągu 30 dni od zakupu zegarka.
Wszystkie istotne informacje na ten temat znajdą Państwo w dołączonej do zegarka karcie gwarancyjnej.


Nowości Casio Vintage Edgy - już są
Z przyjemnością informujemy, że w naszym magazynie dostępne są już wszystkie warianty kolorystyczne zegarków Casio CA-500. Zarówno standardowe, jak i te odważniejsze, przygotowane jako hołd dla kieszonkowo-stołowego Computer Quartz 1.
Polecamy je Klientom chcącym w swoich kolekcjach posiadać modele, które zapisały się w historii zegarmistrzostwa i osiągnęły kultowy status. Chociaż Casio z kalkulatorem nie było pierwszym tego rodzaju zegarkiem, to jednak jest najdoskonalszym z tych, które na przestrzeni kilkudziesięciu lat powstały.
To też świetna propozycja dla tych, którzy pamiętają oryginalne zegarki elektroniczne z lat osiemdziesiątych, posiadali takie lub marzyli, by takie mieć. W tamtych czasach mogły pozostawać w sferze marzeń, ponieważ było trudniej je kupić niż na przykład radzieckie modele Elektronika. Dziś, można zrealizować swoją zachciankę wydając kilkaset złotych na jeden z produktów japońskiej firmy.
Mogą być też nietuzinkowym prezentem dla osób urodzonych w 1988 roku - pierwowzór opisywanych modeli został wprowadzony do sprzedaży właśnie w tym roku, co czyni CA-500 doskonałym zegarkiem urodzinowym. W ciągu kilku ostatnich lat kupowanie zegarka wyprodukowanego lub takiego, który po raz pierwszy trafił do sklepów w roku własnych urodzin, stało się niezwykle popularne.
Jest to też ciekawa propozycja dla osób, które kochają modę z minionych dekad, a co za tym idzie uwielbiają tworzyć i nosić stylizacje, do których inspirację czerpią z lat osiemdziesiątych dwudziestego wieku. Zegarek z kalkulatorem Casio idealnie uzupełni taki outfit i pokaże, że osoba która przygotowała ten zestaw doskonale zna się nie tylko na samych ubraniach, ale też potrafi bezbłędnie dobrać dodatki z epoki.

Blog

Co kupić na komunię dziewczynce? 12 zegarków komunijnych idealnych na prezent
